aktualności

Qualcomm Snapdragon 845 - szczegóły

26
7 grudnia 2017, 04:04 Piotr Gontarczyk

Szybciej, lepiej, z mniejszą mocą. Następnym flagowcem Qualcomma, jeśli chodzi o układy SoC, będzie Snapdragon 845, zapowiedziany na przyszły rok. Firma Qualcomm oficjalnie przedstawiła szczegóły dotyczące rozwiązań zastosowanych nowym układzie.

Według firmy Snapdragon 845, w porównaniu do modelu 835, ma oferować o 30% większą moc graficzną, o 30% lepszą sprawność energetyczną, a także 2,5-krotnie większą przepustowość wyjścia obrazu, dzięki czemu nowy model będzie mógł obsługiwać rozdzielczość 2K x 2K przy częstotliwości 120 Hz.

W Snapdragonie 845 znajdą się cztery wysokowydajne Rdzenie Kryo 385 o częstotliwości do 2,8 GHz, a także cztery rdzenie "oszczędne" o częstotliwości do 1,8 GHz. Rdzeniom towarzyszy nowa pamięć podręczna trzeciego poziomu o pojemności 2 MB, a także pamięć cache systemowa o pojemności 3 MB. Wydajność CPU nowego SoC-a powinna być więc o 10 do mniej więcej 25% lepsza w porównaniu do poprzednika. Obok CPU znajdzie się też nowy GPU o nazwie Adreno 630, nowy procesor obrazu Spectra 280, nowy DSP Hexagon 685, modem Snapdragon X20 (LTE). Według Qualcomma produkowany w 10-nanometrowej litografii FinFET (LPP) Snapdragon w grach, przy rejestrowaniu wideo czy z aplikacjami XR ma pobierać o jedną trzecią mniej energii niż Snapdrago 835.

Snapdragon 845 zapewni m.in. możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości 4K z HDR @ 60 FPS, rejestrację 10-bitowego koloru, między-ramkową redukcję szumów, tryb Slow-Motion w 720p @ 480 FPS, obsługę LTE Cat 18 przy prędkości do 1,2 Gb/s, kontroler Wi-Fi 802.11ad/ac, Bluetooth 5, kodek audio Aqstic WCD934x) z dynamiką na poziomie 130 dB i harmonicznymi zakłóceniami + szum (THD+N) na poziomie -109 dB. Podsystem dźwiękowy natywnie ma obsługiwać odtwarzanie PCM przy rozdzielczości 32 bitów i próbkowaniu aż do 384 kHz. Wracając jeszcze do wideo, urządzenia ze Snapdragonem 845 do wykrywania głębi nie będą potrzebować projekcji laserowej ani czujników podczerwieni. Nowy układ może przetwarzać obraz z dwóch zwykłych matryc aparatów cyfrowych i wykrywając drobne różnice tworzyć matryce 3D obserwowanego obszaru.

Zobacz ranking popularnych smartfonów

Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa Snapdragon 845 ma też dedykowaną jednostkę SPU (Secure Processing Unit), która odpowiada za przechowywanie i przetwarzanie danych dotyczących skanowania linii papilarnych, twarzy, czy tęczówki. SPU ma działać całkowicie niezależnie od systemu operacyjnego urządzenia. Według firmy Qualcomm, zastosowanie interfejsu Bluetooth 5 oznacza, że urządzenie z nowym Snapdragonem będzie mogło przesyłać muzykę do kilku różnych głośników, smartfonów, tabletów i innych urządzeń jednocześnie. Może to być bardzo wygodne w domu, gdzie muzyka odtwarzana ze smartfonu, który mamy przy sobie, dosłownie wędruje razem z nami. Dodatkowo Bluetooth 5 w urządzeniach takich jak np. słuchawki może oznaczać zmniejszenie poboru mocy przez samą komunikację bezprzewodową o nawet 50%.

Wspomniany wcześniej standard 802.11ad oznacza działanie w sieci bezprzewodowej na częstotliwości 60 GHz, pozwalając na uzyskiwanie przepustowości rzędu nawet 4,6 Gb/s. Qualcomm chwali się też, że w porównaniu do Snapdragona 835, szesnastokrotnie skrócony zostaje czas nawiązywania połączeń z sieciami w standardzie 802.11ac, a o jedną trzecią wzrosnąć ma efektywność wykorzystywania przepustowości sieci.

Snapdragon 845 to także w przypadku Qualcomma trzecia generacja mobilnej platformy AI. Według firmy ogólna wydajność AI względem Snapdragona 835 ma być aż trzykrotnie większa, co ma jeszcze bardziej ułatwiać i usprawniać pracę z wirtualnymi asystentami, korzystanie z gier VR i AR. Snapdragon NPE (Neural Processing Engine) teraz oprócz Google TensorFlow, Facebook Caffee i Caffe 2, teraz obsługuje też TensorFlow Lite oraz nowy ONNX (Open Neural Network Exchange). Qualcomm dodaje, że Snapdragon 845 ma też zapewnioną obsługę API Google Android NN.

Źródło: Qualcomm, opr. wł.
yendrekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
yendrek2017.12.07, 06:45
21#1
'SPU ma działać całkowicie niezależnie od systemu operacyjnego' - czy tylko mi od razu przychodzi na myśl intelowskie IME?
nirvanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
nirvan2017.12.07, 06:59
Wygląda ciekawie ale jak to będzie w praktyce to się dopiero okaże... Niemniej czekam na Mi7 z tym SoC. ;)
MinciuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Minciu2017.12.07, 08:52
Jak zrobić z takiego telefonu DACa do PC ? :)

Bo powoli zaczyna się do tego nieźle nadawać :D
jf196Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jf1962017.12.07, 08:58
Ciekawe co będę mógł zrobić na tym 845, czego nie mogę zrobić na 835. Ktoś ma jakieś pomysły?
floyd252Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
floyd2522017.12.07, 10:20
yendrek @ 2017.12.07 06:45  Post: 1112649
'SPU ma działać całkowicie niezależnie od systemu operacyjnego' - czy tylko mi od razu przychodzi na myśl intelowskie IME?

