Aktualność
Adrian Kotowski, Piątek, 23 lutego 2018, 16:33

Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku. Samsung poinformował dzisiaj, że rozpoczął prace nad nową linią produkcyjną wykorzystującą technikę EUV. Cała instalacja znajdzie się w kompleksie fabryk w Hwaseong w Korei Południowej i docelowo produkowane mają być tam chipy w litografii 7 nm. Dzięki przejściu na niższy proces firma chce zaznaczyć swoją dominującą pozycję na rynku.

Nowy obiekt ma być gotowy w drugiej połowie 2019 roku, ale na masową produkcję trzeba będzie poczekać do 2020 roku. Samsung przeznaczy na stworzenie linii EUV około 6 mld dolarów, choć to jedynie początek i w przyszłości przedsiębiorstwo chce zainwestować w jej rozbudowę i unowocześnienie kolejne środki. Oczywiście wszystko będzie zależało od aktualnej sytuacji na rynku.

Kompleks fabryk w Hwaseong

Wspomniana linia ma być użyta do produkcji układów w litografii 7 nm LPP (Low Power Plus). Już potwierdzono, że właśnie w tym procesie tworzone będą modemy 5G dla Qualcomma, a przy okazji podano, że amerykańska firma podpisała z Samsungiem porozumienie o ścisłej współpracy przy rozwoju technologii. Z ujawnionych przez Koreańczyków danych wynika, że proces 7 nm LPP z EUV w porównaniu z litografią 10 nm oferuje o 40 procent większą gęstość upakowania elementów, a także o 10 procent wyższą wydajność lub o 35 procent niższy pobór energii.

Samsung zapewnia, że będzie w najbliższym czasie inwestował znaczne środki w badania i rozwój techniki EUV, by rozwiązanie było doskonale dopracowane przed uruchomieniem masowej produkcji. Możemy ponadto spodziewać się kolejnych wersji litografii przeznaczonych do innych typów chipów.

Źródło: Samsung
Ocena aktualności:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
Gatts19 (2018.02.23, 17:17)
Ocena: -4

33%
Bardzo Mnie interesuje do czego Nas zaprowadzi takie przyśpieszenie w tej firmie bo z pewnością wszystkiego będzie więcej za mniej oraz w takim samym wymiarze końcowego produktu ale za to z dużo lepszymi możliwościami i wydajnością.Samsung w dalszym ciągu udowadnia ,że nie patrzy na innych bo dla nich rozwój to najważniejszy aspekt.
DaviM (2018.02.23, 18:32)
Ocena: 8

0%
@Gatts19, ponieważ Twój komentarz jest krótki i zawiera tylko 10 błędów, to dało radę go przeczytać, choć oczywiście z bólem.

Po pierwsze: co to jest 'Nas'? Chodzi Ci o 'NAS'?

Po drugie: Nvidia i AMD oraz producenci kart graficznych przyspieszyli z produkcją i z wprowadzaniem nowych GPU i kart graficznych.
Efekt: wszystkiego jest mniej za więcej.
Gatts19 (2018.02.23, 19:43)
Ocena: -4

33%
Wracając do mojego wpisu zacznę od momentu 'wszystkiego będzie więcej za mniej' znaczy dosłownie fakt ,że mając do dyspozycji 7nm już nawet bez użycia EUV oraz z ogólnodostępnych danych na temat przyszłych litografii już teraz możesz używać matematyki w tych równaniach i wygląda to mniej więcej tak.
Coś co ma w tej chwili 4rdzenie ale w 14nm LPP patrząc na produkty AMD po przejściu na 7nm będzie mogło pochwalić się 11rdzeniami przy tym samym wymiarze pobierając przy tym o 70% mniej energii elektrycznej.
Jako ,że temat dotyczy Samsunga to już wiadome ,że nawet gdyby firma ta nie poprawiła osiągów samego CPU w EXYNOS to układ ten będzie składał się z 40% większą ilością tranzystorów co sam ten fakt przyniesie wzrost wydajności a do tego trzeba doliczyć jeszcze 10% wzrost wydajności lub 35% mniejszy pobór energii elektrycznej.
Polecam Tobie lekturę artykułów z 'WIKI' gdzie temat spadku cen spowodowanych przejściem na ten wymiar technologiczny może osiągnąć 45% a starych rozwiązań nie będzie opłacało się produkować w tym wymiarze.
Wiem ,że Twoim ulubieńcem jest Intel ale fakty są takie ,że swoją wieloletnią polityką zarobkową mógł dalej być liderem na rynku jeżeli chodzi o litografię oraz zaawansowanie układów ale sam nagle straci wszystko.
Jeżeli chodzi o 'Nas' to dotyczyło istoty 'Homo Sapiens' więc zadając takie pytanie podejrzewam ,że nie należysz do tej grupy ponieważ Twoje zdziwienie znaczy to okazywać.
Marek1981 (2018.02.23, 21:07)
Ocena: 2

0%
DaviM @ 2018.02.23 18:32  Post: 1128546
@Gatts19, ponieważ Twój komentarz jest krótki i zawiera tylko 10 błędów, to dało radę go przeczytać, choć oczywiście z bólem.

Po pierwsze: co to jest 'Nas'? Chodzi Ci o 'NAS'?

Po drugie: Nvidia i AMD oraz producenci kart graficznych przyspieszyli z produkcją i z wprowadzaniem nowych GPU i kart graficznych.
Efekt: wszystkiego jest mniej za więcej.


Czepiasz się a sam popełniasz wiele błędów. Nvidia i AMD nie przyspieszyli produkcji bo to oni fizycznie tego nie robią. To że ceny są tak duże wynika zapotrzebowania rynku. Sprzedaż tabletów, telefonów komórkowych a ostatnio tzw kopacze doprowadziło to wszystko do przekierowania mocy produkcyjnych na bardziej dochodowy dział i wysycenie z dostępności produktów.

Co do Samsunga to musi się rozwijać bo konkurencja nie śpi.
DaviM (2018.02.23, 21:39)
Ocena: 1

0%
@Marek1981, zdanie
Nvidia i AMD oraz producenci kart graficznych przyspieszyli z produkcją i z wprowadzaniem nowych GPU i kart graficznych.

to bardzo duży skrót myślowy. Jeśli myślisz, że ja myślę, że Nvidia czy AMD po prostu produkują swoje produkty, czy nawet karty graficzne, no to jesteś w błędzie.
W dodatku umknął Ci sens tego zdania, który chciałem w najkrótszy możliwy sposób przekazać.
Robię wiele błędów? Nie wiedziałem.
Marek1981 (2018.02.24, 13:53)
Ocena: 1

0%
@DaviM - konkretne przykłady? Kto co przyspieszył? Bo jak do tej pory podajesz hasełka bez przykładów:)
LeacH (2018.02.24, 14:41)
Ocena: 0

0%
chciałbym się dowiedzieć po ile będzie wafel w tym procesie w porównaniu do 14/12 oraz 10 nano w ich wykoananiu.
Do tego jaki będzie współczynnik defect density na dzień dobry. 0.5/cm^2 ? Może się okazać, że grafika w tym to tyko mcm i nie przekraczająca 100 mm^2. Zresztą tak to będzie wyglądać - 2 typy chipów na całą serie - master i slave. im wyżej tym więcej slave'ów więc więcej jednostek, szerokości pamięci itd.
Bo procesory to już pewne, że będą w mcm - nawet intel powoli o tym myśli - chyba, że chcą robić monstra po 800 mm^2 - wtedy życze im dobrego uzysku :E
SunTzu (2018.02.25, 10:38)
Ocena: 0

0%
Kurcze... FAB w centrum miasta. FABy potrzebują ogromnej ilości wody i produkują sporo odpadów, to będzie spore wyzwanie.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
8086 czterdzieści lat później. 40
Pomysł szefowej AMD. 43
Radeon to wolność wyboru. AMD w ciekawy sposób uderza w Nvidię i jej program GPP. 75
Ponad 150 tytułów w niższych cenach. Na platformie GOG ruszyła kolejna wielka wyprzedaż. 7
Nad wiosenną aktualizacją Windows 10 wisi jakieś fatum. 34
Wygląda na to, że osiem rdzeni w konsumenckich procesorach Intela może pojawić się wcześniej niż można było się spodziewać. 31
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że branża IT przeżywa rozkwit. 42
8086 czterdzieści lat później. 40
Nad wiosenną aktualizacją Windows 10 wisi jakieś fatum. 34
Pomysł szefowej AMD. 43
Na premierę pewnie jeszcze „trochę” poczekamy. 12
Radeon to wolność wyboru. AMD w ciekawy sposób uderza w Nvidię i jej program GPP. 75
Niespodziewana prezentacja kolejnego flagowca. 22
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane