Aktualność
Adrian Kotowski, Poniedziałek, 25 czerwca 2018, 14:07

System podświetlenia Chroma trafi do konsolowców. O obsłudze klawiatury i myszki na konsoli Xbox One mówi się od dawna, ale nadal szerokie wsparcie tego rozwiązania nie jest dostępne. To oczywiście się zmieni, bo Microsoft zamierza spełnić obietnicę daną graczom. W odpowiednim przygotowaniu całego systemu pomagać ma firma Razer, doskonale znana z tworzenia akcesoriów do gier.

O partnerstwie obu podmiotów wspomina serwis Windows Central. W udostępnionych przez portal fragmentach prezentacji widzimy m.in. wzmianki o pełnej kompatybilności zestawu Razer Turret z konsolą Xbox One, a także o dodaniu obsługi systemu podświetlenia Chroma V2. Byłaby to ciekawa opcja, ze względu na możliwości jakie ta technika oferuje, gdy działa z kompatybilnymi grami. Mówi się, że Microsoft i Razer mogą nawet wspólnie zaprojektować specjalną linię zestawów klawiatura + mysz do Xboksa, ale obecnie trudno potwierdzić tę informację.

We wspomnianej prezentacji pojawia się też wiele informacji o samej obsłudze dodatkowych urządzeń wskazujących. Standardowy kontroler Xbox będzie nadal wymagany przez każdą grę, więc nawet jeśli zamierzacie używać tylko klawiatury i myszki, to nie ma opcji, by się go pozbyć. Co więcej, konsola obsłuży tylko jeden zestaw pecetowych akcesoriów, podczas gdy z padami takiego ograniczenia nie ma.

Nowe API ma pozwalać podłączyć do konsoli właściwie wszystkie klawiatury i myszki zgodne z Windows. Problem mogą mieć jednak osoby używające sprzętu korzystającego z łączności Bluetooth, bo ten nie ma być oficjalnie wspierany. Nie ma natomiast przeszkód, by używać zestawów wyposażonych w odbiornik bezprzewodowy. Biblioteka udostępniona przez firmę z Redmond będzie ponadto ważnym elementem systemu zbierania informacji o tym, czego do grania używają gracze.

Dzięki temu deweloperzy będą mogli przyjrzeć się balansowi rozgrywki i w sytuacji, gdy ten zostanie zaburzony, wprowadzić np. oddzielne listy rozgrywek dla graczy korzystających z myszek i klawiatur. Interesujące jest też to, że za pomocą API będzie można rozpoznać sprzęt służący do emulacji kontrolerów, z którego korzysta coraz więcej osób, zdobywając dzięki temu nieuczciwą przewagę nad użytkownikami padów. Zebrane dane pozwolą blokować tego typu urządzenia.

Nowe opcje i rozwiązania trafią na rynek prawdopodobnie z kolejną duża aktualizacją Redstone 5. Nie można jednak w żaden sposób potwierdzić, które będą dostępne na pewno, a z których Microsoft mógł już zrezygnować.

Źródło: Windows Central
Ocena aktualności:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
voltan (2018.06.25, 14:12)
Ocena: 10

0%
MS nie mógł wybrać lepiej. Cena z kosmosu, ale przynajmniej będzie podświetlenie chroma.
Arc (2018.06.25, 14:29)
Ocena: -3

0%
No w końcu poklikam w fpsy.
*Konto usunięte* (2018.06.25, 15:27)
Ocena: 2
Razer? Rany! Toz to wszystko brandy chinskie. Jakosc oglednie mowiac taka sobie. Typowa marketingowa firma. MS widze, ze zaczyna ciac koszty juz do maksimum.
Minciu (2018.06.25, 15:52)
Ocena: 7

0%
Przecież macie info, że wsparcie mają otrzymać wszystkie urządzenia zgodne z Windowsem. Nikt nie zmusi do Razera. Mają tylko zaoferować ofertę dedykowaną xbox'owi.

Bardzo dobre podejście, bo nieraz konsola kosztuje śmieszne pieniądze vs PC.
goly (2018.06.25, 16:57)
Ocena: 2

0%
spora część sprzętu już działa, ale może coś się w końcu dzieje z Age of Empires IV
sylb (2018.06.25, 21:16)
Ocena: 2

0%
News sugeruje , że Microsoft nie potrafi zaimplementować obsługi myszy do swojego produktu.
Jest to raczej nieprawdopodobne, gdy by chcieli to zrobić to by już to dawno było wprowadzone.
Generalnie ja czekam.
rops (2018.06.25, 21:48)
Ocena: 1

0%
No to niech tylko office 365 dorzucą do Golda i będzie można pozbyć się kompa. Niech nawet tylko apki ze sklepu by były, za 600 zł bym brał.
wrekawek (2018.06.26, 09:57)
Ocena: 0

0%
rops @ 2018.06.25 21:48  Post: 1151201
No to niech tylko office 365 dorzucą do Golda i będzie można pozbyć się kompa. Niech nawet tylko apki ze sklepu by były, za 600 zł bym brał.

A da się do xboxa drukarkę i skaner podłączyć? Programu do pitów nie widzę, a się raz do roku przydaje. I normalnych przeglądarek nie ma w sklepie...
Więc wywalania PCta nie widzę, ale już kupno konsoli zamiast nowej karty grafiki - czemu nie.

Zas (2018.06.26, 15:41)
Ocena: 0

0%
Razer - jakością pasuje do MS :E
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Być może to oferta właśnie dla Ciebie?  115
Posiadacze Turingów w końcu się doczekali. 10
Zieloni pochwalą się nowościami. 68
Na finalną wersję trzeba jeszcze trochę poczekać. 10
Dziurawy pozostaje więc jedynie Intel. 44
Potrzebujecie więcej pamięci operacyjnej? Mamy dla was dobrą wiadomość. 26
Sprzęt będzie wyróżniał się na tle konkurencji. 11
Chińczycy znowu przygotowali solidne flagowce. 15
Artykuły spokrewnione
Forum
Facebook
Ostatnio komentowane