Aktualność
Piotr Gontarczyk, Środa, 8 listopada 2017, 07:08

AMD potwierdziło informację. Raja Koduri, dotychczasowy szef Radeon Technologies Group poinformował swoich podwładnych o tym, że opuszcza firmę AMD. Koduri 25 września rozpoczął przerwę w swojej pracy, aczkolwiek wtedy zapowiadał, że wróci na swoje stanowisko w grudniu bieżącego roku.

Czas mijał i zaczęło się plotkować o tym, że Raja Koduri może na stanowisko szefa RTG już nie wrócić. Jak napisał w swojej notce skierowanej do pracowników, w trakcie przerwy potrzebował czasu na odpoczynek od presji, jaką wywierała na niego praca. Po czterdziestu dniach, jak sam twierdzi, podjął decyzję o opuszczeniu Radeon Technologies Group. W tej samej notce zaznacza, że nie ma żadnej wątpliwości, że RTG i AMD kroczą we właściwym kierunku, zwracając przede wszystkim uwagę na architekturę Navi oraz Vega.

Sprawdź ranking najpopularniejszych kart graficznych

Raja Koduri żegnając się z pracą podziękował szefowej AMD, Lisie Su, za umożliwienie mu podążania przez cztery lata za swoją pasją. Koduri wyraził też najwyższy szacunek dla Lisu Su za to, że miała odwagę aby powierzyć mu zadanie kierowania Radeon Technologies Group. Następny w kolejce do podziękowań jest Mark Papermaster, który wprowadził Koduriego do firmy AMD i zawsze wspierał go w trudnych okolicznościach. Podziękował też wszystkim bezpośrednim i pośrednim współpracownikom.

Koduri z AMD najwyraźniej żegna się w dobrych okolicznościach i zapewnia, że pozostanie fanem i użytkownikiem rozwiązań tej marki, zarówno do użytku osobistego, jak i zawodowego. Raja Koduri nie pierwszy raz odszedł z AMD. Pierwszy raz zrobił to w 2009 roku, przechodząc do Apple. Wrócił po czterech latach.

Firma AMD wystosowała krótkie oświadczenie, w którym potwierdziła rezygnację Koduriego ze stanowiska szefa Radeon Technologies Group i poinformowała o tym, że tymczasowo jego obowiązki zajmie Lisa Su, szefowa AMD, przynajmniej do czasu znalezienia następcy. AMD także wyraziło wdzięczność za to, co Raja Koduri zrobił w kwestii dedykowanych grafik, a także stworzenia silnej drużyny, zdolnej do osiągania ambitnych celów. AMD zapewnia też, że tymczasowa zmiana na stanowisku szefa Radeon Technologies Group w żaden sposób nie wpłynie na harmonogramy dotyczące produktów, jak i technologii, a plany i zobowiązania na 2018 rok i dalej pozostają bez zmian.

Warto przypomnieć, że Radeon Technologies Group zostało stworzone właśnie pod wodzą Koduriego - troszkę ponad dwa lata temu. To właśnie on zorganizował ten dział związany z GPU w firmie AMD i niewykluczone, że teraz znalezienie jest następcy może nie być łatwe, bo albo osoba ta przyjmie wszystkie już wprowadzone rozwiązania dotyczące pracy, albo RTG będzie musiała czekać kolejna reorganizacja. Raja Koduri uznawany jest za ojca architektury GPU o nazwie Vega. Z jednej strony nie zachwyciła ona sektora konsumenckiego, na kartach graficznych serii Radeon, ale z drugiej strony informacja o odejściu Koduriego z firmy pojawiła się tuż po tym, jak Intel ogłosił, że to właśnie architektura Vega zostanie połączona w jednej obudowie na procesorach serii Core. Dla AMD może to mieć naprawdę duże znaczenie - przede wszystkim finansowe. Zainteresowanie Intela to dowód na to, że architektura Vega ma potencjał.

Na razie nie wiadomo, co po odejściu z Radeon Technologies Group, Raja Koduri zamierza robić. Już pojawiły się plotki o jego przejściu do obozu Intela, lub nawet Nvidii, aczkolwiek z jego strony jak dotąd nie pojawiły się żadne sugestie tego typu. Na pewno odejście Koduriego teraz od Lisy Su wymaga nakładu pracy po to, aby RTG utrzymało dotychczasową, dobrą kondycję.

Ocena aktualności:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
imiennick (2017.11.08, 07:16)
Ocena: 36

0%
Szkoda Lisy Su, ona się akurat stara jako CEO.
Kriss_Hietala (2017.11.08, 07:20)
Ocena: 47

0%
Weri kul Weri kłajet emejzing OC.
blasta (2017.11.08, 07:20)
Ocena: 26

0%
Bardzo dobra decyzja. Już po Polarisach wiedziałem, że z jego pomysłów nic dobrego nie wyjdzie.
Olson (2017.11.08, 07:21)
Ocena: 34

0%
Jego sukces jakim jest vega... tego gościa nie powinno być tam juz od pół roku.
wingedhusar (2017.11.08, 07:26)
Ocena: 28

0%
Jeszcze dodajcie ze przechodzi do intela, to sie co niektorym mozgownice przegrzeją :)
TheMr. (2017.11.08, 07:54)
Ocena: 5

0%
Od wydania Polarisa powinna być już robiona nowa architektura, bo GCN się kończy jak VLIW. Oby Lisa znalazła kogoś z pomysłem.
Markiz88 (2017.11.08, 07:54)
Ocena: 9

0%
Vega nie była by może taka zła jak by nie potrzeba na starcie już żyłowania zegarów, a jak wiadomo było po polarisach był to strzał w kolano przez pobór energii.

Co do samego odejścia mi wygląda to na dużo wcześniej planowaną zmianę, którą wykonano dopiero w momencie jak udało się z intelem dopiąć sprzedaż vegi z hbm. Prawdopodobnie Lisa Su dostrzegła że pozostawienie Koduri na tym stanowisku spowoduje dalsze forsowanie wysokich zegarów w układach graficznych kosztem rzecz jasna poboru energii, gdy proces technologiczny do tego się nie nadaje lub architektura. Dobitnie to pokazują ryzeny które nie mają wyśrubowanych parametrów na start i dzięki temu dobrze się prezentują na standardowych zegarach, natomiast polarisy serii 570/80 to nie tak ciekawie.Wiadomo OC tu i tu niszczy ten obraz ale nie każdy tego potrzebuje.
http://pclab.pl/art75579-23.html
do tego
http://pclab.pl/art75986-21.html
Mar_S (2017.11.08, 07:57)
Ocena: 8

0%
Krzyż na drogę, ale powinni go wywalić zaraz po Fury, może AMD miałoby już coś autentycznie nowego i wydajnego.
Eclipse (2017.11.08, 07:58)
Ocena: 30

0%
Grabarz Radeonow i ATI odchodzi.
Ale trudno sie dziwic po takim blamazu jakim byla VEGA - Najgorsza premiera i karta graficzna ever. O wiele wyprzedzila GeForce FX i Fermi. Mało tego nawet niezwykle slaby i nieudany Radeon 2900pro zostal pobity w cuglach.

Do tego glupi sposob marketingu na twiterze czy fejsie. Pelne bunczucznych przechwalek za ktorymi nie poszly czyny.
Do przewietrzenia jest tez polski oddzial AMD - specjalisci od bebenkow i poor volta.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 31
Duża popularność najnowszej wersji oprogramowania od The Document Foundation. 4
Kolejny mobilny chip na horyzoncie. 0
Wyższy zegar to i wyższa wydajność. 22
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 19
Układom Intel Gemini Lake szykują się konkurenci. 5
Trzecie wcielenie produktu. 6
Wymiana pasty daje duże korzyści. 39
Jeden z najlepszych tabletów z Androidem może doczekać się odświeżenia. 22
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 31
Trzeba się jednak pospieszyć. Microsoft obchodzi właśnie 5-lecie marki Surface Pro. 24
Chyba mało kto lubi gluty. 55
Microsoft wszedł w lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku.  26
Firma kazała nam naprawdę długo czekać. 10
Firma nie powtórzy błędu, który popełniła przy premierze modelu G6. 22
Układom Intel Gemini Lake szykują się konkurenci. 5
Tytuł z czasów gdy EA jeszcze stawiało przede wszystkim na grywalność. 15
System chłodzenia w nowej wersji. 15
Gra naszych południowych sąsiadów. 33
Fałszywka na Facebooku. 16
Wzrosty wydajności, ale tylko w niektórych przypadkach. 20
Microsoft wszedł w lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku.  26
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 31
Postanowiliśmy spróbować swoich sił w nowej dla nas formie publikacji – podcaście, zapisie rozmowy. 43
Firma Dell EMC rozpoczęła sprzedaż serwerów PowerEdge z procesorami AMD Epyc. 11
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
O autorze
Piotr Gontarczyk
Dziennikarz internetowy z wieloletnim doświadczeniem w branży. Publikował swoje artykuły na łamach kilku popularnych wortali, był także redaktorem naczelnym jednego z nich.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane