Aktualność
Bartosz Czechowicz, Sobota, 3 lutego 2018, 21:35

Firma nie poradziła sobie z lokalną konkurencją. LG właśnie oficjalnie zapowiedziało, że wycofuje się z chińskiego rynku smartfonów. Wiadomość została ujawniona niedługo po tym, jak Koreańczycy opublikowali najnowsze informacje na temat swoich wyników finansowych. Producent w 2017 roku osiągnął wysoki przychód, ale w czwartym kwartale jego oddział odpowiedzialny za urządzenia mobilne miał 194 mln dolarów straty operacyjnej.

Przedsiębiorstwa z Państwa Środka już od dłuższego czasu mocno dają się we znaki niegdysiejszym liderom rynku smartfonów. Cóż, trudno się dziwić. Tacy producenci jak Xiaomi, Meizu czy Oppo również potrafią zaoferować świetny sprzęt, ale ich urządzenia kosztują dużo mniej, niż alternatywy proponowane przez np. HTC czy Samsunga. W sieci jeszcze w zeszłym roku mówiło się, że z Chin, jeśli chodzi o telefony, wycofa się LG. Firma w zeszłym roku oficjalnie nie wprowadziła do tego kraju żadnych nowych smartfonów, a na jej lokalnej stronie najnowszym modelem wciąż jest... G5 SE z maja 2016 roku.

Zobacz ranking high-endowych smartfonów

Teraz producent potwierdził krążące po internecie plotki. Koreańczycy wciąż będą obecni na rynku chińskim, ale nie mają zamiaru już dłuższej sprzedawać tam swoich telefonów. Dotyczy to zarówno urządzeń z segmentów low-end i mid-range, jak i high-endowych modeli z serii G oraz V. Można być zaskoczonym, że przedsiębiorstwo rezygnuje z tak dużej liczby potencjalnych klientów, ale firmie naprawdę ciężko było tam przekonać kogokolwiek do swoich produktów. Jako potwierdzenie wystarczy wspomnieć, że w 2016 roku sprzedała ona w Chinach zaledwie 160 tysięcy smartfonów.

Źródło: gsmarena
Ocena aktualności:
Ocen: 2
Zaloguj się, by móc oceniać
tomaster (2018.02.03, 22:15)
Ocena: 26

0%
Z Europy też mogą się wycofać jak mają zamiar dalej kastrować telefony na nasz rynek. Koreańskie cfaniaki.
frociu (2018.02.03, 22:58)
Ocena: 16

0%
Nie ujął bym tego lepiej @tomaster ... Wrzucili nam atrapę G6 na rynek za początkową cenę z kosmosu. Rynek oczywiście zweryfikował i ta cena bardzo szybko spadła na łeb na szyję. Nie zmienia to faktu, ze to producent ośmielił się zdecydować czego MY potrzebujemy, a czego nie ;D !! Dla mnie LG skończyło się na G2.
yendrek (2018.02.03, 23:12)
Ocena: 16

0%
Ten problem dotknie wszystkich producentów, którzy zbyt wysoko wyceniają napis ze swoim logo. Nie tylko w Chinach.
reddy (2018.02.03, 23:48)
Ocena: 5

0%
coż, dopłacają od lat do interesu, a sakiewka kiedyś się skończy. Jak nie można konkurować marką, ani jakością, to się konkuruje ceną.
wrt (2018.02.04, 01:02)
Ocena: 5

0%
Od 15 lat miałem telefon na abonament w jakiejś sieci. 'Darmowy telefon tylko kup frajerze abonament'. Na początku grudnia 2017 kupiłem sobie po prostu w sklepie pod choinkę Xioami Redmi Note 4 za 600pln. Telefon od lg, samsunga czy innych 'dobrych marek' kosztował by 2x 3x lub 6x tyle. Chociaż telefon mam do dzwonienia a nie do pokazywania się z nim i instalowania setek aplikacji jestem mega zadowolony. Nigdy już nie kupię 'markowego' szajsu który różni się tylko tym że jest reklama w TV.
petertech (2018.02.04, 01:43)
Ocena: 16

0%
yendrek @ 2018.02.03 23:12  Post: 1124116
Ten problem dotknie wszystkich producentów, którzy zbyt wysoko wyceniają napis ze swoim logo. Nie tylko w Chinach.


Pokaż mi co wniosły i nie ukradły firmy z Chin, która równa się z Nokią, Motorolą, Sony, Samsungiem ? Aha dla jasności - oczywiście też nie lubię płacić za logo. Ktoś może dodać, że Zły Zachód wykorzystywał inne regiony itd. po części prawda. Tylko, że do dzisiaj nie ma Oppa, Vivo i innych firm jak popularne Xiaomi oficjalnie w 100% na Zachodzie. Dlaczego ? Łamanie patentów, czasami nie spełnianie podstawowych norm (np. bezpieczeństwa).
Cena ? Fajnie, ale firmy chińskie u siebie działają inaczej niż każda inna w skali globalnej, koszty są znacznie większe.
I ktoś powie niech tną...proszę bardzo wszystko nawet działy R&D chcenie przenieść do nich, a was na zbity pysk niech wyleją? I z jeden strony ma być tanio, ale 1400zł to nikt nie chce zarabiać ;)
Oczywiście w ramach jednak rozwoju, ale często po prostu upychania Zachodniego kapitału i błędnego oddania technologii chińczykom dzisiaj i ich firmy w wielu miejscach doganiają Zachód, USA.
Gdyby firma X z Chin chciała w USA, Polsce, Niemczech, Francji sprzedawać swój topowy telefon, a przy okazji musiałaby zapłacić wszystkie podatki, otworzyć jakieś centrum, zapłacić konkurencji za używanie patentów w USA i Europie to ich ceny w takim przypadku byłby wyższe, często znacznie wyższe.
Prędzej czy później nastąpi jakieś mocniejsze zderzenie gospodarczo-wojskowo-kulturalne pomiędzy Chinami/Azją i USA/Europą. Pytanie jakie kto zajmie pozycje, niestety w ramach żądzy zysku sami podcinaliśmy gałąź na której siedzimy. A jednak Chiny finalnie są dużo bardziej różne od np. USA i w razie czego wolałbym chyba mieć nawet w ramach konfliktu z nimi do czynienia.

Porównywanie telefonu za 600zł nie ma sensu, a chociaż VAT 23% czy marża ? Serwis w PL czy gdzieś...tam ? :D Do tego jeśli już to nie ten za 600zł tylko żeby był zbliżony możliwościami czyli coś jak Xiaomi Mi 6 i w tej cenie ? Wolałbym jednak się nie bawić i kupić LG G6, który jest tani.

No i ostatnia rzecz wracając do Chin, sami 'Chińczycy' po prostu nie kupują zbyt ochoczo innych marek niż chińskiego, szczególnie japońskich ;) A do tego traktują 'obce' firmy w trochę inny sposób. Ale jak wspomniałem, sami jesteśmy sobie winni, brawo dla ludzi jak Mitt Romney ;)
Gregario (2018.02.04, 02:06)
Ocena: 7

0%
wrt @ 2018.02.04 01:02  Post: 1124125
Od 15 lat miałem telefon na abonament w jakiejś sieci. 'Darmowy telefon tylko kup frajerze abonament'. Na początku grudnia 2017 kupiłem sobie po prostu w sklepie pod choinkę Xioami Redmi Note 4 za 600pln. Telefon od lg, samsunga czy innych 'dobrych marek' kosztował by 2x 3x lub 6x tyle. Chociaż telefon mam do dzwonienia a nie do pokazywania się z nim i instalowania setek aplikacji jestem mega zadowolony. Nigdy już nie kupię 'markowego' szajsu który różni się tylko tym że jest reklama w TV.

Prawda jest taka, że jeśli tylko koszty reklamy czy ogólnie marketingu wpływałyby na różnicę między 'chinczykami' a 'markowymi' telefonami to cenowo obie grupy telefonów by się od siebie dużo nie różniły. Spory udział w cenach 'markowych' telefonów to koszty R&D. Chce się mieć coraz ładniejsze wyświetlacze w telefonach czy coraz szybsze pamięci a niestety ktoś to wcześniej musi wymyślić a później jeszcze przystosować do produkcji na dużą skalę. W 'chinczykach' problemu wysokich kosztów R&D wrzucanych w cenę telefonu zwyczajnie nie ma bo czemu samemu coś wymyślać jak można... ukraść.
unknown_solider (2018.02.04, 08:05)
Ocena: 4

0%
yendrek @ 2018.02.03 23:12  Post: 1124116
Ten problem dotknie wszystkich producentów, którzy zbyt wysoko wyceniają napis ze swoim logo. Nie tylko w Chinach.


Apple nie ma problemów w Chinach, a jest wręcz przeciwnie. Jak wiemy to chyba skrajny przykład gdzie nikt nie ma wątpliwości, że płaci się za logo. W ogóle rynek smartfonów nie wydaje się szczególnie wrażliwy na podstawowe prawa rynku, co najmniej dotyczy to high endu. Starzy producenci w przeciwieństwie do chińskich okazują się jednak wyjątkowo mało responsywni i straszne powoli podążają za modą i chwilowymi trendami rynku.
goly (2018.02.04, 08:07)
Ocena: 3

0%
za wysoko się cenią
yendrek (2018.02.04, 08:56)
Ocena: 11

0%
@petertech: piszesz o tym co ukradły Chiny, podatkach, r&d zasuwającym za 1400 zł itp, a prawda jest taka: lg g6 przy premierze kosztował 3300 zł, teraz kupisz poniżej 1700, niecały rok po premierze. Nawet biorąc pod uwagę opcję wietrzenia magazynów przed nowymi premierami, to właśnie te 1700 jest bliskie realnej ceny. No niech będzie 2000 zł, a co tam, niech będzie 2500 zł. Reszta to cena logo.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Ciekawe znalezisko. 12
Wszystko przez kolejny wyciek danych. 5
Kolejna gra tworzona przy współudziale AMD.  11
Są też wstępne informacje o specyfikacji. 42
Koniec notcha. Honor przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowego smartfona z serii View. 4
Chip znajdzie zastosowanie w komputerach z Windowsem 10. 12
To było do przewidzenia. 82
Jest dobrze, chociaż spodziewałem się większej liczby. 31
Microsoft ma poważnie zająć się rozwojem swoich usług. 38
Litografia 10 nm może „pożyć” bardzo krótko. 32
"Czerwoni" mają powody do zadowolenia.  31
Cena i specyfikacja techniczna powalają. Nvidia zapowiedziała właśnie nową kartę z rodziny Titan. 33
Miły prezent na mikołajki. 8
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane