Aktualność
Adrian Kotowski, Poniedziałek, 12 lutego 2018, 21:29

HP liderem, Apple wyprzedza Asusa. Firma analityczna TrendForce przygotowała raport dotyczący dostaw notebooków w minionym, 2017 roku. Dokument wskazuje, że ostatnie dwanaście miesięcy było bardzo dobre dla producentów ze Stanów Zjednoczonych, takich jak HP, czy Apple. Gorzej natomiast poradziły sobie podmioty azjatyckie, czego doskonałym przykładem są spadki udziałów Lenovo i Asusa.

TrendForce podaje, że w 2017 roku na rynek trafiło 164,7 mln laptopów, o 2,1 procent więcej niż rok wcześniej. Wynik ten jest dodatkowo o 0,7 p.p. lepszy niż początkowo zakładano. Ogromny udział we wzroście ma HP, które samodzielnie sprzedało ponad 40 mln urządzeń - o 10,5 procent więcej rok do roku. Jak zauważają analitycy, duży na to wpływ miały zamówienia kontraktowe na sprzęt w Stanach Zjednoczonych. HP zajęło ponownie pierwsze miejsce i może pochwalić się udziałem na poziomie 24,3 procent.

TrendForce

W nieco gorszych nastrojach jest natomiast Lenovo. Co prawda firmie udało się obronić drugie miejsce i zwiększyć sprzedaż w Europie i Azji, ale równocześnie przedsiębiorstwo nie było w stanie zapobiec spadkowi dostaw, który wyniósł 4,9 procent. Z tego powodu udział w rynku również spadł, tym razem do 20,2 procent. Trzecie miejsce, tak jak rok wcześniej, zajmuje Dell, który zanotował niewielki wzrost sprzedaży związany z zamówieniami rządowymi i popytem na Chromebooki.

Czwarta pozycja jest zwykle najmniej lubiana, ale tym razem firma, które je zajęła, ma sporo powodów do zadowolenia. Dzięki znakomitej drugiej połowie roku Apple udało się wyprzedzić Asusa, który z kolei radził sobie nieco gorzej. Podmiot kierowany przez Tima Cooka zwiększył dostawy MacBooków aż o 18 procent, co jest wynikiem najlepszym wśród szóstki największych producentów laptopów. Jeśli zaś chodzi o wspomnianego Asusa, to przez cięcia produkcji tanich urządzeń, na których marża jest najniższa, udział rynkowy spadł z 10,3 procent do 9,5 procent.

Szóste miejsce ponownie zajął Acer, który prowadzi bardzo agresywną ekspansję na rynku amerykańskim, zalewając go kolejnymi modelami Chromebooków. Dostawy zwiększyły się o 0,6 procent, a udział w rynku wyniósł 8 procent, 0,1 p.p. mniej niż rok wcześniej. TrendForce przewiduje w 2018 roku spadek dostaw laptopów do 163,8 mln sztuk. Zyskiwać mają wszyscy więksi producenci sprzętu, a najszybciej rosnąć powinno Apple.

Sprawdź najpopularniejsze notebooki dostępne w polskich sklepach

Źródło: TrendForce
Ocena aktualności:
Ocen: 2
Zaloguj się, by móc oceniać
h63619 (2018.02.12, 22:17)
Ocena: 3

0%
Od listopada chcę kupić Thinkpada T580 a oni ciągle sprzedają starego T570. W piątek zaczeli sprzedaż T480 więc może i T580 niedługo się pojawi.
Firmy jak chcą zwiększyć sprzedaż to muszą szybciej wprowadzać nowości.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Nasz wielki konkurs organizowany wspólnie z firmą ASUS dobiegł końca. 13
Pokaz już za kilkanaście minut. Electronic Arts zaprasza na dzisiejszą prezentację gry Battlefield V. 4
Konkurencja dla Spotify. Google oficjalnie uruchomiło zapowiedzianą niedawno usługę YouTube Music. 1
Wirtualny pomocnik firmy powinien pojawić się u nas przed końcem tego roku. 2
Nowy model Chińczyków może być naprawdę rewolucyjny. 9
Dobra wiadomość dla fanów handheldów. Nintendo wprowadza do sprzedaży tańszy zestaw z konsolą Switch. 1
W końcu. Najnowsze informacje wskazuję, że Sunset Overdrive zmierza na komputery osobiste. 5
Nowoczesny chip dla nieco tańszych smartfonów. 11
Nowy układ dla nowych Ryzenów. 19
Nasz wielki konkurs organizowany wspólnie z firmą ASUS dobiegł końca. 13
Konkurencja dla platform Spotify i Apple Music. Google uruchomi nowy serwis muzyczny. 10
Nowy układ dla nowych Ryzenów. 19
Kultowa produkcja dostępna dla wszystkich chętnych. 37
Sprzęt dla najwydajniejszych kart graficznych. 15
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane