Aktualność
Piotr Gontarczyk, Czwartek, 9 listopada 2017, 07:09

Spadek dostaw już jest coraz mniejszy. Tablety w ostatnich latach są w odwrocie, na rynku jest coraz mniej głośnych debiutów, ale według źródeł Digitimesa, w przyszłym roku nastąpi odbicie, a kluczowi gracze, tacy jak m.in. Amazon, Google, Huawei czy Microsoft, przygotowują nowe modele. Sprzedaż na dobrym poziomie utrzymać ma firma Apple.

Z pozyskanych informacji wynika, że od dłuższego czasu z rynku tabletów wykruszają się kolejni gracze, ale w tym roku zaobserwowano konsolidację rynku wokół większych producentów, a spadek dostaw tabletów ma ostatecznie zmniejszyć się do zaledwie 5%.

W 2018 roku spodziewany jest mocne uderzenie na rynku tabletów, napędzane przez dwucyfrowy wzrost dostaw od Amazona, Huawei i Microsoftu. Ten ostatni, według źródeł, w pierwszej połowie przyszłego roku ma zaprezentować nowe tablety serii Surface. Google ma na ten rynek powrócić z nowymi urządzeniami, przeznaczonymi dla sektora edukacyjnego. Według źródeł przyszły rok będzie wiązać się z powrotem do zażartej walki pomiędzy producentami, co pozwoli wrócić tabletom na ścieżkę wzrostów.

Jeśli chodzi o Amazona, to firma prąc w kierunku ulepszania swojego systemu e-commerce, spodziewa się, że dostawy tabletów serii Kindle Fire w tym roku wyniosą od 12 do 13 milionów sztuk, co oznaczałoby historyczny rekord. W 2018 roku dostawy mają wzrosnąć o 10%. Huawei natomiast bieżący rok planuje zamknąć z wynikiem ponad 10 milionów tabletów wprowadzonych na rynek, przewyższając tym samym dostawy firmy Lenovo. Według źródeł Huawei w przyszłym roku ma swoje dostawy zwiększyć aż o połowę.

Apple z rynku tabletów też nie rezygnuje. Prezentując tańszego iPada z ekranem 9,7 cala firma utrzymuje swoją dominującą pozycję na światowym rynku tabletów. W 2018 roku firma ma natomiast ruszyć z nową strategią cenową tych urządzeń, tak aby zachęcić konsumentów, którzy pozostali ze starszymi iPadami, do zmiany na najnowsze generacje.

Sprawdź ranking najpopularniejszych tabletów

Rynek nowoczesnych tabletów stworzył pierwszy iPad firmy Apple, za którą poszła konkurencja, korzystając głównie z systemu operacyjnego Google Android. Wydawało się, że powstał rynek, na który najmniej przygotowaną firmą był Microsoft. Firma z Redmond próbowała swoich sił z systemem Windows RT, przeznaczonym dla architektury ARM, ale projekt ten okazał się kompletną porażką. Równolegle Microsoft oferował system Windows 8, a więc projekt hybrydowy, zawierający interfejs zarówno dla "tradycyjnego" komputera osobistego, jak i dla tabletu. Właśnie ta cecha Windowsa 8 okazała się być najczęściej krytykowaną. Microsoft wraz z systemem Windows 8.1 wprowadził drobne poprawki w interfejsie, które mają ułatwiać życie przede wszystkim tym użytkownikom, którzy nie korzystają z ekranów dotykowych. Microsoft z czasem zmienił strategię i zaczął z większą skutecznością, poprzez nowsze Surface i Surface Pro, rywalizować bezpośrednio z tabletami Apple'a.

Obecna sytuacja może wiele kwestii rozwiązać. Rynek tabletów wyhamował, a wzrosty ich sprzedaży maleją. Wygląda na to, że rynek osiąga poziom nasycenia, a tablety już znajdujące się w rękach konsumentów wydają im wystarczać na tyle, aby nie rozważać już kupna następnych urządzeń. Dla producentów tabletów to oczywiście zła wiadomość. Potwierdzenie opisanej sytuacji płynie od firm analitycznych. Przykładowo IDC opierając się na zebranych danych przewiduje, że w niedługim czasie wzrost sprzedaży tabletów w USA całkowicie zaniknie i przynajmniej przez jakiś czas pozostawać będzie na takim samym poziomie. Jednocześnie ci sami analitycy przewidują odbicie się rynku "tradycyjnych" komputerów osobistych, a więc stacjonarnych i przenośnych.

IDC szacuje, że niebawem w USA sprzedaż "pecetów" wzrośnie o nawet 5,6%. Warto zauważyć, że wlicza się to nie tylko "pecety" z systemami Windows, ale także komputery osobiste firmy Apple. Inna firma analityczna, NPD przewiduje, że na samym rynku tabletów zaczną zachodzić poważne zmiany. Według analityków NPD duże tablety zaczną szybciej wypierać te najmniejsze i do 2018 roku duże tablety stanowić będą 12% całego rynku (obecnie jest to zaledwie 2%).

Źródło: Digitimes
Ocena aktualności:
Ocen: 2
Zaloguj się, by móc oceniać
yendrek (2017.11.09, 08:22)
Ocena: 4

0%
Q2 2017 to był 11 kwartał z rzędu spadku sprzedaży tabletów, po czymś takim może i nastąpi jakiś, zapewne tymczasowy, wzrost. Tablety przegrywają ze smartfonami mobilnością i laptopami/hybrydami/pc funkcjonalnością i mocą obliczeniową - ja już nie widzę dla nich miejsca na rynku zjadaczy internetu.
gregorio (2017.11.09, 09:03)
Ocena: 3

0%
Raczej sprzedaz sie ustabilizuje. Popyt jest, ale jak minela moda beda kupowac ci, co potrzebuja (chca).
krystiankrz (2017.11.09, 10:23)
Ocena: 1

0%
yendrek @ 2017.11.09 08:22  Post: 1107106
Q2 2017 to był 11 kwartał z rzędu spadku sprzedaży tabletów, po czymś takim może i nastąpi jakiś, zapewne tymczasowy, wzrost. Tablety przegrywają ze smartfonami mobilnością i laptopami/hybrydami/pc funkcjonalnością i mocą obliczeniową - ja już nie widzę dla nich miejsca na rynku zjadaczy internetu.

Ja widzę. Niech wypuszczą tablet za 1000zł, który posiada: full HD, LTE, Wi-Fi, najnowszy Android i 2x większą pojemność baterii niż obecnie. Chętni znajdą się od zaraz, a ja będę stać pierwszy w kolejce.
Sasilton (2017.11.09, 10:30)
Ocena: 2

0%
Mam tablet do kibla. 2 rdzenie, 2GB ram i starcza do wszystkie, czyli youtuba.
Jak bym miał coś brać do gier, to już lepiej kupić Switcha.
Trantigne (2017.11.09, 14:10)
Ocena: 0

0%
Tablety tak popularne że nawet trollom na PCL nie chce się komentować pod ich newsami :E
Kynareth (2017.11.09, 14:15)
Ocena: 0

0%
Tablety pokroju Surface Pro są przydatne jako notatniki, książki i komputery w jednym. Tablet za 1500zł jednak nadaje się przede wszystkim do oglądania filmów.
qniak (2017.11.09, 22:49)
Ocena: 0

0%
Obecne tablety to porażka 2GB ramu w tablecie za tysiaka to kpina, w takiej cenie powinien byc snap 625, 4GB ram i FHD.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Jeśli to prawda, to firma przygotowała świetną ofertę. 26
Francuska firma Qarnot dorzuciła do swojej oferty QC-1, a więc grzejnik kopiący kryptowaluty. 25
Nvidia G-Sync może zejść na margines. 54
Przedsiębiorstwo podobno ma problemy z nową technologią. 22
Pierwsze wcielenia Lary Croft w unowocześnioych wydaniach. 28
Wybór nowej obudowy komputerowej to niełatwe zadanie. Na rynku jest całkiem sporo producentów. 2
32 cale, 4K, wysoka jakość, no i HDR. 26
Niskobudżetowce m.in. do walki z najtańszymi Ryzenami. 16
Bezpieczeństwo narodowe jest najważniejsze. 53
Odszedł jeden z najwybitniejszych umysłów naszych czasów. 19
Nvidia G-Sync może zejść na margines. 54
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane