Aktualność
Adrian Kotowski, Poniedziałek, 11 marca 2019, 19:32

Największy problem z serią Core i5. DigiTimes informuje, że w drugim kwartale tego roku spodziewane jest pogłębienie problemu niedostatecznie dużych dostaw procesorów Intela. Pomimo wcześniejszych przewidywań podaż nie poprawiła się na tyle, by w pełni sprostać popytowi, bo ten rośnie z powodu zwiększenia dostaw tanich laptopów i Chromebooków. Na tym wszystkim zyskuje AMD, którego udział w segmencie CPU cały czas rośnie.

Jak podaje DigiTimes, luka między dostępnością a zapotrzebowaniem na chipy niebieskich wzrosła w pierwszym kwartale tego roku o 2 – 3 procent. Bardzo możliwe, że w drugim kwartale będzie jeszcze większa, co ma być szczególnie widoczne w przypadku tańszych jednostek z serii Core i5 i Core i3. Producenci narzekają również na podaż układów Atom, Celeron i Pentium, która utrzymuje się na bardzo niskim poziomie od drugiej połowy 2018 roku. To ich kosztem Intel zwiększył produkcję droższych modeli, na których marża jest zauważalnie wyższa.

Dochodziło przez to do ciekawych sytuacji m.in. z seriami Apollo Lake i Gemini Lake, bo chipów było tak mało, że luka podażowa dotycząca wyłącznie firmy Lenovo wynosiła nawet kilkaset tysięcy procesorów. Chińczycy byli przez to zmuszeni we wrześniu 2018 roku odmówić dostaw tańszych pecetów swoim partnerów OEM i do tej pory nic się w tej kwestii nie zmieniło. Analitycy spodziewali się, że po sezonie świątecznym sytuacja na rynku CPU ustabilizuje się, bo teoretycznie firmy nie będą musiały już zwiększać zapasów. W praktyce było zupełnie odwrotnie i w czwartym kwartale 2018 wspomniana wyżej luka podażowa zamiast zmaleć, zwiększyła się o 5 procent.

Problem z dostępnością CPU niebieskich bardzo źle wpływa na rynek komputerów przenośnych. Tutaj też mówi się o 5-procentowej luce, a część firm została zmuszona do przejścia na jednostki AMD. Czerwoni wykorzystują problemy konkurenta i w zaledwie rok zwiększyli swój udział w rynku notebooków z 9,8 procent do 15,8 procent. Zwrot w kierunku AMD widoczny jest głównie w przypadku najtańszych urządzeń, do których miały trafiać jednostki do serii Core i3 włącznie. Co ciekawe, na niską podaż narzekało nawet Apple, które w swoich MacBookach Air stosuje chipy Amber Lake, dostępne dla firmy na wyłączność.

Według DigiTimes, w drugim kwartale tego roku udział AMD w segmencie mobilnym wzrośnie do 18 procent. Intel będzie w stanie poprawić dostawy dopiero w drugiej połowie tego roku, dzięki zwiększeniu o 25 procent mocy produkcyjnych w fabrykach mieszących się w USA i Irlandii. Serwis informuje też o możliwych problemach z rodziną Ice Lake, której masowa produkcja także jest planowana na drugą połowę tego roku. Źródła portalu twierdzą, że niebiescy mogą nie dotrzymać terminów widocznych w harmonogramie. Do tego pojawiają się plotki mówiące o tym, że seria Comet Lake miałaby zostać przeniesiona do przyszłego procesu 7 nm, zupełnie omijając problemowe 10 nm.

Tu sprawdzisz ranking najpopularniejszych procesorów dostępnych w Polsce

Źródło: DigiTimes
Ocena aktualności:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Ryzen (2019.03.11, 19:38)
Ocena: 57

0%
Nie szkodzi, czekam na Ryzena z serii 3000.
XiaomiGorsze93 (2019.03.11, 20:02)
Ocena: 36

0%
nie szkodzi, mam ryzena i szybko do niebieskich nie wrócę. A najlepiej to nigdy. Dziwi mnie natomiast to, że mimo tego, że cały ten bałagan już swoje trwa, producenci dalej wolno przechodzą na stronę amd.
Wibowit (2019.03.11, 20:10)
Ocena: 31

0%
Intel i tak powie, że zgodnie z planem 10nm będzie już niedługo.
Szwarcu (2019.03.11, 20:46)
Ocena: 18

0%
No to co Panowie? Cenki w górę?
spaidy (2019.03.11, 20:49)
Ocena: 20

0%
Znakomicie dla AMD, bo mogą wymóc na partnerach żeby robili solidne konstrukcje z dual channel w lapyopach. Ryzen mobile to dobre jednostki zabijanie przez producentów.. Ogólnie Ryzeny to dobre produkty ale nie wiedząc czemu rynek OEM nie oferował wielu konfiguracji teraz może się to zmieni i do Amd popłynie solidny cash
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Być może to oferta właśnie dla Ciebie?  131
Właściciele Radeonów gotowi na premierę nowej gry studia FromSoftware. 11
Tak wygląda następca Rifta. 16
Epic Games Store z kolejnymi dużymi grami na wyłączność. 55
Chińczycy przekonują do swoich produktów. 3
Czerwoni rozwijają swoje otwarte oprogramowanie. 4
Kolejny duży transfer niebieskich. 17
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane