Aktualność
Adrian Kotowski, Piątek, 19 października 2018, 15:20

Ważna informacja dla przyszłości pamięci 3D XPoint. Micron oficjalnie ogłosił, że zamierza odkupić pakiet akcji Intela we wspólnym joint venture IM Flash Technologies. Przejęcie będzie miało ogromny wpływ na to, jak wyglądać będzie przyszłość pamięci 3D XPoint, produkowanej w zakładach tego podmiotu. Trzeba też przyznać, że takiego kroku można było się spodziewać po decyzji o zakończeniu współpracy pomiędzy obiema firmami ogłoszonej na początku tego roku.

Micron odkupi pozostałe udziały Intela w IM Flash Technologies, dzięki czemu przejmie też na własność całą fabrykę pamięci 3D XPoint położoną w okolicach Lehi, w stanie Utah. Jest to jedyny zakład produkujący dla niebieskich wspomniane kości, wykorzystywane w najwydajniejszych nośnikach z rodziny Optane. Micron ma prawo do odkupu akcji na mocy porozumienia podpisanego w 2005 roku, podczas zakładania przez oba podmioty joint venture.

Już wtedy do Microna należało 51 procent udziałów, a w 2012 roku przedsiębiorstwo odkupiło pierwszy pakiet akcji niebieskich, dzięki czemu weszło w posiadanie fabryk IM Flash zlokalizowanych w Singapurze i Virginii. Od tamtego czasu Intel miał prawa tylko do zakładu w Lehi, którego teraz też się pozbędzie. Niezwykle istotną kwestią wynikającą z przeprowadzenia całej transakcji jest wymóg podpisania nowej umowy na produkcję i dostawy kości 3D XPoint. Obecna obowiązuje do 2019 roku, więc jeśli Intela zamierza rozwijać swoją linię produktów bazujących na tej technice, to musi dogadać się ze swoim byłym partnerem.

Negocjacje mogą nie być łatwe, bo obecnie pamięci 3D XPoint są sprzedawane niebieskim po kosztach. Nowe ceny będą obowiązywać najwcześniej od połowy 2020 roku, choć może okazać się, że Intel będzie płacił więcej dopiero od 2021 roku. Wszystko zależy od czasu zakończenia przejęcia, bo to od niego liczony jest dodatkowy rok, podczas którego obowiązywać będą jeszcze stare zasady. Warto też wspomnieć, że do połowy przyszłego roku na rynku pojawić ma się 2. generacja kości 3D XPoint, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę. Teoretycznie Intel może bez problemu przenieść produkcję tych chipów do swojego zakładu Fab 68 w Dalian, w Chinach, ale w praktyce jest to mało prawdopodobne, bo już teraz ten oddział nie nadążą z przygotowaniem kości 3D NAND. Brak niebieskim odpowiednio dużej mocy produkcyjnej, przez co są właściwie skazani na współpracę z Micronem.

Informacja o przejęciu udziałów Intela na dobre kończy projekt IM Flash. Trzeba przyznać, że zapowiadało się na to od jakiegoś czasu, bo obaj partnerzy joint venture mają obecnie zdecydowanie różne priorytety. Intel skupia się na nośnikach kierowanych na rynek serwerowy i kliencki, podczas gdy Micron chce mocniej wejść w segment mobilny (kości 3D XPoint początkowo miały trafić właśnie do smartfonów!), motoryzacyjny, a także przygotowywać sprzęt do specjalnych zastosowań. Te różnice w podejściu są nie do pogodzenia choćby w procesie produkcji – Intel potrzebuje większych chipów, a jego były partner chce postawić na mniejsze matryce. To m.in. z tego powodu podmioty całkowicie zrezygnowały z partnerstwa także w innym segmencie pamięci.

Sprawdź ranking nośników SSD dostępnych w polskich sklepach

Źródło: Anandtech
Ocena aktualności:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
Ryzen (2018.10.19, 15:56)
Ocena: 30

0%
Uuuuuuuuuuuuuu...
Na koniec tygodnia mamy kolejny sukces Intela.
Krisol (2018.10.19, 16:44)
Ocena: 11

0%
Dajcie już spokój Intelowi, zaraz będzie trzeba z przymusu kupować ich CPU żeby nie zbankrutowali. xD
pwil (2018.10.19, 17:01)
Ocena: 14

33%
Intel będzie miał nie tylko problem z produkcją CPU to i jeszcze SSD...
sevae (2018.10.19, 19:06)
Ocena: 17

0%
I nagle Optane dostały -20 do magii i +10 do ceny.
ARTURRO$$ (2018.10.19, 20:46)
Ocena: 11

0%
Ryzen @ 2018.10.19 15:56  Post: 1170818
Uuuuuuuuuuuuuu...
Na koniec tygodnia mamy kolejny sukces Intela.

Nawet mi ich nie żal, przez dekadę ładowali nam 4 rdzenie/4 wątki do znudzenia, dopiero musiała przyjść konkurencja ze strony AMD, żeby w końcu cokolwiek się ruszyło do przodu. I magicznie okazało się, że gry również mogą zrobić użytek z więcej, niż 4 rdzeniów. Ale kiedy ma się 80% rynku to można dyktować trendy, wiadomo, że programy nie będą pisane pod rozwiązania znacznie mniejszego gracza.
*Konto usunięte* (2018.10.22, 11:39)
Ocena: 1
Intelek rozpoczyna wyprzedaż klejnotów rodowych :)
Zaraz zacznie sprzedawać lic na produkcje tego owego i ....
i.... to bedzie koniec ....Intela.
Skonczy jak wiele firm które kiedyś robiły procki np z grupy Risc np słynna DEC Alpha ....
Cekawie się robi...
*Konto usunięte* (2018.10.22, 11:41)
Ocena: 1
W internetach mówi się ze aktualna seria i w rozdaniu nr 9 .... to juz tyle ile można wydusić z obecnej technologi.
Dalej to juz można tylko zwiększać liczbe rdzeniuf .
Ale to wiadomo cena i dostępność jeszcze bardziej na ryj.
Rybaczek Koziołka (2018.10.22, 13:49)
Ocena: 0

0%
Ryzen @ 2018.10.19 15:56  Post: 1170818
Uuuuuuuuuuuuuu...
Na koniec tygodnia mamy kolejny sukces Intela.


no cóż, sukces na miarę wielu sukcesów medialnych w ostatnich 3ch latach w PL.
w sumie szkoda. do tej pory mogliśmy liczyć na to, że Micron i Intel wezmą rozwód, i zaczną ze sobą na rynku rywalizować.

Poza tym uważam że rozwiązanie Intela opisane w artykule to błąd, tj. stawianie na większe kości. Równie dobrze mogli się dogadać z Micronem na mniejsze kości, a całość spinać większym kontrolerem, innym dla rozwiązań Intela i komputerów, innym dla Microna i smartfonów. Powiem tyle, że źle się stało. Mam nadzieję że Intel chociaż zachowuje swoje prawa do technologii i patentów, bo to daje szanse że będą mogli uruchomić produkcję niezależnie od Microna, na własną rękę. Ale artykuł na ten temat milczy.

z tego wszystkiego wyłania się dosyć kiepski obraz przyszłości, w której rynek najwydajniejszej elektroniki może być zdominowany przez uopol TSMC + Samsung. Takie GF może się podnieść z kolan dopiero w rękach podmiotu który jest zainteresowany niezależną produkcją, a do takich zaliczam AMD, ewentualnie NV która ma większy budżet. Nie sądzę by Apple chciało się tym zająć, to nie ich bajka.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Być może to oferta właśnie dla Ciebie?  135
Sprzęt dla wymagających. Thermalright Silver Arrow IB-E Extreme Rev. 14
Nietypowy sprzęt w kosmicznej cenie. 11
Największa pecetowa platforma przejdzie małą metamorfozę. 12
Na takie ogłoszenie czekaliśmy 15 długich lat. 15
Dwie gry w dwóch sklepach. 10
Właściciele Radeonów gotowi na premierę nowej gry studia FromSoftware. 12
Sprzęt dla wymagających. Thermalright Silver Arrow IB-E Extreme Rev. 14
Nietypowy sprzęt w kosmicznej cenie. 11
Właściciele Radeonów gotowi na premierę nowej gry studia FromSoftware. 12
Szybciej, wydajniej, drożej. 29
Na finalną wersję trzeba jeszcze trochę poczekać. 11
Dziurawy pozostaje więc jedynie Intel. 44
Dwie gry w dwóch sklepach. 10
Czerwoni rozwijają swoje otwarte oprogramowanie. 4
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane