Aktualność
Adrian Kotowski, Czwartek, 28 września 2017, 14:58

Kolejna duża premiera i kolejna wpadka Microsoftu. Niedawno uruchomiona została opcja wstępnego pobrania gry Forza Motorsport 7 na PC i XONE. O ile posiadacze konsol raczej nie uświadczą żadnych problemów, tak właściciele pecetów muszą zmagać się z tragicznie działającym Sklepem Windows. Oficjalne forum gry jest zalane tematami dotyczącymi błędów podczas ściągania plików, a Microsoft już potwierdził, że bada sprawę.

Problemy z pobieraniem aplikacji ze Sklepu Windows to nic nowego, bo towarzyszą nam już od udostępnienia tej platformy. Są one szczególnie uciążliwe w przypadku tytułów, które zajmują na dysku po kilkadziesiąt gigabajtów. Najczęstszym błędem jest samoczynne przerwanie pobierania i brak możliwości jego wznowienia. Sklep Windows wymaga wtedy od nas uruchomienia całej operacji od samego początku, a nasz wcześniejszy postęp po prostu znika.

Tak jest właśnie w przypadku Forzy Motorsport 7, ale tak samo było też z Forzą Horizon 3 i Gears of War 4. Nie trzeba raczej tłumaczyć, jak frustrujące może być, gdy po pobraniu np. 80 GB ze 100 GB zajmowanych przez tytuł, otrzymujemy wspomniany wyżej błąd i musimy zaczynać od nowa. Osoby, które doświadczyły tego problemu nie pozostawiają suchej nitki na deweloperach i wydawcy. Frustrację wylewają w swoich tematach na oficjalnym forum Forzy, a także m.in. na Reddicie. Zarzucają Microsoftowi, że nie wyciąga wniosków z sytuacji, które miały miejsce przed premierą FM7. Część osób dziwi się, jakim cudem tak duże problemy z pobieraniem występują tylko w Sklepie Windows, a omijają platformy Steam, Uplay, czy Origin.

Firma z Redmond poinformowała w oficjalnym komunikacie, że bada przyczyny powstawania błędu i pracuje nad jego wyeliminowaniem. Trudno jednak wierzyć w te zapewnienia, skoro problem znany jest od co najmniej dwóch lat. Przedsiębiorstwo miało więc sporo czasu, by zrobić z nim porządek. Nikogo chyba w związku z tym nie dziwi bardzo zła opinia Sklepu Windows i prośby o wydawanie gier Microsoftu na Steam, gdzie po prostu wszystko działa bez zarzutu. Możemy też kupić Forzę Motorsport 7 na Xboxa One (lub Xboxa One X - tu sprawdzisz najlepsze oferty) i cieszyć się zabawą bez tak drakońskich kombinacji.

Warto na koniec wspomnieć o swego rodzaju obejściu problemu i pobraniu plików przez akcelerator pobierania. Taka możliwość została jakiś czas temu ujawniona w serwisie Reddit, a przypomniał o niej użytkownik naszego forum jankesdz. Cała operacja nie jest może najprostsza, ale postaramy się przedstawić proces w jak najbardziej przystępny sposób.

Do jej przeprowadzenia potrzebujemy dwóch aplikacji: Fiddler (np. w najnowszej wersji 4) i Internet Download Manager (do pobrania tutaj). Po instalacji obu programów, uruchamiamy pierwszy z nich i klikamy na opcję WinConfig znajdującą się na górnej belce. Pojawi się nowe okno, w którym z listy wybieramy Sklep, a zmiany zapisujemy.

Fiddler

Następnie odpalamy Sklep Windows i rozpoczynamy pobieranie interesującej nas aplikacji (w naszym przypadku demo Halo Wars 2, ale z Forzą Motorsport 7 nie będzie żadnych różnic). Gdy pobieranie się rozpocznie w głównym oknie Fiddler zaczną pojawiać się nowe wpisy. Klikamy na jeden z nich prawym przyciskiem myszy i z rozwijanego menu wybieramy Copy > Just Url. W ten sposób uzyskaliśmy bezpośredni link, z którego skorzystamy w programie Internet Download Manager.

Fiddler

Odpalamy wspomnianą aplikację i klikamy przycisk Dodaj Url. To właśnie tutaj wklejamy link (po prawej stronie powinna pojawić się wielkość pliku – w naszym przypadku 16,6 GB; dla Forzy Motorsport 7 będzie to 95 GB), klikamy OK, przechodzimy do kolejnego okna z wyborem miejsca zapisu i na koniec wybieramy Ściągaj teraz. Gdy link działa możemy wstrzymać lub anulować pobieranie w Sklepie Windows. Jeśli nie, kopiujemy z Fiddler kolejny. 

Internet Download Manager

Program pobiera się najczęściej z pełną prędkością naszego łącza. Nie ma też większych problemów ze wznowieniem ściągania po jego wstrzymaniu. Warto jednak wspomnieć o tym, że linki czasem wygasają, co może być powodem pojawienia się błędu. Na szczęście i na to jest rozwiązanie. Gdy Internet Download Manager poinformuje nas o błędzie NIE usuwamy niedokończonego pobierania. Zamiast tego ponownie odpalamy Sklep Windows, włączamy ściągnie aplikacji (znowu Forzy Motorsport 7) i tak jak wcześniej kopiujemy link z programu Fiddler.

Internet Download Manager

Tym razem jednak NIE wklejamy go przez Dodaj Url, a zamiast tego przechodzimy na listę pobierania, wybieramy nasz plik i po kliknięciu na niego prawym przyciskiem myszy z rozwijanej listy wybieramy opcję Parametry. W nowym oknie w miejscu Adres podmieniamy stary link na nowy, który przed chwilą skopiowaliśmy. Po potwierdzeniu z belki głównej wybieramy Dokończ i pobieranie zostanie wznowione. 

No więc pobraliśmy grę, ale pozostaje jeszcze kwestia jej instalacji. Część aplikacji ze sklepu Windows Store pobranych w wyżej opisany sposób można zainstalować po prostu wywołując instalator przez dwukrotne kliknięcie na plik. Z innymi jest jednak trudniej i niestety tutaj myślimy też o nowej Forzie. Zacznijmy od zmiany nazwy pobranego przez nas pliku na prostszą – w naszym przypadku forza7 ze standardowym rozszerzeniem EAppxBundle.

Aplikację będziemy instalować przez okno komend w Windows PowerShell. Przed tym jednak musimy jeszcze odpowiednio skonfigurować nasz system. W menu Start wpisujemy Ustawienia dla deweloperów i w nowym oknie włączamy Tryb dewelopera (potrzebne pliki pobiorą się automatycznie). Jeśli nie chcemy instalować nowej gry na dysku C, musimy jeszcze zmienić domyślną lokalizację instalacji programów ze Sklepu Windows. W menu Start wpisujemy Ustawienia, następnie klikamy na System i z listy wybieramy Pamięć. Znajdujemy opcję Zmień lokalizację zapisywania nowej zawartości i w nowym oknie ustawiamy, gdzie instalowane będą programy.

Gdy już to zrobiliśmy, możemy zamknąć okna ustawień i przejść do folderu z pobranym przez nas plikiem. W naszym przypadku aplikacja została pobrana bezpośrednio na dysk F. W oknie wybieramy Plik, przechodzimy do opcji Otwórz program Windows PowerShell i z rozwijanej listy wybieramy opcję odpalenia z uprawnieniami administratora.

Pojawi się charakterystyczne, niebieskie okno ze ścieżką do folderu. Dla upewnienia się, sprawdzamy komendą dir, czy nasz plik znajduje się w tym miejscu i jeśli tak, przystępujemy do instalacji. W oknie wpisujemy komendę:

add-appxpackage nazwa_naszego_pliku

PowerShell

Po krótkiej chwili w górnej części okna pojawi się pasek postępu, prezentujący proces instalacji. Po jego zakończeniu gra/aplikacja powinna być zainstalowana i można ją odpalić z np. z menu Start.

Ocena aktualności:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
ZlotoUchy (2017.09.28, 15:00)
Ocena: 14

0%
Pirata nie będzie? xD
Avalanc (2017.09.28, 15:02)
Ocena: 34

0%
Ahahaha... instrukcja na 3xA4 jak uruchomić grę. To chyba jakiegoś kiepskiego pirata prościej.
kamilord (2017.09.28, 15:03)
Ocena: 10

0%
pamietam jak mialem tez spory problem przy probie instalacji gears of war 4, cos z tym sklepem nie zawsze jest ok :)
Putout (2017.09.28, 15:14)
Ocena: 19

0%
Ale porażka ten ich sklep. u mnie od kilku dni jest błąd który uniemożliwia pobranie czegokolwiek. Komunikat w stylu: mamy błąd i spróbuj później xD żadnego numeru błędu ani how to fix. Padło totalne. jak oni chcą zmusić ludzi do korzystania z tego skoro WS ma prawie 8 lat a wygląda jakby miało 8 godzin.
private123 (2017.09.28, 15:17)
Ocena: 3

0%
Tym bardziej się cieszę że nie kupiłem jeszcze tej gry. Poczekam jeszcze pare miechów i powinno być ok. Na pocieszenie, zostały mi jeszcze do przejścia DLC do FH3. :D
*Konto usunięte* (2017.09.28, 16:09)
Ocena: 7
Gdy ściągałem Forza Apex ok. rok temu to też miałem problemy z pobieraniem. Wywalało jakiś bląd i co gorsza nie chciało zacząć nawet od nowa. Pomogło zresetowanie aplikacji Sklep z poziomu powershell, po tym pobrało grę od początku.
Teraz natomiast widze jakiś inny bląd, a mianowicie mam napisane 'pobrano X MB z X MB', przy czym wartość X stale się zwiększa. Raczej powinno być 'pobrano X MB z Y MB', gdzie Y to wartośc stała. Do tego pobiera z prędkością 100-400kB/s, podczas gdy speedtest pokazuje, że Internet teraz wyciąga z 20MB/s.
jankesdz (2017.09.28, 16:13)
Ocena: 1

0%
Pisałem o tej metodzie na waszym forum parę dni temu ;)
lukadd (2017.09.28, 16:40)
Ocena: 2

0%
Następnym razem pisz artykuł na forum może trafisz na główną :D

Ps. Mi się forza szczęśliwie pobrała pierwszego dnia preloadu.
matekmz (2017.09.28, 16:41)
Ocena: 0

0%
jankesdz @ 2017.09.28 16:13  Post: 1097987
Pisałem o tej metodzie na waszym forum parę dni temu ;)

Akurat tego nie widziałem, ale dzięki, że się tym zająłeś! ;)
azgan (2017.09.28, 17:02)
Ocena: 3

0%
Pisał, pisał. Blind podłapał temat właśnie od niego, ale zrobił to i tak znacznie lepiej.

jankesdz @ 27 Wrzesień 2017 - 19:07

Dla kogoś kto chce spróbować.
- Pobieramy jakiś manager pobierania (np Internet Download Manager) oraz aplikację przechwytującą ruch sieciowy (np Fiddler2).

- Uruchamiamy pobieranie Forzy w sklepie MS monitorując przy tym ruch sieciowy, będzie masa powtarzających się połączeń typu 'http://tlu.dl.delivery.mp.microsoft.com/fi...vice/files/...'
- Kopiujemy adres do IDM, powinno pokazać 95,288GB (lub 95,3GB)pobierania. Jeśli pobieranie ruszy to anulujemy zadanie w sklepie MS. Jeśli zerwie połączenie lub sami je przerwiemy i nie ruszy samo to: znowu otwieramy sklep MS i zaczynamy pobieranie na tyle żeby przechwycić nowy adres (Wygląda na to że wygasają co 12h, ja pobierałem ponad 30h z moim netem). Następnie w IDM: PPM na zadaniu-Parametry-Adres i podajemy nowy adres. Powinno bez problemu ruszyć dalej. Jeśli są błędy to podaliśmy adres do innego pliku np: pliku licencji. Próbujemy wtedy jeszcze raz, nie zmieniamy pobieranego pliku! Nie podajemy nowego adresu w głównym oknie IDM- utworzy to nowe pobieranie od początku a nie shaszuje aktualne

-Warto zapisywać temp i docelowy na 2 różnych dyskach dla przyspieszenia kopiowania (1-temp,2-docelowy pobierania,1-instalacji), po pobraniu będzie około godzinę łączyć pliki (na tym samym dysku, na 2 różnych pewnie kwestia 15 minut) a później dochodzi instalacja.

- Po połączeniu pobranych części dostaniemy plik z rozszerzeniem 'EAppxBundle'. Nie zainstaluje się go samym kliknięciem. Plik jest podpisany cyfrowo także nie trzeba kombinować z licencjami i PowerShell powinien zainstalować go bez problemu.

- Włączamy w ustawieniach Tryb Developerski. Następnie uruchamiamy PowerShell jako admin i wklejamy polecenie:
Gra zainstaluje się w wybranym w ustawieniach folderze domyślnym dla swojego typu.

- Mamy zainstalowaną podstawkę, jeśli ktoś ma Deluxe lub Ultimate to pobiera dodatki (1-2MB raptem)

Podczas pobierania przez IDM 3x zerwało połączenie i wygasły linki, dało się bez problemu wznowić a plik poskładał się do kupy i zainstalował. Gra w 'Aplikacje i funkcje' zajmuje 95,2GB także myślę że zainstalowała się poprawnie i będzie działać. Jeśli ktoś ma problem z błędami pobierania przez sklep MS to można spróbować w ten sposób.
Kolejny plus to że mamy instalkę i jeśli ktoś ma więcej kompów to może z dysku zainstalować na następnych czy u znajomego jeśli kupił grę (prawdopodobnie).
I następną zaletą jest to, że to jedyna opcja 'Backupu' gry!!! Nie da się zbackupować już zainstalowanej gry. Próbowałem i utworzony plik nie ma podpisu i zostanie odrzucony przez PowerShell przy próbie instalacji.
E: Niektórzy pisali że idzie im na 30% łącza. U mnie przez cały czas szedł max 8,2Mbita, IDM tworzy 8 zadań pobierania, może dzięki temu hula.


Opis Bilnda jest bardziej przejrzysty w dodatku dołączył screeny obrazujące cały proces.

jankesdz zainspirowałeś Bilnda do napisania poradnika w takiej formie w jakiej powinien być ;)
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane