Aktualność
Adrian Kotowski, Wtorek, 19 lutego 2019, 15:18

Plotki wracają ze zdwojoną siłą. Jakiś czas temu sieć obiegła informacja, że Global Foundries może zmienić właściciela, bo możliwe opcje sprzedaży sonduje ATIC, do którego należy 90 procent udziałów w spółce. Teraz temat powrócił i wygląda na to, że coś może być na rzeczy, bo wiele źródeł wskazuje na zainteresowanie przejęciem GloFo ze strony koreańskich firm.

We wrześniu ubiegłego roku pisaliśmy, że możliwa sprzedaż trzeciej największej firmy produkującej chipy na zamówienie może być wymuszona sytuacją rynkową i planami cięcia kosztów przez Mubadala Investment Company, do którego należy wspomniany wcześniej ATIC. GlobalFoundries zwiększało przychody, ale nie było w stanie zwiększyć zysków. Co więcej, firma była zmuszona porzucić plany przejścia na proces 7 nm doskonale wiedząc, że nie ma możliwości konkurowania pod tym względem z innymi podmiotami.

W ostatnim czasie GloFo sprzedało swoją fabrykę Fab 3E w Singapurze, by ciąć koszty i mieć pieniądze na inwestycje w inne projekty. Niewykluczone jednak, że ATIC skusi się na dobrą ofertę ze strony konkurencji. Jak wspomina serwis Business Korea, zainteresowanie przejęciem amerykańskiego producenta chipów jest całkiem duże. Wśród potencjalnych kupców wymienia się Samsunga i SK Hynix. Ten pierwszy licencjonował zresztą GlobalFoundries swoją technologię 14 nm FinFET, więc przejęcie nie byłoby w tym przypadku zaskakujące.

Z wyścigu o miano nowego właściciela GloFo od razu wypadły firmy z Chin. Jest wybitnie mało prawdopodobne, by przy obecnej sytuacji politycznej amerykański regulator rynku zgodził się na sprzedaż firmy jakiemukolwiek podmiotowi z Państwa Środka. Jeśli więc nawet przedsiębiorstwo takie jak SMIC złożyłby ofertę, to ta z miejsca zostałaby odrzucona.

Sprawdź ranking najpopularniejszych procesorów dostępnych w Polsce

Źródło: Business Korea
Ocena aktualności:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
zwierz121 (2019.02.19, 16:23)
Ocena: 5

0%
Biznes jest biznes trzeba walczyć
darkonza (2019.02.19, 17:13)
Ocena: 4

0%
To jest właśnie ten 'wolny rynek', hasło dla naiwnych maluczkich
pwil (2019.02.19, 17:38)
Ocena: 15

33%
Nic dziwnego, że sprzedają, skoro przez lata mieli tylko obietnice, że kiedyś się zwrócą inwestycje, ale dajcie jeszcze trochę $$$...
petertech (2019.02.19, 22:47)
Ocena: 3

0%
Czyli kupi ich podmiot, który de facto ograniczy konkurencję, zaraz jakiś fab przymknie ;) O ile rozumiem obawy co do Chin to jednak obecnie jest to sztuczne odcinanie ich od runku, a Amerykanie sami przez lata przenosili tam wszystko co się dało z produkcji. A konkurencja jednak jest niezbędna i dobrze jeśli podmiotów jest więcej oraz nie są to państwa prawie jednomyślne politycznie...Nie mówię koniecznie Chiny, ale nawet Niemcy czy Francja to już byłoby coś. Korea ? No cóż widać konkurencję na rynku pamięci RAM gdzie zostały USA i Korea :E
Superman (2019.02.19, 23:27)
Ocena: 2

0%
lol, a mieli tak wspaniale się rozwijać i to bez 7nm
i386 (2019.02.20, 06:52)
Ocena: -4

0%
Era si sie konczy nikt nie bedzie w to inwestował .
SundayUser (2019.02.20, 11:05)
Ocena: 2

0%
Tak? To co zastąpi krzem w przeciągu najbliższych 20lat?
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Być może to oferta właśnie dla Ciebie?  140
Dobra wiadomość dla osób, które przymierzają się do zakupu laptopa. 26
Sprzęt dla wymagających. Thermalright Silver Arrow IB-E Extreme Rev. 17
Nietypowy sprzęt w kosmicznej cenie. 24
Największa pecetowa platforma przejdzie małą metamorfozę. 15
Na takie ogłoszenie czekaliśmy 15 długich lat. 20
Dwie gry w dwóch sklepach. 12
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane