Aktualność
Adrian Kotowski, Poniedziałek, 18 lutego 2019, 18:22

Kolejne ważne przejęcie niebieskich. Intel kupił indyjski startup Ineda Systems, zajmujący się tworzeniem układów SoC. Wśród projektów przedsiębiorstwa były m.in., niskonapięciowe jednostki dla urządzeń mobilnych, których przygotowanie sfinansowały fundusze założone przez Samsunga i Qualcomma. Najciekawsze są jednak powody zakupu firmy przez Intela, który w ten sposób chce powiększyć i wzmocnić swój zespół odpowiedzialny za projektowanie samodzielnych kart graficznych.

Według przedstawicieli niebieskich, zespół pracujący w Ineda Systems pomoże w budowie wysokiej klasy GPU, przekazując swoje doświadczenie w projektowaniu efektywnych energetycznie chipów. Źródła Times of India wskazują, że Intel weźmie pod swoje skrzydła ponad 100 inżynierów indyjskiego startupu. Warto wspomnieć, że siedziba przejętej firmy znajduje się w Hajdarabadzie, gdzie niebiescy mają już swój zespół zajmujący się oprogramowaniem i gdzie chcą założyć centrum badań, w których zatrudnionych ma być docelowo aż 5000 osób.

Szczegóły transakcji nie zostały ujawnione, ale wiadomo, że Intel kupił Ineda Systems za gotówkę. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że ze startupem bardzo mocno powiązany jest Dasaradha Gude. Dla większości osób to nazwisko anonimowe, ale Gude to naprawdę ważna osobistość w świecie IT. W swojej karierze pracował w ATI Technologies i AMD, w którym zajmował stanowisko wiceprezesa i dyrektora zarządzającego AMD India. Kierował zespołami inżynierskimi, które opracowywały układy z segmentów CPU i GPU. Gude był również CEO Ineda Systems, a teraz kieruje firmą Invecas. W listopadzie ubiegłego roku nabył 100 procent udziałów w przejętym przez Intela startupie.

Bardzo możliwe, że na zakup firmy wpływ miał Raja Koduri, który powinien dobrze znać Gude z pracy w AMD. Trudno niestety teraz powiedzieć, jak przejęcie wpłynie na kształt przyszłych układów graficznych Intela. Nie można raczej spodziewać się, że techniki firmy trafią do pierwszej fali samodzielnych kart niebieskich, bo do ich premiery jest po prostu za mało czasu. Niemniej, wysoka sprawność energetyczna jest kluczowa, więc dobrze, że Intel chce skorzystać z pracy zespołu, którym ma w tym temacie duże doświadczenie.

Sprawdź ranking najpopularniejszych kart graficznych dostępnych w Polsce

Źródło: Thimes of India
Ocena aktualności:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Ryzen (2019.02.18, 19:45)
Ocena: 19

0%
Raja Koduri pamięta o kolegach z piaskownicy, którym zasugerował startup typu 'bajki i slajdy o technologiach XXII wieku', na który złowił się Intel.
TheMr. (2019.02.18, 20:40)
Ocena: 17

0%
Ciekawe czy Ci inżynierzy będą tak kompetentni jak support service z Indii :E Przecież tam 80% IT siedzi na kopiuj-wklej rozwiązaniach.
pwil (2019.02.19, 00:31)
Ocena: 1

33%
Czyli w sumie dopiero teraz Intel zacznie się zabierać za tworzenie zapowiadanych od dawna GPU?
slavictrooper7 (2019.02.20, 01:30)
Ocena: 2

0%
TheMr. @ 2019.02.18 20:40  Post: 1189765
Ciekawe czy Ci inżynierzy będą tak kompetentni jak support service z Indii :E Przecież tam 80% IT siedzi na kopiuj-wklej rozwiązaniach.

Czyli coś jak 50-60% reszty świata ;)
Rybaczek Koziołka (2019.03.06, 08:59)
Ocena: 0

0%
Ryzen @ 2019.02.18 19:45  Post: 1189757
Raja Koduri pamięta o kolegach z piaskownicy, którym zasugerował startup typu 'bajki i slajdy o technologiach XXII wieku', na który złowił się Intel.


zacznijmy od tego:
https://www.purepc.pl/karty_graficzne/raja...uz_potwierdzone
Jak widzisz, Reja doprowadził do sytuacji, że Nvidia musiała dać klientom indywidualnym pascala po przyzwoitej cenie. Gdyby nie Vega i Navi a wcześniej R9, to mógłbyś zapomnieć o serii NV GTX 10xx . Co ciekawe NV pękło na tyle, że pośpieszcznie wydali karty NV RTX 20xx , i to nie zaczęli od dołu tak jak zwykle, ale z grubej rury od góry.

Pretensję można mieć co najwyżej w sprawie wydajności produkcji w AMD, bo niestety Vega56/64 miała fatalny uzysk, tutaj TSMC niestety nie dał rady z tak ogromnym chipem, i nadzieją na zmianę jest jedynie 7nm. Mnie ta decyzja nie dziwi, bo można cały wysiłek wdrożyć albo w poprawki do 14nm i później dalej wdrażać 7nm, albo od razu cały wysiłek włożyć w 7nm, oszczędzając czas i kasę.

Co do Intela, jak widzimy od lat sobie nie radzą z efektywnością energetyczną GPU, a co gorsza nawet w segmencie CPU zostali szybko doścignięci przez AMD przez zeny. Tak więc mówienie o 'chłodnych' intelach i farelkach AMD jest już odległą przeszłością. A sam miałem w przeszłości nieprzyjemność używania laptopa AMD z prockiem A10 AMD, i co chwila wiatrak wył. Teraz mam lapka z ryzen5, i powiem ci że się zachowuje lepiej od intela. oczywiście to są porównywalne konfiguracje, z grafą zintegrowaną.

Dlatego uważam że przejęcie tego człowieka przez Intela to świetna inwestycja. Przejmujesz jednego człowieka, a ten ściągnie cały zespół. Miejmy nadzieję że podobnie jak w AMD, Reya zakończył erę slajdów w zakresie GPU, tego samego może dokonać w Intelu. Miejmy tylko nadzieję, że nie dojdzie do naruszenia tzw. własności intelektualnej.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Być może to oferta właśnie dla Ciebie?  140
Dobra wiadomość dla osób, które przymierzają się do zakupu laptopa. 26
Sprzęt dla wymagających. Thermalright Silver Arrow IB-E Extreme Rev. 17
Nietypowy sprzęt w kosmicznej cenie. 24
Największa pecetowa platforma przejdzie małą metamorfozę. 15
Na takie ogłoszenie czekaliśmy 15 długich lat. 20
Dwie gry w dwóch sklepach. 12
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane