Aktualność
Adrian Kotowski, Środa, 24 października 2018, 21:41

Jeden lepszy od drugiego. Włoski organ ochrony konkurencji ukarał Apple i Samsunga wysokimi grzywnami za stosowanie nieuczciwych praktyk polegających na celowym spowalnianiu smartfonów za pomocą aktualizacji oprogramowania. Kary nie są równe i więcej zapłaci amerykańskie przedsiębiorstwo, której jednak ma też więcej na sumieniu.

Autorità garante della concorrenza e del mercato (AGCM) zakończyła prowadzone od początku tego roku oddzielne dochodzenia w sprawie celowego postarzania swoich produktów przez Apple i Samsunga. Włosi wykazali, że obie firmy udostępniły aktualizacje oprogramowania układowego telefonów komórkowych, które powodowały awarie i/lub znacznie obniżały wydajność sprzętu, a tym samym przyspieszały proces ich wymiany na nowszy model.

Podmioty miały natarczywie polecać pobieranie uaktualnień nawet w sytuacji, gdy dany sprzęt nie był w stanie odpowiednio obsłużyć oprogramowania. Oczywiście ani Apple, ani Samsung nie dostarczały swoim klientom odpowiedniej ilości informacji, dzięki którym ci mogliby sami podjąć decyzję, czy wykonanie aktualizacji ma w ogóle jakikolwiek sens.

W przypadku Samsunga problem dotyczył przede wszystkim urządzenia Galaxy Note 4 wprowadzonego na rynek we wrześniu 2014 roku. Firma proponowała od maja 2016 roku instalację aktualizacji systemu Android do wersji Marshmallow, która powodowała u części użytkowników problemy z działaniem sprzętu wynikające z jego większego obciążenia podczas pracy. Klienci firmy byli przez to narażeni na wysokie koszty naprawy pogwarancyjnej w przypadku wystąpienia awarii.

Sprawa z firmą Apple jest nieco bardziej złożona. Podmiot nakłaniał od września 2016 roku do instalacji iOS 10 na smartfonach iPhone 6 (tutaj sprawdzicie ich cenę), iPhone 6 Plus, iPhone 6s i iPhone 6s Plus bez informowania posiadaczy tych produktów o większych wymaganiach energetycznych nowego systemu i ewentualnych niedogodnościach z tego wynikających, takich jak choćby samoczynne wyłączanie się smartfona. W lutym 2017 roku Apple opublikowało nową aktualizację iOS 10.2.1, która wyeliminowała ten problem, kosztem szybkości reakcji i funkcjonalności systemu.

Apple nie dostarczyło też konsumentom odpowiednich informacji na temat charakterystyki akumulatorów stosowanych w swoich produktach. Chodziło tutaj głównie o dane na temat średniej długości bezawaryjnej pracy, poprawnych procedur utrzymania sprzętu w dobrej kondycji oraz weryfikacji i wymiany akumulatora w celu zachowania pełnej funkcjonalności urządzenia.

AGCM uznała oba podmioty winnymi złamania prawa i zastosowała wobec nich kary finansowe. Samsung musi zapłacić 5 mln euro, natomiast Apple 10 mln (dwa razy po 5 mln za oba opisane przewinienia), a dodatkowo firmy zostały zobowiązane do publikacji na swoich włoskich stronach internetowych odpowiedniej informacji o ukaraniu z odnośnikiem do decyzji urzędu.

Od Samsung Polska otrzymaliśmy oświadczenie o następującej treści:

Satysfakcja konsumentów jest dla nas najważniejsza i zawsze staramy się zapewnić najlepsze wrażenia z użytkowania naszych urządzeń. Firma Samsung nie udostępniła żadnej aktualizacji systemu, która obniżałaby wydajność Galaxy Note 4. Jesteśmy zawiedzeni decyzją Włoskiego Urzędu ds. Konkurencji i podejmiemy niezbędne kroki, by się od niej odwołać. 

Źródło: AGCM
Ocena aktualności:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Dinaeel (2018.10.24, 21:55)
Ocena: 23

0%
Drobne wrzucą sobie w koszta, o ile po odwołaniu coś zapłacą.
Byakurei (2018.10.24, 21:58)
Ocena: 34

0%
HAHA wkoncu uwierzycie ze jednak tak robia aktualizacjami? no to teraz czas na nvidie :))
ARTURRO$$ (2018.10.24, 22:09)
Ocena: 16

0%
No, ale jak to? Niewidzialna ręka wolnego rynku tego nie wyregulowała? Producenci jednak wolą zmowy, niż rywalizować ze sobą oferując coraz tańsze i lepszej jakości produkty? Chyba nikt tak dobrze jak osoby śledzące na bieżąco technologię nie ma wątpliwości jak w praktyce wyglądają te modele teoretyczne (na papierze każdy system ekonomiczny jest cudowny - komunizm również :E).
Byakurei (2018.10.24, 22:26)
Ocena: 15

0%
Aargh @ 2018.10.24 22:15  Post: 1171589
Byakurei @ 2018.10.24 21:58  Post: 1171586
HAHA wkoncu uwierzycie ze jednak tak robia aktualizacjami? no to teraz czas na nvidie :))

To ich pozwij. Nvidia ma na stronie wersje sterowników obsługujące jeszcze Rivę TNT2, więc sprawdzenie spowalniania w ich przypadku jest banalnie proste.

Skoro spowalnianą to masz wygraną w kieszeni.

Problem jest tylko taki, że na razie nikt im tego nie udowodnił (nie, ten film z YT został obalony).


Ciekawe.. ciekawe.. a co powiesz na wymuszanie aktualizacji poprzez winde? np w win10 samo aktualizuje co jakis czas sterowniki
Avalanc (2018.10.24, 22:40)
Ocena: 12

0%
JKm. @ 2018.10.24 22:21  Post: 1171592
Skarzenie sie uzytkownikow na telefony brzmi mocno subiektywnie.

Myślisz, że prawnicy Apple, czy Samsung by odpuścili, gdyby nie było niepodważalnych dowodów?
Kolejne firmy do wpisania na czarną listę podmiotów, od których się nie kupuje. Ale bananowi frajerzy dalej będą się podniecać kupując szroty od takich firm.
Andree (2018.10.24, 23:57)
Ocena: 8

0%
Chciałem niedawno zaktualizować swój tablet Galaxy Tab (1), niestety system odpowiedział mi że tablet jest zrootowany, ma nabitego Knoxa więc z aktualizacji nici.
A co miałem zrobić, jak było w nim jądro bez obsługi modułów i bez obsługi urządzeń zewnętrznych, które chciałem podłączyć - hub micro-USB z Ethernetem do podsłuchiwania komunikacji przez Wiresharka i gamepad XBox-360 - działa świetnie z grą Asphalt-8.
Może to i lepiej - po aktualizacji pewnie znowu musiałbym go przerabiać.
.:Proxy:. (2018.10.25, 00:40)
Ocena: 6

0%
To jest ta prawdziwa twarz korporejszyn.

Dlatego nie rozumiem jak można być fanem marki lub produktu.

Kary powinny mieć mnożnik razy 10.
Każda kolejna afera i mnożnik zwiększa się o kolejne zero.

Oczywiście w prasie i telewizji powinny pojawiać się komunikaty o oszustwie i zachęcać konsumentów do zbiorowego pozwu.

Może to troszke ostudziłoby zapały korposzczurków. Obecne kary, to przysłowiowe drobne na waciki - pewnie wliczone w zysk jaki przyniosły im te czy inne przekręty.
Edytowane przez autora (2018.10.25, 00:41)
LuBeK (2018.10.25, 01:31)
Ocena: 2

0%
Avalanc @ 2018.10.24 22:40  Post: 1171596
JKm. @ 2018.10.24 22:21  Post: 1171592
Skarzenie sie uzytkownikow na telefony brzmi mocno subiektywnie.

Kolejne firmy do wpisania na czarną listę podmiotów, od których się nie kupuje. Ale bananowi frajerzy dalej będą się podniecać kupując szroty od takich firm.

Jasne, pozostali to święci. Jedni spowalniają, inni szpiegują, jeszcze inni kradną, a jeszcze inni tworzą buble. To samo, co przy aferze VW. Wszyscy kręcili i kombinowali, a jeden dał się złapać.
W sumie masz dobre podejście. Niedługo smartfona będziesz sobie strugał kozikiem, a samochód spawał z szyn kolejowych.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Być może to oferta właśnie dla Ciebie?  133
Dwie gry w dwóch sklepach. 6
Właściciele Radeonów gotowi na premierę nowej gry studia FromSoftware. 11
Tak wygląda następca Rifta. 16
Epic Games Store z kolejnymi dużymi grami na wyłączność. 55
Chińczycy przekonują do swoich produktów. 3
Czerwoni rozwijają swoje otwarte oprogramowanie. 4
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane