Aktualność
Piotr Gontarczyk, Środa, 15 listopada 2017, 09:41

Nowy typ pamięci coraz bliżej. Intel w trakcie prezentacji na USB Global Technology Conference zapowiedział, że już w drugiej połowie przyszłego roku wprowadzi do oferty pierwsze moduły Optane DIMM. To może być największa zmiana w kwestii pamięci komputerowej od ponad dwudziestu lat, znacząca początek trwałej pamięci operacyjnej.

Pamięć Optane DIMM łączy w sobie najlepsze cechy pamięci typu DRAM oraz NAND, a więc szybkość oraz niskie opóźnienia tego pierwszego oraz nie ulotność tego drugiego typu. Oznacza to zachowywanie danych w pamięci operacyjnej, nawet w sytuacji utraty zasilania. Połączenie tych cech możliwe jest dzięki dużej wydajności oraz niskim opóźnieniom pamięci typu 3D XPoint, opracowanej wspólnie przez Intela oraz firmę Micron. Obecnie pamięć 3D XPoint stosowana jest w nośnikach SSD, a niebawem jej produkcja ma zostać zwiększona.

Intel w trakcie prezentacji na 2017 USB Global Technology Conference opisał pamięć Optane DIMM jako główny nośnik danych, który może działać jako urządzenie mapowane w pamięci, oferujące jednak znacznie większe pojemności aniżeli te, które zapewnia pamięć DRAM typu DDR4. Moduły Optane DIMM w pierwszej kolejności mają trafić do sektora korporacyjnego. Intel celuje przede wszystkim w superkomputery, których moce obliczeniowe coraz szybciej zbliżają się do ExaFLOPS-ów. Początkowo spodziewać się należy wysokich cen, ale z czasem zwiększanie produkcji powinno doprowadzić do ich spadków. Wtedy też pierwsze moduły Optane DIMM zaczną trafiać do produktów typowo konsumenckich. Z pewnością ich pojawienie się może sprawić problem rynku układów pamięci DRAM, który i tak już od dłuższego czasu zmaga się ze zbyt dużym popytem, napędzającym wzrosty cen.

Sprawdź najniższe ceny modułów pamięci RAM typu DDR4

Ocena aktualności:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
Bogie (2017.11.15, 09:55)
Ocena: 11

0%
Przepustowość i opóźnienia podobne do DDR4? Jakoś nie chce mi się wierzyć. Raczej coś wydajnościowo między pamięcią operacyjną a SSD. I raczej znacznie bliżej SSD niż RAM. Chyba, że Intel dokonał jakiegoś przełomu technologicznego.
Telvas (2017.11.15, 10:10)
Ocena: 15

0%
Z pewnością ich pojawienie się może sprawić problem rynku układów pamięci DRAM, który i tak już od dłuższego czasu zmaga się ze zbyt dużym popytem, napędzającym wzrosty cen.

Oby, bo w przeciągu ostatniego roku pamięci DDR4 podrożały o gruba ponad 100%. Rok temu za 16GB DDR4 płaciło się poniżej 300 zł. Obecnie - sporo ponad 600 zł.

I jakoś ochota na modernizację całej platformy mi przeszła.
iwanme (2017.11.15, 10:12)
Ocena: 4

0%
@UP
Ale nie napisali chyba, że będzie to przepustowość i opóźnienia podobne do DDR4. Opóźnienia raczej na pewno będą większe, a przepustowość mniejsza, choć niekoniecznie jakoś drastycznie - sporo pewnie da się załatwić jakimś sensownym cache.
Bogie (2017.11.15, 10:33)
Ocena: 2

0%
@UP - sensownym cache, na bazie DDR4? Teraz Mamy CPU, cache (L1, L2, L3), pamięć operacyjną i masową. Dodawanie kolejnego poziomu przy rosnącej wydajności SSD NVME ... trudno mi sobie wyobrazić sensowne wzrosty wydajności. Likwidowanie DDR? Trudno mi sobie wyobrazić utrzymanie obecnej wydajności. Przy pamięci operacyjnej zaleta w postaci nieulotności tylko przysporzy problemów (nie będzie nie działa - proszę uruchomić ponownie komputer ;) ). Energia wydatkowana na podtrzymanie pamięci też jest niewielka. Jedyny plus, to nieskończony stan wstrzymania, ale przy NVME hibernacja też może być rozwiązana sprawnie i szybko.
iwanme (2017.11.15, 10:46)
Ocena: 7

0%
Sensownym cache wewnętrznym w module, niekoniecznie DDR4, ale choćby. Teraz też wszędzie masz dodatkowe cache. Taki dysk SSD przecież ma swój, dysk HDD ma swój, różnorakie kontrolery nieraz mają swoje etc...
barwniak (2017.11.15, 10:51)
Ocena: 8

0%
Intel robił już szacunki. Na każde 256GB DIMM Optane wystarczy 8GB RAM z algorytmami predykcji które stosowali. To taka sama sytuacja, jak cache 1 vs cache 2, czy cache 2 vs cache 3.
Stanley (2017.11.15, 11:55)
Ocena: 5

0%
Bogie @ 2017.11.15 10:33  Post: 1108563
Przy pamięci operacyjnej zaleta w postaci nieulotności tylko przysporzy problemów (nie będzie nie działa - proszę uruchomić ponownie komputer ;) ). Energia wydatkowana na podtrzymanie pamięci też jest niewielka. Jedyny plus, to nieskończony stan wstrzymania, ale przy NVME hibernacja też może być rozwiązana sprawnie i szybko.


Energia wydatkowana na podtrzymanie jest niewielka?
Na czym opierasz to przeświadczenie?
Wykres: strona 17 nieco rozjaśni.. rośnie pojemność i to chyba zaczyna być problem. https://people.inf.ethz.ch/omutlu/pub/mutl...computing14.pdf
Ufam że Intel i Micron nie wymyśla czegoś z czapy, ani że nie z czapy analizowano ten problem na uczelni technicznej.. Poza tym nieulotny RAM to chyba idealne dla zastosowań mobilnych, laptopów, telefonów - narazie za drogie ale z czasem - kto wie?


Kynareth (2017.11.15, 12:56)
Ocena: 5

0%
Wszystko rozbija się o cenę.
nowy_user33 (2017.11.16, 00:48)
Ocena: 3

0%
Bogie @ 2017.11.15 09:55  Post: 1108546
Przepustowość i opóźnienia podobne do DDR4? Jakoś nie chce mi się wierzyć. Raczej coś wydajnościowo między pamięcią operacyjną a SSD. I raczej znacznie bliżej SSD niż RAM. Chyba, że Intel dokonał jakiegoś przełomu technologicznego.


pisza o tym wlasnie ze dokonal
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Szukamy osoby do pracy w laboratorium redakcyjnym. 123
Dobra wiadomość dla osób, które chcą kupić hybrydowego laptopa Microsoftu. 10
Niedrogi sprzęt do domu i pracy. W portfolio marki Prestigio pojawił się nowy notebook Smartbook 133S. 8
Samodzielnie ucząca się SI ma stać się standardem w grach. 22
To najdroższy smartfon w portfolio południowokoreańskiego producenta. 6
Nasze procesory są "epyckie." Na targach Cloudfest odbywają się prezentacje, zapowiedzi oraz konferencje prasowe związane z całą branżą usług chmurowych, w tym także sprzętu. 36
To może być bardzo drogie "ups!". 73
Szukamy osoby do pracy w laboratorium redakcyjnym. 123
Amerykanie i Rosjanie największymi piratami. 34
Trochę taniej niż u konkurencji, ale wciąż trudno mówić o atrakcyjnych cenach. 16
Posiadacze GeForce’ów mogą zacierać ręce. 34
Artykuły spokrewnione
O autorze
Piotr Gontarczyk
Dziennikarz internetowy z wieloletnim doświadczeniem w branży. Publikował swoje artykuły na łamach kilku popularnych wortali, był także redaktorem naczelnym jednego z nich.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane