aktualności

Jim Keller dołącza do Intela [Aktualizacja]

56 26 kwietnia 2018, 15:07 Adrian Kotowski

Keller na ratunek. Serwis PC Perspective ujawnił, że Jim Keller, słynny projektant procesorów, dołączył do firmy Intel. Szeregi niebieskich zasilił odchodząc z Tesla Motors, gdzie został zatrudniony po ukończeniu prac nad architekturą Zen dla AMD. Najwyraźniej firma z Santa Clara doszła do wniosku, że potrzebne jest świeże spojrzenie na temat projektowania CPU, bo konkurencja coraz mocniej depcze jej po piętach.

Jima Kellera nie trzeba raczej przedstawiać żadnemu entuzjaście sprzętu komputerowego. To on stał za sukcesem architektury K8, opracował dla Apple SoC A4 i A5, a także przygotował naprawdę dobrą architekturę Zen, na której bazują desktopowe procesory Ryzen i serwerowe Epyc. Po odejściu z AMD w 2015 roku, Keller znalazł zatrudnienie w Tesla Motors, gdzie był odpowiedzialny za rozwój układów do stosowania w systemach autonomicznych samochodów. Tak jak wcześniej, swoje zrobił, więc postanowił poszukać nowych wyzwań.

[Aktualizacja] Intel oficjalnie potwierdził zatrudnienie Kellera w swojej firmie. Nowy starszy wiceprezes przedsiębiorstwa będzie kierował zespołem zajmującym się rozwojem i integracją systemów SoC. Keller zacznie swoją pracę od 30 kwietnia tego roku.

Jim Keller

W tym kontekście Intel wydaje się być wręcz idealną firmą. Przedsiębiorstwo ma gigantyczne środki na badania i rozwój, a jednocześnie bardzo potrzebuje nowej architektury CPU. W końcu rodzina Core ma już 12 lat i doskonale widać, że w zasadzie doszliśmy do miejsca, gdzie dalszy jej rozwój nie ma większego sensu. Keller mógłby pomóc przygotować nowe rozwiązanie na lata, a że ma do tego predyspozycje najlepiej świadczy sukces architektury Zen. W końcu przygotował ją za ułamek środków, jakie będzie miał teraz do dyspozycji w Intelu.

Bardzo możliwe, że Keller dołączył do zespołu pracującego w ramach projektu Ocean Cove. Na stronie Intela można znaleźć ofertę pracy dla starszego architekta CPU, który miałby zająć się tworzeniem nowej, wysokowydajnej architektury mającej zastąpić platformę Core. Sam opis stanowiska wskazuje, że powinny czekać nas spore zmiany, których użytkownicy zresztą oczekują – coroczne podnoszenie wydajności o 5 procent nie jest przecież zbyt ekscytujące.

Inna sprawa, że zatrudnienie Kellera ma też nieco inny wymiar. Intel zauważył, że arogancja i przeświadczenie o wspaniałości swoich produktów może się dla niego bardzo źle skończyć. Potrzebny jest więc ktoś z zewnątrz, kto zaprezentuje inny sposób myślenia i natchnie inżynierów do pracy. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, co z tego wszystkiego wyjdzie.

Źródło: PC Perspective
Kris194Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kris1942018.04.26, 15:20
56#1
Gość musi żądać nieziemsko wysokiego wynagrodzenia skoro żadna firma nie chce go zatrzymać na dłużej. Swoją drogą jak to było? 'Intel trzyma projekty w szufladzie aż będą niezbędne.'? Właśnie widać :E
ZodiacZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zodiac2018.04.26, 15:21
Nie brzmi to dobrze dla konkurencji. Jesli zadufana korpo-ekipa pozwoli Kellerowi na swobodna prace i wdrozenie dobrych rozwiazan, to AMD bedzie mialo problem. Teraz jedyna ich nadzieja w rozlazlych ego i skostnialych korpo strukturach - czy Keller da sobie z nimi rade? ;)
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2018.04.26, 15:29
-6#3
Jesli podejdzie do tematu z takim zaangażowaniem jak przy projektowaniu Zen to w obliczu środków jakie ma Intel może być bardzo nieciekawie dla AMD :/
KowalPachołekFocusaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KowalPachołekFocusa2018.04.26, 15:36
19#4
**Keller and Koduri joining Intel could provide clues as to Intel's current state and the direction it's heading in. The company appears to be in a state of shake-up from a decade of complacency and lethargy in its core business** -TechPowerUp
I wszystko w temacie:)
Kris194@
Jak widać w szufladzie pusto,i panika w oczach:)
Edytowane przez autora (2018.04.26, 15:38)
sevaeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sevae2018.04.26, 15:41
Pewnie ma wiele pomysłów dla x86 opracowanych w czasach pracy u AMD nie wdrożonych ze względu na cięcie kosztów dla architektur u AMD.
LabovskyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Labovsky2018.04.26, 15:44
28#6
Kris194 @ 2018.04.26 15:20  Post: 1140771
Gość musi żądać nieziemsko wysokiego wynagrodzenia skoro żadna firma nie chce go zatrzymać na dłużej. Swoją drogą jak to było? 'Intel trzyma projekty w szufladzie aż będą niezbędne.'? Właśnie widać :E


Na tym poziomie nie funkcjonuje się już w zatrudnieniu stałym, bo takich ludzi to ogranicza po prostu. To tzw. interim manager, czyli ktoś, kto przychodzi do firmy w ściśle określonym celu, po czym ją opuszcza. Z resztą wielu specjalistów tej rangi podobnie pracuje i coś mi mówi, że z Raja Koduri było podobnie.

Jakkolwiek trudno o Jimie Kellerze mówić inaczej niż w superlatywach, to odnoszę wrażenie, że jednak trochę przecenia się rolę pojedynczych osób dla całych rodzin produktów. Nie przesadzałbym zatem z tym czynieniem kogokolwiek ojcem danej architektury, nawet jeśli walnie przyczynił się do jej powstania. Zbyt wiele osób nad tym pracuje mimo wszystko i jestem pewien, że Keller czy Koduri nie działali bez porozumienia z resztą zespołu, tj. bez uwzględniania ich uwag i sugestii.
Edytowane przez autora (2018.04.26, 15:45)
gregorioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gregorio2018.04.26, 15:45
18#7
Kris194 @ 2018.04.26 15:20  Post: 1140771
Gość musi żądać nieziemsko wysokiego wynagrodzenia skoro żadna firma nie chce go zatrzymać na dłużej. Swoją drogą jak to było? 'Intel trzyma projekty w szufladzie aż będą niezbędne.'? Właśnie widać :E

Raczej lubi wyzwania. Odchodzil z firm po sukcesie i wiekszosc z nich wtedy stala bardzo dobrze finansowo.
Sa ludzie dla ktorych ciepla, dobrze platna posada bez nowych wyzwan nie ma sensu.
lolotronZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lolotron2018.04.26, 15:46
Nie podają widełek płacowych w ofercie, szkoda gadać, nie wiem czy będę aplikował ;].
decorator12Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
decorator122018.04.26, 15:47
-7#9
Z jendej strony to zabawne, że na świecie jest JEDEN ziomek, który potrafi był szefem ekipy tworzącej dobre archi CPU x86 i to jego chcą 'najwięksi' a z drugiej to bardzo smutne.
PutoutZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Putout2018.04.26, 15:50
27#10
nie mam pojęcia jak to wygląda od środka. ale to wygląda trochę tak jakby Jim Keller był jakimś czarodziejem i potrafił zastąpić sztaby inżynierów. Jim Keller to osoba czy wraz z nim do Intela dołącza zespół ludzi? jak wielki wpływ może mieć jedna osoba na rozówj czegoś tak skomplikowanego jak architektura procesora?

no i temat Intela też bardzo ciekawy. przez lata sądzono że Intel celowo stopuje rozwój aby zachować asy na czarną godzinę. tymczasem tych asów wciąż nie widać na horyzoncie a do ekipy dołącza Keller. po co mieliby go ściągać gdyby mieli w rękawie coś naprawdę dobrego?
Zaloguj się, by móc komentować
1