aktualności

Project xCloud - Microsoft zapowiada usługę grania w chmurze

14
8 października 2018, 20:03 Adrian Kotowski

W gry z Xbox One zagramy praktycznie na wszystkim. Microsoft potwierdza swoje aspiracje zapewnienia dostępu do gier na dowolnych urządzeniach podłączonych do sieci internetowej. Firma ujawniła pierwsze informacje na temat Project xCloud – nowej usługi strumieniowania gier znanych z konsol. To też zapowiedź tego, co czeka graczy w przyszłości, czy tego chcą, czy nie.

Podczas prezentacji na E3 2018 Phil Spencer ogłosił prace nad usługą streamingową, dzięki której w największe produkcje zagrają też osoby nieposiadające dostępu do mocnych pecetów i konsol. Teraz wizja szefa działu Xbox zaczyna nabierać kształtów dzięki wspomnianej inicjatywie Project xCloud. Microsoft stworzy całą infrastrukturę, za pomocą której możliwe będzie strumieniowanie ponad 3000 gier dostępnych na konsolach Xbox One.

Oczywiście całość będzie uruchamiana na odpowiednio przygotowanych systemach serwerowych, zbudowanych na podzespołach znanych właśnie z XONE. Z umieszczonego w sieci materiału wynika, że na jeden serwer kasetowy przypadać mają dokładnie cztery zmodyfikowane płyty główne z najnowszej konsoli Microsoftu. Usługa będzie dostępna we wszystkich regionach, gdzie zlokalizowane są serwery Azure. Oczywiście nie od razu, bo firma z Redmond musi ją przetestować.

Testy ruszyły dzisiaj i podczas nich sprawdzane jest działanie Project xCloud na urządzeniach mobilnych. Smartfony i tablety można sparować z kontrolerami Xbox One wyposażonymi w moduł Bluetooth (od wersji dołączanej do Xbox One S) lub grać korzystając z panelu dotykowego naszego sprzętu. W tym celu przedsiębiorstwo przygotowało interfejs odpowiednio dostosowany do wymagań tego typu rozgrywki.

Początkowo Project xCloud wymagać będzie łącza o szybkości 10 Mb/s, a w dłuższej perspektywie Microsoft chce w pełni wykorzystać możliwości sieci 5G. Celem jest zapewnienie świetnie wyglądających gier działających z minimalnym opóźnieniem. Więcej informacji mamy poznać w niedalekiej przyszłości.

Źródło: Microsoft
1minuserZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
1minuser2018.10.08, 21:00
To też zapowiedź tego, co czeka graczy w przyszłości, czy tego chcą, czy nie.
Jako opcja dodatkowa, czemu nie, ale jako jedyna słuszna, dziękuję, postoję.
Dopiero wtedy będą gnioty wychodzić, a co lepsze produkcje będzie się wyłączać i usuwać z oferty. brr.
Ciekawe jakiej wielkości ten blade, bo wygląda na zwykły rack 1U, a wtedy 4 sztuki na jeden to bardzo niewiele (sony miało 8 celli na jeden z psnow)
StymulatorPlazmowyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
StymulatorPlazmowy2018.10.08, 21:01
'Microsoft potwierdza swoje aspiracje zapewnienia dostępu do gier na dowolnych urządzeniach podłączonych do sieci internetowej.'
Zamierzam nabyć lodówkę z dostępem do netu. Nada się?
szmonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szmon2018.10.08, 21:03
Fajnie to wygląda. Pad z telefonem może się nawet sprawdzi, zwłaszcza w erze coraz większych wyświetlaczy. Dotyk w FPSach to wiemy jak działa... coś tam idzie pograć ale nie przesadzajmy :E
arturjrs90Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
arturjrs902018.10.08, 22:06
Jak będę chciał zagrać w stare gry na komputerze w małym domu w lesie z prądem bez internetu to oni mi to zabronią? Nie! Dla mnie liczy się to, żeby grać wtedy, kiedy chcę i gdzie chcę.
yendrekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
yendrek2018.10.08, 22:17
-3#5
'Teraz wizja szefa działu Xbox zaczyna nabierać kształtów(...)'.

Niech zdradzi, po jakim towarze ma takie wizje, skorzystał bym, może uda mi się pogadać z Bogiem na temat m$.
*Konto usunięte*2018.10.08, 22:40
Coś takiego w wykonaniu Microsoft to na pewno będzie 'extraordinary experience'... :)
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2018.10.09, 02:05
Taa, na łączu 10Mb/s strumieniowanie gier... Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić.
*Konto usunięte*2018.10.09, 06:18
zaczyna się. Wiadomo było że to nastąpi, teraz już wiadomo że to będzie parę lat maksimum. Google już udostępnia granie w chrome, MS goni bo nie chce przespać ważnego momentu i zostać bez propozycji dla klienta jak gogle zacznie czesać kasę z całego rynku.
Ciekawe że Sony siedzi cicho.
AarghZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Aargh2018.10.09, 06:59
hoodedman @ 2018.10.09 06:18  Post: 1169083
zaczyna się. Wiadomo było że to nastąpi, teraz już wiadomo że to będzie parę lat maksimum. Google już udostępnia granie w chrome, MS goni bo nie chce przespać ważnego momentu i zostać bez propozycji dla klienta jak gogle zacznie czesać kasę z całego rynku.
Ciekawe że Sony siedzi cicho.

Sony siedzi cicho, bo ma już działającą usługę streamowania gier dla konsumentów - PS Now.
BusteRZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BusteR2018.10.09, 09:18
teraz wiemy co się dzieje ze wszystkimi nie sprzedanymi xboxami :D

a tak serio mówiąc, to liquidsky i geforce now działają na urządzeniach przenośnych ;)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1