Aktualność
Piotr Gontarczyk, Poniedziałek, 25 września 2017, 04:28

Czas zacząć się bać. Rambus poinformował o tym, że ma gotowy prototyp DIMM Chipsetu dla pamięci typu DDR5, przeznaczony do zastosowań w wielko-skalowych centrach danych, wysoko-wydajnych serwerach oraz stacjach roboczych. Rambus, wbrew temu co podają inne serwisy, nie ma prototypu pamięci DDR5.

Nowy produkt Rambusa to bufor danych (Data Buffer), a jego przeznaczeniem są przyszłe moduły RDIMM (Registered DIMM) i LRDIMM (Load Reduced DIMM). Bufor ten w tego typu modułach umieszcza się pomiędzy układami pamięci DRAM i kontrolerem w procesorze lub chipsecie na płycie głównej. Rambus chwali się, że pod tym względem wyprzedza konkurentów i chce być gotowy, gdy specyfikacja DDR5 zostanie ukończona.

Skoro o tym mowa, to warto wspomnieć o tym, że JEDEC (Joint Electronic Devices Engineering Council) nie sfinalizowała jeszcze rynkowego standardu pamięci DDR5. Gotowa specyfikacja, według założeń, ma zapewniać dwukrotnie większą przepływność danych DDR5 względem DDR4 - 6,4 zamiast 3,2 Gb/s. W efekcie przepustowość pamięci RAM typu DDR5 ma wzrosnąć z 25,6 do 51,2 GB/s. Z dotychczasowych, oficjalnych doniesień wynikało, że bazową częstotliwością nowego standardu ma być DDR5-4800.

Pierwszych modułów DDR5, do zastosowań serwerowych, spodziewać się można najwcześniej w 2019 roku. Rambus w branży IT od ponad dwóch dekad znany jest jako patentowy troll, tak więc do tego czasu zapewne niejedna firma będzie się mierzyć z pozwem. Rambus w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku mamił całą branżę IT swoją ponoć rewolucyjną pamięcią RDRAM i DRDRAM. Co najmniej trzy duże firmy złapały się na ten haczyk. Pierwszą ofiarą Rambusa był Cirrus Logic, który specjalnie pod kątem RDRAM zaprojektował swoje akceleratory 3D Laguna3D. Cirrus Logic był wcześniej bardzo znany i szanowany, jako producent kontrolerów grafiki. Układy Laguna3D były ostatnimi, jakie Cirrus Logic wprowadził na rynek. Poniesione straty finansowe sprawiły, że firma w tej branży nigdy się już nie podniosła. Na bajki Rambusa złapała się ekipa Creative Labs, stosująca RDRAM na kartach Graphics Blaster seriii MA3. Niedługo potem, także Creative Labs wycofało się z rynku kart graficznych. Ostatnią ofiarą był... Intel, który pod koniec 1999 roku postawił na RDRAM w platformach dla procesorów Pentium III Xeon oraz rok później Pentium 4 (rdzeń Willamette). Już w 2001 roku Intel rakiem zaczął wycofywać się z tej drogiej tragedii. Dziś procesory Pentium 4 pamięta się przede wszystkim z tego, co cechowało rdzenie Prescott (na polski - grzałka). Mało kto pamięta, że już pierwsza generacja Pentium 4 była wielką wtopą, właśnie przez absolutnie nieopłacalną pamięć Rambusa. Wtopą wykorzystaną przez AMD, do bólu.

Po tych porażkach Rambus zajął się wyprzedzaniem innych firm w opracowywaniu ujawnianych albo mniej lub bardziej otwartych standardów, patentując je, ale nie po to by tworzyć produkty. Przede wszystkim po to, aby gonić wszystkich innych po sądach, domagając się odszkodowań. To że Rambus wokół DDR5 zrobi smród jest oczywiste. Nie tylko ze względu na historię firmy. Także ze względu na to, że Rambus chwali się buforem danych dla standardu pamięci, którego... jeszcze nie ma. W przypadku chyba każdej innej firmy to nie byłby problem. Rambus to jednak coś innego.

Ocena aktualności:
Ocen: 23
Zaloguj się, by móc oceniać
Vega (2017.09.25, 05:11)

0%
Filip454 @ 2017.09.25 04:59  Post: 1097031
Potok... potocyzmów.


Witam kolegę od stwierdzenia, że Wiedźmin to była 'średniawa gra', no i że było sporo lepszych, polskich gier. Nie przedstawiłeś wtedy listy nawet z jedną.

http://pclab.pl/kom89628.html=1094135
Vega (2017.09.25, 05:19)

0%
Filip454 @ 2017.09.25 05:08  Post: 1097033
Filip454 @ 2017.09.25 04:59  Post: 1097031
Potok... potocyzmów.


Ale Vega, nie musiałeś.


Sam sobie odpowiadasz. Przykre. Oceniłeś publikację na 1, ulżyłeś sobie. Twoje argumenty mnie tak przytłoczyły, jak zwykle, że chyba pójdę spać.
BluFox (2017.09.25, 05:21)
Ocena: 7

0%
Wszystkie te firmy technologiczne to jeden wielki ślinotok na pieniądze ludzi. Dzisiaj w dobie kryzysu na moduły Nand flash widać że Rambus zazdrości dopływu gotówki z chłonnego rynku innym producentom jak Samsung Micron Infineon Elpida/ SK Hynix i już samo licencjonowanie nie wystarczy Rambusowi.

Rynek chipów wzrośnie w 2017 roku o 16%
Jak twierdzi IC Insights, w 2017 roku globalny rynek IC wzrośnie o 16%, a głównym motorem napędowym tego wzrostu ma być wyjątkowa rynkowa siła sektora pamięci DRAM i NAND flash. Według obecnych prognoz, w bieżącym roku rynek DRAM ma wzrosnąć o 55%, a rynek NAND flash o 35% w obu przypadkach niemal całkowicie w wyniku szybkiego zwiększania cen, a nie liczby sprzedawanych układów.

Jeśli nie uwzględni się dwóch wyżej wymienionych sektorów, ogólny wzrost rynku układów scalonych ma w ujęciu rok do roku wykazywać przyrost o zaledwie 6%. Oczekiwany wzrost o 16% byłby pierwszym dwucyfrowym wzrostem na rynku IC od skoku o 33% notowanego w 2010 roku - roku odbudowy po okresie recesji - a piątym dwucyfrowym wzrostem rynku IC od roku 2000Jak widać na rysunku, w ostatnich latach rynek DRAM miał znaczący wpływ na całkowity wzrost rynku chipów. Z przyrostami odpowiednio o 32 i 34% w 2013 i 2014 r. sam sektor DRAM przyczynił się do wzrostu rynku IC o 3 punkty procentowe w roku 2013 i o 4 punkty procentowe w 2014.

Z wartością 64,2 mld dolarów rynek pamięci DRAM będzie stanowił zdecydowanie największą kategorię produktową w przemyśle półprzewodnikowym w 2017 roku, wyprzedzając w rankingu oczekiwany na pozycji drugiej rynek układów MPU przeznaczonych dla komputerów standardowych oraz serwerów (wart 47,1 mld dolarów) o 17,1 mld dolarów.
BluFox (2017.09.25, 05:27)
Ocena: 13

0%
Kowaliks @ 2017.09.25 05:20  Post: 1097037
Ciężko oskarżać Rambusa o trolowanie - po prostu walczą o swoje. A nawet jeśli przeginają przysłowiową pałę, to należy pamiętać, że mają ponad 1300 patentów związanych z systemami pamięci i co roku dochodzi kolejne kilkadziesiąt.

Ponieważ nie są firmą o nieograniczonym budżecie, pochodzącym z innych biznesów (jak na przykład Micron czy Samsung), nie mogą też sobie pozwolić na puszczanie płazem korzystanie z nielicencjonowanych technologii. Jeden większy poślizg i leżą. Oczywiście gryzie ich to czasem w d..., gdyż po latach kosztownych procesów sąd się wkurzył i anulował... patenty.

Rambus jest takim samym trollem patentowym jak Apple. Nic więcej nie trzeba pisać o tym producencie.
1...

Rambus znowu w akcji. Tym razem uderza w kolosa. W IBM.
nana przede wszystkim z pozywania wszystkich dookoła, firma Rambus po raz kolejny idzie na wojnę o pieniądze. Tym razem firma nie korzysta ze wsparcia amerykańskiego urzędu patentowego, a wręcz ignoruje jego orzeczenie.

Sprawa dotyczy domniemanego złamania patentów obejmujących kontrolery pamięci. Przestępstwa tym razem miała dopuścić się firma IBM. W czerwcu bieżącego roku, amerykański urząd patentowy odrzucił skargę Rambusa, który poskarżył się na to, że IBM opatentował coś, na co ten pierwszy patent uzyskał wcześniej. Co ciekawe, IBM swój patent ma od ośmiu lat, a Rambus budzi się dopiero teraz.

Pomimo orzeczenia urzędu, Rambus idzie z firmą IBM do sądu. Odpowiedni pozew został już złożony w sądzie federalnym w San Jose. Rambus twierdzi, że orzeczenie urzędu patentowego jest niesprawiedliwe, patent firmie IBM się nie należy, a urzędnicy dokonali nieprawidłowych ocen sprawy.

Firma Rambus powinna chyba opatentować patent na patenty patentowania.
..........................


2...
Rambus znowu szaleje – kolejny wielki pozew
Rambus nie popuści nikomu – do amerykańskich sądów właśnie wpłynęły nowe pozwy przeciwko największym firmom na rynku, wykorzystującym bez opłat licencyjnych między innymi takie interfejsy jak PCI Express, SATA, czy kontrolery DDR3.

Raz jeszcze Rambus, firma znana kiedyś produkcji ciekawych, choć drogich pamięci RAM, a teraz z pozywania kogo tylko można, dała o sobie znać składając masowy pozew przeciwko wielkim producentom sprzętu.


Pozwy złożone w Amerykańskiej Międzynarodowej Komisji Handlu (ITC) oraz sądzie w Kalifornii przez Rambus Dally oraz Barth dotyczą firm Broadcom, Nvidia, Freescale, STMicroelectronics, LSI oraz MediaTek. Rambus oskarża je o łamanie praw patentowych do „swoich” produktów, takich jak powszechnie znane PCI Express, SATA, Serial Attached SCSI, DisplayPort, DDR, DDR2, DDR3, mobile DDR, LPDDR2, LPDDR3 oraz GDDR3.


“Próbowaliśmy sprzedać tym firmom licencję już od pewnego czasu, lecz bez rezultatu. Jeden z rozmówców powiedział nam, wprost że potraktują nas poważnie dopiero wtedy, gdy ich zaskarżymy. Pozostali próbowali grać na zwłokę zamiast znaleźć wyjście z sytuacji” powiedział Harold Hughes, prezydent firmy Rambus. „Nasza firma zainwestowała setki milionów dolarów w rozwój technologii stanowiących podstawy technologii cyfrowej. W naszej branży wiedza o patentach przez nas zarejestrowanych jest powszechna, a ich wykorzystywanie bez jej posiadania jest naganne. Dlatego też by być uczciwi wobec naszych akcjonariuszy oraz odzyskać utracone pieniądze wchodzimy na drogę sądową by chronić naszą własność intelektualną oraz walczyć o należne odszkodowanie” dodał.

Pozew złożony w ITC ma na celu wprowadzenie zakazu importu na wszystkie łamiące prawa patentowe produkty, a te złożone w kalifornijskim sądzie dotyczą złamanych patentów oraz wypłaty odszkodowania za poniesione straty.
.:Proxy:. (2017.09.25, 05:30)
Ocena: 13

0%
Vega @ 2017.09.25 05:19  Post: 1097036
(...)


Nie ma się co przejmować, kolega tylko stara się o nagrodę w postaci bana. Mnie już zmieszał z szambem w artykule Komputer zamiast smartfona, wiec konsekwentnie obrał sobie nowy cel.
________________________________

Odnośnie Rambus-a
W juesej bycie trollem patentowym, to raczej nic nowego:E Pewnie jest już nawet uznawane i klasyfikowane jako główny profil inwestycyjny spółki ;)
BluFox (2017.09.25, 05:40)
Ocena: 12

0%
.:Proxy:. @ 2017.09.25 05:30  Post: 1097040
Vega @ 2017.09.25 05:19  Post: 1097036
(...)


Nie ma się co przejmować, kolega tylko stara się o nagrodę w postaci bana. Mnie już zmieszał z szambem w artykule Komputer zamiast smartfona, wiec konsekwentnie obrał sobie nowy cel.
________________________________

Odnośnie Rambus-a
W juesej bycie trollem patentowym, to raczej nic nowego:E Pewnie jest już nawet uznawane i klasyfikowane jako główny profil inwestycyjny spółki ;)Ale trzeba mieć zdrowe podejście do wszystkiego i nie chodzi tylko o firmę Rambus, ale i potyczki forumowe :-). Pieniędzy nie zabierze się na' drugą stronę', tak jak nie ma sensu kłócić się na forum kto kim i jakim jest jak tutaj w komentarzach


;-)
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Pokazujemy siedem obudów, które można znaleźć w polskich sklepach. 45
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Trzeba się jednak pospieszyć. Microsoft obchodzi właśnie 5-lecie marki Surface Pro. 25
Chyba mało kto lubi gluty. 55
Wyższy zegar to i wyższa wydajność. 37
Firma nie powtórzy błędu, który popełniła przy premierze modelu G6. 23
Firma kazała nam naprawdę długo czekać. 10
Wentylatorom wstęp wzbroniony. 14
Układom Intel Gemini Lake szykują się konkurenci. 5
Duża popularność najnowszej wersji oprogramowania od The Document Foundation. 29
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Seria gier nie ma ostatnio zbyt dobrej passy. 19
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Wymiana pasty daje duże korzyści. 41
Chyba mało kto lubi gluty. 55
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane