Aktualność
Adrian Kotowski, Środa, 4 października 2017, 18:28

Dobra gra, która powinna być lepsza. W sieci pojawiły się recenzje Forzy Motorsport 7 i choć są większość opinii o tytule jest bardzo pochlebnych, tak są też poważne głosy krytyki. Turn10 przygotowało rozbudowaną produkcję z niezbyt przyjaznym dla użytkownika systemem rozwoju. Swoją cegiełkę dorzucił też Microsoft i jego zaniedbania dotyczące sklepu Windows oraz opisu produktów.

Większość recenzowanych kopii Forzy Motorsport 7 przeznaczonych było dla konsoli Xbox One (sprawdź najlepsze oferty wersji konsolowej) i to właśnie na tej platformie gra ma najwyższą średnią, wynoszącą na tę chwilę 88/100. Recenzenci chwalą dobrą oprawę graficzną i dźwiękową, gigantyczną liczbę pojazdów, przyjemny model jazdy doskonale przystosowany do pada, sporo tras i wiele trybów zabawy. Z wielu opisów wyłania się obraz produkcji idealnej, której ewentualne wady są wręcz pomijalne. Problem w tym, że z grą nie jest tak różowo, jak próbuje się to przedstawić.

Forza Motorsport 7

Recenzje wersji pecetowej są trochę bardziej krytyczne, głównie z powodu problemów z działaniem produkcji. Niemniej, bardzo często przewija się temat skrzynek i mikrotransakcji, który przez wiele osób jest całkowicie ignorowany. Niesłusznie jednak, bo to właśnie te kwestie bardzo negatywnie wpływają na postrzeganie nowej Forzy. Podczas rozgrywki gracz zarabia kredyty, które może przeznaczyć na zakup aut oraz skrzynek z nagrodami. Problem w tym, że sam system został zaprojektowany jakby był żywcem wyjęty z jakiejś gry F2P.

Standardowo podczas wyścigów zarabiamy naprawdę małe pieniądze, przy czym ich zdobywanie możemy przyspieszyć zmieniając poziom trudności lub wykorzystując karty modyfikacji. Te ostatni znajdziemy we wspomnianych wyżej skrzynkach i są one w pełni losowe. Nie ma więc żadnej pewności, że wydane kredyty nam się zwrócą. Turn10 całkowicie wycięło za to z gry bonusy za wyłączenie konkretnych asyst. To wszystko doprowadziło do sytuacji, że zdobywanie pieniędzy może być nieco uciążliwe. Jedynym dobrym wyjściem jest po prostu zwiększenie długości czasu wyścigu, co przekłada się potem na większą wypłatę, ale zmusza nas do jeżdżenia od kilkunastu do kilkudziesięciu minut na tej samej trasie. Mamy do czynienia z klasycznym „farmieniem” znanym z gier darmowych.

Forza Motorsport 7

Turn10 potwierdziło w rozmowie z serwisem ArsTechnica, że w Forzie Motorsport 7 pojawią się żetony, kupowane za prawdziwe pieniądze, których będziemy mogli używać zamiennie z kredytami. Słychać już opinie, że obecny system ma zachęcać graczy do wydawania prawdziwej gotówki na grę, co będzie dla nich prostsze i mniej uciążliwe. Z całą sprawą łączy się też kontrowersja dotycząca pakietu VIP. W poprzednich grach z serii osoby z takim statusem otrzymywały ciągły bonus do kredytów zdobywanych podczas wyścigów. W FM7 deweloper zmienił ten system, przez co bonus otrzymujemy tylko na 25 wyścigów.

Żeby było ciekawiej, ani deweloper, ani wydawca, nigdzie nie pochwalili się taką informacją. Opisy w sklepie Microsoftu nie mówiły nic na temat tego, że bonusy nie są stałe i przepadają, a klienci, którzy nabyli taką wersję poczuli się oczywiście oszukani. Firma z Redmond dodała odpowiednie zapisy dopiero wtedy, gdy o całej sprawie zrobiło się głośno w mediach.

Pozostaje też temat innych problemów, które zostały zaskakująco przemilczane w wielu recenzjach, a które z łatwością sami rozpoznaliśmy. Znany wszystkim fanom serii tryb Forzavista został obcięty do granic możliwości. Część osób może nawet nie znaleźć tej opcji, bo usunięto ją całkowicie z menu. Kto pamiętał ciekawe komentarze wypowiadane m.in. przez Jeremy’ego Clarksona, ten będzie czuł się naprawdę mocno zawiedziony tym, że w FM7 nie usłyszy w zasadzie żadnej wypowiedzi na temat swojego auta. Dodatkowo, grając tylko w gronie przyjaciół w grze zamkniętej nie otrzymacie żadnych kredytów za wyścig. Żeby było zabawniej, gra nie pozwoli Wam nawet dodać w takiej sytuacji przeciwników sterowanych przez komputer, co jest już nie tylko niezrozumiałe, ale wręcz nielogiczne.

Forza Motorsport 7

Co do samego AI, to trudno powiedzieć, by stało na wysokim poziomie. Auta potrafią taranować wszystko na swojej drodze i specjalnie nie zważają na to, że jedziemy przed lub obok nich. Dodatkowo potyczki z komputerem nie są specjalnie wyrównane, bo gra na wyższych poziomach trudności po prostu oszukuje. Sytuacji nie poprawia tryb wieloosobowy, w którym nie przewidziano kar za uderzenia w innych zawodników. Dlatego też pełno jest osób, które na pierwszym zakręcie próbują nas wyrzucić z toru i w ten sposób zyskać przewagę. Pomimo szumnych zapowiedzi w grze nie ma też dynamicznej pogody - jest jedynie namiastka takiej opcji. Dopełnieniem jest kwestia problemów z pobraniem tytułu, o czym już zresztą pisaliśmy.

Poniżej znajdziecie wybrane oceny gry Forza Motorsport 7 w wersji na Xbox One i PC:

 • GamesRadar+ – 100/100,
 • Windows Central – 100/100,
 • Gaming Nexus – 95/100,
 • LevelUp – 90/100,
 • GameStar – 90/100,
 • Gry-Online.pl – 90/100 (PC),
 • Hardcore Gamer – 90/100,
 • God is a Geek – 85/100,
 • PC Gamer – 82/100 (PC),
 • GameSpot – 80/100 (PC),
 • USgamer – 80/100,
 • PCGamesN – 70/100 (PC),
 • Shacknews – 60/100 (PC).
Konkurs Palit Polska
Ocena aktualności:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
cichy45 (2017.10.04, 18:42)
Ocena: 43

0%
Nie dość, że gry są już pocięte na biedną podstawę + milion DLC, to teraz za możliwość normalnego grania trzeba będzie płacić regularny haracz zwany ładnie 'Abonamentem VIP'.

A potem - skąd te piractwo?
Fonzie (2017.10.04, 18:55)
Ocena: 11

0%
'Mamy do czynienia z klasycznym „farmieniem” znanym z gier darmowych.'

ArtMoney=Problem Solved :-)
KrossFyre (2017.10.04, 18:57)
Ocena: 17

33%
40 punktów różnicy między najwyższą i najniższą oceną. Skąd ten rozstrzał? Jeden serwis otrzymał zapłatę, drugi nie? :D
zomeer (2017.10.04, 19:02)
Ocena: 18

0%
Zapłać 200zł za grę a potem 40zł/m aby wgl. mieć szanse wykupić wszystkie auta w grze w najbliższych 5 latach gry :D
A potem płacze o piractwo.
To ja już wole sensowne gry f2p, gdzie przy minimalnym nakładzie kasy 30zł/m mogę grać normalnie i cieszyć się grą lub jak w lolu nie wydawać nawet grosza i mieć wszystko poza skinami do postaci. A i te można zdobyć za darmo.
HiT92 (2017.10.04, 19:05)
Ocena: 35

0%
Aha...gra kosztuje 250zł w podstawowej wersji, a oni jeszcze jakieś żetony rodem z gier na smartfony wrzucają. W d***ch się poprzewracało.
Master Husky (2017.10.04, 19:07)
Ocena: 14

0%
Ile razy podchodziłem do jakiejś forzy tak sie zastanawiałem o co chodzi z tymi zachwytami
McMenel (2017.10.04, 19:21)
Ocena: 20

0%
Co się dziwić konsole wprowadziły wiele rozwiązań które zabijają rynek gier. Patrz opłata za możliwość gry online, haracz płacony przez developera aby móc wypuścić grę na danej konsoli. Konsole i ich model biznesowy są powodem coraz większego drenażu portfeli tych którzy chcą sobie pograć. Bonusy w grze single za prawdziwe pieniądze to coś co może być wprowadzone jedynie dzięki zamkniętym systemom. Na PC zawsze będzie można jakoś oszukać grę. Na konsoli już nie.
ja__ (2017.10.04, 19:58)
Ocena: 12

0%
kolejna srednia gra (no dobra jest lepsza niz średnia, ale te idiotyczne rozwiązania), ktora jest zbyt wysoko oceniona przez mainstreamowe media :)

Strasznie pazerny wydawca - ja tytuł całkowicie olewam.
nietrol (2017.10.04, 20:20)
Ocena: 2

0%
Fonzie @ 2017.10.04 18:55  Post: 1099343
'Mamy do czynienia z klasycznym „farmieniem” znanym z gier darmowych.'

ArtMoney=Problem Solved :-)


działa?
Thorns (2017.10.04, 20:30)
Ocena: 3

0%
Zamierzałem kupić FM7 na dniach, ale po tym co tam się odpierdziela jednak zostaje w FH3.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Sytuacja jednak powoli się stabilizuje. IDC opublikowało właśnie kolejny raport dotyczący rynku PC. 33
W przypadku polskiej dystrybucji trzeba dopłacić kilkaset złotych. 42
Poprawa sytuacji dopiero na wiosnę, być może. 160
Ogrzewanie wody w kranach i basenach to następny krok. 26
Bezpieczeństwo i szybkość na pierwszym miejscu. 45
Chodzi oczywiście o wyczekiwany od dawna model Galaxy X. 10
Firma miała kłamać i zwodzić inwestorów. 69
"Wygaszanie" Panelu Sterowania trwa. 39
Aż trudno uwierzyć, że ceny osiągnęły taki poziom. 60
Google zaciska twórcom pętlę. 38
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane