Aktualność
Piotr Gontarczyk, Środa, 27 września 2017, 04:34

Internet mogą czekać ciężkie czasy. W miniony weekend dwa serwisy internetowe amerykańskiego koncernu CBS zawierały JavaScript, który po kryjomu uruchamiał na komputerach internautów kopanie kryptowalut, obciążając ich procesory.

W kodach stron serwisów Showtime.com oraz ShowtimeAnytime.com odnaleziono JavaScript napisany przez Code Hive, a więc firmę dostarczającą tego typu rozwiązania do czerpania korzyści ze stron internetowych, poprzez kopanie kryptowaluty Monero, jako alternatywę dla reklam. Administratorzy wymieniowych serwisów CBS po ujawnieniu sprawy usunęli kod Code Hive, ale do tej pory nie wiadomo, jak w ogóle trafił na strony Showtime.com i ShowtimeAnytime.com. Firma CBS w tej sprawie milczy jak grób. Niewykluczone że serwisy padły ofiarą hakerów, albo ktoś z cwańszych pracowników umieścił JavaScript w kodzie, aby się trochę dorobić. Za mało prawdopodobne można uznać to, że było to działanie oficjalne firmy CBS.

Code Hive odmawia ujawnienia personaliów klienta, dla którego kod kopał kryptowalutę, ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że jest to osoba prywatna, a nie podmiot gospdarczy.

Showtime.com i ShowtimeAnytime.com to już kolejne strony internetowe, które ukradkiem wykorzystują sprzęt internautów do kopania kryptowalut. Ostatnim, dużym przypadkiem tego typu był serwis The Pirate Bay. Niestety, w przyszłości może być tylko gorzej. Z drugiej strony, tego typu przypadki mogą doprowadzić do tego, że rządy oraz ponadpaństwowe instytucje, takie jak np. Unia Europejska, zaczną kryptowaluty aktywnie zwalczać. Może kryptowaluty jednak okażą się dla internautów zbawienne, wypierając reklamy? Taki scenariusz oznaczałby konieczność uregulowania tego typu praktyk, np. nakładając obowiązek informowania internauty o tym, że (zamiast wyświetlania reklam) serwis internetowy "kopnie sobie" trochę kryptowaluty, w trakcie wizyty. Na razie wygląda to, niestety, źle.

Ocena aktualności:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
cgdestroyer (2017.09.27, 05:29)
Ocena: 25

0%
Na szemranych stronach to jeszcze rozumiem ale Showtime? no to trochę jaja są :)
Wolfixx (2017.09.27, 05:45)
Ocena: 32

0%
pytanie bo nie mam pewności: ale skoro to tylko JS to nie wystarczy jakiś skrypt blocker?
deton24 (2017.09.27, 05:55)
Ocena: 8

0%
Taa. Ostatnio przy poprzednich newsach opisywano jak dodać odpowiedni filtr w Adblocku. Można też odpowiednim poleceniem zatrzymać koparkę.
Ruthven (2017.09.27, 06:13)
Ocena: 35

0%
Wszystko zależy od tego, jak w praktyce by to miało działać. Jeśli takie strony by obciążały CPU w nieznacznym stopniu i przez krótką chwilę, tak aby cała akcja była niezauważalna, to jak dla mnie to mogą na każdej stronie powywalać wszystkie reklamy i zastąpić to koparkami.
SunTzu (2017.09.27, 06:19)
Ocena: 15

0%
Nie mój drogi idea kopania to wykorzystanie na ile to możliwe mocy każdego rdzenia, cachu i co tylko siedzi w kompie.

Mało tego może być tak, że musisz pokopać 1-2min, by wejść na stronę albo dostęp płatny.
Ja za tym drugim w sumie jestem za. Z chęcią płacę za jakość i rzetelność. Nie ma sensu czytać marnej jakości artykułów/prasy/portali.
Jeśli widzę, że dziennikarz np. jest totalnie nieprzygotowany, nie używa odpowiedniego słownictwa. Pytania zadaje mało konkretne z których wiele może nie wynikać- to jest to dla mnie strata czasu.
Np. ostatnio modne są wywiady na temat sądów itp...
...oczekiwałbym, by za każdą tezą padałby konkretny paragraf lub z czego to wynika.

Czegoś takiego nie znajdziesz ani na onecie, gazecie.pl, jak i dorzeczy, wpolityce, wd..., ale bywają takie w gazeta prawna.
Podobnie sprawy medyczne artykuły w onecie,gazecie,dorzeczy są sporadycznie merytoryczne- pisze się pod hejt często. Np. mp.pl pisze bardzo merytorycznie.

Dlatego wolę oddać netflix-owi trochę kasy i nie przejmować się całą resztą.
NiemcyMnieBija (2017.09.27, 07:38)
Ocena: 19

0%
Ta. Myśleli że nikt nie zauważy i będą sobie dorabiać na nieświadomych ludziach. To co się odpierdala z tym kopaniem zaczyna przechodzić ludzkie pojęcie.

Mam nadzieję że jak najszybciej powstanie na to paragraf i dowalą takim 'przedsiębiorcom' takie kary że się zesrają.

Bezczelność ludzka nie zna granic.
om3ga (2017.09.27, 08:17)
Ocena: 42

0%
Za samo odpalajace sie gówno-reklamy z video i dzwiekiem to ktos powinien leżec krzyżem na grochu przez tydzień.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Wiedźmin łącznie sprzedał się w liczbie ponad 33 milionów kopii. 30
Zła wiadomość dla osób, które słuchają muzyki za pośrednictwem platformy. 23
Posiadacze GeForce’ów mogą zacierać ręce. 31
Chip znajdzie zastosowanie w smartfonach z segmentu mid-range. 4
Zła wiadomość dla fanów Lary Croft. 10
Kolejna gra do biblioteki. Humble Store rozdaje graczom pecetowym kolejną darmową grę. 10
To najdroższy smartfon w portfolio południowokoreańskiego producenta. 6
Nasze procesory są "epyckie." Na targach Cloudfest odbywają się prezentacje, zapowiedzi oraz konferencje prasowe związane z całą branżą usług chmurowych, w tym także sprzętu. 36
To może być bardzo drogie "ups!". 73
Amerykanie i Rosjanie największymi piratami. 33
Trochę taniej niż u konkurencji, ale wciąż trudno mówić o atrakcyjnych cenach. 16
Ty wybierasz przeglądarkę, a Windows 10 wie lepiej. 64
Artykuły spokrewnione
O autorze
Piotr Gontarczyk
Dziennikarz internetowy z wieloletnim doświadczeniem w branży. Publikował swoje artykuły na łamach kilku popularnych wortali, był także redaktorem naczelnym jednego z nich.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane