Aktualność
Piotr Gontarczyk, Wtorek, 17 października 2017, 05:15

Firma odpowiada na plotki. CD Projekt RED wciąż po cichu pracuje nad ujawnioną już pięć lat temu grą Cyberpunk 2077, która według planów sprzed trochę półtora roku pojawić się ma do 2021 roku. Firma tak odległy termin wybrała chyba po to, aby nie mieć zbyt dużej presji, a sama gra przecież może teoretycznie pojawić się za rok, albo za trzy, wciąż trzymając się zapowiedzianych widełek czasowych.

Współzałożyciel CD Projekt RED, Marcin Iwiński, a także Adam Badowski, szef studia, odpowiadającego za sporo ciekawych gier, w specjalnym oświadczeniu odnieśli się m.in. do wpisów, jakie pojawiają się ostatnimi czasy w serwisie Glasdoor, gdzie ocenia się pracodawców. Od kilku tygodni większość ocen CD Projekt RED jest negatywna lub wręcz bardzo negatywna. Warto od razu zaznaczyć, że wpisy są anonimowe, tak więc nie da się sprawdzić, czy osoby te faktycznie pracowały w CD Projekt RED, a jeśli nawet tak, to czy ich opinie są szczere, czy może wynikiem zwykłej złośliwości lub zemsty. Tego typu oceny pobudziły plotki o tym, że ważne projekty studia są zagrożone, a najbardziej narażony jest Cyberpunk 2077.

Marcin Iwiński i Adam Badowski nie komentują poszczególnych wpisów w serwisie Glasdoor, ale wyjaśniają, że w 2015 roku, gdy wydawano grę Wiedźmin 3: Dziki Gon, studio CD Projekt RED liczyło ponad 200 twórców. Od tamtej pory zatrudnienie zwiększono niemal dwukrotnie, a rekrutacja kolejnych pracowników wciąż trwa. W oświadczeniu czytamy, że niektórzy faktycznie się zwalniają. To jednak przecież nic nadzwyczajnego, w jakiejkolwiek firmie. Iwiński i Badowski zapewniają, że w pełni szanują decyzje tych pracowników, którzy podejmują decyzje o rezygnacji z pracy, a także ich opinie dotyczące tego, co sprawiło, że odchodzą.

Współtwórca CD Projekt RED oraz szef studia zapewniają, że prace nad grą Cybperpunk 2077 postępują zgodnie z planem.

Konkurs Palit Polska
Ocena aktualności:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
adul (2017.10.17, 05:22)
Ocena: 19

0%
I tak wypuszczają gry częściej, niż Valve.
Swoją drogą, są nieco ich przeciwieństwem - Valve zaczął od tworzenia gier, ale przerzucił się na ich dystrybucję. CDP(R) na odwrót.
Arachnid (2017.10.17, 05:56)
Ocena: 9

0%
Od kilku tygodni większość ocen CD Projekt RED jest negatywna lub wręcz bardzo negatywna.

2015 to nie kilka tygodni.

W ostatnich tygodniach pojawiło się też bardzo dużo wpisów pozytywnych.
Ogólnie po treści wpisów można kilka rzeczy wywnioskować. Biorąc pod uwagę, iż część wpisów może być po prostu fałszywa (zwłaszcza tych świeżych) nie można brać wszystkiego jako faktyczny stan firmy, ale patrząc na całokształt można zauważyć kilka powtarzających się schematów.
1. Mają dość duży chaos związany z bardzo szybkim rozwojem firmy i zatrudnianiem niedoświadczonych pracowników.
2. Szefostwo ma głęboko w d...e zwykłych pracowników (to akurat norma w naszym kraju)
3. Kadra kierownicza w ogóle nie słucha opinii pracowników na żaden temat (nieistotne czy mają rację czy nie)

Jako ciekawostkę można zobaczyć, że serię wypowiedzi (głównie pozytywnych) rozpoczęła osoba zatrudniona jako Director, Program Management in Warsaw (Poland) 19 września a zaraz potem jest lawina opinii na temat firmy. Do 19 września przeważały oceny negatywne.
W ogóle nie wygląda to podejrzanie. :)

Tutaj macie jak to wyglądało 18 września (1 dzień przed wpisem dyrka):
https://www.youtube.com/watch?v=wBuoexbVEFE
Pentium D (2017.10.17, 07:12)
Ocena: 1

0%
Z anonima to każdy każdego może obsrać więc nie ma nawet sensu się nad takimi wpisami rozwodzić.
Hibiki (2017.10.17, 07:23)
Ocena: 9

0%
Kultura pracy w Polsce to moze sie pojawi za jakies 30 lat. Do tej pory wielki sukces ogromnego wzrostu gospodarczego zawdzieczamy maksymalnemu wyzyskowi pracowników. Cała polska 'konkurencyjność' w 90% na tym bazuje.
KMyL (2017.10.17, 07:29)
Ocena: 5

