aktualności

Adobe myśli o budowie własnego procesora

25
9 lutego 2019, 00:24 Adrian Kotowski

Firma może pójść śladem innych gigantów branży IT. Adobe może być kolejnym podmiotem, który opracuje swój własny chip, dostosowany w pełni do wymagań jednego z największych producentów oprogramowania na świecie. Przedstawiciele firmy dali jasno do zrozumienia, że poważnie myślą nad taką opcją, choć jest też kilka przeszkód, które może być trudno pokonać bez zmiany oferty produktowej.

O możliwych planach Adobe jako pierwszy poinformował serwis Axios, który ujawnił kilka ciekawych informacji z wewnętrznej konferencji przedsiębiorstwa. Podczas jej trwania dyrektor technologiczny firmy, Abhay Parasnis, poruszył temat przygotowania własnego układu, przeznaczonego do specjalistycznych zadań, takich jak uczenie maszynowe. Parasnis zastanawiał się, czy Adobe nie będzie musiało stać się licencjobiorcą ARM. Decyzje nie zostały jeszcze podjęte, ale podmiot ma zwrócić na to uwagę.

Abhay Parasnis

Nieco później dyrektor technologiczny przedsiębiorstwa stwierdził, że architektura ARM daje producentowi oprogramowania ogromne możliwości przystosowania aplikacji do sprzętu i odwrotnie - sprzętu do aplikacji. Preferowaną opcją jest w takim przypadku stworzenie własnego układu, ale według Parasnisa nie jest to wymagane. Adobe mogłoby po prostu blisko współpracować z którąś z firm produkujących już własne procesory ARM.

Tutaj dochodzimy do istotnego ograniczenia, na które uwagę zwraca Axios. Adobe nie ma własnych centrów danych tak jak Facebook i Google, które m.in. dzięki temu mają i/lub tworzą już swoje procesory. Podmiot jest więc w dużym stopniu uzależniony od swoich partnerów dostarczających rozwiązania chmurowe i serwery. Poza tym budowa własnego chipu pochłonie z pewnością sporo środków i wymaga bardzo dużego i doświadczonego zespołu inżynierów. Z tego powodu na efekty ewentualnych decyzji Adobe trzeba będzie czekać dość długo. Znamienne jest również to, że Parasnis wskazał ARM jako przyszłość procesorów, uderzając równocześnie w Intela, którego produkty miałyby tracić na znaczeniu.

Adobe Lightroom 6 - sprawdź cenę licencji

Źródło: Axios
LeacHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
LeacH2019.02.09, 00:37
39#1
zamiast na takich rzeczach skupiliby się na własnych produktach. Bo u nich optymalizacja leży i kwiczy. Nie znam osoby, która nie narzekałaby na ich optymalizacje - szczególnie lubowanie się w zegarach i używaniu ~25% dostępnych zasobów (szczególnie teraz gdy 12-16 rdzeni zawita pod strzechy). W końcu montaż i rendering w 4K na używanych 4 rdzeniach to jest świetna sprawa. Tak samo jak grafika nieużywana przysparza im samych nowych klientów.
Ale widać, że każdy chce mieć swoje zabawki - tylko co się stanie jak moda przeminie i co dalej? AWS i Google mają sens dla swoich DC - a oni chcą wejść na drogi i wyspecjalizowany rynek. W dodatku z ARM? Kto będzie tego używał?
A ARM to nie jest przyszłość - zobaczymy co się stanie jak AMD i Intel dogadają się i zrzucą masę instrukcji typu legacy z procesora - wtedy się okaże, że nie jest tak wcale źle. Zresztą na moje oko z 50% instrukcji nie ma sensu - niepotrzebnie tyko żrą prąd i miejsce w jądrze.
ElProblemosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ElProblemos2019.02.09, 00:50
39#2
Niech oni lepiej za to się nie biorą bo znając ich po Flash Player'ze ich procesor będzie miał więcej dziur i backdoor'ów niż cepy Intela. :E
anemusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
anemus2019.02.09, 01:12
15#3
Cóż.
Mam dziwne przeczucie, że to Adobe będzie tracić na znaczeniu.
yamataZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
yamata2019.02.09, 01:15
16#4
Kombinują po prostu jak tu uwiązać użytkownika swojego softu do swojej jedynie słusznej platformy. Zapewne ma to ograniczyć piractwo i wymuszać zakupy konkretnych produktów optymalizowanych pod nowy procesor. Może jeszcze będzie trzeba kupować od nich licencje na zbiór konkretnych instrukcji czy jakieś tam wydumane rozwiązania techniczne...

Oby to nie był strzał w stopę... W końcu podobnie kombinował Wacom, którego teraz, za te pieniądze opluć nawet nie warto, bo dorobił się świetnej, nie tylko chińskiej ale i japońskiej konkurencji. I jedzie już tylko na 'prestiżu' swojej marki...

I żeby nie było, sam jestem jeszcze użytkownikiem jego produktów. Ale następny mój tablet to już nie będzie Wacom...
powerzxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
powerzx2019.02.09, 04:30
29#5
LOL, najpierw niech zaczna uzywac wszystkich rdzeni na x86/x64, a dopiero pozniej niech sie biora za swoj procesor :)
taithZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
taith2019.02.09, 07:31
11#6
Niech pójdą do AMD po rozwiązanie semi custom, będzie moc i komendy z których oprogramowanie skorzysta
iwanmeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iwanme2019.02.09, 08:48
A ARM to nie jest przyszłość - zobaczymy co się stanie jak AMD i Intel dogadają się i zrzucą masę instrukcji typu legacy z procesora - wtedy się okaże, że nie jest tak wcale źle. Zresztą na moje oko z 50% instrukcji nie ma sensu - niepotrzebnie tyko żrą prąd i miejsce w jądrze.

Z tym dogadaniem się i porzuceniem kompatybilności to raczej się nie stanie.
Natomiast tu chyba nie chodzi o CPU ogólnego przeznaczenia, a raczej o koprocesor/akcelerator sprzętowy do uczenia maszynowego i przetwarzania obrazu.
CryKonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
CryKon2019.02.09, 09:34
19#8
Nie potrafią napisać od nowa gnego Premiere i Photoshopa by nie wywalaly sie, nie zarly niewiadomo ile pamieci, a oni chca brac sie za procesory. komedia. ja dziekuje za procesor od Adobe...
sevaeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sevae2019.02.09, 09:37
12#9
A po co licencję ARM jak coś od podstaw tworzą? Lepiej wziąć za darmo RISC-V.
Jacek PiastZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Jacek Piast2019.02.09, 10:35
17#10
No cóż baza potencjalnych klientów adobe już się wyczerpuje. Pozostało im tylko podnoszenie cen kolejnych wydań CC a to może wierne owieczki zaboleć. Dlatego aby połechtać inwestorów takie bajeczki. Już raz szli w sprzęt ktoś pamięta ich przełomowy 'pisak'?
Edytowane przez autora (2019.02.09, 10:35)
Zaloguj się, by móc komentować
1