Aktualność
Adrian Kotowski, Poniedziałek, 10 grudnia 2018, 14:15

Valve musi zacząć działać. W minionym tygodniu Epic Games uruchomił swój własny sklep z grami, w którym już pojawiło się kilka całkiem ciekawych tytułów. Co ważne, niektóre z nich miały zostać wydane na Steamie, ale ich producenci postanowili przenieść się na nową platformę. To oczywiście wywołało wiele kontrowersji, a część graczy głośno deklaruje, że z powodu zmiany nie zamierzają nabywać żadnej z przeniesionych gier.

Zasoby Epic Games Store są na ten moment bardzo małe, choć jest raczej pewne, że w niedługim czasie liczba tytułów znacząco się powiększy. Jedną z nadchodzących produkcji jest Satisfactory studia Coffee Stain. Gra o eksplorowaniu, budowaniu i automatyzowaniu produkcji przez kilka miesięcy widniała w sklepie Valve, by jednak zostać z niego usunięta i przeniesiona na platformę Epic. Jak widać w komentarzach pod załączonym wideo, takie podejście twórców raczej nie przysporzyło im fanów.

Równie ciekawie wygląda sytuacja z Ashen. Choć to jeden z tytułów, które Microsoft mocno promował na swoją platformę, to na ten moment pecetowa wersja gry dostępna jest wyłącznie w Epic Games Store. Gra nie trafiła do Windows Store nawet pomimo tego, że można w nią już zagrać na Xboksie One (sprawdź cenę konsoli), a sama produkcja była rozwijana w ramach programu ID@Xbox. Niemniej, w jej przypadku mówimy tylko o wyłączności czasowej i w przyszłości Ashen zadebiutuje też na innych platformach pecetowych.

Jedną z najciekawszych produkcji w sklepie studia Epic jest z pewnością Hades, stworzony przez Supergiant Games, autorów takich perełek jak Bastion i Transistor. Na ten moment gra dostępna jest wyłącznie w jednym miejscu i nie ma żadnych danych na temat przeniesienia jej na Steama. Tak samo jest z Hello Neighbor Hide & Seek, które w wersji pecetowej można kupić jedynie w Epic Games Store. Można śmiało założyć, że platforma przyciągnie swoimi warunkami wynagradzania także innych deweloperów, ale jej twórcy muszą pomyśleć nad usprawnieniami i nowymi opcjami społecznościowymi. Przez ich brak dochodzi do tak absurdalnych sytuacji jak zakładanie na Steamie wątków z prośbami o pomoc w uruchomieniu gry Ashen, której w sklepie Valve nawet jeszcze nie wydano.

Źródło: Epic Games Store
Ocena aktualności:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
cgdestroyer (2018.12.10, 14:27)
Ocena: 42

0%
Ojej, ale się porobiło steam upada :) Jeszce tylko 50tys gier przeniesie się ze steam na inne platformy i zostanie tylko drugie tyle, nie będzie w co grać :)
FredPL (2018.12.10, 14:32)
Ocena: 37

0%
I to się niby nazywa zdrową konkurencją, która ma być dobra dla konsumenta? Konkurencja to by była jakby gra była dostępna na obu platformach i to konsument decydowałby gdzie daną grę kupuje, a tak to wygląda na kolejną platformę ala Origin czy Uplay. No cóż, wygląda, że części gier nie kupię i tyle, nie mam siły na kolejną platformę, kolejne konta etc.
Namonaki (2018.12.10, 14:32)
Ocena: -1

0%
gracze burzący się na brak monopolu steam'a...
do czego to doszło...
voltan (2018.12.10, 14:42)
Ocena: 9

0%
Prowizje powinny być marginalne, i tak to jest góra pieniędzy. Ja nie chcę uciekać ze steama.
LeacH (2018.12.10, 14:43)
Ocena: 30

0%
Namonaki @ 2018.12.10 14:32  Post: 1179422
gracze burzący się na brak monopolu steam'a...
do czego to doszło...

mentalność niewolnika i doskonały PR Steama :E
Ja wole mieć konkurencje, bo ceny na steamie są po prostu za wysokie.
Namonaki (2018.12.10, 14:44)
Ocena: 6

0%
FredPL @ 2018.12.10 14:32  Post: 1179421
I to się niby nazywa zdrową konkurencją, która ma być dobra dla konsumenta? Konkurencja to by była jakby gra była dostępna na obu platformach i to konsument decydowałby gdzie daną grę kupuje, a tak to wygląda na kolejną platformę ala Origin czy Uplay. No cóż, wygląda, że części gier nie kupię i tyle, nie mam siły na kolejną platformę, kolejne konta etc.

tylko nie gracze są w tym wypadku konsumentami a developerzy, to oni maja mieć wybór
jeśli musza wydawać na obu platformach to nie mają żadnego wyboru

LeacH @ 2018.12.10 14:43  Post: 1179424

Ja wole mieć konkurencje, bo ceny na steamie są po prostu za wysokie.

z tym że bezpośrednio od steam'a nikt rozsądny nie kupuje
Edytowane przez autora (2018.12.10, 14:47)
FredPL (2018.12.10, 14:57)
Ocena: 8

0%
A ja tam wolę mieć wszystko w jednym miejscu, dzięki temu unikam powtórzeń. Jakby gry były sprzedawane w tradycyjny sposób na CD/DVD to nie miałbym tego problemu bo bym widział na półkach co mam ale w czasach dystrybucji cyfrowej wolę mieć wszystko w jednym miejscu.

A na wypożyczanie gier najbardziej narzekają chyba tylko Ci co się przyzwyczaili to odsprzedaży gier na konsolach i brakuje im tej możliwości na PC. Chwalą się przy tym, że zawsze grają w oryginalne gry, że na konsoli nie ma piractwa i dla tego deweloperzy wolą konsole i konsole lepsze. Nie wiem tylko czy są świadomi, że kupowanie używek to też dymanie dewelopera bo deweloper nie zarabia nic na odsprzedawanych kopiach.
Edytowane przez autora (2018.12.10, 14:59)
Vendeur (2018.12.10, 15:15)
Ocena: 7

33%
O takich rzeczach piszecie, a o tym, że w Epic Games mają być co 2 tygodnie gry gratis to już nie? Pierwsze już wkrótce i to nie byle jakie, mianowicie Subnautica i Super Meatboy.
cgdestroyer (2018.12.10, 15:16)
Ocena: 5

0%
mistereco22 @ 2018.12.10 14:45  Post: 1179426
Marzę aby Steam upadł, wówczas miliony graczy, którzy bezpowrotnie stracą dostęp do gier, które WYPOŻYCZAJĄ, być może się obudzą i zażądają korzystnych rozwiązań dla siebie. Znacznie większe i poważniejsze firmy od Steama a nawet całe państwa upadały, więc jest nadzieja, że ta bardzo droga wypożyczalnia gier upadnie i rynek zostanie zdefiniowany na nowo.


No już, już spokojnie, nie ma potrzeby tak się napinać. :)

Niemal wszystkie platformy to wypożyczanie gier i nawet jeśli masz drm free download version to chyba nie będziesz trzymał wszystkiego na dysku i co jakiś czas całą bazę gier aktualizował, no chyba, że masz za dużo czasu i żadnego pomysłu co produktywnego z nim zrobić :)
Poza tym jak masz instalkę na dysku czy płycie dvd to przeczytaj licencję przy instalacji i powiedz mi czy rzeczywiście masz tę grę na własność i możesz robić nią co zechcesz czy tylko masz prawo z niej korzystać na takich warunkach na jakich licencja pozwala.
A jeśli zrobisz coś wbrew zapisom licencji bo masz taką możliwość techniczną to równie dobrze możesz też ściągnąć pirata i na jedno wyjdzie.
Edytowane przez autora (2018.12.10, 15:18)
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Być może to oferta właśnie dla Ciebie?  135
Sprzęt dla wymagających. Thermalright Silver Arrow IB-E Extreme Rev. 7
Nietypowy sprzęt w kosmicznej cenie. 7
Największa pecetowa platforma przejdzie małą metamorfozę. 7
Na takie ogłoszenie czekaliśmy 15 długich lat. 12
Dwie gry w dwóch sklepach. 9
Właściciele Radeonów gotowi na premierę nowej gry studia FromSoftware. 12
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane