
Pomału żegnamy srebrne krążki. Płyty kompaktowe są w odwrocie już od ładnych kilku lat. Coraz więcej laptopów nie ma już napędów optycznych, a i w komputerach stacjonarnych już nie zawsze są obecne. Muzyka już niemal na dobre przeniosła się z fizycznych nośników na dystrybucję cyfrową. Podobnie dzieje się też w przypadku filmów, ale też gier i oprogramowania.
Tak jak kilkanaście lat temu do lamusa odeszły kasety kompaktowe, tak teraz czas już chyba przyszedł na CD. Największy sprzedawca elektroniki użytkowej w USA, Best Buy, w ciągu kilku najbliższych miesięcy całkowicie wycofa ze swoich sklepów płyty kompaktowe. Według źródła sieć poinformowała dostawców o tym, że sprzedaż CD ostatecznie zostanie zakończona 1 lipca. Warto zauważyć, że Best Buy w ostatnich latach zaczął zwiększać ofertę płyt winylowych. Wygląda na to, że winyle cieszą się obecnie większą popularnością niż ich następczynie - CD.
Także amerykańska sieć Target szykuje się do wycofania płyt kompaktowych z oferty. Właściciel sieci, Target Corporation, poinformował już wytwórnie muzyczne oraz wydawców o tym, że w od kwietnia lub maja będzie sprzedawać CD pod warunkiem, że będzie im za nie płacić dopiero w chwili zeskanowania produktów na kasach.
Z danych RIAA (Recording Industry Association of America) wynika, że sprzedaż strumieniowanej muzyki w 2014 roku osiągnęła wartość 1,87 miliarda dolarów i o włos przebiła sprzedaż płyt CD, której wartość wyniosła 1,85 miliarda dolarów. To właśnie wtedy płyty kompaktowe zaczęły przegrywać z każdą formą cyfrowej dystrybucji - strumieniowaniem i sprzedażą pobieralnych plików.
Teraz otwartą kwestią zostaje to, jak w świecie Steama, Netfliksa, HBO Go, Origina, i innych usług cyfrowej dystrybucji treści, poradzą sobie płyty DVD i Blu-ray. To że nie przetrwają takiej konkurencji, to chyba jest oczywiste. Pytanie brzmi, jak długo jeszcze będą się bronić? Cyfrowy zapis danych na nośnikach optycznych warto jednak dobrze pamiętać, bo to właśnie on był głównym filarem cyfrowej rewolucji lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, w branży IT. Nośniki optyczne napędzały też sprzedaż wielu papierowych czasopism. Kilkanaście lat temu wielu czytelników tylko czekało na kolejne wydanie CD Action, Chipa, Entera, oferowane właśnie z tymi niegdyś magicznymi, srebrnymi krążkami.
Zobacz ranking popularności gier
- Nvidia poprawi jakość TAA wykorzystując adaptacyjny ray tracing 5
- Unreal Engine 4.22 z obsługą techniki ray tracingu w czasie rzeczywistym 26
- Google rekrutuje inżynierów do zespołu projektującego procesory 15
- Google pracuje nad własnymi wearables 2
- TSMC: niskiej jakości chemikalia powodem uszkodzenia tysięcy wafli krzemowych 33
- AMD może rozdzielić produkcję chipów w procesie 5 nm między TSMC i Samsunga 34
- Specyfikacja PCI Express 5.0 coraz bliżej finalizacji 28
- TSMC: proces 7 nm z największym udziałem w przychodach firmy 17
- Samsung przyspieszy masową produkcję chipów w technologii 3 nm GAAFET 43
- Nvidia Turing – jak duży może być układ krzemowy? 71
- Jak pogodzić akustykę i współczesny minimalizm. Poradnik inny niż wszystkie 46
- Innovation@Amazon 2017 – relacja z konferencji poświęconej sztucznej inteligencji, rozpoznawaniu mowy i robotyce 21
- Wirtualna rzeczywistość – rozwój i bieżąca sytuacja rynkowa 35
- Platforma do przechwytywania obrazu 4K w PCLab.pl 47
- Rozważania o uczeniu się maszyn (machine learning) i sztucznej inteligencji – wstęp 34
- CES 2016 – najważniejsze trendy technologiczne tego roku 35
- WiFi Calling bez tajemnic 41
- Wywiad z Grzegorzem Wachowiczem i Masaru Tamagawa z Sony 49
- Nvidia Turing – jak duży może być układ krzemowy? 71
- Przegląd nowoczesnych technik wyświetlania 60
- Akumulatory – przegląd technik 53
- Drukarki 3D. Wstęp do rozważań o produkcji przyrostowej 29
- HDMI i HDCP - dwa (już nie) tajemnicze słowa 67
- FCAT, czyli Frame Capture Analysis Tool. Narzędzie do bezbłędnego mierzenia wydajności kart graficznych i procesorów 314
- Zasilanie procesora - dla dociekliwych 90
- Cloud computing, czyli chmury obliczeniowe 61
- Holografia 32
- Nvidia Turing – jak duży może być układ krzemowy? 71
- CES 2016 – najważniejsze trendy technologiczne tego roku 35
- HTC Vive – wrażenia z testów hełmu wirtualnej rzeczywistości 35
- Układy scalone w trzech wymiarach – przyszłość mikroelektroniki 45
- AMD APU13 – AMD Kaveri, Mantle, Java na GPU 52
- Elementarz - tranzystor i co dalej? 47
- DirectX 10 bez tajemnic 160
- Komputer kwantowy - krok naprzód 125
- W 80 rdzeni dookoła przyszłości 95
0%
0%
0%
'To że nie przetrwają takiej konkurencji, to chyba jest oczywiste' - czy aby na pewno? To powiedzcie mi proszę gdzie legalnie za opłatą obejrzę np. Blade Runner 2049 lub inne kinowe nowinki. Bo z tego co ostatnio sprawdzałem to jedynym legalnym źródłem był właśnie zakup tej opluwanej płyty DVD lub Blu-Ray.
Prawda jest taka, że wszystkie serwisy streamingowe z netflixem i showmaxem na czele mają w swojej ofercie STRASZLIWY SYF. Są to w 90% filmy sprzed kilku lat ze średnią ocen z zakresu 3-6/10 więc żadnego dobrego filmu tam nie obejrzycie. Netflix chociaż ma swoje treści autorskie więc robią dobre seriale, ale poza ich własnymi produkcjami nie ma tam czego oglądać.
'Kilkanaście lat temu wielu czytelników tylko czekało na kolejne wydanie CD Action' - wielu wciąż czeka.
'Sprzedaż ogółem magazynu „CD-Action” (Wydawnictwo Bauer) w październiku 2017 roku wyniosła 86 176 egz., czyli o 32,41 proc. więcej niż w październiku 2016 roku'
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/cd-ac...-w-pazdzierniku
0%
Alternatywą było DVD-Audio, ale nie widziałem od lat żadnej płyty wydanej w tym formacie w sklepach.
0%
Alternatywą było DVD-Audio, ale nie widziałem od lat żadnej płyty wydanej w tym formacie w sklepach.
A tidal i podobne wariactwa dla audiofili?
0%
A tak na marginesie dzisiaj po przepuszczeniu materiału przez oprogramowanie komputerowe nawet beztalencie zostaje gwiazdą. Wszystkie te utwory brzmią identycznie. Szkoda czasu i pieniędzy na przenoszenie tego gówna na fizyczne nośniki.
0%
'To że nie przetrwają takiej konkurencji, to chyba jest oczywiste' - czy aby na pewno? To powiedzcie mi proszę gdzie legalnie za opłatą obejrzę np. Blade Runner 2049 lub inne kinowe nowinki. Bo z tego co ostatnio sprawdzałem to jedynym legalnym źródłem był właśnie zakup tej opluwanej płyty DVD lub Blu-Ray.
zazwyczaj Amazon Prime Video, mozesz kupic lub wypozyczyc.
0%
0%
Racja,bo doszlo do takiego kuriozum,ze wczesniej gdy wchodzil film do kin,to pirat byl kiepskiej jakosci bo to tzw.kinowka,a teraz gdy na.netflixie wychodzi np.ich nowy serial to.zaraz pojawia sie pirat w swietnej jakosci !
0%
- w sytuacji gdy ma się sprzęt, który jest w stanie reprodukować coś więcej niż pierdzenie z rozsądną jakością obrazu, okazuje się że serwisy streamowe delikatnie mówiąc kuleją.
- powiedzmy zdarzają się wydania, które brzmią przyzwoicie ze Spotify lub Tidal (próbowałem naprawdę obydwu, ze Spotify właśnie zrezygnowałem na początku tego miesiąca, naprawdę długo długo dawałem temu serwisowi szansę, z Tidala zrezygnowałem pół roku temu po prawie rocznej subskrypcji - z tych samych względów)
- Doszedłem do wniosku, że wolę raz na miesiąc lub dwa - kupić normalne wydanie na CD lub Blue Ray i mieć rozrastającą się kolekcję ulubionych artystów lub filmów w jakości, która jest dla mnie do zaakceptowania - niż opłacać miesięcznie subskrypcję (w przypadku Tidala wcale tanio nie wychodzi) ze średnią lub mierną jakością udostępnianego materiału - pomimo że wybór do odsłuchania jest całkiem spory i prawdopodobnie wiele płyt które słuchałem przez Spotify nigdy nie kupię.
- wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Jedni będą wybierać wygodę szerokiego wyboru i natychmiastowej dostępności danej płyty czy filmu, drudzy będą cenić możliwość posiadania fizycznego wydania. Z tego względu seriwsy streamingowe nie spowodują całkowitego wyparcia fizycznych nośników z rynku.
- I tak jak Winyle przeżywają swój renesans, to wciąż będzie duży popyt na płyty (świadczy o tym fakt, że wcale nie było łatwo dostać Aut 3 na Blue Ray zaraz po ukazaniu się tego wydania na rynku), chyba że wydawcy tudzież sklepy w sposób sztuczny będą taki trend wymuszać.