aktualności

AMD krytykowane za sposób dystrybucji sterowników dla Ryzenów Mobile

37
21 listopada 2018, 19:58 Adrian Kotowski

Klienci mają dość. Premiera mobilnych APU Ryzen miała zamieszać na skostniałym rynku notebooków, gdzie karty rozdają od dawna Intel i Nvidia. Niestety z pierwotnych zapowiedzi niewiele zostało, a samo AMD jest od jakiegoś czasu głośno krytykowane za wsparcie swojej mobilnej platformy. Nabywcy notebooków z mobilnymi chipami czerwonych narzekają przede wszystkim na brak nowych sterowników.

Problem istnieje w zasadzie od samej premiery mobilnych Ryzenów, ale dopiero teraz AMD oficjalnie ustosunkowało się do zarzutów. A tych jest, trzeba przyznać, naprawdę sporo. Klienci, którzy kupili laptopy z APU firmy Lisy Su wprost twierdzą, że producent chipów nie traktuje swojej platformy poważnie. Chodzi o dostępność sterowników, która jest wręcz tragiczna i zrzucanie na producentów OEM odpowiedzialności za taki stan rzeczy. To z kolei sprawia, że użytkownicy notebooków muszą zmagać się z masą problemów, których nie można w żaden sposób samodzielnie wyeliminować.

Jak czytamy w założonym wątku na Reddicie, najnowsze oficjalne drivery do Ryzenów Mobile datowane są na 30 sierpnia 2018 roku, przy czym jest to dokładnie ta sama wersja, która została udostępniona w lipcu tego roku. Co więcej, panel Radeon Software pochodzi z lipca, tyle że 2017 roku, i nie zawiera wielu funkcji, takich jak Radeon ReLive, czy Radeon Overlay. AMD odnosząc się do zarzutu niskiej częstotliwości wydawania nowych driverów stwierdziło, że od 2019 roku „umożliwi producentom OEM wydawać sterowniki dwa razy w roku. Nie dziwi więc to, że informacja nie została ciepło przyjęta przez fanów czerwonych, którzy uważają, że to zdecydowanie za mało.

Ci oczekują włączenia serii Ryzen Mobile do standardowego pakietu sterowników dla kart Radeon. Dzięki temu oprogramowanie mogłoby być aktualizowane znacznie częściej, a klienci nie musieliby czekać wielu miesięcy na poprawki błędów. Tych ostatnich jest niestety masa, o czym można przekonać się czytając doniesienia właścicieli notebooków z APU AMD. Wśród wymienionych w poście zbiorczym na Reddicie znajdziemy m.in.:

  • błędnie dobrane limity TDP,
  • aplikacja VLC nie działa w trybie DX11,
  • programy z rodziny Adobe nie rozpoznają GPU zintegrowanego w APU,
  • Blender3D również go nie rozpoznaje,
  • gry uruchomione w trybie DX11 nie umożliwiają zmiany rozdzielczości,
  • możliwe pojawienie się migotania ekranu, jeśli Vari-Bright jest włączone,
  • zauważalne spadki płynności rozgrywki, jeśli włączone są opcje Radeon Chill i Target Framerate Control,
  • losowe pojawianie się BSOD,
  • resetowanie systemu podczas instalacji sterowników,
  • brak możliwości zmiany jasności ekranu laptopa przy pomocy standardowych skrótów klawiszowych.

Do braku stabilności pracy dochodzi też kwestia słabej wydajności, która miała być obniżana przez samych producentów notebooków. Firmy miały w ten sposób walczyć z przegrzewaniem się źle zaprojektowanych urządzeń i ich niską kulturą pracy. Nie wygląda niestety na to, by problem mógł zostać szybko rozwiązany, a zapowiedź AMD jedynie potwierdza, że zakup notebooka z Ryzen Mobile jest po prostu bardzo ryzykowny. Konkurencyjne rozwiązania są lepiej wspierane przez ich producentów, co może i zapewne będzie wpływać na wybór konkretnego produktu przez klienta.

Sprawdź ceny najpopularniejszych procesorów dostępnych w Polsce

[Aktualizacja] Poniżej możecie przeczytać oświadczenie AMD w tej sprawie:

Opinie użytkowników są kluczową częścią tego, jak AMD przygotowuje znakomite produkty. Wasze uwagi jasno postawiły sprawę, że jest pole do poprawy na gruncie aktualizacji sterowników dla notebooków z procesorami AMD Ryzen™ Mobile zarówno tych wyposażonych tylko w procesor APU, jak i tych z dodatkowymi kartami graficznymi. Ważne jest, aby zrozumieć, że nasze sterowniki są zwykle dostosowane do specyfiki platform producentów OEM, więc wydawanie jednego generycznego sterownika dla układów graficznych w procesorach APU dla wszystkich mobilnych platform bazujących na układach AMD Ryzen mogłoby przynieść nie najlepszy efekt. Co zatem AMD może zrobić?

Jesteśmy zdeterminowani, aby pracować z naszymi partnerami OEM, aby zwiększyć częstotliwość wydawania aktualizacji sterowników graficznych dla procesorów AMD Ryzen Mobile. Począwszy od 2019 roku naszym celem będzie umożliwienie producentom OEM dostarczania dwóch aktualizacji sterowników graficznych w roku i dotyczyć to będzie wszystkich systemów z procesorami AMD Ryzen Mobile. Z uwagi na to, że aktualizacje są ostatecznie w rękach firm OEM, to mogą występować różnice między platformami na tym polu, ale zależy nam na tym, żeby cel ten został jasno sprecyzowany zarówno dla nas, jak i naszych partnerów OEM. Aktualizacje te powinny być udostępniane do pobrania na poszczególnych stronach producentów urządzeń.

Ponadto AMD będzie dalej badać sposoby dostarczania sterowników AMD Ryzen Mobile tak, aby było to zbieżne z aktualnie najnowszymi wersjami oprogramowania AMD. Kolejne informacje na ten temat zostaną opublikowane tak szybko, jak to będzie możliwe. Dziękujemy społeczności użytkowników sprzętu AMD za ich opinie na temat tego problemu.

Źródło: Reddit
WaltherZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Walther2018.11.21, 20:20
24#1
Fajny produkt z gównianym wsparciem.....
Brawo AMD!
Sam mam 2400g.
daerraghZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
daerragh2018.11.21, 20:24
11#2
No jesli chodzi o notebooki, to AMD olewa temat koncertowo od lat. Chodzi o wszelkie laptopy z CPU Intel + GPU AMD. Karty laptopowe GCN z serii 7xxx/M2xx/M3xx często nie działają na Win 10 a jak działają to tylko dlatego, że sterowniki pobierają się z Windows Update (ale wtedy też nie zawsze - tak 50/50), bo pakiety ster. ze strony AMD na Win 10 NIGDY nie działają. Po prostu laptopy z mobilnymi Radeonami i CPU Intel nie zmieniają karty z Intela na AMD podczas grania i wszystko działa na integrze.

W Win 10, żeby karta AMD działała trzeba też często zmienić domyśle ustawienia w opccjach zasilania. Wtedy część laptopów z Intel + AMD zaczyna poprawnie przełączać grafikę.

Poza tym sterowniki od AMD nie działają również na starszych Windowsach z tego samego powodu. Wtedy jedynym wyjściem jest instalacja PRZESTARZAŁYCH sterów od producenta laptopa. Natomiast do Win 10 wielu producentów lapków nie wydało nowych pakietów ster. dla układów AMD.

A u nVidii? Instalujesz sterowniki od Intela, potem od nV i Optimus działa jak należy i ma się świeże drivery.

Nie życzę nikomu karty od AMD w laptopie. Te problemy istnieją od czasów pojawienia się zintegrowanych GPU w Intelach, czyli laptopach mających dwie grafiki Intel + AMD, więc od ok. 7 lat.
Edytowane przez autora (2018.11.21, 21:09)
TrepciaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Trepcia2018.11.21, 20:29
-6#3
Co za frajerstwo!
sevaeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sevae2018.11.21, 20:56
10#4
Też mam 2200g... Wayland działa poprawnie ;) Ale w sumie czekam, aż jakieś LTS przerzucą się na 4.19.2, no mógłbym sam wgrać... ale mam zbyt duże zdolności do niszczenia systemów.
Edytowane przez autora (2018.11.21, 20:58)
anemusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
anemus2018.11.21, 20:57
27#5
Najśmieszniejsze jest to, że bugi wpływające na stabilność ryżych apu po porządnym zgłoszeniu AMD naprawia... w dwa tygodnie o ile korzysztasz z drm next.
Tyle, że na Linuksie...
Chichot dziejów.
Promilus1984Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Promilus19842018.11.21, 20:57
14#6
AMD i mobile to już od Pumy (ktoś jeszcze pamięta?) dawały d... a może i wcześniej? Wsparcie żałosne. Przykre, ale widać nie zależy im tak bardzo na tym rynku, wrzucają rozwiązania bardziej po to by były, niż żeby rzeczywiście coś zawalczyć.
jankesdzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jankesdz2018.11.21, 21:11
11#7
Miałem lapka z HD6770m i to była mega karta. W tym segmencie zamiatała NV. Zaraz po zakupie nie było problemów ze sterownikami,. Działało bez problemu oc (karta miała ~70c także można było śmiało 725->850MHz wycisnąć i więcej), przełączanie grafiki na integrę (manualne, do dynamic nigdy za dobrze nie działał i blokował oc) i wszystkie inne funkcje. Po 2 latach na nowych sterownikach nie działało już praktycznie nic. Siostrze kupiłem lapka z następną generacją, AMD R7 mobilnym czy jakoś tak - tam nic nie działało od początku. Dni i tygodnie walki z zerowym efektem. Doskonale mnie wyleczyli z urządzeń mobilnych ze swoimi układami.
sevaeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sevae2018.11.21, 21:13
15#8
@daerragh No ale mowa o Ryzenach mobile (nie Radeonach mobile)... czyli nie masz dwóch kart a już Intela to na 100%
Edytowane przez autora (2018.11.21, 21:15)
anglik666Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
anglik6662018.11.21, 22:16
-11#9
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2018.11.22, 13:37)
gofer87Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gofer872018.11.21, 22:26
Znajomy oddał laptopa po kilkunastu dniach, niestety ale losowy bluescreen co 2 dni uniemożliwia bezstresową pracę nawet w notatniku.
Edytowane przez autora (2018.11.21, 22:27)
Zaloguj się, by móc komentować
1