Aktualność
Piotr Gontarczyk, Wtorek, 24 kwietnia 2018, 04:51

Konsumentowi prosto w twarz. Umowy gwarancyjne nierzadko zawierają różne, dziwne rzeczy. W internecie ostatnio rozgrzała się dyskusja po tym, jak jeden z użytkowników Reddita stwierdził, że używanie na procesorze AMD coolera innego niż od AMD powoduje... utratę gwarancji. Wydaje się to absurdalne, prawda?

AMD jest firmą, która sama promuje overclocking i różne formy dopieszczania ustawień sprzętowych, więc to nie może być prawda. Sęk w tym, że autor całego zamieszania ma pełne podstawy aby pisać, to co pisze. Okazuje się, że źródłem tej informacji jest sama firma AMD.

Zobacz ceny procesorów AMD Ryzen 7 2700X

W jej dziale wsparcia technicznego, na oficjalnej stronie internetowej AMD.com, znaleźć można jeden z elementów FAQ. W nim mamy pytanie "Czy gwarancja na mój procesor AMD w pudełku (PIB) będzie ważna jeśli użyję innego radiatora/wentylatora (HSF) niż ten dostarczony w pudełku?" Odpowiedź AMD jest jasna i klarowna "Nie. Ograniczona gwarancja będzie unieważniona i złamana jeśli procesor AMD, objęty tą ograniczoną gwarancją, jest używany z jakimkolwiek radiatorem/wentylatorem niż ten dołączony w opakowaniu (PIB)".

To wyjątkowo dziwne stanowisko, jak na AMD, a więc firmę kreującą się na podmiot otwarty na użytkowników, modderów, czy wreszcie overclockerów. Nie wiadomo kiedy ta informacja została na stronie AMD opublikowana. Nie da się więc stwierdzić, przy okazji jakiej generacji CPU tej firmy została ona sformułowana. Jest jednak na internetowej stronie firmy AMD i nie zawiera żadnego ograniczenia co do serii procesorów. W obecnym stanie faktycznym należy przyjąć, że dotyczy wszystkich procesorów AMD. Nawet odrzucając te wątpliwości co do zakresu oddziaływania tego zakazu, trudno w ogóle zrozumieć jego sens. Jak bowiem AMD wyobraża sobie sprawdzenie, czy użytkownik niesprawnego procesora miał na nim cały czas cooler dołączony w pudełku, czy może inny? To absurd.

Aktualizacja: Firma AMD sama okazała się być zaskoczona tym, że taki zapis widnieje na jej stronie. Pisaliśmy powyżej, zgodnie ze źródłem, że nie wiadomo kiedy ten zapis w FAQ się pojawił. Okazuje się, że ma on pięć lat, a więc został na oficjalnej stronie AMD dodany w czasie, gdy na rynku dostępne były procesory oparte na architekturze Bulldozer. Firma zadeklarowała dokonanie aktualizacji tego zapisu.

Ocena aktualności:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
adul (2018.04.24, 05:36)
Ocena: 30

0%
Rozumiałbym, że to ma na celu 'prawne' uchronienie ich przed sytuacjami, gdzie na gwarancję leci CPU, który się usmażył przez bardzo mały i słaby radiator. Dziwi mnie to jednak nieco, bo dzisiejsze CPU mają takie systemy zarządzania energią i monitorowania temperatury, że prawdopodobnie nie usmażyłyby się nawet bez radiatora - wystąpiłby throttling albo shutdown (choć detali nie znam).
Ale prawnicy/biznesowcy swoje, a inżynierowie swoje.
Co do daty powstania zapisu - wydaje mi się, że takie coś widziałem już w karcie gwarancyjnej swojego Athlona X2 3800+ (AM2). Muszę sprawdzić.
[Edit] W gwarancji tego CPU (dokument datowany na 2005) jest napisane, że należy stosować wyłącznie radiatory i wentylatory zalecane przez AMD.
Edytowane przez autora (2018.04.24, 14:48)
SunTzu (2018.04.24, 06:02)
Ocena: 17

0%
Czyli jeśli nie ma dołączonego schładzacza to można używać co się chce.
Tramwaj z Bombaju (2018.04.24, 06:27)
Ocena: 23

0%
Nie rozumiem, czym się ekscytować. Pomysł jest głupi jak zalecenie niepodkręcania procesorów intela. Zaraz ktoś te FAQ poprawi i tyle będzie z 'kontrowersji' i 'absurdu'.
kacper995 (2018.04.24, 06:31)
Ocena: 6

0%
Ciekawe jak oni to komuś udowodnią :E
gregorio (2018.04.24, 07:42)
Ocena: 12

0%
Czy komus zostala nie uznana gwarancja z powodu niefirmowego coolera?
Jesli nie, to jest to zwykly click-bajt.
decorator12 (2018.04.24, 07:44)
Ocena: 3

0%
W Polsce działa to tak, że jeśli kupisz CPU z box chłodzeniem, to na RMA masz oddać CPU + Boxowe chłodzenie. Inaczej nie rozlicza Ci procesora np kwota na nowy sprzet, a np potrąca z całej wartości jaki tam %.
A do tego - jak udowodnią że było coś innego zamontowanego? Chyba że oddasz z innym chłodzeniem całego CP i tam będzie 'omg ma inne chłodzenie'.
Do tego - w ogólnej sprzedaży żadne chłodzenie na AM4 nie ma chyba wpisanego zdania o mozliwej utraci gwarancji :E ale chyba wyciagne opakowanie po Freezer 33 i sprawdzę. Sądzę jednak że słowa tam nie znajdę, inaczej już by wykop i inne taki bylyby zalane taka informacja.
adul (2018.04.24, 07:56)
Ocena: 22

0%
SunTzu @ 2018.04.24 06:02  Post: 1140188
Czyli jeśli nie ma dołączonego schładzacza to można używać co się chce.

Nie. Wtedy powinieneś używać CPU bez coolera.
skibax84 (2018.04.24, 07:57)
Ocena: 7

0%
Intel i/lub Polska dystrybucja swego czasu (2008-2013) na gwarancję przyjmował procesor BOX w komplecie cpu + ich wentylator + opakowanie (lub wycięty fragment z hologramem tabliczką znamionową opakowania) . Z uwagi na znikomy % reklamacji nie przypominam sobie jak kończyły się sprawy oddanego na gwarancję 'gołego' cpu. W przypadku AMD być może taki właśnie komplet po prostu trzeba będzie oddać na gwarancję - CPU+ org. wentylator. A z drugiej strony - czy jest się czym przejmować ? - w czasie 6 lat pracy w dużej sieci , pamiętam dwa procesory przyjęte na gwarancje , z czego tylko jeden miał faktyczną wadę , z danych serwisowych - z sieci ponad 200 salonów ,na przestrzeni 6 lat pamiętam może 30 reklamacji na CPU.
Kłaczkov (2018.04.24, 08:03)
Ocena: 19

33%
Albo...hindusi odpowiadali na te pytania :D Kto miał do czynienia z hinduskim supportem (i to w dodatku takim tanim) to wie o co chodzi :D
Prędzej sam wyślesz im rozwiazanie swojego problemu niż z nimi dogadasz XD
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Być może to oferta właśnie dla Ciebie?  135
Sprzęt dla wymagających. Thermalright Silver Arrow IB-E Extreme Rev. 7
Nietypowy sprzęt w kosmicznej cenie. 7
Największa pecetowa platforma przejdzie małą metamorfozę. 7
Na takie ogłoszenie czekaliśmy 15 długich lat. 12
Dwie gry w dwóch sklepach. 9
Właściciele Radeonów gotowi na premierę nowej gry studia FromSoftware. 12
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane