Aktualność
Piotr Gontarczyk, Czwartek, 8 marca 2018, 07:34

Aplikacje w kartach. Microsoft udostępnił drugą kompilację rozwojową systemu Windows 10, oznaczoną numerem 17618, z gałęzi aktualizacji Redstone 5, która ma pojawić się przed końcem bieżącego roku. Wśród zmian wprowadzonych w tej kompilacji jedna jest dość istotna i na swój sposób zaskakująca.

W kompilacji 17618 Microsoft przywrócił funkcję Sets, która była dawniej dostępna w kompilacjach rozwojowych gałęzi Redstone 4, choć tylko dla części osób korzystających z programu Windows Insider. Potem funkcja Sets znikła całkowicie i wraz z kompilacją 17618 powróciła. Tym razem jest dostępna dla wszystkich Insiderów.

Czym jest funkcja Sets? Wbudowano ją w interfejs użytkownika systemu Windows 10 po to, aby umożliwiać uruchamianie wielu kart w pojedynczym oknie. Istotne jest to, że w ramach jednego okna można tworzyć różne karty, a więc np. strony internetowe, foldery Eksploratora, dokumenty Word, czy wiersz poleceń. Daje ona możliwość tworzenia zestawów (Sets) treści, zgrupowanych w pojedynczych oknach. Przełączanie pomiędzy nimi odbywa się tak, jak pomiędzy kartami w przeglądarkach internetowych.

Obecnie funkcja Sets jest kompatybilna z ograniczoną liczbą programów. Są wśród nich Eksplorator plików, Microsoft Edge, Kalendarz, Poczta, MSN News, Notatnik, OneNote i PowerShell. W kompilacji 17618 funkcja Sets została wzbogacona o możliwość uruchamiana aplikacji poprzez wpisywanie ich nazw w polu wyszukiwania. Dodano też wstępną obsługę aplikacji Win32 (obecnie tylko systemowych), a także powiadomienie o możliwości przywrócenia powiązanych aplikacji i stron internetowych przy odzyskiwaniu projektu.

Na potrzeby tej funkcji Microsoft stworzył też zestaw skrótów klawiszowych:

  • Ctrl + Win + Tab: przełącz do następnej karty
  • Ctrl + Win + Shift + Tab: przełącz do poprzedniej karty
  • Ctrl + Win + T: otwórz nową kartę
  • Ctrl + Win + W: zamknij widoczną kartę

W obecnej formie Sets nie ma jeszcze obsługi przesuwania kart, czy funkcji przeciągnij-i-upuść. Prace nad funkcją mają zostać ukończone tak, aby mogła ona pojawić się w aktualizacji Redstone 5.

Sprawdź najniższe ceny systemu Windows 10

Ocena aktualności:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
gruzin (2018.03.08, 07:40)
Ocena: 12

0%
w koncu po tylu latach ktos sie domyslil jak ulatwic prace
pawelsuperpawel (2018.03.08, 08:11)
Ocena: 6

0%
Ciężko uwierzyć że po tylu latach dopiero.
darkmartin (2018.03.08, 08:34)
Ocena: 6

0%
Tylko, że w poprzednio działało to tragicznie - dlatego wycofali. Zobaczymy teraz.
aqvario (2018.03.08, 09:27)
Ocena: 5

0%
Też jestem ciekawy, jak to rozwiążą.

Najbardziej denerwujące jest undo. Np w Office zmienię coś w jednym dokumencie, a potem w drugim, a potem znów w pierwszym. Kiedy przełączę się teraz na drugie i wcisnę undo, to oczekuję, że cofnie mi jedyną zmianę w drugim oknie. Błąd. Undo traktuje wszystkie otwarte dokumenty jakby były jednym dokumentem i najpierw cofnie mi drugą zmianę w pierwszym oknie, a dopiero potem jedyną w aktywnym, drugim. W sumie podobnie Windows traktuje okienka explorera, tylko tutaj nie ma widocznej listy operacji do cofnięcia, jak we wszystkich innych programach.

Ogólnie - bałagan i niekonsekwencja.
Drzemor (2018.03.08, 09:37)
Ocena: 3

33%
Serio taki paździerz? Już Clover więcej oferuje a robi to jakaś chińska firmeka a nie moloch IT ..
Putout (2018.03.08, 13:16)
Ocena: 0

0%
najlepiej by było gdyby devi i projektanci sami używali widnowsa 10. wtedy byliby w stanie dostarczać znacznie lepsze funckej.

niesamowite jest to jak wielkim problemem jest dla msu ogarnięcie interfejsu. niedługo stuknie 3 lata odkąd weszła 10 (a przecież to jest i tak rozbudowana 8.1) a tutaj i tak jest tkai chaos jakby to była jakaś wczesna wersja alpha która przypadkiem wyciekła.
w zasadzie to jestem zadowolony z 10 ale strasznie mnie śmiesyz mnie to w jaki sposób się rozwija ten system. to wygląda troche tak jakby oni wszyscy praocwali niezaleznie od siebie i nikt tego nie koordynował.
Vendeur (2018.03.08, 14:37)
Ocena: 1

0%
Putout @ 2018.03.08 13:16  Post: 1131023

niesamowite jest to jak wielkim problemem jest dla msu ogarnięcie interfejsu.


Niesamowite jest to, jak wielkim problemem jest pisanie prawidłowo dla ciebie analfabeto...

W obecnej formie Sets nie ma jeszcze obsługi przesuwania kart, czy funkcji przeciągnij-i-upuść.


Pogratulować logiki i świetnych programistów w MS... Przesuwanie kart to faktycznie wybitnie skomplikowana funkcjonalność, aby móc ją wprowadzić z początkiem testów funkcji.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Specyficzny sprzęt dla najbardziej wymagających. 10
Serwis streamingowy nie dał rady konkurencji. 23
Wszystko przez kolejny wyciek danych. 8
Ciekawe znalezisko. 17
Sony zadowolone ze sprzedaży mocniejszego modelu. 77
Dobra okazja by powiększyć bibliotekę gier. 1
Jest dobrze, chociaż spodziewałem się większej liczby. 31
Piękna gra z PlayStation w końcu dostępna dla pecetowców. 35
Facebook
Ostatnio komentowane