Aktualność
Adrian Kotowski, Wtorek, 28 listopada 2017, 15:15

Xeon „niespodziewanie” wygrywa. Intel przygotował własne porównanie wydajności serwerów, w którym zestawił swoje produkty z jednostkami z rodziny AMD Epyc. W publikacji znalazły się też wyniki dostępne już od jakiegoś czasu w bazach popularnych benchmarków. Niebiescy chcą w ten sposób pokazać, że ich oferta jest nadal lepsza jeśli chodzi o wydajność.

Zacznijmy może od zestawienia testów niezależnych. Intel podał w swoim materiale, że w przypadku zestawów z dwoma procesorami znaleziono 22 wyniki dla Xeonów i cztery dla linii jednostek Epyc. Na umieszczonych poniżej wykresach znajdziemy rezultaty osiągnięte przez serwery z chipami AMD Epyc 7601, układami Skylake-SP i Xeonami E5-26xx (Broadwell-EP). Warto zaznaczyć, że niebiescy uwzględnili w porównaniach rekordowe rezultaty serwera Proliant DL385 Gen10 z procesorami Epyc, ale jednocześnie zaznaczyli, że tego typu rezultaty nie są reprezentatywne dla szerszej gamy zastosowań. Wynika to z faktu, że przy testach szczytowej wydajności (a stąd pochodziły wyniki) można użyć różnych ustawień kompilatora dla każdego z podtestów. W przypadku testu podstawowego nie ma takiej opcji. Z tego powodu osiągnięte przez AMD rezultaty są według Intela idealne do promowania swoich chipów w materiałach marketingowych, ale nie odzwierciedlają ich rzeczywistej wydajności.

Intel Xeon vs AMD Epyc

Przejdźmy teraz do testów wykonanych przez samego Intela. W pierwszym z nich ponownie postawiono na platformę z dwoma gniazdami. Porównano ze sobą układy AMD Epyc 7601, jego głównego rywala Xeona Platinum 8160 i flagowy model Xeon Platinum 8180. Do testów użyto systemu Linux z najnowszym jądrem (4.1+), a co do kompilatorów, to Xeony korzystały oczywiście z rozwiązań niebieskich, a dla Epyc dobrano GCC, AOCC/LLVM i oprogramowanie Intela. W przypadku platformy AMD wybierano kompilator, na którym osiągnięto najlepszy wynik.

Intel Xeon vs AMD Epyc

Intel Xeon vs AMD Epyc

Na pierwszy ogień poszło sprawdzenie opóźnienia pamięci i jak można się było spodziewać, Intel w tej kategorii zauważalnie wygrywa. Ma to wynikać z modułowej budowy Epyc i samego systemu połączenia pomiędzy układami i całymi procesorami. Co ciekawe, firma z Santa Clara chcąc potwierdzić osiągnięte rezultaty powołała się na prezentację AMD, która także mówi o wyższym opóźnieniu w wybranych przypadkach. Dalej mamy wyniki dla typowych aplikacji korporacyjnych i chmurowych. Intel ma być lepszy w każdym z testów, a szczególnie w tych, które są mocno uzależnione od podsystemu pamięci.

Intel Xeon vs AMD Epyc

Firma z Santa Clara przestawiła też rezultaty osiągnięte w teście serwera jednoprocesorowego. Tutaj nie jest już aż tak kolorowo dla niebieskich, co ponownie wynika z budowy Epyc. Chipy AMD nie są po prostu aż tak poobcinane z linii PCIe i dostępnej liczby kanałów pamięci, więc w części testów Intela prezentują się lepiej niż Xeon Gold 6148 i Xeon Platinum 8160. Z drugiej strony, w przypadku oprogramowania nastawionego na wysoką wydajność rdzeni Intel zauważalnie „odjeżdża” swojemu rywalowi. Niebiescy zaznaczają, że silny wątek nadal jest bardzo istotny, bo czasem decyzja o zakupie jednostki z większą liczbą rdzeni wcale nie jest najlepszym pomysłem. Dotyczy to sytuacji, gdy używamy oprogramowania, za które płaci się od liczby rdzeni i/lub gniazd.

Intel Xeon vs AMD Epyc

Intel Xeon vs AMD Epyc

Na koniec zostawiono sprawdzenie jak chipy zachowują się w następujących po sobie tych samych testach. Według materiałów Intela, wyniki osiągane przez jego chipy są po prostu bardziej stabilne. Odchylenie od normy wynosi mniej niż 2 procent, podczas gdy wyniki AMD Epyc są mocno zróżnicowane. Niebiescy twierdzą jednak, że możliwe byłoby poprawienie rezultatów dla jednostek czerwonych przez odpowiednie dostrojenie serwerów. Intel nie miał jednak dostępu do potrzebnych do tego materiałów.

Intel Xeon vs AMD Epyc

Intel Xeon vs AMD Epyc

Intel Xeon vs AMD Epyc

Logiczne jest, że producent Xeonów przygotowując tego typu testy chce zniechęcić firmy do przesiadki na Epyc. Firma pokazuje, że nadal jest liderem i jej produkty, choć wyraźnie droższe niż jednostki AMD, są nadal lepsze i zapewniają stabilniejszą wydajność. Z drugiej strony przeprowadzone przez niebieskich testy ujawniają też to, że firma uważa chipy Epyc za zagrożenie. W końcu przez lata Intel celowo pomijał porównania do produktów konkurencyjnego podmiotu ze względu na jego bardzo słabą pozycję. Podobnie zresztą robi Nvidia ze swoimi kartami graficznymi. O ile jednak słynny producent GPU raczej nie zastanawia się nad zmianą tej taktyki, tak Intel został do tego po prostu zmuszony. Firma nie czuje się już tak pewnie, szczególnie że na zdominowany przez nią rynek serwerowy coraz odważniej wchodzą nowi gracze, w tym producenci jednostek ARM.

Źródło: Hexus.net
Ocena aktualności:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
HΛЯPΛGŌN (2017.11.28, 15:58)
Ocena: 33

0%
IPC u Intela jest lepsze, ale cena/ipc u AMD miażdży niebieskich.
cavalloBL (2017.11.28, 15:59)
Ocena: 44

0%
Skoro muszą robić takie porównania to znak że Intel nie jest pewien swojej pozycji w segmencie serwerów :)
Marek1981 (2017.11.28, 16:27)
Ocena: 19

0%
Wyniki nic nowego, jednak Intel musi się martwić bo jego jednostki pobierają więcej W a to też bardzo ważne w takim sprzęcie. Pewnie afera z lukami w ME też ich dobiła. Jak zawsze wszystko zależy od optymalizacji. Pamiętam pewną firme co dała się namówić z przesiadką stacji roboczych na c2q na i7, po 2tyg wszystkie 20szt wylądowało u dostawcy:)
LeacH (2017.11.28, 16:36)
Ocena: 11

0%
cavalloBL @ 2017.11.28 15:59  Post: 1111108
Skoro muszą robić takie porównania to znak że Intel nie jest pewien swojej pozycji w segmencie serwerów :)

zobaczymy za chwile jak będzie to wyglądać. Ile % z ultra zyskownego rynku stracą. Bo jeśli jest coś do wielowątkowego zastosowania albo potrzebuje dużo pamięci (powiedzmy z 30 VM na 1 serwerze) to Xeony się po prostu zaczną dusić.
mbe (2017.11.28, 16:45)
Ocena: 15

0%
cavalloBL @ 2017.11.28 15:59  Post: 1111108
Skoro muszą robić takie porównania to znak że Intel nie jest pewien swojej pozycji w segmencie serwerów :)

I to jest trafne stwierdzenie
Ryuhoshi (2017.11.28, 16:46)
Ocena: 17

0%
Pierdu pierdu. Porządne i wyczerpujące porównanie zrobił anandtech. Ich chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, mają bardzo dobrą reputację. EPYC są BARDZO konkurencyjne. Co ciekawe zwłaszcza w kontekście poboru mocy.
rainy (2017.11.28, 16:49)
Ocena: 13

0%
cavalloBL @ 2017.11.28 15:59  Post: 1111108
Skoro muszą robić takie porównania to znak że Intel nie jest pewien swojej pozycji w segmencie serwerów :)


To jest raczej pewne, jeszcze do niedawna AMD dla nich w ogóle nie istniało, a teraz najwyraźniej jest całkiem poważnym konkurentem w mocno dochodowym segmencie rynku jakim są serwery.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Rusza kolejna edycja największego plebiscytu technologicznego w Polsce – Tech Awards 2018, który organizuje nasza redakcja wspólnie z Komputer Świat i Verdykt.pl. 46
Posiadacze GeForce’ów RTX w końcu się doczekali. 1
Pakiet z optymalizacjami dla trzech dużych produkcji. 2
To pierwszy raz, kiedy firma zrobi coś takiego. 3
Odpowiednik GeForce’a RTX 2070 na rynek profesjonalny. 4
Jasna deklaracja Phila Spencera. 19
Odświeżony projekt i funkcje dla wymagających. 4
Odpowiednik GeForce’a RTX 2070 na rynek profesjonalny. 4
Jasna deklaracja Phila Spencera. 19
Odświeżony projekt i funkcje dla wymagających. 4
Pecetowa wersja może nie dostać obiecanych ulepszeń. 10
Agent 47 cały czas może pochwalić się dobrą formą. 13
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane