Aktualność
Adrian Kotowski, Piątek, 22 września 2017, 18:21

Informacje są coraz bardziej niepokojące. Serwis Tom’s Hardware twierdzi, że brak niereferencyjnych modeli kart RX Vega wynikać ma z problemów technicznych, z jakimi zmagać się muszą producenci urządzeń. Wiemy, że większość firm myśli o stworzeniu autorskich wersji flagowych jednostek AMD, ale są też i takie, które postanowiły z tego w najbliższym czasie zrezygnować.

Tom’s Hardware skontaktował się z przedstawicielami w zasadzie wszystkich największych podmiotów produkujących karty graficzne z układami czerwonych. XFX, Sapphire i PowerColor potwierdzili, że pracują nad swoimi „niereferentami”, przy czym tylko ostatni z nich podał na ten temat bardziej szczegółowe dane. Masowa produkcja modeli PowerColora ma rozpocząć się dopiero na początku listopada, co ma mieć związek z brakiem pamięci – wygląda na to, że AMD nie może przez to dostarczyć odpowiedniej liczby swoich SoC.

W przypadku Asusa, wiemy na pewno, że ujawnione już produkty z rodziny ROG Strix nie zawitają do sklepów w tym miesiącu, a ich premiera została przesunięta na początek października. Na marginesie warto wspomnieć, że przedsiębiorstwo potwierdziło brak jakichkolwiek nowych biosów dla swoich modeli RX Vega. Tym samym nie można spodziewać się jakiejkolwiek poprawy osiągów modelu RX Vega 64 Strix OC, którego recenzje już jakiś czas temu pojawiły się w sieci.

Ciekawie robi się, jeśli przyjrzymy się wypowiedziom przedstawicieli Gigabyte’a i MSI. Pierwszy z nich ujawnił, że jego firma może przygotować autorski model Vegi, ale jednocześnie nie ma 100% pewności, że tak się na pewno stanie i równie dobrze takiej konstrukcji może też w ogóle nie być. Karty nie zobaczymy pewnie do końca tego roku, a może nawet i dłużej.

Co do MSI, to redaktorzy Tom’s Hardware byli naprawdę zaskoczeni odpowiedzią. Firma nie zamierza tworzyć w najbliższym czasie niereferencyjnych modeli Vega i trudno powiedzieć, czy w przyszłości zmieni zdanie. Co prawda, w sieci pojawiły się zdjęcia i informacje na temat konstrukcji MSI Radeon RX Vega 64 Air Boost, ale trudno spodziewać się, by taka wersja mogła kogoś bardziej zainteresować niż edycja referencyjna.

Tom’s Hardware podaje, że powodem braku niereferencyjnych jednostek są, poza oczywiście słabą dostępnością chipów, problemy techniczne. Według źródeł portalu, przez duże różnice w jakości oferowanych chipów, producenci nie są w stanie ustalić odpowiednio stabilnej częstotliwości pracy podkręconych wersji swoich kart. Jak wiadomo, nie ma też z czego wybierać, bo dostawy SoC są bardzo małe, więc o jakiejkolwiek selekcji można zapomnieć.

Producenci mają skarżyć się też na rozbieżności w odczycie temperatury GPU zgłaszanym przez czujniki w porównaniu do pomiarów rzeczywistych, wykonywanych przez firmy. Więcej informacji na ten temat redaktorzy serwisu mają podać w jednej z nadchodzących publikacji. Trzecim problemem, o którym pisaliśmy szerzej w sierpniu, są różnice w wysokości dostarczanych przez AMD procesorów. Jak twierdzi Tom’s Hardware, producenci nadal pracują nad tym, by rozwiązać kwestię docisku systemów chłodzenia do różniących się od siebie chipów.

Radeon RX Vega 56 - sprawdź najniższe ceny

Źródło: Tom’s Hardware
Konkurs Palit Polska
Ocena aktualności:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
Zodiac (2017.09.22, 18:51)
Ocena: 38

0%
Ale ale, wystarczy że wydadzą nowe poprawione drivery i WSZYSTKIE problemy, łacznie z nierównymi chipami, znikną... ;D
NiemcyMnieBija (2017.09.22, 18:54)
Ocena: 29

0%
Poor volta.
Tramwaj z Bombaju (2017.09.22, 19:09)
Ocena: 22

0%
Vega wie, jak cały czas podgrzewać wokół siebie atmosferę.
bi3dron4 (2017.09.22, 19:11)
Ocena: 23

0%
Tak ciała jak AMD daje z Vegą, to chyba dawno nikt nie dał i długo pewnie jeszcze nie da. No może Samsung - oni umoczyli zdrowo. Ciekawe ile kosztowało AMD zaprojektowanie tego wynalazku? Może nie umoczyli tyle co Samsung, ale w plecy są na pewno. Oby się w końcu pozbierali. Nie uśmiecha mi się w przyszłości bulić za pokurcze pokroju 1050 NVce bajonskich kwot z powodu totalnego braku konkurencji.
Vendeur (2017.09.22, 19:14)
Ocena: 17

0%
W obecnej sytuacji, zarówno beznadziejnej dostępności, jak i wątpliwej efektywności i jakości samej karty, dla producentów lepszym rozwiązaniem może być po prostu całkowite zrezygnowanie z oferowania tej serii kart AMD. Bo nie ma to jak zrobić swój model, a potem nie móc go zapewnić odbiorcom, a taki zapewne będzie skutek...

To są po prostu jaja co się dzieje w ostatnich latach z działem graficznym AMD i chyba odpowiedni moment, aby ostro poleciały tam głowy za to. Gdyby nie udany Ryzen, ta Vega byłaby pewnie już gwoździem do trumny.
wuzetkowiec (2017.09.22, 19:18)
Ocena: 18

0%
Tyle czasu, tyle zapowiedzi i taaaaaka klapa. Nie dosyć, że problemy z produkcją, to sam produkt mega lipa. Ciekawe ile zainwestowali w ten projekt, ale na pewno niemało. Kto tam pracuje? Amatorzy - chałupnicy? Dosłownie kabaret.
Michael86 (2017.09.22, 20:19)
Ocena: 6

0%
Wycofać tego podkręconego FuryX z rynku. To od półtora roku jest kompletna porażka.
Trepcia (2017.09.22, 21:43)
Ocena: 11

0%
Trzeba czekac na rev 2 Vegi. Wtedy bedzie „poor volta” i „veri kul, veri klajet, emejzing oc”.
Ohoho:) (2017.09.22, 21:44)
Ocena: 16

0%
wuzetkowiec @ 2017.09.22 19:18  Post: 1096655
Tyle czasu, tyle zapowiedzi i taaaaaka klapa. Nie dosyć, że problemy z produkcją, to sam produkt mega lipa. Ciekawe ile zainwestowali w ten projekt, ale na pewno niemało. Kto tam pracuje? Amatorzy - chałupnicy? Dosłownie kabaret.


Wystarczy zwolnić tego kiepa z indii
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Szukamy osoby do pracy w laboratorium redakcyjnym. 94
Będzie drogo, ale to każdy wie. 4
Sporo szczegółowych danych. 7
Wraca sprawa zamkniętego serwisu MegaUpload. Kim Dotcom nie daje o sobie zapomnieć. 8
Dla twórców urządzenia może być to bardzo ważne partnerstwo. 0
Mamy do czynienia z dość drogim kartonem. 7
Na taką grę fani Dragon Ball czekali latami. 8
Kryptowaluty nie są głównym powodem małej podaży kart. 21
Crackerzy znaleźli sposób na zabezpieczenie. 39
Lekkie i cienkie laptopy. 6
Poprawa sytuacji dopiero na wiosnę, być może. 162
Ogrzewanie wody w kranach i basenach to następny krok. 26
Bezpieczeństwo i szybkość na pierwszym miejscu. 45
Firma miała kłamać i zwodzić inwestorów. 69
"Wygaszanie" Panelu Sterowania trwa. 40
Google zaciska twórcom pętlę. 39
Szukamy osoby do pracy w laboratorium redakcyjnym. 94
Aż trudno uwierzyć, że ceny osiągnęły taki poziom. 60
Szybkie układy dla najwydajniejszych kart graficznych. 28
Było bardzo drogo, teraz jest tylko drogo. 14
Crackerzy znaleźli sposób na zabezpieczenie. 39
Wraca sprawa zamkniętego serwisu MegaUpload. Kim Dotcom nie daje o sobie zapomnieć. 8
Google zaciska twórcom pętlę. 39
Pięć nowych modeli. Targi CES 2018 obfitowały w premiery sprzętu. 1
Ogrzewanie wody w kranach i basenach to następny krok. 26
Duża zniżka na całą serię. 23
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane