Aktualność
Piotr Gontarczyk, Czwartek, 18 stycznia 2018, 08:56

Firma miała kłamać i zwodzić inwestorów. Intel ma przed sobą swoje pozwy zbiorowe, ale AMD też nie jest od tego wolne. Firmie w Stanach Zjednoczonych wytoczono dwa pozwy zbiorowe, oba związane z zagrożeniem znanym jako Spectre.

Agencja prawnicza Rosen Investment złożyła przeciwko AMD pozew, w imieniu osób, które kupiły akcje firmy pomiędzy 21 lutego 2017 roku 11 stycznia roku bieżącego. Rosen zarzuca AMD składanie w tym czasie fałszywych i mylących oświadczeń odnośnie do produktów firmy, a także ukrywanie informacji na temat poważnej luki w zabezpieczeniach. Podobny pozew złożyła też agencja Pomerantz.

Warto zauważyć, że ekipa Project Zero firmy Google zagrożenie odkryła w na początku czerwca ubiegłego roku, tak więc AMD przed tym czasem, a po 21 lutego, nie mogła przedstawiać żadnych fałszywych oświadczeń w sprawie, której przecież nikt wtedy jeszcze nie znał. Milczenie w tej sprawie po odkryciu dokonanym przez Google'a było wręcz dobrym podejściem AMD, tak samo jak Intela, gdyż najpierw trzeba było przygotować szereg poprawek, a dopiero potem o sprawie mówić publicznie. Zrobienie tego w odwrotnej kolejności naraziłoby przecież mnóstwo konsumentów na skutki zagrożeń znanych jako Spectre i Meltdown. To z pewnością odbiłoby się na finansach inwestorów.

Zobacz najlepsze ceny procesorów AMD Ryzen

Problem wskazywany w pozwie zdaje się tkwić w oświadczeniu AMD, w którym firma zapewniała, że "ryzyko jest niemal zerowe", zwłaszcza po tym, jak firma zapowiedziała udostępnienie aktualizacji oprogramowania bazowego, aby chronić użytkowników przed potencjalnymi skutkami zagrożenia znanego jako Spectre Wariant 2. Najważniejsze jest to, że procesory AMD są podatne na skutki związane z zagrożeniem Spectre Wariant 1. Jako dotąd nikt nie zdołał udowodnić, że dotyczy to też Wariantu 2. Oświadczenie AMD o niemal zerowym ryzyku wciąż można śmiało uznawać za całkowicie zgodne z prawdą. Być może sam fakt opracowywania poprawek dał prawnikom zielone światło od podejrzeń, że procesory AMD są na Wariant 2 jednak podatne. My oczywiście możemy posługiwać się logiką, ale prawnicy nie muszą się na niej opierać. Dla nich zapewne interpretacja oświadczenia prowadzić będzie do stwierdzenia, że AMD "przyznało się" do tego, że Wariant 2 dotyczy też procesorów tej marki.

Procesory AMD są, także według samej firmy, całkowicie odporne na Wariant 3, powszechnie określany jako Meltdown, co stawia AMD w znacznie lepszej pozycji niż Intela. Intel na swoim koncie ma już cztery pozwy zbiorowe, ale nie dotyczą one oświadczeń firmy, a samego faktu występowania błędów w procesorach tego producenta. Także pod tym względem Intel zdaje się być w gorszej sytuacji niż AMD.

W oświadczeniu AMD, w sprawie pozwu, czytamy "Uważamy że zarzuty są bezpodstawne. Zamierzamy aktywnie bronić się przed tymi bezpodstawnymi roszczeniami".

Ocena aktualności:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Ryuhoshi (2018.01.18, 09:05)
Ocena: 17

0%
'Dla nich zapewne interpretacja oświadczenia prowadzić będzie do stwierdzenia, że AMD 'przyznało się' do tego, że Wariant 2 dotyczy też procesorów tej marki.'

Lol. Co za debile.
McMenel (2018.01.18, 09:06)
Ocena: 53

0%
'My oczywiście możemy posługiwać się logiką, ale prawnicy nie muszą się na niej opierać.'
I to jest właśnie problem wymiaru sprawiedliwości....
iwanme (2018.01.18, 09:08)
Ocena: 26

0%
Haha, mistrzostwo Intela. Nie dość, że pewnie w dłuższej perspektywie na dziurze jeszcze zarobią poprzez wymianę procków to pogrążą AMD.
Dla Intela takie pozwy to pryszcz, z biznesem już się pewnie dogadali w ramach partnerstw wszelakich, a zbiorowe pozwy konsumentów to spokojnie prawniczo zakręcą nawet jakby miał im jakiś miliardzik ubyć...

Po raz pierwszy chyba zastanawiam się czy nowego procesora nie kupić nawet trochę gorszego, ale ze względów ideologicznych :P
Ryuhoshi (2018.01.18, 09:13)
Ocena: 11

0%
iwanme @ 2018.01.18 09:08  Post: 1120446
Haha, mistrzostwo Intela. Nie dość, że pewnie w dłuższej perspektywie na dziurze jeszcze zarobią poprzez wymianę procków to pogrążą AMD.
Dla Intela takie pozwy to pryszcz, z biznesem już się pewnie dogadali w ramach partnerstw wszelakich, a zbiorowe pozwy konsumentów to spokojnie prawniczo zakręcą nawet jakby miał im jakiś miliardzik ubyć...

Po raz pierwszy chyba zastanawiam się czy nowego procesora nie kupić nawet trochę gorszego, ale ze względów ideologicznych :P

Oczywiście zbytnio by mnie to nie zdziwiło, aczkolwiek nie wiem czy pójdzie im tak łatwo. Patrząc na to jak duże spowolnienia i problemy ze stabilnością spowodowały łatki meltdown w serwerach(przykład: Fortnite) to prawdopodobnie narazili wielu swoich największych partnerów biznesowych na ogromne koszta. Myślę że zaleźli im poważnie za skórę.

Cóż, zobaczymy jak się to rozwinie. Znając życie będzie się to ciągnęło przez dziesięć lat :P
krzyyss (2018.01.18, 09:21)
Ocena: 31

0%
Teraz wypadałoby, by inni akcjonariusze AMD wynajęli prawników (mogą być nawet ci sami, dla sporej części prawników żaden pieniądz nie śmierdzi) i oskarżyli tych pierwszych pozywających, o bezpodstawne szerzenie złego PR dla AMD. To oczywiście przekłada się na akcje firmy, a więc realne straty dla nich. Jak się bawić w idiotyzmy, to na całego.
aqvario (2018.01.18, 09:22)
Ocena: 3

0%
A czy projekt Zero Google nie miał w zasadach okresu ochronnego, aby dać producentom czas na przygotowanie poprawek i ten czas nie powinien być odliczony? Oczywiście w tym przypadku problem jest bardziej złożony, gdyż podatność jest problemem 3 producentów procesorów i szeregu producentów systemów operacyjnych, więc wymiana dokumentacji, przygotowanie poprawek nie przez inżynierów firm produkujących CPU, a potem testowanie tego wszystkiego na wielu generacjach CPU mogło zająć więcej czasu. Pytanie, czy prawnicy będą starali się to wykazać.

ARM też już ma jakieś pozwy?
Kenjiro (2018.01.18, 09:29)
Ocena: 11

0%
Cóż i tak zapewne skończy się ugodą, ale moim zdaniem AMD powinno z pełną premedytacją wziąć najlepszych prawników i pogrążyć baranów.
yendrek (2018.01.18, 09:40)
Ocena: 11

0%
Zaczynam odnosić wrażenie, że akcjonariusze AMD to zwykłe trolle kupujące akcje po to, aby przy byle okazji sądować się o odszkodowania. W poprzednich latach AMD miało pozew o 'wprowadzanie w błąd' na temat sprzedaży llano i kretyński proces o liczenie rdzeni w bulldozerach. Teraz znowu wprowadzanie w błąd.

Imho koszty przegranej w taki sprawach powinny być tak wysokie, aby troll dwadzieścia razy się zastanowił, zanim zacznie zawracać d... wymiarowi sprawiedliwości.
Markiz88 (2018.01.18, 09:54)
Ocena: 2

0%
Ciekawi mnie jak mogli weryfikować sposób zabezpieczeń u AMD jak ich architektura nie była dostępna na rynku, przez co projekt Zero Google jej nie mógł objąć. Dodatkowo powyżsi akcjonariusze muszą najpierw udowodnić że AMD dostało takie ostrzeżenie, mało tego muszą udowodnić że powyższe luki w prockach AMD można faktycznie wykorzystać.

AMD wydało prawdopodobnie oświadczenie na zasadzie że teoretycznie jest to możliwe bo nie w każdym momencie obróbki danych dane nie są szyfrowane (głownie dla serwerów). Ale czy realne jest wykorzystanie tych dziur to inna sprawa.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Ciekawe znalezisko. 12
Wszystko przez kolejny wyciek danych. 5
Kolejna gra tworzona przy współudziale AMD.  11
Są też wstępne informacje o specyfikacji. 42
Koniec notcha. Honor przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowego smartfona z serii View. 4
Chip znajdzie zastosowanie w komputerach z Windowsem 10. 12
To było do przewidzenia. 82
Jest dobrze, chociaż spodziewałem się większej liczby. 31
Microsoft ma poważnie zająć się rozwojem swoich usług. 38
Litografia 10 nm może „pożyć” bardzo krótko. 32
"Czerwoni" mają powody do zadowolenia.  31
Cena i specyfikacja techniczna powalają. Nvidia zapowiedziała właśnie nową kartę z rodziny Titan. 33
Miły prezent na mikołajki. 8
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane