Aktualność
Piotr Gontarczyk, Czwartek, 14 grudnia 2017, 06:56

Rok sztucznej inteligencji. W ubiegłym roku analitycy Gartnera, Deloitte czy IDC zgodnie uznali sztuczną inteligencję za jeden z najważniejszych technologicznych trendów 2017 roku. Zgodnie z przewidywaniami przez ostatnie miesiące obserwować mogliśmy jak firmy z całego świata inwestują w rozwój systemów gotowych wspierać człowieka w jak najszerszym spektrum zadań, od codziennej pracy, komunikacji czy rozrywki po leczenie chorób.

Intel wspiera rozwój SI inwestując w zaawansowane badania i analizy oraz rozwój sprzętu i oprogramowania, udostępniając odbiorcom na całym świecie rozwiązania pozwalające na tworzenie i efektywne wykorzystywanie sztucznej inteligencji.

Już dziś 97% obciążeń związanych z uczeniem maszynowym i głębokim (potocznie zwanymi sztuczną inteligencją) przetwarzanych jest na serwerach opartych o procesory Intel Xeon. W ostatnich latach firma skupia się na tworzeniu rozwiązań dedykowanych sztucznej inteligencji. W deklaracji wygłoszonej na początku roku Intel postawił sobie cel stukrotnego zwiększenia wydajności obecnych rozwiązań sztucznej inteligencji do 2020 roku. Zaprezentowane w tym roku rozwiązania w portfolio Intela dowodzą zaangażowania firmy w jego realizację.

Zobacz najlepsze ceny procesorów Intel Xeon

Istotnym krokiem w stronę udostępnienia rozwiązań SI szerokiej grupie obiorów było wprowadzenie na rynek Movidius Neural Compute Stick. To pierwszy na świecie zestaw do uczenia maszynowego, a zarazem w pełni samodzielny akcelerator sztucznej inteligencji oparty na USB. Dzięki urządzeniu za jedyne 79 dolarów szeroka gama urządzeń może uzyskać funkcje przetwarzania przeznaczone dla głębokich sieci neuronowych. Movidius Myriad X to pierwsza jednostka przetwarzania wizyjnego z dedykowanym silnikiem neuronowym, która zapewni bardziej autonomiczne możliwości w szerokim zakresie kategorii produktów, od dronów i robotów po inteligentne kamery i wirtualną rzeczywistość.

Przed końcem roku na rynku pojawi się także pierwszy w branży układ przeznaczony do przetwarzania w sieciach neuronowych — Intel Nervana Neural Network Processor (NNP). Zapowiedziane w zeszłym roku pod nazwą kodową Lake Crest procesory służące do obsługi sieci neuronowych opracowywane były przez 3 lata.

Intel aktywnie angażuje się w prace nad wykorzystaniem możliwości rozwiązań SI do rozwiązywania problemów cywilizacyjnych. Do kluczowych inicjatyw należą inwestycje w badania związane z genomiką i leczeniem nowotworów, technologiczne wsparcie badań mających na celu ochronę ginących gatunków zwierząt i ochronę środowiska naturalnego czy pomoc organizacjom wykorzystującym zaawansowaną analizę danych celem przeciwdziałania molestowania seksualnego dzieci czy aktów nienawiści w sieci.

Intel wsparł naukowców z polskiej firmy deepsense.ai w przeprowadzeniu projektu mającego na celu rozwój nauczania maszynowego metodą nagród i kar. Naukowcy i inżynierowie z obu firm wspólnie sprawdzili, czy sztuczna inteligencja pracująca na procesorach Intela, ucząc się samodzielnie rozgrywania gier wideo, zdoła na tej samej zasadzie nauczyć się kierowania prawdziwymi robotami czy autonomicznymi pojazdami – pomagając ludziom w rozwiązaniu wielu problemów. Efekty tych badań mogą przyczynić się do powstania urządzeń robotycznych wspomagających osoby niepełnosprawne.

Niezwykle istotnym elementem rozwoju autonomicznych systemów są z perspektywy Intela prace nad autonomicznymi pojazdami. Wyposażone w systemy sztucznej inteligencji autonomiczne pojazdy zrewolucjonizują transport na całym świecie, zapobiegając wypadkom, generując ogromne możliwości ekonomiczne i gwarantując mobilność osobom starszym i niepełnosprawnym. Poza rozwojem sztucznej inteligencji Intel inwestuje także w pionierskie technologie, które w przyszłości będą niezbędne w zastosowaniach obliczeniowych na dużą skalę. Należą do nich między innymi obliczenia neuromorficzne i kwantowe.

W ostatnim czasie firma zaprezentowała pierwszy samouczący się neuromorficzny układ testowy inspirowany działaniem ludzkiego mózgu. Chip wykorzystuje dane do uczenia się i wnioskowania, dzięki czemu staje się coraz mądrzejszy bez potrzeby nauczania w tradycyjny sposób. Na potrzeby badań stworzono także pierwszy procesor kwantowy. Oparte na obliczeniach kwantowych systemy, dzięki możliwości wykonywania większej ilości obliczeń równoległych, będą mogły rozwiązywać problemy leżące poza zasięgiem konwencjonalnych komputerów, takie jak symulowanie zjawisk naturalnych w celu przyspieszenia badań w dziedzinie chemii, inżynierii materiałowej i modelowania molekularnego — np. na potrzeby odkrywania nowych leków.

Intel będzie kontynuować zaangażowanie w rozwój systemów sztucznej inteligencji. Wierzymy, że autonomiczne systemy pomogą nam przekształcać gospodarkę, zwiększać ludzkie możliwości, automatyzować żmudne lub niebezpieczne zadania oraz rozwiązywać niektóre z najtrudniejszych problemów społecznych. Intel może zaoferować kluczowe technologie wspomagające ewolucję tych rozwiązań, ale musimy także współpracować jako branża - i jako społeczeństwo - aby osiągnąć największy potencjał sztucznej inteligencji – mówi Artur Długosz z Intela.

Eksperci IDC szacują, że światowe wydatki na systemy kognitywne i sztuczną inteligencję (AI) wyniosą 57,6 mld dolarów w 2021 roku. Możemy spodziewać się coraz większego upowszechnienia systemów SI w biznesie, przemyśle, medycynie czy finansach, a także w podstawowych aplikacjach użytkowych.

Źródło: prasowe
Ocena aktualności:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
True Wonsz (2017.12.14, 08:24)
Ocena: 2

0%
Czy artykuł sponsorowany nie powinien być oznaczony jako artykuł sponsorowany?
(pytam retorycznie, bo wiem, że powinien)
zwiska (2017.12.14, 09:15)
Ocena: 2

67%
Intel tutaj szuka jakiegoś ratunku dla siebie, ale nie za bardzo to coś zmienia.
Ale to i tak nie uratuje sytuacji, dzisiejsza SI to tylko sprytne programy i nic więcej korzystające defacto z dużej (dość) mocy obliczeniowej. Ale tak naprawdę jak stworzyć prawdziwe SI to my za bardzo nie wiemy jak byśmy wiedzieli powstała by dawno temu (bo do jej powstania nie jest ważna moc PFlopów) tylko logika połaczeń i znajomość funkcjonowania tej logiki a my jej po prostu nie znamy.
Oczywiście wszyscy będą bili brawo bo wielu zależy na udawaniu ze to co jest a nim nie jest tym jednak jest. Dlaczego ? No odpowiedź jest banalna jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę.
A tak to mówię ze to co ma być a nim nie jest, jest tym i dulary płyną.
BOLOYOO (2017.12.14, 10:57)
Ocena: -2

0%
zwiska @ 2017.12.14 09:15  Post: 1114114
Intel tutaj szuka jakiegoś ratunku dla siebie, ale nie za bardzo to coś zmienia.
Ale to i tak nie uratuje sytuacji, dzisiejsza SI to tylko sprytne programy i nic więcej korzystające defacto z dużej (dość) mocy obliczeniowej. Ale tak naprawdę jak stworzyć prawdziwe SI to my za bardzo nie wiemy jak byśmy wiedzieli powstała by dawno temu (bo do jej powstania nie jest ważna moc PFlopów) tylko logika połaczeń i znajomość funkcjonowania tej logiki a my jej po prostu nie znamy.
Oczywiście wszyscy będą bili brawo bo wielu zależy na udawaniu ze to co jest a nim nie jest tym jednak jest. Dlaczego ? No odpowiedź jest banalna jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę.
A tak to mówię ze to co ma być a nim nie jest, jest tym i dulary płyną.


Prawdziwą sztuczną inteligencję prawdopodobnie stworzymy przez przypadek.
Camis (2017.12.14, 11:00)
Ocena: 1

0%
EduardoLopez @ 2017.12.14 08:13  Post: 1114099
Pamiętaj jednak, że w dzisiejszych czasach warto również zadbać o własną prywatność i anonimowość w sieci. Jedna z najlepszych obecnie przeznaczonych do tego celu usług została zaprezentowana na tym nagraniu: https://www.youtube.com/watch?v=ve7d2VaRGFk
Wraz z nią otrzymujesz dostęp do 750 serwerów zlokalizowanych w 141 krajach. Połączenia są szybkie i niezawodne. Z usługi możesz korzystać nawet na 5 urządzeniach jednocześnie. Podejmij decyzję już dziś, a z pewnością będziesz zadowolony/-a :)Spamer zgłoszony do purevpn.
aqvario (2017.12.14, 11:11)
Ocena: 3

0%
Dobre pytanie - czym jest sztuczna inteligencja? Nie żeby wielu mądrzejszych ode mnie wcześniej tego pytania nie zadało ;P

@zwiska, mózg jest komputerem. Adoptującym się, czyli umie zmieniać algorytm działania. Zazwyczaj to, co jest w kodzie obecnych programów pozostaje niezmienne. Mózg nie ma tego ograniczenia. Ale nie masz racji co do mocy obliczeniowej. Jeśli miałbyś porównać mózg do komputera, to musiałbyś sobie wyobrazić procesor o ilości 86 miliardów rdzeni, każdy z nich powinien mieć około 10 tys połączeń z innymi rdzeniami i te połączenia powinny się zmieniać wraz z uczeniem się, bo można połączyć każdy rdzeń z każdym. Szybkość tych rdzeni to tylko około 200 Hz (tak, 0,2 kHz) z opóźnieniami na poziomie 1-2 milisekundy.

Jeśli założyć, że te 200 Hz przełożone na np 4 GHz umożliwia za pomocą jednego rdzenia symulację 20 milionów neuronów (niemożliwe, ale to tylko teoretyczne wyliczenia), to symulacja 86 miliardów neuronów wymagałaby 4300 rdzeni. I każdy musiałby być połączony z każdym łączem o prędkości minimum 2,3 giga (ile bitów do przekazania naraz, tego naprawdę nie umiem sobie wyobrazić, ale co najmniej kilkadziesiąt, ponieważ przekazywane sygnały są analogowe).

Oczywiście mówimy o wyspecjalizowanych jednostkach, a nie o kodzie x86, bo przetłumaczenie kilkudziesięciolinijkowego programu jako symulację neuronu spowoduje narzut na szybkość działania. Czyli założyłem, że 1 Hz to w tym wyspecjalizowanym procesorze 1 neuron. Jeśli program neuronu będzie wymagał 1000 tyknięć zegara, to liczba procesorów wzrośnie do 1000*4300, czyli ponad 4 miliony. W 2017 roku najszybszy superkomputer miał jedynie 300 tys rdzeni o szybkości poniżej 2GHz... O wiele za mało, aby wykonać symulację nawet 3% pracy naszego mózgu.

Aha, nasz mózg zużywa 25W, czyli tyle powinien zużywać cały ten superkomputer. ;P Czy teraz już rozumiesz, jak daleko jesteśmy? :)
MariuszHL (2017.12.14, 12:18)
Ocena: -3

33%
Z tymi superkomputerami to jest o tyle istotna sprawa ,że tutaj nastąpi nagły wzrost wydajności na watt przynajmniej na poziomie 4:1 więc tak na prawdę era sztucznej inteligencji dopiero się zacznie jeżeli chodzi o odkrywanie jej albo po prostu sama się odkryje pod wpływem mocy obliczeniowej oraz odpowiednich danych.
Wróćmy do grafiki AMD o zwiększeniu energio-efektywności układów mobilnych o 2500% z czego pierwsze niecałe 300% wprowadzą układy mobilne APU RYZEN 5 i 7 a w ciągu tych lekko ponad dwóch lat ma sięgnąć 2500% i właśnie główną zasługą tutaj będzie proces produkcji 7nm w późniejszym etapie z użyciem EUV.
Takie firmy mające swoje superkomputery mają przed sobą nie lada wydatki ale czego się nie robi dla rozwoju zwłaszcza ,że skok wydajności będzie taki duży.
Właśnie przejście z 14nm na 7nm da taki przyrost tranzystorów oraz wzrost maksymalnego zegara taktującego , dla którego architektura może być jeszcze bardzo efektywna ,że nawet superkomputery będą miały wysokie zegary taktujące.
Jak ,że INTEL słynie z bardzo dobrego dopracowywania swoich procesów litograficznych to mimo poniesienia porażki jeżeli chodzi o największe zagęszczenie tranzystorów na mm2 dla układów gdzie liczy się najwyższa wydajność bardzo Mnie ciekawi czy ich 10nm++ osiągnie 6Ghz przy użyciu chłodzenia wodnego.
Uważam ,że w pewnym momencie przekroczymy moc obliczeniową ,która pozwoli na znalezienie wielu odpowiedzi na nurtujące Nas pytania i do tego te superkomputery z pewnością się przydadzą.
picilobotomik (2017.12.14, 12:30)
Ocena: -3

0%
Neuronowe jakieś arterie , rozjazdy , rozdroża to graficzny geometryczny model . Mózg to glut . Model neuronowy ma się nijak do gluta . Co robią ci informatycy i technologowie kto to wie ?
picilobotomik (2017.12.15, 08:00)
Ocena: 0

0%
Trzeba podziękować autorowi powyższego streszczenia zawierającego podsumowanie jak w tytule . Pośród bogactwa różnych treści ---testów, recenzji ,edukacji --- jakie można znaleźć na popularnych portalach komputerowych m.in. Pclab coraz wyraźniej daje się zauważyć wątek , który można by nazwać czymś w rodzaju 'bredzenia obłędu' .To bredzenie ma swój nadajnik gdzieś w środowisku gigantów komputeryzacji i śmiało nadaje swoje przesłanie . Dobrze ,że jest relacjonowane . Ulubione tematy tego obłędu to 'sztuczna inteligencja' , 'autonomiczne ' ... no auta . Zwłaszcza pomysł tzw. autonomicznych samochodów to pomysł umysłu w ciężkim stanie zapalnym . Jest żywcem wzięty z jakiejś gry komputerowej . Gdy dzieci na podwórku bawią się w film o.k. lecz gdy inżynierowie wprowadzają w życie fikcję literacką to już gorzej . Próbowano już urzeczywistnić ideę railguna fikcyjnej broni z gier video .Ponoć były. Jakieś njusy na ten temat dało się przeczytać . Obłędowi trudno się przeciwstawić o czym opowiada bajka Andersena Nowe szarty cesarza . Jest to praktycznie niemożliwe gdyż prawda i fałsz są nie do wypowiedzenia dla ludzi którzy wdali si w grę a sobie samym nie dowierzają . Swojemu rozumowi i swojej percepcji , lecz ustępują bez względu na to że ustępując być może rezygnują z prawdy . Co może świadczyć o tym ,że jest jakaś wartość wyższa niż prawda albo o tym ,że z prawdą to nie jest prosta sprawa .Chociaż o tyle są rozsądni ,ze nie rozumiejąc i nie dowierzając udają , stwarzają pozory , milczą doszukując się 'drugiego dna' , głębszej skrytej prawdy która w odpowiednim momencie stanie się wyraźna . Czy cesarz z baśni jest 'jak dziecko' ufny a wraz z nim wszyscy dworzanie gdy podporządkowuje się dziwnym krawcom ? Czy małe dziecko jest 'jak dziecko' szczere i spontaniczne i bezproblemowo mówi co myśli i czuje ? Czy ktoś padł ofiarą halucynacji , tylko kto cesarz i dwór czy małe dziecko ? Kto , czy co decyduje co jest prawdą ? Cesarz i dwór czy małe dziecko ? Jeśli już halucynacje , zwidy --- to co próbują zaoferować pomysłodawcy tzw. Augmented - 'rozszerzonej' rzeczywistości ? Jakie jest kryterium prawdy , jak się ją rozpoznaje i odróżnia ? Co jest tworzywem prawdy ? No z jakiego 'prawdziwego' materiału jest zrobiona prawda w odróżnieniu od tandetnego , podrabianego fałszu ? W każdym razie temat prawdy jest trudny gdy konkuruje z nią do złudzenia podobna iluzja , która być może ograbiła prawdę z części jej siły i na krótką metę jest bardziej interesująca niż prawda bo daje na początku 'kopa' .Ale potem to już tylko wystawia rachunki . No to jak właściwie jest --- iluzja daje próbkę ekstazy którą zawdzięcza temu ,że ją wykradła prawdzie , czyli z prawdą zapoznajemy się przez jej śmiertelnego wroga iluzję ?
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Kilka istotnych usprawnień. Notatnik dostępny w systemie Windows doczeka się aktualizacji. 51
EA będzie musiała wprowadzić kilka istotnych zmian. 24
Najbardziej rozbudowana wersja za ponad 32 tysiące złotych. 89
Nie jest tak źle, jak można było się spodziewać. 33
Kolejny świetny zestaw produkcji. 14
Kiedyś może będzie poprawa. 54
Nawet dwudziestokrotnie wydajniejszy niż poprzednik. 16
Kasa musi się zgadzać. Ostatnie miesiące dla serwisu społecznościowego Facebook nie były najlepsze. 34
Chińczycy znowu atakują segment high-end. 9
Kiedy będą mogły przytulić nowe Ryzeny? 15
Kasa musi się zgadzać. Ostatnie miesiące dla serwisu społecznościowego Facebook nie były najlepsze. 34
Nawet dwudziestokrotnie wydajniejszy niż poprzednik. 16
Kolejny świetny zestaw produkcji. 14
Kiedyś może będzie poprawa. 54
Monitor QHD w dobrej cenie. 8
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane