Aktualność
Piotr Gontarczyk, Poniedziałek, 12 lutego 2018, 07:12

Bat na twórców szkodliwych treści. YouTube podjął kroki mające na celu skrócenie wymierzania kar tym twórcom, którzy pozwalają sobie na zbyt wiele, narażając na szwank wizerunek całego serwisu, reklamodawców, a także innych YouTuberów.

To efekt prac po tym, jak ostatnimi czasy chociażby Logan Paul podpadł kolejny raz, publikując film, w którym poraża paralizatorem martwe szczury, a także zachęca ludzi do jedzenia kapsułek do prania. Logan Paul został w serwisie YouTube odcięty od dochodów. YouTube chce teraz szybciej i skuteczniej reagować na produkcje filmowe, które niszczą reputację serwisu w oczach reklamodawców i opinii publicznej. YouTuber czyniący szkody na dużą skalę musi liczyć się z usunięciem jego kanału z programu Google Preferred oraz zawieszeniem dostępności jego produkcji.

Platforma może też zawiesić YouTuberowi możliwość zarabiania na produkcjach, a nawet wyrzucić z programu YouTube Partner. Zaktualizowane zasady serwisu przewidują też całkowite wykluczenie kanału z pojawiania się na stronie domowej YouTube'a, w sekcji "Na czasie" (Trending), a także jako pozycja do obejrzenia następnie (Watch next), skutecznie ograniczając dostęp do potencjalnych, nowych widzów. Oznacza to, że YouTube tylko w ostateczności zamierza banować konta użytkowników wielokrotnie łamiących zasady serwisu, kładąc największy nacisk na to, aby ci nie liczyli na to, że ich treści będą przynosić korzyści finansowe. YouTube w różnych częściach świata musiał tłumaczyć się wielu reklamodawcom, których wizerunki cierpiały z powodu tego, że ich reklamy były wyświetlane przed materiałami filmowymi łamiącymi prawo, czy nawet same zasady serwisu.

Wiceszef YouTube'a, Ariel Bardin, przyznaje że nie ma konkretnej listy przewinień, które będą podpadać pod opracowane kary, ale pod tym względem nic się nie zmieni względem dotychczasowej praktyki. Karane będą materiały promujące przemoc lub nienawiść, przedstawiające robienie kawałów wyrządzających krzywdę, czy wykorzystujące czyjeś cierpienie do nabijania oglądalności. Bardin dodał, że ekipa YouTube'a do tej pory z tego typu treściami walczyła zbyt powolnie, ale nowe zasady mają pomóc w zwiększeniu tempa oraz efektywności kar. Zmiany w zasadach serwisu obiecane zostały już przy poprzednim popisie wspomnianego wcześniej YouTubera. Nowe zasady oczywiście mogą budzić wątpliwości pod tym względem, że zakazane treści opisane są dość luźno, pozostawiając pole do interpretacji, ale z drugiej strony raczej niemożliwe byłoby stworzenie kompleksowego katalogu treści, których YouTube sobie nie życzy.

Logan Paul kilka tygodni temu opublikował kontrowersyjny film z lasu Aokigahara, znanego jako "las samobójców". W filmie można było zobaczyć nie tylko zwłoki osób, które popełniły w tym lesie samobójstwo, ale przede wszystkim autora z głupkowatą czapeczką na głowie i chrześcijańską tęczą na kurtce, symbolizującą przymierze Noego z Bogiem. Pozostaje mieć nadzieję na to, że nowe zasady YouTube'a wyplenią z serwisu także polską patologię. Być może Rafonix zostanie wreszcie "zniknięty". "Odzobaczony" być nie może.

Zobacz ranking popularnych gier

Ocena aktualności:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
decorator12 (2018.02.12, 07:21)
Ocena: 57

0%
Kto się zakłada, że dziś chodzi o patologie, a jutro o niewygodne videoblogi?
Jeśli mają usuwać takie treści, to co będą oglądać plaskoziemcy? :E
peterkov (2018.02.12, 07:57)
Ocena: 46

0%
'materiały promujące przemoc lub nienawiść' - pod to dzisiaj można podciągnąć wszystko, szczególnie wszystkie niewygodne wypowiedzi polityczne, religijne, o uchodźcach itd.
LoCtoR (2018.02.12, 08:02)
Ocena: 9

0%
decorator12 @ 2018.02.12 07:21  Post: 1125866
Kto się zakłada, że dziś chodzi o patologie, a jutro o niewygodne videoblogi?
Jeśli mają usuwać takie treści, to co będą oglądać plaskoziemcy? :E

Przecież tu nie ma słowa o usuwaniu. Chodzi tylko o odcinanie kontrowersyjnych filmików od monetyzacji i wykluczanie z promocji na głównej stronie yt. To ma być kara? To jest śmiech na sali. Gdyby yt rzeczywiście chciał walczyć z patolami to musiałby usunąć dobrze ponad połowę wszystkich treści z serwisu a część zgłosić prokuraturze (wspomniany Logan). Oni jednak wolą udawać, że coś robią niż rzeczywiście robić, w końcu patologia czy nie, reklamy lecą.
kombajn2 (2018.02.12, 08:31)
Ocena: 0

0%
decorator12 płaskoziemcy oglądają gandalfa. Widziałeś trzecią część SciFun o 'teoriach' płaskoziemców ?
https://www.youtube.com/watch?v=smAjKQmzwb0&t=0s
gandalf jest od 11:20
Edytowane przez autora (2018.02.12, 08:39)
kombajn2 (2018.02.12, 08:37)
Ocena: -4

0%
peterkov @ 2018.02.12 07:57  Post: 1125868
'materiały promujące przemoc lub nienawiść' - pod to dzisiaj można podciągnąć wszystko, szczególnie wszystkie niewygodne wypowiedzi polityczne, religijne, o uchodźcach itd.

Dokładnie, aczkolwiek jakimś cudem np kanał wRealu24 przewalczył z YT (póki co)że się od nich odczepią. Prawdopodobnie koronnym argumentem okazało się to że po kolejnych groźbach, odcinaniu monetyzacji, usuwaniu materiałów twórcy wRealu24 po prostu machneli ręka na ten bajzel i przenieśli się na prywatny serwer i przestali publikować na YT i nagle ktoś się w centrali YT ocknął, ukrócił wyraźnie motywowaną przekonaniami politycznymi nagonkę i dogadał powrót kanału na YT.
yendrek (2018.02.12, 08:41)
Ocena: 21

0%
Żeby zlikwidować patologicznych twórców, najpierw musieli by zlikwidować patologiczną widownię. Dopóki jest zapotrzebowanie, dopóty będą znajdować się świry publikujące porąbane rzeczy nie tyle dla pieniędzy, co dla chorej sławy.
krystiankrz (2018.02.12, 08:50)
Ocena: 7

0%
Sam zamysł jest dobry - takiej osoby jak Logan Paul nie powinno się tolerować w internecie, a co dopiero pozwalać zarabiać za tego typu materiały. Jednak jak to z Youtube bywa, decyzja odbije się rykoszetem po innych twórcach i znów pójdzie fala demonetyzacji filmów za byle bzdurę.
Cumulus (2018.02.12, 08:54)
Ocena: -1

0%
Uuu, biedny Rafatus.... MOPS już chciał skarżyć do 'Trybunału w Hadze', ciekawe czy Youtuba też poda :) Chociaż i tak już parę kont mu zbanowali
lidek (2018.02.12, 09:05)
Ocena: -2

0%
Youtuberzy to przegięcie totalne. Kasa leje im się na konta z byle czego. Zyski są tak ogromne, że oni wszyscy wybierają taki styl życia i 'pracy'. Najlepsi są kolesie, którzy wykorzystują do zarabiania swoje dzieci. Youtube powinno ograniczyć zarobki oraz wprowadzić obostrzenia, min. że każdy filmik musi być odtworzony w min 50 procentach swojego czasu, aby zaliczył zysk, a film nie może być krótszy niż 10 min. Do tego ograniczyć możliwość zarabiania, poprzez wykorzystywanie wizerunku dzieci. Łatwość wygenerowania dziesiątek tysięcy wyświetleń jasno wskazuje na to, iż system płacenia za to jest zbyt szczodry i łatwy do osiągnięcia pokaźnych zysków.
Edytowane przez autora (2018.02.12, 09:07)
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 29
Gorzej niż wcześniej, ale i tak świetnie. 41
Lepsza, ale niestety też droższa niż poprzedniczka. 10
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Od zapowiedzi do sklepowej dostępności minie kilka tygodni. 18
Spodziewajcie się wzrostu wydajności. 19
Gorzej niż wcześniej, ale i tak świetnie. 41
Spodziewajcie się wzrostu wydajności. 19
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Nintendo Switch traci tytuł na wyłączność. 0
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 29
APU z 2 rdzeniami, 4 wątkami, układem graficznym Vega 3 i dwoma kontrolerami LAN 10 Gb/s. 5
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane