Aktualność
Adrian Kotowski, Czwartek, 9 listopada 2017, 00:00

Niebiescy zamierzają tworzyć wydajne karty graficzne. Intel oficjalnie poinformował o zatrudnieniu Rajy Koduriego, byłego szefa Radeon Technologies Group. Wiadomość jest o tyle niespodziewana, że dopiero ogłoszono jego odejście z AMD, a zwykle w takich przypadkach mamy do czynienia z czasowym zakazem pracy u konkurencji. Trudno powiedzieć, czy firma z Sunnyvale się pod tym względem nie zabezpieczyła, czy może to jakaś część umowy pomiędzy niebieskimi i czerwonymi.

W Intelu Raja Koduri obejmie stanowisko głównego architekta GPU i starszego wiceprezesa stworzonego właśnie działu Core and Visual Computing Group. W nocie prasowej czytamy, że zatrudnienie byłego szefa RTG ma pomóc w utrzymaniu przez Intela pozycji lidera rynku układów graficznych m.in. dzięki przygotowaniu samodzielnych kart graficznych przeznaczonych dla szerokiej grupy klientów.

Raja Koduri

Pod przewodnictwem Koduriego, przedsiębiorstwo z Santa Clara ma rozszerzyć swojej portfolio produktów przeznaczonych do obliczeń, przetwarzania grafiki, obrazowania, uczenia maszynowego, czy rozwoju sztucznej inteligencji. Niebiescy zachwalają duże doświadczenie nowego pracownika. Koduri pracuje w branży już ponad 25 lat i w swojej karierze opracowywał układy i rozwiązania graficzne dla takich firm jak wspomniane już AMD oraz Apple. W ostatnim czasie wprowadził na rynek układy Vega i pracował przy architekturze Navi, która jest w całości jego "dzieckiem".

Sprawdź ranking najpopularniejszych kart graficznych

Zatrudnienie byłego szefa RTG pokazuje wyraźnie, że Intel chce zdecydowanie zaatakować segment rozwiązań dla technik głębokiego uczenia, w którym skutecznie okopała się Nvidia. Można też liczyć na ożywienie na rynku konstrukcji dla graczy, bo pojawi się tam trzeci, duży podmiot. Inna sprawa, że na efekty pracy Koduriego trzeba będzie pewnie trochę poczekać, więc na ten moment AMD i Nvidia raczej nie muszą się czuć zagrożeni.

Źródło: Intel
Ocena aktualności:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
i5-2500k (2017.11.09, 00:08)
Ocena: 43

0%
Piekło zamarzło.
aqvario (2017.11.09, 00:13)
Ocena: 29

0%
Hmm, i co teraz sobie myślą komentujący pod poprzednim newsem, że Kudori to kiep i powinien przestać GPU projektować, bo wszystkie jego konstrukcje w AMD to porażka? Czyżby Intel myślał jak ci komentujący? Czy może jednak facet jest dobry w swojej robocie?

Założę się, że układ AMD obok układu Intela jest częścią umowy, dzięki której Kudori mógł tak szybko zmienić pracę. Jedni i drudzy mają zysk. A ten scalak będzie pewnie koło CPU tak długo, dopóki Niebiescy nie stworzą swojego układu. Co zapewne też jest częścią umowy.
KUBATRIX (2017.11.09, 00:13)
Ocena: 11

0%
Ciekawe ile zarabia na godzinę złotówek ?
hexon06 (2017.11.09, 00:16)
Ocena: 12

33%
kater @ 2017.11.09 00:12  Post: 1107057
cwany ruch niebieskich - widocznie uważają, że im zagraża, więc lepiej dziada mieć u siebie; a mooooże Raja się tam zainstalował jako szpieg i teraz rozbije Intela od środka


Bez przesady to nie gra, że robi się jakiś sabotaż, tylko prawdziwe życie. Wiesz jakie kary czekały by Raja Koduri jeśli działałby na szkodę firmy? W dodatku jeden nie udany projekt i zostanie wylany z Intela. Na to wygląda, że Intel ostatnie słowa CEO Nvidii wzięło do siebie i boją się, ze nvidia kartami graficznymi zdominuje cały rynek i procesory nie będą odgrywać już tak dużej roli.
http://pclab.pl/news75641.html
wicherq (2017.11.09, 00:18)
Ocena: 13

0%
a ja wciaz jak glupi czekam na Larrabee =/
Solmyrek (2017.11.09, 00:27)
Ocena: -3

0%
Czyli jednak....
A ciekawe co miał w umowie z AMD - w sensie jakich informacji nie może zdradzić firmom trzecim, nawet po odejściu....

EDIT:
A teraz takie czysto teoretyczne rozważania na temat współpracy AMD + Intel.
Rozmowy biznesowe obu firm...
Intel: OK, damy Wam faby ale musimy coś od Was dostać wzamian.
AMD: walcie propozycję.
Intel: na początek zrobimy wspólne układy na mobilnym rynku (CPU Intel + GPU AMD) na czym obie firmy zarobią. Wydajne układy w mobilu i rozwój pamięci HBM. //Nie zapominajmy że AMD czerpie zyski nie tylko z GPU i CPU ale głównie z pamięci itd, a Intel dyski SSD również produkuje...//
AMD: OK. zarobimy na pamięciach, na układach. Ale jak to ukryć, żeby np Samsung nie zdążył zareagować?
Intel: Dajcie nam Koduriego, który wprowadzał te technologie, wyślijcie go na urlop oficjalnie, a potem my go przejmiemy.
AMD: OK.

Czysto teoretycznie mogło to tak wyglądać. Nie możemy być fanbojami i hejterami. Trzeba pamiętać, że od lat 80-tych obie firmy mają prawo wykorzystywać swoje technologie po upływie 1,5 roku. Teraz mogło się to zmienić lub rozszerzyć.
Intel baaaardzo dużo by stracił gdyby AMD zniknęło z rynku (patenty i obustronna współpraca).
Jest możliwe, że Intel udostępni faby by AMD mogło u nich zrobić nawet serwerowe procki lub mobilne w ARM, bo nie wierzę że o tym nie gadali (na najwyższym szczeblu).

Plotki o przejściu Koduriego niby były plotkami, niby nie, okazuje się już oficjalnie, że nie.
Zastanawia mnie co jeszcze obgadali, jakie warunki współpracy obu firm....
Labovsky (2017.11.09, 00:37)
Ocena: 7

0%
aqvario @ 2017.11.09 00:13  Post: 1107059
Hmm, i co teraz sobie myślą komentujący pod poprzednim newsem, że Kudori to kiep i powinien przestać GPU projektować, bo wszystkie jego konstrukcje w AMD to porażka? Czyżby Intel myślał jak ci komentujący? Czy może jednak facet jest dobry w swojej robocie?

Założę się, że układ AMD obok układu Intela jest częścią umowy, dzięki której Kudori mógł tak szybko zmienić pracę. Jedni i drudzy mają zysk. A ten scalak będzie pewnie koło CPU tak długo, dopóki Niebiescy nie stworzą swojego układu. Co zapewne też jest częścią umowy.


Myślę dokładnie to samo. Intel raczej nie ma na celu tylko bardzo długoterminowych korzyści, bo zaprojektowanie nowej architektury GPU to proces na pół lub całą dekadę, a i to nie jest pewne, bo kluczowe patenty są zajęte. Myślę, że Intel może chcieć skorzystać z tego, co już jest dostępne i co Raja bardzo dobrze zna :)
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Zmiany mają pojawić się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. 4
Trochę taniej niż u konkurencji, ale wciąż trudno mówić o atrakcyjnych cenach. 1
Ważna funkcja trafia do DirectX 12. 7
To najdroższy smartfon w portfolio południowokoreańskiego producenta. 5
Starsza wersja doczekała się obniżki ceny. 4
Francuska firma Qarnot dorzuciła do swojej oferty QC-1, a więc grzejnik kopiący kryptowaluty. 25
Nasze procesory są "epyckie." Na targach Cloudfest odbywają się prezentacje, zapowiedzi oraz konferencje prasowe związane z całą branżą usług chmurowych, w tym także sprzętu. 32
Pierwsze wcielenia Lary Croft w unowocześnioych wydaniach. 28
I na dodatek jest to polska firma. 38
Zmiany mają pojawić się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. 4
Firma ma już kilka modeli więcej. 5
Wybór nowej obudowy komputerowej to niełatwe zadanie. Na rynku jest całkiem sporo producentów. 2
Niskobudżetowce m.in. do walki z najtańszymi Ryzenami. 16
Bezpieczeństwo narodowe jest najważniejsze. 53
Odszedł jeden z najwybitniejszych umysłów naszych czasów. 19
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane