Aktualność
Adrian Kotowski, Czwartek, 11 października 2018, 17:12

Ciekawy produkt nie tylko dla graczy. Cooler Master uruchomił na Kickstarterze kampanię crowdfundingową, w której zbiera pieniądze na przygotowanie analogowego keypada ControlPad. Ta niewielka klawiatura ma zaoferować precyzję sterowania dostępną na padach i joystickach do gier. Do tego sprzęt może się świetnie sprawdzić także w obsłudze aplikacji do obróbki grafiki oraz w medycynie.

Cooler Master ControlPad jest specyficznym produktem, który – jak wskazuje sam producent – jest kierowany tylko do niewielkiej grupy klientów. Właśnie z powodu tej cechy przedsiębiorstwo zdecydowało się na kampanię na Kickstarterze, która nie tylko pozwoli sfinansować stworzenie sprzętu, ale też pokaże zainteresowanie nim wśród potencjalnych klientów. Przejdźmy jednak do samego keypada.

Cooler Master ControlPad

ControlPad został wyposażony w przełączniki mechaniczne Cherry MX Red lub Gateron Red i oferuje 24 w pełni programowalne klawisze. Producent skorzystał też z techniki firmy Aimpad, dzięki której przyciski działają w podobny sposób do gałek analogowych kontrolera do gier. Nie ma tutaj tylko dwóch stanów, jak w zwykłej klawiaturze (gdzie rozpoznawane jest wciśnięcie lub jego brak), a masę pośrednich, pozwalających np. na płynne przechodzenie od chodu do biegu w grach TPP. Keypad świetnie nada się też do sterowania samolotami i pojazdami kosmicznymi, które właściwie zawsze wymagają analogowego kontrolera.

Sprawdź ceny popularnych keypadów dostępnych w naszym kraju

Cooler Master ControlPad

Cooler Master kieruje swój produkt nie tylko do graczy. Firma przygotowała odpowiednie profile i zestawy klawiszy odpowiadające funkcjom dostępnym w programach firmy Adobe. Jak widać na załączonym filmie produkt może być też przydatny w radiologii, podczas przeglądania tysięcy zdjęć. Wracając do specyfikacji ControlPada, na jego pokładzie znalazł się 32-bitowy chip Cortex M3 i 512 KB pamięci na profile, a czas reakcji wynosi 1 ms. Produkt jest wyposażony w podświetlenie RGB, ma dwie rolki i system nagrywania makr.

Dobrą trwałość zapewnia aluminiowa obudowa i wysokiej jakości tworzywo sztuczne. Dla lepszej wygody korzystania z keypada został on też wyposażony w podkładkę pod nadgarstek. Sprzęt podpinamy do peceta za pomocą kabla USB o długości 1,8 m. Cooler Master zamierza wprowadzić swój produkt do sprzedaży w maju 2019 roku. Wczesna wersja ControlPada kosztuje 75$, a za finalny model trzeba będzie zapłacić około 100$.

Cooler Master ControlPad

Źródło: prasowe
Ocena aktualności:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
Gruby Dżery (2018.10.11, 17:34)
Ocena: -3

0%
Film numer jeden.
Czas na 1:50.
Reakcja lewej ręki prezentera po przejściu z klawiatury na 'kontrolpada'.
Aspartam K (2018.10.11, 18:15)
Ocena: -1

0%
W sumie myślałem o takiej klawiaturze od dłuższego czasu i zastanawiało mnie czemu do teraz takie (albo nie słyszałem) rozwiązanie nie istniało - przecież za zamiast naciskać dwa przyciski możemy nacisnąć jeden, a z różnym naciskiem. Kosztuje z 400 zł. niby jakaś durna klawiatura z głupim dodatkiem, ale jakiś użytek i ułatwienie w niej z pewnością jest.
KlamotPL (2018.10.11, 20:52)
Ocena: -3

0%
już widze jak w biedniejszych krajach będą kupowali podświetlane klawiatury rgb dla radiologów tylko do przeglądania internetu w cenie pewnie minimum 300zł za sztuke skoro to taka innowacja :E
Zas (2018.10.12, 08:50)
Ocena: 0

0%
No dobrze, a jak to działa? Na czym polega technologia firmy, jak modyfikuje przełączniki? Kiedyś zapowiadano podobny sprzęt ale opierał sie chyba na zmianie przewodnictwa elektrycznego.
Edytowane przez autora (2018.10.12, 08:51)
Zas (2018.10.12, 09:17)
Ocena: 2

0%
Już wiem... Flaretech to przełączniki oparte na podczerwieni i używające tylko jej - wiązka przechodzi przez pryzmat w środku przełącznika. Jak twierdzi aimpad mają martwą strefę, a dodatkowo są kiepskiej jakości, mało powtarzalne, i przez to charakterystyka pracy nie jest w pełni liniowa.

Aimpad dodaje po prostu diody IR na płytce i mierzy światło odbite od poruszającego się w dól kapsla, więc można używać w teorii każdego przełącznika mechanicznego, jaki tylko nam się wymarzy.

http://aimpad.com/aimpad-vs-flaretech/
https://www.kickstarter.com/projects/wooti...chanical-keyboa
mbrzostek (2018.10.12, 14:54)

0%
Zas @ 2018.10.12 09:17  Post: 1169643
Aimpad dodaje po prostu diody IR na płytce i mierzy światło odbite od poruszającego się w dól kapsla, więc można używać w teorii każdego przełącznika mechanicznego, jaki tylko nam się wymarzy.

Jest jeszcze jedna, podobna technika: można zintegrować cewkę z PCB (po prostu spiralna ścieżka na laminacie) i mierzyć indukcyjność ściskanej sprężyny w przełącznikach Cherry. Teoretycznie tańsza, bo nie trzeba diody i fotodiody.
szefons (2018.10.13, 12:07)
Ocena: -1

0%
No jak dla mnie mierzenie odległości przez IR o wiele bardziej niezawodne i powtarzalne, a indykcyjny, czy każdy przełącznik ma taką samą charakterystykę sprężyny, czy zmienia się w czasie, w zależności od temperatury, jeżeli tak, to jak to będą korygować itp.

t0y0 (2018.10.13, 22:01)
Ocena: 0

0%
Czy to aż tak rewolucyjne? Nie przesadzajmy. Marketing jest rewolucyjny.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Być może to oferta właśnie dla Ciebie?  133
Dwie gry w dwóch sklepach. 6
Właściciele Radeonów gotowi na premierę nowej gry studia FromSoftware. 11
Tak wygląda następca Rifta. 16
Epic Games Store z kolejnymi dużymi grami na wyłączność. 55
Chińczycy przekonują do swoich produktów. 3
Czerwoni rozwijają swoje otwarte oprogramowanie. 4
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane