aktualności

Labotomia, odc. 9 – Threadripper 2. generacji; dokąd zmierza oprogramowanie i pecety

10
27 sierpnia 2018, 17:00 Mateusz Brzostek

Rozmawiamy o Threadripperach drugiej generacji z Wojtkiem Koczykiem i Filipem Straburzyńskim – byłym sekretarzem redakcji i autorem PCLab.pl.

Stali Czytelnicy PCLab na pewno pamiętają Filipa, który wiele lat temu był autorem testów obudów i układów chłodzenia, potem przez pewien czas pełnił funkcję sekretarza redakcji. Wraz z Wojtkiem, który używa Threadripperów pierwszej generacji na co dzień, dzielimy się naszymi przemyśleniami o dwóch nowych megawątkowych procesorach oraz ogólnie o rozwoju pecetów w najbliższym czasie.

Oczywiście nie powstrzymaliśmy się od komentarza na temat najnowszych kart graficznych Nvidii...

Plik do pobrania: Labotomia – podcast PCLab.pl, odcinek 9 – MP3, 123 MB

Przypominamy, że Labotomii można słuchać nie tylko na YouTube lub po pobraniu pliku MP3 na swoje urządzenie, ale również w aplikacjach ułatwiających śledzenie podcastów. Wystarczy dodać ten link do aplikacji:

Możecie zauważyć, że począwszy od tego odcinka Labotomię można przewijać podczas słuchania w przeglądarce i większości aplikacji mobilnych do słuchania podcastów (bez konieczności pobierania całego odcinka na magazyn lokalny!). Gdybyście napotkali jakieś problemy techniczne albo chcieli polecić jakiś temat naszej uwadze, dajcie nam znać. Możecie też wrócić do poprzednich odcinków:

Źródło: własne
DaviMZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DaviM2018.08.27, 18:51
Panowie, marzenia macie za bardzo 'przyziemne', szybko się spełnią (niektóre już spełnione). Radzę już rozmyślać nad kolejnymi :).
Ale że tylu szalonych facetów i żaden nie zamówił RTXa - dziwne.

---edit---
Jeszcze jedno. Sami sobie podsunęliście podczas rozmowy temat na ciekawy art.
Tytuł i podtytuł mógłby być taki:
'Za oknem trzaskające mrozy, a w domu 40-stopniowy upał.
Czy komputerem możemy skutecznie ogrzewać mieszkanie i zaoszczędzić na opłatach za CO?'
Edytowane przez autora (2018.08.27, 19:00)
mbrzostekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjimbrzostek2018.08.27, 19:42
DaviM @ 2018.08.27 18:51  Post: 1161766
Ale że tylu szalonych facetów i żaden nie zamówił RTXa - dziwne.A artykuł o ogrzewaniu chyba musimy wyprosić u Wojtka.
Edytowane przez autora (2018.08.27, 19:42)
*Konto usunięte*2018.08.27, 20:35
Teraz to już za łatwe, Wojtek lubi wyzwania, poczekajcie do następnego lata i kolejnej fali upałów. :E
BluFoxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BluFox2018.08.27, 20:56
Kiedyś życie było prostsze. Kupowało się gumę turbo z samochodami, piło Tropiko, oranżadę w proszku, watę cukrową, oglądało świetne klasyki filmowe jak Miiami Vice, piękną muzykę z przesłaniem (Morricone, Vangelsi). Grało się w piłkę ze kumplami a z dziewczynami można było pogadać o wszytki. Nie było komputerów powszechnie, nie miało się dylematów z kim zerwać przez fejsie bo tego też na szczęście nie było. Było wojsko i bardziej szczere związki. A od strony technologicznej z czasem weszły i komórki i komputery, miało być lepiej, piękniej...

Dzisiaj jest już zalew wszystkiego, produkuje się wszystko i nic, góry elektrośmieci rosną, niewymienne baterie - bez końca pogon za nowościami i większą wydajnością. A życie ucieka, wartości upadają, dawne piękno gdzieś w tym się gubi..
Nawet próba grania dzisiaj w wymagające gr nastręcza niebotycznych problemów finansowego, jak pięknie oddaje to zdjęcie u góry.

Ludzie są zamknięci, zastraszeni a otwierają się w wirtualnym świecie i w wirtualny życiu mają symptomy ' organizmów zmywczych'. Niestety sielankę niszą korporacje i ich chore dążenie do pogłębiania swojej kiecki do której trzeba rzucić więcej niż kiedykolwiek, drogi RAM, drogie procki, płyty główne w cenie kompletnych PC, a karty graficzne cenowo już nie raz pokazały absurd czasu i potrzeby chwili (mining).
Ale to co pokazała nVidia przy RTX to szczyt hipokryzji finansowej (nie chodzi o to że kogoś nie stać). Wiem że koszta produkcji duże (był art na PCLabL niedawno o produkcji chipów), ale to właśnie brak konkurencji zabija świat graczy. Jakże byłoby pięknie gdyby nas normalnych, zdrowych graczy którzy potrafią odmówić sobie, grania, sprzętu takiego czy innego, nie traktowano jak króliki doświadczalne. Penie za niedługo będzie refresh w niższym procesie technologicznym. Wypuszczą pełne chipy z jeszcze bardziej absurdalnych cenach.
Bo dzisiaj stajemy na rozdrożu - by cieszyć się z życia nie musimy owszem grać na tak drogich kartach, mamy konsole - ale po trudzie dnia codziennego szczególnie w okresie zimowym fajnie byłoby sobie siąść i pograć w 4K na ultra i minimum 60klatek/s by było to dostępne dla szarego użytkownika. Może kiedyś tak, ale cena postępu jest przegięciem.
Gdyby tylko pazerność korporacji nie była tak oczywista, wszelkie sterowane kryzysy gospodarcze czy zmowy cenowe.. Piszę mając żywo w pamięci uczucie gdy jako jedna z pierwszych osób w PL miałem dwie w SLI karty nVidiii marki Zotac Extreme 8800GT w czasach gdy było to marzenie nie jednego gracza na świecie, ale cena mimo to była 'na uczciwym poziomie' jak na tamte czasy, przelicznik itp. Był to faktyczny postęp. Obawiam się
Dlatego jestem wdzięczny za to że jest firma AMD, nie jakaś bez skazy, nie idealna - mimo że w dziale GPU jest kiepsko, to w CPU jest jak mód dla serca w tym marazmie, dziurach zw zabezpieczeniach i drogimi nieadekwatnie przepłacanym sprzęcie. Jest to smutne jak spycha się świat blaszaków jakby siłą w stronę konsol, płatnych usług które same w sobie zrobiły złym rynek gier komputerowych (silniczki, downgrade do mocy konsol). Niech będzie postęp, niech firmy zarabiają, ale w tym wszystkim gdzieś gubi się radość z grania. Nawet mam wrażenie że się cofamy w rozwoju. A dawniej pięknie było sobie pograć na Commodore, Pegazusach czy na przenośnych monochromatycznych konsolach w terisa, auta. Choć było tez drogo, to było coś wspaniałego, był faktyczny postęp. Do kart RTX mam raczej chłodne przeczucia że z wydajnością w RT będzie po prostu kiepsko.
Ta niezmierna frajda dzisiaj jest bardzo kosztowna.
Kiedyś życie było prostsze...
Alexandre09Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Alexandre092018.08.27, 21:11
-1#5
@up, ale żeś poleciał :E
Niby racja w jakimś stopniu jest, ale troszkę żal mi takich smutnych ludzi. Zamiast cieszyć się że zdrowi to cena RTXa kłuje w oczy i masa masa innych rzeczy...
Założę się za bardzo cenną część mojego ciała, że był taki jak @up 20 lat temu i pisał, 'Kiedyś życie było prostsze, gramofon a nie jakieś VHSy, 2 suw zamiast 4, ekran LCD, telefon komórkowy.....a po co to komu' :E :E
BluFoxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BluFox2018.08.27, 23:48
A dlaczego uważasz że to jest smutek osobowy (osoby) a nie jedynie rozbudowana reflekja której wniosek jest daleki od pozytywu?. Nie zrozumiałeś przesłania. Wystarczy porównać to co była zaczątkiem dawniej i jak ewoluowało i jakie występowały korelacje techniki i życia oraz cen, a to co mamy dzisiaj. Jaki występuje w tym wszystkim negatywny wpływ programowania świadomosci ludzi, tak by korpo sterowało szczęsciem np z gejmingu w hiend-owych cenach. To dotyczy w sumie każdego aspektu dzisiaj (emocje). Jest coraz mniej wartosciowych filmów, muzyka bitowa, pęd i miałkość. Że robi się niszę (game edition) w której za jakiś czas nie kupisz karty bo będzie aż tak droga, albo będzie wręcz abonament by pograć. A dawniej był np analog, była finezja. Wymagało pomysłu, starannosci, kunsztu, wiedzy i finezji. Wraca się dzisiaj i do płyt winylowych i do czasów gdzie można było pograć w gry z zarysem fabuły, motywu który wprowadzał klimat. Dzisiaj zostaje oczopląs graficzny bez grywalności, ale wydajność w nieadekwatnych kosztach bo niby ficzery które mają topową cenę, przez wyrachowanie finansowe w zamysłach twórców całej machiny. Brakuje tego spokoju by zasiąść na dobrym sprzęcie, który jest w zasięgu finansowym by zagrać w grę która zostaje na lata w pamięci nie koniecznie tylko z efektem wow jedynie graficzny. Bo sama technologia nie za bardzo uprzyjemnia życie w taki sposób jak dawniej, byław bardziej ludzkich cenach, bez doszukiwania się tego czy kogokolwiek stać lub nie bo tak było i będzie, ale droga idzie w złym kierunku. Nostalgia będzie jak mówisz i za 20 lat, że dzisiejsze czasy były inne, może lepsze lub nie. To dobrze, że taka myśl się pojawia. Ważne by być świadomy tego co potrzebujemy, co nas uszcześliwia a nie być jedynie dumnym że majątek kosztowała grafika którą się kupi, by tylko pokazać że jest się bardziej PRO, trendi. By w tym co piszę nie doszukiwać się że mnie nie stać, czy zazdrosci, albo smutku. Jedynie tylko przez to, że patrzy się też na negatywne aspekty zagrywek producentów i korporacj.
kainZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Członek redakcjikain2018.08.27, 23:55
DaviM @ 2018.08.27 18:51  Post: 1161766
Panowie, marzenia macie za bardzo 'przyziemne', szybko się spełnią (niektóre już spełnione). Radzę już rozmyślać nad kolejnymi :).
Ale że tylu szalonych facetów i żaden nie zamówił RTXa - dziwne.


Mateusz to dobrze zobrazował :D Plus osobiście odkąd pracuje w redakcji i mnie otacza tona fajnego sprzętu to mam jakoś mniejsze ciśnienie żeby go kupować samemu, zwłaszcza na premierę. Będą testy, pomacam, sprawdzę czy mi się przyda to rozważę zakup.


---edit---
Jeszcze jedno. Sami sobie podsunęliście podczas rozmowy temat na ciekawy art.
Tytuł i podtytuł mógłby być taki:
'Za oknem trzaskające mrozy, a w domu 40-stopniowy upał.
Czy komputerem możemy skutecznie ogrzewać mieszkanie i zaoszczędzić na opłatach za CO?'


Tu nie ma o czym pisać artykułu. Odpowiedź brzmi 'można, ludzie tak robią i na zachodzie jest to całkiem popularne rozwiązanie, the end' ;)

mbrzostek @ 2018.08.27 19:42  Post: 1161777

A artykuł o ogrzewaniu chyba musimy wyprosić u Wojtka.


Ty mnie nie podpuszczaj, chcesz żebym się wykończył? :E

Karol_G @ 2018.08.27 20:35  Post: 1161787
Teraz to już za łatwe, Wojtek lubi wyzwania, poczekajcie do następnego lata i kolejnej fali upałów. :E


To jest akurat całkiem proste do rozwiązania tylko nie w bloku. Jakbym miał domek to bym to ogarnął prosto ;)
kretosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kretos2018.08.28, 09:30
Ale starością zaleciało... Stosunki międzyludzkie zniszczył internet. Po prostu daje dokładnie tego czego mózg potrzebuje. Gdyby nie to byście tutaj nie pisali. Dawniej też był drogi sprzęt, nawet kupno pralki to było wyzwaniem.
DarkHolyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DarkHoly2018.08.28, 11:13
mbrzostek @ 2018.08.27 19:42  Post: 1161777
DaviM @ 2018.08.27 18:51  Post: 1161766
Ale że tylu szalonych facetów i żaden nie zamówił RTXa - dziwne.A artykuł o ogrzewaniu chyba musimy wyprosić u Wojtka.

Redakcja bardzo łagodnie i dyplomatycznie mówi o skali problemu. RTX 2080 najtańszy za 850 euro? Koszty produkcji i nowe technologie, aha.. Czy raczej pazerność przez brak konkurencji.
Aczkolwiek tak jak zawsze przyjemnie się słuchało, oby tak dalej!
*Konto usunięte*2018.08.29, 13:00
-1#10
BluFox @ 2018.08.27 20:56  Post: 1161792
Kiedyś życie było prostsze. Kupowało się gumę turbo z samochodami, piło Tropiko, oranżadę w proszku, watę cukrową, oglądało świetne klasyki filmowe jak Miiami Vice, piękną muzykę z przesłaniem (Morricone, Vangelsi). Grało się w piłkę ze kumplami a z dziewczynami można było pogadać o wszytki. Nie było komputerów powszechnie, nie miało się dylematów z kim zerwać przez fejsie bo tego też na szczęście nie było. Było wojsko i bardziej szczere związki. A od strony technologicznej z czasem weszły i komórki i komputery, miało być lepiej, piękniej...

Dzisiaj jest już zalew wszystkiego, produkuje się wszystko i nic, góry elektrośmieci rosną, niewymienne baterie - bez końca pogon za nowościami i większą wydajnością. A życie ucieka, wartości upadają, dawne piękno gdzieś w tym się gubi..
Nawet próba grania dzisiaj w wymagające gr nastręcza niebotycznych problemów finansowego, jak pięknie oddaje to zdjęcie u góry.

Ludzie są zamknięci, zastraszeni a otwierają się w wirtualnym świecie i w wirtualny życiu mają symptomy ' organizmów zmywczych'. Niestety sielankę niszą korporacje i ich chore dążenie do pogłębiania swojej kiecki do której trzeba rzucić więcej niż kiedykolwiek, drogi RAM, drogie procki, płyty główne w cenie kompletnych PC, a karty graficzne cenowo już nie raz pokazały absurd czasu i potrzeby chwili (mining).
Ale to co pokazała nVidia przy RTX to szczyt hipokryzji finansowej (nie chodzi o to że kogoś nie stać). Wiem że koszta produkcji duże (był art na PCLabL niedawno o produkcji chipów), ale to właśnie brak konkurencji zabija świat graczy. Jakże byłoby pięknie gdyby nas normalnych, zdrowych graczy którzy potrafią odmówić sobie, grania, sprzętu takiego czy innego, nie traktowano jak króliki doświadczalne. Penie za niedługo będzie refresh w niższym procesie technologicznym. Wypuszczą pełne chipy z jeszcze bardziej absurdalnych cenach.
Bo dzisiaj stajemy na rozdrożu - by cieszyć się z życia nie musimy owszem grać na tak drogich kartach, mamy konsole - ale po trudzie dnia codziennego szczególnie w okresie zimowym fajnie byłoby sobie siąść i pograć w 4K na ultra i minimum 60klatek/s by było to dostępne dla szarego użytkownika. Może kiedyś tak, ale cena postępu jest przegięciem.
Gdyby tylko pazerność korporacji nie była tak oczywista, wszelkie sterowane kryzysy gospodarcze czy zmowy cenowe.. Piszę mając żywo w pamięci uczucie gdy jako jedna z pierwszych osób w PL miałem dwie w SLI karty nVidiii marki Zotac Extreme 8800GT w czasach gdy było to marzenie nie jednego gracza na świecie, ale cena mimo to była 'na uczciwym poziomie' jak na tamte czasy, przelicznik itp. Był to faktyczny postęp. Obawiam się
Dlatego jestem wdzięczny za to że jest firma AMD, nie jakaś bez skazy, nie idealna - mimo że w dziale GPU jest kiepsko, to w CPU jest jak mód dla serca w tym marazmie, dziurach zw zabezpieczeniach i drogimi nieadekwatnie przepłacanym sprzęcie. Jest to smutne jak spycha się świat blaszaków jakby siłą w stronę konsol, płatnych usług które same w sobie zrobiły złym rynek gier komputerowych (silniczki, downgrade do mocy konsol). Niech będzie postęp, niech firmy zarabiają, ale w tym wszystkim gdzieś gubi się radość z grania. Nawet mam wrażenie że się cofamy w rozwoju. A dawniej pięknie było sobie pograć na Commodore, Pegazusach czy na przenośnych monochromatycznych konsolach w terisa, auta. Choć było tez drogo, to było coś wspaniałego, był faktyczny postęp. Do kart RTX mam raczej chłodne przeczucia że z wydajnością w RT będzie po prostu kiepsko.
Ta niezmierna frajda dzisiaj jest bardzo kosztowna.
Kiedyś życie było prostsze...


100% racji
Ale dziś jest nowoczesność (tak naprawdę gówno nowoczesność)
To że mamy wszędzie poupychane gówno komu potrzebnej elektroniki ....
To tak powierzchowne ...

Mało kto sobie zdaje że tutaj nie ma przypadku, to wszystko ma swój określony cel
A zasadniczo cel jest prosty i taki sam od dawna.
Zniewolić i ogłupić masy (ludzkie) wiedzieć co myslą co robią co piszą (tutaj też), w dodatki kierować ich postępowaniem za pomocą systemu (taki Matrix w wersji uproszczonej). Jak się temu by ktoś przyjrzał to jestesmy jak to frajery podłączone w matrixie i o ile tam Ludzie byli wykorzystywani jako 'bateryjki' co było w sumie głuie i prymitywne i kompletnie nie opłacalne i po prostu bez sensownie to tu jestesmy wykorzystywani bardziej przebiegle jako tania głupia siła robocza oraz źródło wszelakiego bogactwa grupki naprawde nie wielkiej grupki cwaniaków którym troche szcześciem a troche historycznie (te bandy rodzinne mają czasem wieloset letnią historię). I dra z nas wszystko co się da a jak by mogli to najchętniej ukatruplili około 60 .... A to już też się dzieje i nazywa sie to eutanazja a naprawde jest to nic innego jak elementy eugeniki.
Niestety (albo stety) to wszystko ma kres ... i się juz niedługo skonczy a to z wielkich hukiem
Niestety cwaniaki beda tyko jeszcze bardziej bogaci a biedni się wymordują (w ramach różnych wciśnietych im idei religijnych kulturowych cywilizacyjnych itp)

A wg mnie świat po tym będzie wyglądał coś mniej więcej jak w 'igrzyskach śmierci'

Ende.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1