aktualności

Microsoft kończy sprzedaż smartfonów z Windowsem

39 21 kwietnia 2018, 17:25 Bartosz Czechowicz

To było tylko kwestią czasu. Microsoft w październiku przybił ostatni gwóźdź do trumny Windowsa 10 Mobile, informując, że system nie będzie dłużej rozwijany. Jego użytkownikom obiecano poprawki z zakresu bezpieczeństwa, ale o nowych funkcjach mogą oni już tylko pomarzyć. Pomimo uśmiercenia oprogramowania Amerykanie wciąż jednak sprzedawali jeszcze smartfony oparte na tej platformie.

Sprzedawali, bo z udostępnionych w sieci materiałów wynika, że Microsoft zakończył właśnie oficjalną dystrybucję urządzeń z tą edycją Windowsa 10. Sprzęt oczywiście nie zniknie jeszcze z rynku, bo wciąż można go znaleźć w sklepach firm trzecich, ale jego dostępność będzie stopniowo spadać. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych tygodni zobaczymy spore obniżki telefonów, które kiedyś promował gigant z Redmond. Niestety, ich zakup trudno komukolwiek polecić. System jest martwy, a producent, ogłaszając koniec prac nad jego dalszym rozwojem, w zasadzie pogrzebał go na śmietniku historii. Niezbyt chlubnej historii, bo platforma poniosła sromotną klęskę w walce o klientów z systemami Android oraz iOS.

Zobacz, jakie smartfony cieszą się największym zainteresowaniem!

W sieci już od dłuższego czasu mówi się, że Microsoft pracuje nad jeszcze jednym telefonem, modelem Surface Phone. Trudno jednak powiedzieć, czy sprzęt kiedykolwiek ujrzy światło dzienne i czym tak naprawdę będzie. Niewykluczone, że dostanie on pewne funkcje smartfona, ale ostatecznie będzie mocno odbiegał od tego, co oferowały nam np. urządzenia z serii Lumia.

 

Źródło: softpedia
yendrekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
yendrek2018.04.21, 18:10
32#1
Cóż... Nie lubię m$, nie lubię win10, ale doceniam, a wręcz podziwiam start smartfonów od m$. Były maprawdę dobre. I do tej pory kompletnie nie ogarniam, jak oni mogli to tak spier*olić.
PutoutZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Putout2018.04.21, 18:26
-13#2
Dopiero teraz? Omg. sprzedawanie ich gdy już było wiadomo że nie będą wspierane w przyszłości to dość świńska zagrywka
RyzenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ryzen2018.04.21, 18:40
10#3
Satya Nadella musi odejść.
w.p.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
w.p.2018.04.21, 19:02
Jak to było?
Miałeś chamie złoty róg?
FonzieZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Fonzie2018.04.21, 19:19
13#5
Teraz M$ powinien udostępnić bootloadery umożliwiające wgranie Androida do modeli ostatnich co najmniej 2 lat .
Na XDA mieli by masę frajdy z gotowania rom-ów dla takich słuchawek...
bi3dron4Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bi3dron42018.04.21, 19:35
26#6
Jak s..ć interfejs desktopa, żeby zunifikować go z interfejsem mobilnym i potem porzucić rozwiązanie mobilne. Gratulacje temu co za to wziął kasę... Też tak bym chciał zarabiać na totalnym pie..u roboty...
kuzyn mietekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kuzyn mietek2018.04.21, 20:19
od 3 lat mam lumie 950xl (za 900zł) i jestem bardzo zadowolony, system nigdy się nie zawiesił, wszystko hula, rewelacyjny aparat, polecam ludziom, którzy nie instalują badziewia
Edytowane przez autora (2018.04.21, 20:21)
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2018.04.21, 20:40
10#8
bi3dron4 @ 2018.04.21 19:35  Post: 1139891
Jak s..ć interfejs desktopa, żeby zunifikować go z interfejsem mobilnym i potem porzucić rozwiązanie mobilne. Gratulacje temu co za to wziął kasę... Też tak bym chciał zarabiać na totalnym pie..u roboty...

Ile się wczoraj musiałem naklikać, żeby utworzyć w Windows 10 konto lokalne (nie powiązane z M$)...
Panel Sterowania->Konta użytkowników
Zarządzaj innym kontem (klikam tu)
Okno Kontroli Konta Użytkownika [Tak]
Wybierz użytkownika którego chcesz zmienić
pod spodem
Dodaj konto użytkownika (klikam tu)

Opuszczam normalny interfejs - pojawia się 1 okienko Metro
Jak ta osoba będzie się logować?
Adres e-mail
bla bla bla
zaloguj się bez użycia konta Microsoft (niezalecane) (klikam tu)

2 okienko Metro
Dostępne są dwie opcje logowania się:
Konto MS
bla bla bla
Konto lokalne
bla bla bla
[Konto MS] [Konto lokalne] [Anuluj]

3 okienko Metro
Dodawanie użytkownika (wreszcie)
Nazwa użytkownika
Hasło
Hasło
Wskazówka
[Dalej] [Anuluj]

4 okienko Metro
Dodawanie użytkownika
bla bla
[Zakończ]

I tak już pewnie zostanie, przez te telefony M$, których nikt nie chciał kupować.
Albo co gorsza zostanie tylko Metro (tzn. Modern UI, bo M$ przekonał się że nie ma prawa do nazwy Metro).
Edytowane przez autora (2018.04.21, 20:42)
KULA666Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KULA6662018.04.21, 20:40
No szkoda, BB 10 teraz Windows Mobile, nie lubię telefonów z Androidem no ale jak widać będę zmuszony kupić
LeBomBZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
LeBomB2018.04.21, 20:50
10#10
yendrek @ 2018.04.21 18:10  Post: 1139878
Cóż... Nie lubię m$, nie lubię win10, ale doceniam, a wręcz podziwiam start smartfonów od m$. Były maprawdę dobre. I do tej pory kompletnie nie ogarniam, jak oni mogli to tak spier*olić.

Polityka polityka polityka, ot jak. MS wszedł na rynek z systemem, który dopiero zamierzał rozwijać, przez co początkowo był gorszy od pozostałych obecnych na rynku, bo nie posiadał funkcji, które inne systemy mobilne już miały. Taka łatka przylgnęła już do tego systemu i tak to zostało. Potem było narzekanie, że mało aplikacji itd. i w sumie nikt nie pozwolił rozwinąć się temu systemowi. Użytkownicy zaczęli wymagać by był tak samo funkcjonalny jak Android (choć w niektórych wersjach posiadał funkcje których Android wtedy jeszcze nie miał), więc MS zaczął kombinować jak to zmienić, ale jednocześnie chciał dążyć do unifikacji systemu mobilnego z desktopowuym, co skutkowało zmianami w systemie, za którymi niektórzy deweloperzy przestawali nadążać. Popularność spadała, więc i deweloperzy, którzy nawet zaczęli tworzyć aplikacje, porzucali je i tak zaczęła się agonia mobilnego windowsa, aż nastąpił jego koniec.
Z takiego obrotu sprawy szczególnie ucieszyło się google ze swoim Androidem, bo MS pokazał w niektórych przypadkach co się da, a Google sobie to zaadaptowało do Androida, czyli to o czym pisałem wcześniej, wprowadzali do Androida funkcje, które miał mobilny windows. Przykłady:
1. Gdy WP (windows phone) potrafił zapisywać aplikacje na karcie pamięci i je uruchamiać bez problemu, w Androidzie nawet nie było takiej możliwości, pojawiła się później, ale praktycznie do dziś nie działa tak by można było przenieść wszystkie dane aplikacji na kartę SD, chyba że zrobimy z karty SD pamięć współdzieloną, czego nie wymagał WP.
2. Powiadomienia w takiej formie w jakiej obecnie są w Anrdoidzie. Co prawda przez krótki czas, ale system powiadomień w windows phone dawał większe możliwości niż na Androidzie.
3. Obsługa formatu FLAC bezpośrednio przez system, a nie przez dekodery w aplikacjach zewnętrznych.
4. Nawet jak widać są próby z kopiowaniem i rozwinięciem rozwiązania jakim był tryb Continuum.
Kilka jeszcze by się znalazło, jak np. zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości w aplikacji HERE CityLens pokazującej poprzez kamerę w smartfonie gdzie znajdują się jakieś lokale itp. na podstawie informacji z map. Całkiem fajnie to działało, tylko przestało być rozwijane.
Tak to mniej więcej wyglądało.
Zaloguj się, by móc komentować
1