Nie to nie to samo. IME to komputer w komputerze, procesor z niezależnym systemem operacyjnym, tu mamy po prostu wyspecjalizowany chip do przetwarzania danych.
StanleyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stanley2017.12.07, 10:35
10#6
yendrek @ 2017.12.07 06:45  Post: 1112649
'SPU ma działać całkowicie niezależnie od systemu operacyjnego' - czy tylko mi od razu przychodzi na myśl intelowskie IME?


Trudno żeby było inaczej, jeśli byś chciał wybudzić telefon czytnikiem linii papilarnych - gdy całkowicie uśpiono CPU, to musi być osobny procek który: przyjmie, porówna i wygeneruje przerwanie. IME to jednak nieco inna i grubsza sprawa, bo ma wbudowany stos TCPIP, nie tylko wybudzacz. Moze calkowicie i niezależnie od OSa komunikować z netem.

iPhone ma chyba coś w deseń SPU i dlatego w teorii Apple zapewnia że czytnik linii jest bezpieczny - bo niezależny od OS. Improwizuje ale mam nadzieje że: system zleca mu skanowanie wzorca, reset próbki, porównanie skanu z wzrocem i to wszystko na co ma wpływ (nie jest w stanie pobrać próbki skanu) Gdyby nie było SPU nie byłoby mowy o bezpieczeństwie bo iOS miałby ten skan do odczytu i teoretycznie mógłby go wysłać na jakiś serwer.

Natomiast Intel ME jest dokładnie na odwrót. Przede wszystkim przekazuje dane, zablokowano możliwość dezaktywacji dla gwarancji, że każda maszyna z 'Intel Inside' jest podatna na 'atak'. Żeby admin nie musiał osobiście iść do stanowiska w firmie, żeby nawet jednego klawisza nie musiał wciskać.. A to już podlega definicji backdoora.
MariuszHLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MariuszHL2017.12.07, 12:08
-6#7
To wszystko to tylko dane techniczne ,które świadczą o rozwoju ale bez odpowiedniego podłoża mogłyby nie pojawić się tak szybko gdyby nie sam proces produkcji.
Mnie najbardziej interesuje i tak wzrost energooszczędności o 30% z powodu zastosowania 10nm LPP+ od SAMSUNGA bo to świadczy ,że ta firma nawet nie używa hamulców w swojej podróży no ale czemu się dziwić jak są tylko sami na przodzie tej stawki.
Niedawny artykuł dotyczący poświęcanych funduszy na rozwój procesów litograficznych w porównaniu z INTELEM/TSMC dał do zrozumienia ,że ich interesuje tylko jedno nie patrzyć za siebie bo niedługo i tak nikogo tam nie będzie widać no może po za GF ,z którym współpracują a ich motto to szybki rozwój i czerpanie z tego profitów.
Chcąc nie chcąc nie długo większość elektroniki będzie posiadało w sobie choć jedną część od SAMSUNGA jak nie z CHIPU to z samego procesu produkcji.
Jakbym chciał ,żeby na rynek PC właśnie ta Koreańska firma produkowała wysokowydajne CPU i GPU bo oni jako jedni z niewielu pokazują ,że rozwój jest najważniejszy a nie tylko marża.
Najgorsze co może Nas spotkać w przyszłości to brak oddechu konkurencji na plecach i przez to zawyżanie cen więc dobrze byłoby jakby ten 'Moloch' nie szedł tymi śladami.
michal-prezes1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
michal-prezes12017.12.07, 12:15
Wątpie, by zyskał aż 30%. Być może wydajność pójdzie o 10% w górę, a oszczędność o 20% - reszta to marketing, żeby sprzedać akcje. To samo było z SD820 czy 835
Mr_HydeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mr_Hyde2017.12.07, 12:23
Minciu @ 2017.12.07 08:52  Post: 1112665
Jak zrobić z takiego telefonu DACa do PC ? :)

Bo powoli zaczyna się do tego nieźle nadawać :D

Z takim ampem to raczej nie bardzo xD.
yendrekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
yendrek2017.12.07, 12:50
@Stanley: na chłopski rozum masz rację, a informacje wyczytane na xda-developers i tweaktown zdają się to potwierdzać. Jednak z drugiej strony tebsame informacje są trochę niepokojące:
- SPU ma być odizolowany od procka, zawierająć generator liczb losowych, pamięć i 'power island' (nie wiem jak to przetłumaczyć) chroniącą przed hackowaniem,
- SPU nie może przejmować kontroli nad procesami, wpływać na pracę innych systemów, ale może niezależnie pozyskiwać z nich informacje,
- w SPU mają być przechowywane informacje biometryczne, klucze szyfrujące, informacje płatnicze, dane karty sim itp,
- niektóre aplikacje (np facebook) mogą korzystać z SPU w celu wygenerowania klucza.

Spójrz teraz okiem wyznawcy teorii spiskowych na skrót dwóch ostatnich punktów - SPU ma wszystko o Tobie i Twoim telefonie w jednym miejscu a aplikacje jednak mogą komunikować się z SPU. Dopóki nikt tego nie zhackuje, to jest ok. Jeśli jednak zhackuje (albo 'przypadkiem' znajdzie furtkę do SPU) to ten tego... Słabo by było.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1