0%
Z jednej strony zabierają głos w sprawie i ucinają plotki.
Jednak z drugiej strony IMO jest to jedyna opcja, jaką mogli wybrać nawet gdyby było u nich źle: taka wiadomość, że mają problemy mogłaby im tylko przysporzyć nowych problemów.
Ja tam spokojnie będę czekał do premiery Cyberpunka, bo wtedy będzie ostateczne 'sprawdzam', ale niestety to nie wszystkim wystarczy...
cgdestroyer (2017.10.17, 08:14)
Ocena: 4

0%
Inna sprawa, że jak jest dobrze to mało kto się garnie do oceniania ale jak coś nie spasuje to od razu łatwiej się zmobilizować i wylewać żale :)

Ja dwa dni temu dostałem mocno przypaloną pizzę z miejsca z którego zamawiam od lat i dopiero teraz pierwszy raz wystawiłem ocenę zamówienia na 3/5 z zaznaczeniem, że do tej pory było bardzo dobrze i nie mogłem narzekać :)
To samo z lekarzem czy placówką pocztową gdzie za każdym razem muszę czekać co najmniej 30min żeby w 30s list wysłać lub odebrać to łatwo znaleźć czas żeby negatywnie ocenić.

Choć zdarzyło mi się gdzieś ocenić coś pozytywnie ale to już musiało być dużo lepiej niż standardowa jakość jakiej się spodziewałem - np. serwis rowerowy - chłopaki tak się postarali i szybko uwinęli, że nie mogłem nie pochwalić za kawał dobrej roboty a nie na odwal jak prawie wszędzie w Polsce :)
krystiankrz (2017.10.17, 08:48)
Ocena: 7

0%
Jaki jest sens pisać o stronie, gdzie można napisać wszystko bez jakiejkolwiek weryfikacji? Jedna akcja na wykopie i jutro będziecie pisać, że RED jest pracodawcą roku, bo ma 99% opinii pozytywnych...

Co do Cyberpunk - niech robią w swoim tempie i nie idą w ślady Bethesdy czy Ubisoftu, które robią skok na hajs co pół roku wydając pół-produkt. Skoro tak dużo rekrutują to jest jasne, że jeszcze w międzyczasie trzeba przeszkolić nowe osoby i wdrożyć je w plan tworzenia gry.
h63619 (2017.10.17, 09:45)
Ocena: 12

0%
Pracowałem kiedyś w firmie (oprogramowanie biznesowe nie gry), która odniosła sukces dzięki ciężkiej pracy dobrych programistów. Po tym zaczeli robić więcej projektów i mocno zwiększać zatrudnienie. Ja trafiłem do firmy w początkowym okresie tego wzrostu zatrudnienie. Dziwiło mnie, że nastroje są złe. Później się dowiedziałem, że Ci, którzy sukces wypracowali, chcieli za to podwyżek i bonusów a szefostwo to olało bo mogli zatrudnić więcej pracowników. Na początku przynajmniej zatrudniali doświadczonych ludzi i nie oszczędzali na pensjach. Mam wrażenie, że ja zarabiałem lepiej niż Ci co się zatrudnili kilka lat wcześniej i sukces wypracowali. Później to już zatrudniali junior bo tak taniej a później zdziwienie, że projekty się nie udają. Sam odszedłem i wyemigrowałem do UK a firmę rok później szlag trafił. Pewnie zostali sami juniorzy i dyrekcja i się wszystkie projekty posypały.
Jako programista pracowałem w Polsce 8 lat i zawsze było tak, że choć pensje były jak na polskie warunki dobre, to jednak pracownicy nie byli szanowani i trzeba było robić darmowe nadgodziny.

Nie mam pojęcia jak jest w CD Projekcie, ale nie zdziwiłbym się jakby było podobnie.
jagular (2017.10.17, 12:28)
Ocena: 6

0%
Powiedzmy sobie szczerze, pogłoski o kiepskim morale w CDP pojawiały się już dawno temu.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Poprawa sytuacji dopiero na wiosnę, być może. 160
Ogrzewanie wody w kranach i basenach to następny krok. 26
Bezpieczeństwo i szybkość na pierwszym miejscu. 45
Firma miała kłamać i zwodzić inwestorów. 69
Chodzi oczywiście o wyczekiwany od dawna model Galaxy X. 10
"Wygaszanie" Panelu Sterowania trwa. 40
Aż trudno uwierzyć, że ceny osiągnęły taki poziom. 60
Google zaciska twórcom pętlę. 39
Szybkie układy dla najwydajniejszych kart graficznych. 28
Szukamy osoby do pracy w laboratorium redakcyjnym. 78
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane