Aktualność
Adrian Kotowski, Piątek, 23 lutego 2018, 16:33

Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku. Samsung poinformował dzisiaj, że rozpoczął prace nad nową linią produkcyjną wykorzystującą technikę EUV. Cała instalacja znajdzie się w kompleksie fabryk w Hwaseong w Korei Południowej i docelowo produkowane mają być tam chipy w litografii 7 nm. Dzięki przejściu na niższy proces firma chce zaznaczyć swoją dominującą pozycję na rynku.

Nowy obiekt ma być gotowy w drugiej połowie 2019 roku, ale na masową produkcję trzeba będzie poczekać do 2020 roku. Samsung przeznaczy na stworzenie linii EUV około 6 mld dolarów, choć to jedynie początek i w przyszłości przedsiębiorstwo chce zainwestować w jej rozbudowę i unowocześnienie kolejne środki. Oczywiście wszystko będzie zależało od aktualnej sytuacji na rynku.

Kompleks fabryk w Hwaseong

Wspomniana linia ma być użyta do produkcji układów w litografii 7 nm LPP (Low Power Plus). Już potwierdzono, że właśnie w tym procesie tworzone będą modemy 5G dla Qualcomma, a przy okazji podano, że amerykańska firma podpisała z Samsungiem porozumienie o ścisłej współpracy przy rozwoju technologii. Z ujawnionych przez Koreańczyków danych wynika, że proces 7 nm LPP z EUV w porównaniu z litografią 10 nm oferuje o 40 procent większą gęstość upakowania elementów, a także o 10 procent wyższą wydajność lub o 35 procent niższy pobór energii.

Samsung zapewnia, że będzie w najbliższym czasie inwestował znaczne środki w badania i rozwój techniki EUV, by rozwiązanie było doskonale dopracowane przed uruchomieniem masowej produkcji. Możemy ponadto spodziewać się kolejnych wersji litografii przeznaczonych do innych typów chipów.

Źródło: Samsung
Ocena aktualności:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
Gatts19 (2018.02.23, 17:17)
Ocena: -4

0%
Bardzo Mnie interesuje do czego Nas zaprowadzi takie przyśpieszenie w tej firmie bo z pewnością wszystkiego będzie więcej za mniej oraz w takim samym wymiarze końcowego produktu ale za to z dużo lepszymi możliwościami i wydajnością.Samsung w dalszym ciągu udowadnia ,że nie patrzy na innych bo dla nich rozwój to najważniejszy aspekt.
DaviM (2018.02.23, 18:32)
Ocena: 8

0%
@Gatts19, ponieważ Twój komentarz jest krótki i zawiera tylko 10 błędów, to dało radę go przeczytać, choć oczywiście z bólem.

Po pierwsze: co to jest 'Nas'? Chodzi Ci o 'NAS'?

Po drugie: Nvidia i AMD oraz producenci kart graficznych przyspieszyli z produkcją i z wprowadzaniem nowych GPU i kart graficznych.
Efekt: wszystkiego jest mniej za więcej.
Gatts19 (2018.02.23, 19:43)
Ocena: -4

0%
Wracając do mojego wpisu zacznę od momentu 'wszystkiego będzie więcej za mniej' znaczy dosłownie fakt ,że mając do dyspozycji 7nm już nawet bez użycia EUV oraz z ogólnodostępnych danych na temat przyszłych litografii już teraz możesz używać matematyki w tych równaniach i wygląda to mniej więcej tak.
Coś co ma w tej chwili 4rdzenie ale w 14nm LPP patrząc na produkty AMD po przejściu na 7nm będzie mogło pochwalić się 11rdzeniami przy tym samym wymiarze pobierając przy tym o 70% mniej energii elektrycznej.
Jako ,że temat dotyczy Samsunga to już wiadome ,że nawet gdyby firma ta nie poprawiła osiągów samego CPU w EXYNOS to układ ten będzie składał się z 40% większą ilością tranzystorów co sam ten fakt przyniesie wzrost wydajności a do tego trzeba doliczyć jeszcze 10% wzrost wydajności lub 35% mniejszy pobór energii elektrycznej.
Polecam Tobie lekturę artykułów z 'WIKI' gdzie temat spadku cen spowodowanych przejściem na ten wymiar technologiczny może osiągnąć 45% a starych rozwiązań nie będzie opłacało się produkować w tym wymiarze.
Wiem ,że Twoim ulubieńcem jest Intel ale fakty są takie ,że swoją wieloletnią polityką zarobkową mógł dalej być liderem na rynku jeżeli chodzi o litografię oraz zaawansowanie układów ale sam nagle straci wszystko.
Jeżeli chodzi o 'Nas' to dotyczyło istoty 'Homo Sapiens' więc zadając takie pytanie podejrzewam ,że nie należysz do tej grupy ponieważ Twoje zdziwienie znaczy to okazywać.
Marek1981 (2018.02.23, 21:07)
Ocena: 2

0%
DaviM @ 2018.02.23 18:32  Post: 1128546
@Gatts19, ponieważ Twój komentarz jest krótki i zawiera tylko 10 błędów, to dało radę go przeczytać, choć oczywiście z bólem.

Po pierwsze: co to jest 'Nas'? Chodzi Ci o 'NAS'?

Po drugie: Nvidia i AMD oraz producenci kart graficznych przyspieszyli z produkcją i z wprowadzaniem nowych GPU i kart graficznych.
Efekt: wszystkiego jest mniej za więcej.


Czepiasz się a sam popełniasz wiele błędów. Nvidia i AMD nie przyspieszyli produkcji bo to oni fizycznie tego nie robią. To że ceny są tak duże wynika zapotrzebowania rynku. Sprzedaż tabletów, telefonów komórkowych a ostatnio tzw kopacze doprowadziło to wszystko do przekierowania mocy produkcyjnych na bardziej dochodowy dział i wysycenie z dostępności produktów.

Co do Samsunga to musi się rozwijać bo konkurencja nie śpi.
DaviM (2018.02.23, 21:39)
Ocena: 1

0%
@Marek1981, zdanie
Nvidia i AMD oraz producenci kart graficznych przyspieszyli z produkcją i z wprowadzaniem nowych GPU i kart graficznych.

to bardzo duży skrót myślowy. Jeśli myślisz, że ja myślę, że Nvidia czy AMD po prostu produkują swoje produkty, czy nawet karty graficzne, no to jesteś w błędzie.
W dodatku umknął Ci sens tego zdania, który chciałem w najkrótszy możliwy sposób przekazać.
Robię wiele błędów? Nie wiedziałem.
Marek1981 (2018.02.24, 13:53)
Ocena: 1

0%
@DaviM - konkretne przykłady? Kto co przyspieszył? Bo jak do tej pory podajesz hasełka bez przykładów:)
LeacH (2018.02.24, 14:41)
Ocena: 0

0%
chciałbym się dowiedzieć po ile będzie wafel w tym procesie w porównaniu do 14/12 oraz 10 nano w ich wykoananiu.
Do tego jaki będzie współczynnik defect density na dzień dobry. 0.5/cm^2 ? Może się okazać, że grafika w tym to tyko mcm i nie przekraczająca 100 mm^2. Zresztą tak to będzie wyglądać - 2 typy chipów na całą serie - master i slave. im wyżej tym więcej slave'ów więc więcej jednostek, szerokości pamięci itd.
Bo procesory to już pewne, że będą w mcm - nawet intel powoli o tym myśli - chyba, że chcą robić monstra po 800 mm^2 - wtedy życze im dobrego uzysku :E
SunTzu (2018.02.25, 10:38)
Ocena: 0

33%
Kurcze... FAB w centrum miasta. FABy potrzebują ogromnej ilości wody i produkują sporo odpadów, to będzie spore wyzwanie.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Tak może wyglądać chip w kolejnym Xboksie lub PS5. 115
Świetna wiadomość dla klientów. DRAMeXchange przygotował nowy raport na temat rynku pamięci DRAM. 21
Jest też kompatybilność z Adaptive Sync dla Pascali i Turingów. 38
Tak może wyglądać chip w kolejnym Xboksie lub PS5. 115
Alternatywa jest, ale do jej wprowadzenia potrzeba czasu. 102
Jest też kompatybilność z Adaptive Sync dla Pascali i Turingów. 38
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane