aktualności

Apple odpowiedziało na oskarżenia o spowalnianie starszych iPhone'ów

54 21 grudnia 2017, 07:39 Piotr Gontarczyk

Dobre Apple, grzeczne Apple. W ostatnich tygodniach wokół firmy Apple zrobiło się gorąco, bo w internecie przybywało oskarżeń o umyślne obniżanie wydajności starszych iPhone'ów, w celu zwiększenia sprzedaży najnowszych modeli. Część internautów swoje twierdzenia podpiera dość luźną interpretacją kompilacji wyników testów iPhone'ów 6s i 7 z różnymi wersjami systemu iOS.

Wygląda na to, że oskarżenia opierają się na właściwych obserwacjach, ale jednocześnie na niewłaściwych wnioskach, co zresztą można zauważyć czytając wnikliwie wspomniany powyżej tekst. Gdyby firma Apple faktycznie umyślnie obniżała wydajność starszych iPhone'ów, w celu zwiększenia sprzedaży nowych, to musiałaby z góry przygotować pokaźne zapasy pieniędzy, bo jeśli nie trafiły by jej zbiorowe pozwy konsumentów, to pewnie zamiast nich do akcji wkroczyłyby przeróżne instytucje państwowe.

Mimo że skutek jest podobny, to Apple tak naprawdę skupia się na tym, aby zmniejszyć skalę nagłych i krótkotrwałych skoków poboru energii, które mogą powodować problemy ze starszymi akumulatorami, co w efekcie ma (według Apple) zagrażać podzespołom elektronicznym. Sama firma oświadczyła, że faktycznie w ubiegłym roku wprowadziła nowe rozwiązanie odpowiadające za dokładnie to, co opisaliśmy powyżej, aby zabezpieczyć urządzenia przed wyłączaniem się. Apple dodaje, że rozwiązanie to niedawno zostało dołączone do systemu iOS 11.2 dla urządzeń iPhone 7 i będzie w przyszłości dodawane do kolejnych.

Zobacz najlepsze ceny smartfonów Apple iPhone

Cały problem polega na tym, że gdy iPhone'y osiągając nagle szczytowe wartości poboru mocy przez ich układy SoC, których starsze akumulatory nie mogą już dostarczyć w odpowiednio krótkim czasie, całe urządzenia mogą się po prostu wyłączać. Pod koniec ubiegłego roku na skutki tego właśnie problemu skarżyło się już całkiem sporo posiadaczy iPhone'ów 6, 6s oraz SE. Wtedy właśnie Apple po raz pierwszy zastosowało nowy mechanizm oszczędzania energii, który chroni przed wyłączeniem się urządzenia albo poprzez obcięcie maksymalnego, gwałtownie narastającego poboru energii przez CPU, albo (zależnie od sytuacji) rozłożenie tego skoku na kilka cykli.

Apple na pewno zawaliło sprawę nie informując nikogo o tym, jak przeciwdziała skutkom starzenia się i zużywania akumulatorów. Firma na pewno miałaby z głowy mnożące się w ostatnich tygodniach spekulacje i oskarżenia. Z drugiej jednak strony iPhone 6s pojawił się 25 września 2015 roku, a problemy z wyłączaniem się tych urządzeń istniały już w ubiegłym roku. Może zamiast oskarżać Apple o spowalnianie starszych urządzeń lepiej zapytać firmę o jakość stosowanych przez nią akumulatorów. W liczących sobie niecały rok urządzeniach akumulatory są już tak stare, że trzeba w ogóle skutkom tego przeciwdziałać, w celu... ochrony elektroniki i stabilności całych urządzeń? Ostateczny wniosek jest jeden - tak, starsze iPhone'y nie są w stanie osiągać takiej wydajności, jak na początku swojej kariery na rynku. Zaraz, czy my nie wróciliśmy właśnie do punktu wyjścia? Może jednak jakaś instytucja tej sprawie się przyjrzy.

czolgista778Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
czolgista7782017.12.21, 08:01
25#1
Ten temat wraca jak bumerang od czasów iPhone 3G.
decorator12Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
decorator122017.12.21, 08:21
10#2
A co mają napisać niby? :E
DinaeelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dinaeel2017.12.21, 08:40
43#3
It's not a bug, it's a feature - dla Waszego dobra. Bo my wiemy co jest dla Was dobre. I co nam zrobicie?
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2017.12.21, 09:09
-18#4
Z dwojga złego lepiej jest żeby telefon działał wolniej niż żeby się resetował albo wyłączał. Niestety we wszystkich akumulatorach litowych oporność wewnętrzna rośnie w wyniku ich starzenia się, a zatem maleje maksymalne natężenie prądu, zgodnie z wzorem I=U/R. Dlatego też np. stare akumulatory do samochodów Tesla są stosowane w systemach UPS, gdzie nie występuje potrzeba nagłego poboru dużego prądu, jak w samochodzie podczas przyspieszania.
bi3dron4Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bi3dron42017.12.21, 09:16
27#5
W trosce o jakość doznań swych klientów ogryzek powinien sprzedawać (no przecież nie dawać darmo - to by znaczyło, że to produkt nieodpowiedniej jakości...) ogryzkową wazelinkę, żeby klientów nie rozbolało to i owo od częstego nadstawiania...


@UP - Litości - w moim pięcioletnim LG nie zauważam, ani spadku pojemności, ani pogorszenia wydajności, czy restartów...
Odpowiedz na pytanie - czy roczny akumulator w topowym sprzęcie ma prawo tracić aż tak na parametrach?
ropsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rops2017.12.21, 09:32
22#6
Ok, ale jak kupię teraz nówkę 6s ze sklepu Aplle (są nadal dostępne za jedyne 2229 zł :) i zaktualizuję do najnowszego softu to od razu będzie mi 'oszczędzał' baterię? Jeśli tak to wniosek jest, ze jednak Aplle sztucznie zaniża wydajność.
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2017.12.21, 09:33
W filmie 'Spisek Żarówkowy' wspominano o odtwarzaczach Apple iPod, których niewymienne akumulatory wysiadały po roku.
katerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kater2017.12.21, 09:35
22#8
komuś się jeszcze wydaje, że firma z takim zapleczem technologicznym i doświadczeniem nie planuje takich rzeczy? Przecież to jest jedno z podstawowych wymagań projektu, fon ma mieć, dajmy, 5 cali, 3 GB RAMu, 4 rdzenie, metalową ramkę i niewymienialny akumulator psujący się po roku. A więc dostawca akumulatorów przygotowuje taki akumulator. Nic prostszego.

Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz?
VymmiataczZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vymmiatacz2017.12.21, 09:43
24#9
Ta firma kojarzy mi się wyłącznie z butą i arogancją.
Tak to jest, jak się w dupie przewraca od nadmiaru hajsu.
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2017.12.21, 10:03
-14#10
rops @ 2017.12.21 09:32  Post: 1115467
Ok, ale jak kupię teraz nówkę 6s ze sklepu Aplle (są nadal dostępne za jedyne 2229 zł :) i zaktualizuję do najnowszego softu to od razu będzie mi 'oszczędzał' baterię? Jeśli tak to wniosek jest, ze jednak Aplle sztucznie zaniża wydajność.

Nowość to pojęcie względne, akumulator starzeje się od momentu wyprodukowania, a nie zakupu. Oczywiście gdy zaczyna być on eksploatowany, starzeje się szybciej, ale nie można pominąć lat które spędził w magazynie czekając na klienta.
Zaloguj się, by móc komentować
1