Aktualność
Adrian Kotowski, Środa, 18 lipca 2018, 14:48

A to nie koniec kłopotów amerykańskiej firmy. Komisja Europejska poinformowała dzisiaj o nałożeniu na Google grzywny w wysokości aż 4,34 mld euro za nadużywanie i wzmacnianie dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych używanych na urządzeniach z systemem Android. Według urzędników, ukarane przedsiębiorstwo ogranicza innowacyjność ze względu na wymuszanie na producentach sprzętu instalacji swoich aplikacji.

W komunikacie opublikowanym przez Komisję Europejską czytamy, że Google od 2011 roku nakładało nielegalne ograniczenia na producentów urządzeń mobilnych i operatorów sieci komórkowych, by w ten sposób uzależnić ich od swojej wyszukiwarki. Uznano, że przedsiębiorstwo złamało przepisy antymonopolowe przede wszystkim trzema swoimi działaniami:

  • podmiot nałożył na producentów wymóg preinstalowania aplikacji wyszukiwarki Google i przeglądarki internetowej Chrome jako warunek uzyskania licencji na aplikację sklepu Google'a (Play Store),
  • wypłacił niektórym dużym producentom i operatorom sieci komórkowych korzyść finansową za to, że preinstalowali na swoich urządzeniach wyłącznie aplikację wyszukiwarki Google,
  • uniemożliwił producentom chcącym preinstalować aplikacje Google'a sprzedaż choćby jednego urządzenia mobilnego działającego na alternatywnych wersjach Androida, które nie zostały zatwierdzone przez Google (tzw. „forki” Androida).

Według KE, Google ma dominującą pozycję na rynkach ogólnych usług wyszukiwania w internecie, objętych licencją inteligentnych mobilnych systemów operacyjnych oraz sklepów z aplikacjami dla systemu Android. Dlatego też wszystkie wymienione wyżej przewinienia w znaczący sposób wpływają na cały rynek urządzeń mobilnych. Wśród skutków nadużywania przez Google’a dominującej pozycji wymieniono m.in. ograniczenie rywalizacji w segmencie wyszukiwarek, co wynikało w dużym stopniu z nielegalnych transakcji wiązanych zapewniających preinstalację produktów koncernu. Podmiot utrudniał też rozwój forków Androida (jak Fire OS), mogących być poważną alternatywą dla konkurencyjnych wyszukiwarek. Te ostatnie nie mogły ponadto gromadzić przez Google’a większej ilości danych, za pomocą których mogłyby poprawić jakość swoich usług.

Za złamanie prawa antymonopolowego, Google musi zapłacić dokładnie 4 342 865 000 euro, a ponadto ma w ciągu 90 dni od publikacji decyzji KE jest zobowiązany do skutecznego zakończenia nielegalnych działań. Jeśli spółka przynajmniej nie zaprzestanie w tym czasie naruszania przepisów, to może na nią zostać nałożona kolejna grzywna sięgająca 5 procent średniego dziennego światowego obrotu jej spółki dominującej Alphabet. Oczywiście cały koncern może zostać tez pozwany przez osoby i przedsiębiorstwa, które na własnej skórze odczuły negatywne skutki jej zachowania antykonkurencyjnego.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w czerwcu ubiegłego roku Komisja nałożyła na Google’a karę w wysokości 2,42 mld euro za nadużywanie swojej dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek i promowanie swojej własnej porównywarki cen kosztem rozwiązań konkurencji. Nadal natomiast trwa dochodzenie w sprawie systemu reklamowego AdSense. W lipcu 2016 roku Komisja doszła do wstępnego wniosku, że i tutaj Google nadużywa swojej dominującej pozycji, więc szykuje się kolejna wysoka grzywna.

Ocena aktualności:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
kochamdzastinka (2018.07.18, 14:52)
Ocena: 8

0%
uuu ;) i tera za kazdy kwartal o 4mld
Drzemor (2018.07.18, 15:01)
Ocena: 5

0%
Znaleźli sobie dojną krowę.
chimerian (2018.07.18, 15:04)
Ocena: 24

0%
O ile pierwszy punkt może być dyskusyjny, o tyle punkt drugi i trzeci to jawna nieuczciwa konkurencja.
sprzetowiec90 (2018.07.18, 15:21)
Ocena: 16

0%
Mnie tam wkurza szczegolnie wyszukiwarka google ktora zazwyczaj jest przypisana do przytrzymania home...

Unia mogla by wprowadzic mozliwosc rootowania itp. ze akceptujemy cos tam i mamy roota w fonie i odsyfic fon z go... Ktorego i tak sie nie uzywa.
Xvim (2018.07.18, 15:31)
Ocena: 28

0%
Putout @ 2018.07.18 15:01  Post: 1154500
to zabawka Google. chcesz się bawić? baw się wg ich zasad. nie chcesz się bawić? kombinuj z alternatywami. nikt nie zmusza do korzystania z Androida.


Rozumiem , że jeśli na Windowsach Microsoft umożliwi używanie tylko IE to też będziesz za?
duchos (2018.07.18, 15:39)
Ocena: 13

0%
Bardzo dobrze. Może ich to nauczy pokory. Nieważne jaki telefon kupujesz, to i tak są na nim wszystkie syty od Google, których nie używasz. Nie wspomnę o dodatkowym syfie od producenta telefonu. To samo jest na windowsie.
NiemcyMnieBija (2018.07.18, 15:58)
Ocena: 7

0%
duchos @ 2018.07.18 15:39  Post: 1154512
Bardzo dobrze. Może ich to nauczy pokory. Nieważne jaki telefon kupujesz, to i tak są na nim wszystkie syty od Google, których nie używasz. Nie wspomnę o dodatkowym syfie od producenta telefonu. To samo jest na windowsie.


Nie nauczy. Ta kara to dla nich tak jak dla ciebie wydać 43 grosze. Poza tym doliczą do ceny każdego telefonu $2 i się kara zwróci w tydzień, a klient nawet nie zauważy.

Jedyny bicz na takie nawet nie giganty ale molochy to % kara od dochodów netto albo groźba zamknięcia firmy.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Gorzej niż wcześniej, ale i tak świetnie. 46
Spodziewajcie się wzrostu wydajności. 19
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 29
APU z 2 rdzeniami, 4 wątkami, układem graficznym Vega 3 i dwoma kontrolerami LAN 10 Gb/s. 5
Artykuły spokrewnione
Forum
Facebook
Ostatnio komentowane