aktualności

Antec, be quiet!, Lian Li, SilentiumPC, Thermaltake - nowe obudowy tych producentów

15
14 lipca 2018, 21:54 Piotr Gontarczyk

Dziś średnie i duże konstrukcje. Kolejny raz zaglądamy na rynek obudów komputerowych i przedstawiamy Wam najnowsze produkty ostatnich tygodni. Jak zawsze zbieramy tylko nowe produkty, które zostały zapowiedziane lub już wprowadzone na rynek. Nie mieszamy produktów dostępnych od dłuższego czasu, gdyż nie jest to publikacja reklamowa, a zbiorcza, tak aby nowe obudowy zmieściły się w jednym newsie, zamiast w kilku. Jak zwykle kolejność prezentacji obudów jest przypadkowa. Lada dzień będzie kolejne zestawienie nowości od innych producentów.

Zaczynamy od najnowszego modelu Thermaltake'a, a mianowicie kolejnej obudowy serii Core. Jest to model Core P5 TG Ti, a więc wersja obecnej już na rynku obudowy Core P5 zmodyfikowana już drugi raz tak, aby można było zawiesić ją na ścianie. Pozbawiono ją trzech szklanych paneli - z przodu, u góry oraz z tyłu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie w tym aby obudowę traktować jako standardowy tower, czy położyć ją na biurku i traktować jako obudowę typu desktop. Zachowano w niej panel boczny z hartowanego szkła o grubości 5 milimetrów. Model ten przystosowano do montażu płyty głównej w formacie ATX, Micro ATX lub mini-ITX. Core P5 TG Ti ma osiem slotów na karty rozszerzeń. Dla magazynów danych przewidziano łącznie cztery miejsca w formacie 3,5 cala. W pierwszej można montować nośnik 2,5-calowy lub zastosować klatkę dla dwóch. Pozostałe trzy znajdują na rewersie tacki płyty głównej i można w nich zamontować też nośniki 2,5-calowe. Warto dodać, że tackę płyty głównej można wyjąć, obrócić i zamontować tak, aby śledzie kart rozszerzeń były inaczej skierowane. Według producenta to znacząco zwiększa elastyczność konstrukcji, głównie w kwestii chłodzenia cieczą.

Jeśli chodzi o wentylatory to obudowa ma miejsca dla czterech 120-milimetrowych i trzech 140-milimetrowych. Zamiast nich można zastosować cztery chłodnice 120 mm, trzy 140 mm lub 420- albo 480-milimetrową. Maksymalna długość kart graficznych to 320 mm (280 mm z rezerwuarem), maksymalna wysokość coolera na procesorze to 180 mm, a długość zasilacza to 200 mm. Obudowa Core PG TG Ti wykonana jest ze stali i hartowanego szkła. cała konstrukcja ma wymiary 608 x 333 x 570 mm i waży 16,3 kg. Thermaltake nie podał ceny obudów Core PG TG Ti, ale spokojnie można spodziewać się kwoty z okolic 1000 złotych za sztukę. Warto przypomnieć, że oryginalna wersja ma panel akrylowy i kosztuje mniej więcej o połowę mniej.

Następny w kolejce jest model SilentiumPC Armis AR3, który tak naprawdę jest trzema obudowami. Oprócz wersji podstawowej mamy wersję TG oraz TG RGB. Ich nazwy dość jasno wskazują na to, czym od siebie się różnią. Według producenta Armis AR3 to nowoczesna konstrukcja typu Midi-Tower z dużymi otworami wentylacyjnymi tuż za panelem przednim. Wymiary wszystkich wersji są takie same - 452 x 203 x 433 kg. Różni je waga od 4,98 do 5,91 kg. We wnętrzu Armisa AR3 można zamontować płytę główną w formacie ATX, Micro ATX lub mini-ITX. Wokół tacki płyty głównej znajdują się 14-milimetrowe otwory na potrzeby organizacji okablowania. Wersja podstawowa wykonana w całości ze stali. Wersja TG ma jeden panel boczny z hartowanego szkła, a TG RGB ma dodatkowo w zestawie 120-milimetrowy wentylator Sigma Pro Corona RGB, a także dwa magnetyczne paski diodowe RGB, które użytkownik może w każdej chwili przyczepić w innym miejscu obudowy. Podświetlenie zgodne jest z rozwiązaniami firm Asus, ASRock, EVGA oraz MSI.

Sprawdź najlepsze ceny obudów SilentiumPC

Jeśli chodzi o wyjścia zewnętrzne, to producent zastosował wyjmowalny panel, który można umieścić na panelu przednim - u góry lub na dole. Na nim znajdują się dwa porty USB 3.1 (5 Gb/s) oraz dwa gniazda mini jack (HD Audio). W każdej obudowie znajduje się też kontroler pracy działania nawet dziesięciu wentylatorów (maks. 40 W). Skoro już przy tym jesteśmy, to w obudowie mamy fabrycznie montowane dwa wentylatory 120-milimetrowe - po jednym z przodu oraz z tyłu. Dodatkowo u góry mamy miejsca dwa dwóch 120- lub 140-milimetrowych, a z przodu dla trzech 120- lub dwóch 140-milimetrowych. Armis AR3 to konstrukcja dwukomorowa. Maksymalna długość zasilacza wynosi 240 mm, maksymalna wysokość systemu chłodzenia procesora to 159 mm, a długość kart graficznych 375 mm. W obudowie przewidziano miejsca dla dwóch magazynów danych w formacie 3,5 cala oraz czterech 2,5-calowych. ARmis AR3 to także trzy wyjmowalne filtry przeciwkurzowe, wyjmowalna osłona zasilacza, a także funkcja Blackout wyłączająca znajdujące się na panelu przednim diody. Dla Europy sugerowane ceny detaliczne obudów Armis AR3 to 42 euro za wersję podstawową, 50 euro za wersję TG oraz 63 euro za wersję TG RGB.

Trzecia z nowych obudów to druga już w tym zestawieniu konstrukcja firmy Thermaltake. Tym razem mamy dużą obudowę dla osób poszukujących czegoś, co rozjaśni otoczenie. Obudowa View 71 TG Snow Edition to biała modyfikacja dostępnego już od niecałego roku modelu tej samej serii. View 71 TG Snow Edition to obudowa o wymiarach 700 x 400 x 715 mm. Wewnątrz jest miejsce dla płyty głównej w formacie E-ATX, ATX, Micro ATX lub mini-ITX. Model ten wykonany jest ze stali i ma cztery 5-milimetrowe panele z hartowanego szkła. Konstrukcja obudowy jest biała zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dla kart rozszerzeń przewidziano łącznie dziesięć otworów, z czego dwa umożliwiają montaż jednej karty graficznej w pionie. Dla magazynów danych mamy klatkę dla czterech urządzeń w formacie 3,5 lub 2,5 cala. Dodatkowo w obudowie możemy zamontować trzy nośniki 3,5-calowe lub sześć 2,5-calowych.

Sprawdź ceny obudów Thermaltake View 71

Fabrycznie montowane są dwa 140-milimetrowe wentylatory Riing LED White (z przodu i z tyłu), działające z prędkością 1400 obrotów na minutę, wytwarzając hałas o natężeniu 28 dBA (1000 obr./min. i 22 dBA z LNC). Łącznie obudowa View 71 TG Snow Edition ma następujące miejsca dla wentylatorów:

  • z przodu 3x 120 mm lub 2x 140 mm
  • u góry 3x 120 mm lub 3x 140 mm
  • z tyłu 1x 120 mm lub 140 mm
  • na dole 2x 120 mm

Jeśli chodzi o chłodnice WC, to z przodu można zamontować 360- lub 420-milimetrową, na dole 360- lub 420-milimetrową, z tyłu 120- lub 140-milimetrową, z prawej 360- lub 420-milimetrową, a na dole 240-milimetrową. Maksymalna długość kart graficznych to 310 mm lub 410 mm bez klatki HDD. Maksymalna wysokość coolera CPU wynosi 190 mm, a długość zasilacza to 220 mm bez jednego wentylatora. Sklepowa cena obudów Thermaltake View 71 TG Snow Edition wynosi 185 euro za sztukę.

Następna z obudów zapowiedzianych w ostatnich tygodniach to Antec P7 w wersji Window oraz Silent. Producent przygotował dwie wersje, jedną dla osób planujących eksponować wnętrze komputera, a drugą dla miłośników ciszy. P7 to konstrukcja Midi Tower wykonana ze stali, o wymiarach 445 x 210 x 470 mm. Wewnątrz jest miejsce dla płyty głównej w formacie ATX, Micro ATX lub mini-ITX. W wersji Window zamiast stalowego panelu mamy akrylowe. Dla kart rozszerzeń przewidziano siedem otworów. Z przodu są miejsca dla trzech 120- lub dwóch 140-milimetrowych. W wersji Windows z tyłu znajduje się fabrycznie montowany wentylator 120-milimetrowy. Wersja Silent ma dodatkowo taki sam wentylator z przodu. Wersja Silent ma dodatkową warstwę plastiku, mającą według producenta tłumić dźwięki.

Zobacz ceny obudów Antec serii P7

Za tacką płyty głównej jest przestrzeń o szerokości 20 milimetrów, tak aby można było tu ew. upakować okablowanie. Maksymalna długość kart graficznych to 390 mm, maksymalna wysokość systemu chłodzenia procesora może wynosić 165 mm, a długość zasilacza 200 mm. Na panelu przednim mamy dwa porty USB 3.0 oraz dwa gniazda mini jack (HD Audio). Podobnie jak w większości obudów ostatnio, także obie wersje P7 mają dwukomorowe wnętrze. Obie wersje obudów Antec P7 mają sugerowaną cenę detaliczną na poziomie 49 euro lub około 230 złotych za sztukę.

be quiet! wprowadził do oferty obudowy Dark Base Pro 900 rev.2. Tak jak oryginał, Dark Base Pro 900 rev.2 ma całkowicie modularną konstrukcję, dzięki czemu możliwa jest instalacja komponentów na wiele sposobów. Najnowsza obudowa umożliwia aż sześć pozycji montażu tacki na płytę główną, na której można zamontować płyty w dowolnym formacie, w tym E-ATX oraz XL-ATX. Jej wymiary to 577 x 243 x 586 mm, a całość waży 14,4 kg. Dark Base Pro 900 rev. 2 zapewnia elastyczność aranżacji oraz kompatybilność, co znajduje swoje zastosowanie w komputerach dla entuzjastów, jednostkach z systemem chłodzenia wodnego, podkręconych zestawów oraz wysokowydajnych stacji roboczych. Obudowa oferuje dużą przestrzeń montażową, pozwalającą na montaż nawet czternastu nośników SSD, siedmiu dysków twardych oraz dwóch napędów optycznych. Kolejną cechą Dark Base Pro 900 rev. 2, jest pokrywa na zasilacz, dzięki której można ukryć nie tylko jednostkę zasilającą, ale także okablowanie oraz dyski. Na pokrywie można również zainstalować dodatkowy wentylator 120 mm. Dodatkowo obudowa wyposażona jest w zaślepki na nieużywane zatoki na magazyny danych.

Sprawdź najlepsze ceny obudów be quiet! Dark Base

W Dark Base Pro 900 rev. 2 mamy trzy fabrycznie montowane wentylatory Silent Wings 3 140mm PWM. Dzięki unikatowej konstrukcji łopatek wentylatora, gumowanej ramie i wlotowi powietrza o lejkowatym kształcie, wentylatory według producenta pracują cicho. Jednocześnie 6-biegunowy silnik i zaawansowane łożysko dynamiczne (FDB) mają przede wszystkim zmniejszać pobór mocy oraz poziom drgań. Maksymalne obroty wentylatorów zostały zwiększone z 1000 do 1600 RPM, zachowując równowagę między ciszą a wydajnością. Optymalny przepływ powietrza w Dark Base Pro 900 rev. 2 zapewniać mają także specjalne otwory w kształcie litery L. Obudowa jest wyłożona izolacyjnymi matami piankowymi z przodu, z góry oraz z boku, a kluczowe komponenty są dodatkowo wyizolowane, w wyniku czego nie przenoszą drgań na konstrukcję. Dodatkowo obudowa zawiera bezstopniowy kontroler pracy wentylatorów, który obsługuje obecnie osiem wentylatorów PWM, ma dwie konfigurowalne strefy chłodzenia z trybami „cisza” oraz „wydajność”.

Dark Base Pro 900 rev. 2 jest również wyposażona w panel boczny z przyciemnianego i hartowanego szkła. Tym razem okno zostało pomalowane na czarno na górze i na dole, w celu zamaskowania otworów na śruby. Obudowa ma także dwie listwy LED RGB. Można je zsynchronizować z dowolnym system lub kontrolerem oświetlenia. Na górnym panelu znajduje się z kolei indukcyjna ładowarka Qi przeznaczona dla smartfonów oraz innych, kompatybilnych urządzeń. Dotychczasowe dwa wejścia USB 2.0 zastąpiono portami USB 3.1 Gen. 2 typu C oraz dodatkowym wejściem USB Quick Charging.

Użytkownicy pierwszej wersji Dark Base Pro 900 będą mogli doposażyć swoje obudowy w pokrywę na zasilacz, okno z hartowanego szkła, zaślepki na sloty HDD oraz dodatkowe klatki na dyski. Wszystkie wymienione akcesoria będą dostępne w sprzedaży od końca lipca.

Sugerowana cena detaliczna obudowy be quiet! Dark Base Pro 900 rev. 2 wynosi 269 euro.

W kolejce czeka też najnowsza obudowa Lian Li PC-O11 Air, a więc zmodyfikowana wersja PC-O11, przeznaczona dla osób potrzebujących zwiększonego przepływu powietrza. W modelu tym mamy pięć wentylatorów wciągających powietrze do wnętrza, choć łączna liczba wentylatorów może wynieść nawet dwanaście. W obudowie typu Midi-Tower przewidziano też miejsca dla kilku chłodnic WC. W porównaniu do poprzednich wersji największe zmiany przeszedł panel przedni, na którym najbardziej w oczy rzuca się przewiewny grill. Wymiary obudowy to 465 x 270 x 476 mm, a całość waży 9,5 kg. Model ten przeznaczony jest do montażu płyty głównej w formacie E-ATX, ATX lub Micro ATX. Model ten wykonany jest ze stali o grubości 0,8 mm i wyposażony w panel boczny z hartowanego szkła. Producent przewidział trzy miejsca dla 3,5-calowych dysków twardych oraz sześciu urządzeń w formacie 2,5 cala, a także dla ośmiu kart rozszerzeń.

Zobacz najlepsze ceny obudów firmy Lian 

Z przodu mamy miejsca dla trzech 120-milimetrowych wentylatorów, u góry dla trzech 120- lub dwóch 140-milimetrowych, na dole dla trzech 120-milimetrowych, a z tyłu dla dwóch 80-milimetrowych. W zestawie znajdują się 120-milimetrowe wentylatory PWM. PC-O11 Air występuje też w wersji RGB, w przypadku której dodatkowo otrzymujemy trzy 120-milimetrowe wentylatory Lian Li Bora Lite. Maksymalna długość kart graficznych to 420 mm, wysokość systemu chłodzenia procesora 155 mm. W obudowie można zamontować dwa standardowe zasilacze ATX. Jeśli chodzi o chłodnice WC, to miejsca są dla czterech 360-milimetrowych (maks.) - z przodu, z boku, u góry oraz na dole. W obudowie znajduje się pięć magnetycznych filtrów przeciwkurzowych. Na panelu przednim mamy dwa porty USB 3.0 typu A, port USB 3.1 typu C oraz dwa gniazda mini jack (HD Audio).

Podstawową wersję wyceniono na kwotę 129 dolarów, a do wersji RGB trzeba dopłacić 20 dolarów. Obudowy Lian Li PC-O11 dostępne mają być od 18 lipca bieżącego roku.

Źródło: opr. własn
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2018.07.14, 22:28
12#1
BeQuiet super wygląda.
cichy45Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cichy452018.07.15, 00:20
Jakiś czas mam właśnie BQ 900 PRO i są dwie rzeczy których mi w niej brakuje.

1. Pionowe montowanie GPU, szkoda że nie dodali tego w rev. 2
2. Pokrywy na zasilacz. Tutaj znowu pozytywne zaskoczenie że ta z rev. 2 będzie kompatybilna ze starszą wersją budy ;) szkoda tylko że nie ma na niej miejsca na montaż dwóch dysków 2.5 cala.

Warto kupić, ale jeśli ktoś ma pierwszą rewizję to zmiany na tyle małe że upgrade raczej nie ma sensu.
EarleZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Earle2018.07.15, 02:11
Po co robić 1 wejście USB 3.1 i inne 3.0? Nie można wszystkich 3.1?
BlejdosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Blejdos2018.07.15, 07:13
cichy45 @ 2018.07.15 00:20  Post: 1153988
Jakiś czas mam właśnie BQ 900 PRO i są dwie rzeczy których mi w niej brakuje.

1. Pionowe montowanie GPU, szkoda że nie dodali tego w rev. 2
2. Pokrywy na zasilacz. Tutaj znowu pozytywne zaskoczenie że ta z rev. 2 będzie kompatybilna ze starszą wersją budy ;) szkoda tylko że nie ma na niej miejsca na montaż dwóch dysków 2.5 cala.

Warto kupić, ale jeśli ktoś ma pierwszą rewizję to zmiany na tyle małe że upgrade raczej nie ma sensu.


Też mam 900Pro i powiem ci tak , zamontowałem sobie kartę pionowo :) piwnice sam zrobiłem i mam 2x ssd na jej topie :) , teraz tylko chce dokupić zaślepki na ssd + nową szybę ale się jeszcze zastanawiam czy warto :)
StrogggeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stroggge2018.07.15, 10:18
SilentiumPC zapewne zaprezentuje niebawem swoją najnowszą obudowę z przeszklonym front panelem, którą można zobaczyć na kanale yt: 'Video Blog Tech' w recenzji wentylatorów 'Sigma PRO CORONA RGB - wentylatory Silentium PC - jak naprawdę jest z ich wydajnością?' (np: 5:04, 8:54, 11:34).
Adio'sZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Adio's2018.07.15, 10:54
-2#6
cichy45 @ 2018.07.15 00:20  Post: 1153988
Jakiś czas mam właśnie BQ 900 PRO i są dwie rzeczy których mi w niej brakuje.

1. Pionowe montowanie GPU, szkoda że nie dodali tego w rev. 2
2. Pokrywy na zasilacz. Tutaj znowu pozytywne zaskoczenie że ta z rev. 2 będzie kompatybilna ze starszą wersją budy ;) szkoda tylko że nie ma na niej miejsca na montaż dwóch dysków 2.5 cala.

Warto kupić, ale jeśli ktoś ma pierwszą rewizję to zmiany na tyle małe że upgrade raczej nie ma sensu.


Ja mam Dark Base 700 i jest super, do tego Silent Loop 360 i Straight Power 11 850watt 😅😅
KrisolZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Krisol2018.07.15, 15:36
-1#7
Meh, same piekarniki albo dziwadła. :/
maxpowerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
maxpower2018.07.15, 16:23
Stroggge @ 2018.07.15 10:18  Post: 1154000
SilentiumPC zapewne zaprezentuje niebawem swoją najnowszą obudowę z przeszklonym front panelem, którą można zobaczyć na kanale yt: 'Video Blog Tech' w recenzji wentylatorów 'Sigma PRO CORONA RGB - wentylatory Silentium PC - jak naprawdę jest z ich wydajnością?' (np: 5:04, 8:54, 11:34).

I tylko po to się zarejestrowałeś? Wypad spamerze od SilentiumPC.
GrLTZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
GrLT2018.07.15, 16:36
Thermaltake zrobił bardzo fajna budę - po czym dowalił odpustowe wiatraki... :E Ale wydaję mi się że po zmianie wiatraków na coś normalnego to może super wyglądać.
Najfajniejsza z tych jest oczywiście BQ 900, ale jednak nie każdego stać na full tower..
StrogggeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stroggge2018.07.15, 17:18
-2#10
[quote name='maxpower' date='2018.07.15 16:23' post='1154012']
Stroggge @ 2018.07.15 10:18  Post: 1154000
I tylko po to się zarejestrowałeś? Wypad spamerze od SilentiumPC.

Wcześniej nie miałem powodu aby zakładać konto na tym portalu. Nie jestem związany w żaden sposób z firmą SilentiumPC.
Edytowane przez autora (2018.07.15, 17:19): poprawa cytacji
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1