Aktualność
Adrian Kotowski, Środa, 28 listopada 2018, 19:25

Firma po latach przeprosiła się z ARM. Amazon Web Services ogłosiło udostępnienie swoim klientom instancji serwerowych A1 EC2, które wyróżniają się na tle innych rozwiązań firmy obecnością nowych procesorów Graviton. Chipy opracowane przez należące do Amazona laboratoria Annapurna wykorzystują architekturę ARM i mają zapewnić bardzo dobry stosunek wydajności do ceny.

Procesory Graviton to układy, które w niektórych zastosowaniach mogą być naprawdę konkurencyjne do droższych układów Intela i AMD. Niemniej, bazują na niemłodych już rdzeniach Cortex-A72, taktowanych zegarem 2,3 GHz, przez co nie nadają się wielu typowych obciążeń. Są to oczywiście jednostki 64-bitowe, oferujące akcelerację sprzętową dla obliczeń zmiennoprzecinkowych i zapewniające zgodność z zestawami instrukcji i algorytmów AES, SHA-1, SHA-256, GCM oraz CRC-32.

AWS EC2 z Graviton

Na szesnastordzeniową instancję składają się cztery czterordzeniowe klastry, z których każdy wyposażony jest w 2 MB współdzielonej pamięci cache L2. Na każdy rdzeń przypada natomiast po 32 KB cache L1 dla danych i 32 KB cache L1 dla instrukcji. Pierwsze testy udostępnione przez Davida Schora z WikiChip wskazują, że pod względem wydajności taka konfiguracja wypada raczej dość słabo, ale równocześnie jest na tyle atrakcyjna cenowo, że może w pewnych przypadkach zdobyć popularność.

AWS ma dalsze plany rozwoju swojej platformy, choć trudno teraz powiedzieć, w którą stronę firma będzie chciała ją rozwinąć. Ciekawostką jest to, że Graviton jest w pewien sposób podobny do procesorów AMD z linii Opteron A1100. Co więcej, te zapomniane już po premierze Epyców jednostki miały być według informacji The Register tworzone właśnie dla Amazona. Od siedziby tej firmy wzięto zresztą ich nazwę kodową, a więc Seattle. Niestety AMD nie było w stanie sprostać wymaganiom wydajnościowym stawianym przez zleceniodawcę, przez co AWS postanowił przygotować samodzielnie własny chip. W ten sposób przedsiębiorstwu udaje się zdywersyfikować swoje portfolio, w którym znajdziemy też instancje z chipami Intela oraz AMD.

Sprawdź ceny procesorów AMD Epyc

Źródło: AWS
Ocena aktualności:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
yendrek (2018.11.29, 00:49)
Ocena: 9

0%
Sory, ale bzdury gadasz. O ile najnowsze rdzenie arm jakoś tam ewentualnie mogły by konkurować z amd i intelem stosunkiem wydajniść/cena, o tyle a72.,. Powiem krótko - chcesz dostać mierne usługi za psie pueniądze - idź do amazona.
Zoltar86 (2018.11.29, 10:05)
Ocena: 0

0%
Stosunek wydajność/cena to nie wszystko. Potrzebny jest dojrzały ekosystem.
Feveria (2018.11.29, 10:09)
Ocena: 0

0%
Zoltar86 @ 2018.11.29 10:05  Post: 1177507
Stosunek wydajność/cena to nie wszystko. Potrzebny jest dojrzały ekosystem.


Na arm64 jest bardzo dużo paczek w repozytoriach różnych dystrybucji Linuxa. W dużej mierze dzięki popularności Raspberry Pi.
xede (2018.11.29, 10:10)
Ocena: 1

0%
jako podstawa dla virtualek to slabo ale jako shared drive, gdzie nie potrzeba kosmicznej wydajnosci to czemu nie, cos jak w NASach bida celerony(nie mowie o wszystkich oczywiscie)
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Być może to oferta właśnie dla Ciebie?  129
Właściciele Radeonów gotowi na premierę nowej gry studia FromSoftware. 3
Tak wygląda następca Rifta. 4
Epic Games Store z kolejnymi dużymi grami na wyłączność. 34
Chińczycy przekonują do swoich produktów. 2
Czerwoni rozwijają swoje otwarte oprogramowanie. 3
Kolejny duży transfer niebieskich. 15
Kolejny Turing już się zbliża. 47
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane