Aktualność
Adrian Kotowski, Środa, 17 stycznia 2018, 15:09

Bezpieczeństwo i szybkość na pierwszym miejscu. Puls Biznesu donosi, że Polska zainteresowana jest wprowadzeniem własnej kryptowaluty narodowej – Digital PLN (dPLN). Za jej opracowanie odpowiada Polski Akcelerator Technologii Blockchain pod kierownictwem profesora Krzysztofa Piecha. Nowa cyfrowa waluta ma być bardzo szybka, bezpieczna i pozbawiona cech spekulacyjnych. 

To ostatnie ma być możliwe dzięki powiązaniu dPLN na sztywno z kursem złotego. Tym samym 100 zł powinno odpowiadać dokładnie 100 dPLN, o ile oczywiście taki przelicznik zatwierdzi rząd. Według prof. Piecha, Digital PLN powinien być ciekawym rozwiązaniem ze względu na bardzo tanią infrastrukturę wymaganą do jego obsługi. Co ważne, nie jest to tylko koncepcja, bo podstawowa wersja dPLN już istnieje.

Za około dwa tygodnie na warszawskiej Uczelni Łazarskiego mają rozpocząć się testy  gotowej wersji oprogramowania. Zespół prof. Piecha będzie w międzyczasie pracował nad usprawnieniem kodu, w tym dodaniu takich opcji jak choćby warunki umowy lokat i kredytów. Nad legalnością nowej kryptowaluty w świetle prawa polskiego i europejskiego czuwać ma wielu doświadczonych prawników. Korzystanie z dPLN będzie wymagało od użytkowników podania ich tożsamości – nie ma mowy o anonimowych transakcjach.

Prof. Piech ujawnił, że do zatwierdzania wszystkich operacji wykonywanych przy użyciu narodowej waluty wykorzystywany będzie tzw. dowód stawki. Transakcje zatwierdzane będą więc przez użytkowników posiadających najwięcej jednostek kryptowaluty. Jak wspomnieliśmy na początku, dPLN ma być naprawdę szybkie. Początkowo realizacja transakcji za jego pomocą ma trwać około minuty, ale Polski Akcelerator Technologii Blockchain zamierza skrócić ten czas do sekundy, przy użyciu aplikacji na smartfony i techniki lightning network. Czekamy na dalsze informacje dotyczące projektu i decyzję rządu, który musi wyrazić zgodę na wprowadzenie dPLN na rynek.

Źródło: Puls Biznesu
Ocena aktualności:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
eXecutable (2018.01.17, 15:22)
Ocena: 45

0%
Znając życie za wpompowane miliony złotych (od podatników) wyjdzie wielka klapa
Aargh (2018.01.17, 15:27)
Ocena: 91

0%
Państwowa, ze stałym kursem względem prawdziwej waluty i nieanonimowa.


Na cholerę mi coś takiego jak mam normalne zlotówki i szybkie przelewy?
lukadd (2018.01.17, 15:28)
Ocena: 3

0%
Kopać się tego nie będzie dało :E. Ale jeśli będą płatności i expresowe przelewy bez prowizji to może być to ciekawa alternatywa dla płatnych szybkich przelewów bankowych.
Orzel94 (2018.01.17, 15:29)
Ocena: 43

0%
stały kurs i zero anonimowości? to jeszcze kryptowaluta? a można chociaż kopać? XD
Transakcje zatwierdzane będą więc przez użytkowników posiadających najwięcej jednostek kryptowaluty.

czyli co jak ktoś ma dużo hajsu może mi bloknąć transakcje?
lukas108 (2018.01.17, 15:34)
Ocena: 19

0%
Wenez @ 2018.01.17 15:19  Post: 1120272
No i ładnie.


Jeśli blockchain bedzie z decentralizowany i każdy z nas bedzie mógł go mieć na swoim komputerze to ma to jakiś niwielki sens. Żaden bank nie ukradnie nam pieniędzy w czasie kryzysu. Jedynie co to wartość złotego pójdzie na łeb więc i tak na jedno wyjdzie. Jednak jestem bardzo sceptycznie nastawiony do wszystkiego co chce emitować rząd. Nie można pewnie kopać bo to bedzie ekwiwalent ZŁ. Czyli ile wpłacisz Zł tyle masz dPLN. To nie krytowaluta, tylko jakiś inny twór podobny do środków przesyłu w systemach bankowych.

Prawdziwą ideę kryptowaluty ma ta którą prezentował pierwszy Bitcoin lub jego nowe rozwijające się projekty pokroju BitcoinZ. Czyli decentralizacja, pełna przejżystość i brak możliwości wtrzymania jego działania, nie wspominając już o braku podatku, prowizji i inych haraczy dla założycieli (jak więszkość shitcoinów na rynku).
.
Ryuhoshi (2018.01.17, 15:38)
Ocena: 4

0%
Wracając do samej waluty, to w sumie po prostu taki polski Tether(USDT).
DrDee (2018.01.17, 15:54)
Ocena: 12

0%
Na onecie kilka minut przed tym artykułem również pojawił się artykuł na ten temat: o wycofaniu się z patronatu nad projektem i odcięciu od niego :P
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Ciekawe znalezisko. 12
Wszystko przez kolejny wyciek danych. 5
Kolejna gra tworzona przy współudziale AMD.  11
Są też wstępne informacje o specyfikacji. 45
Koniec notcha. Honor przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowego smartfona z serii View. 4
Chip znajdzie zastosowanie w komputerach z Windowsem 10. 12
To było do przewidzenia. 82
Jest dobrze, chociaż spodziewałem się większej liczby. 31
Microsoft ma poważnie zająć się rozwojem swoich usług. 38
Litografia 10 nm może „pożyć” bardzo krótko. 32
"Czerwoni" mają powody do zadowolenia.  31
Cena i specyfikacja techniczna powalają. Nvidia zapowiedziała właśnie nową kartę z rodziny Titan. 33
Miły prezent na mikołajki. 8
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane