Aktualność
Piotr Gontarczyk, Czwartek, 21 września 2017, 04:57

Producenci mają puste półki. Parę dni temu pojawiła się informacja o tym, że na niereferencyjne karty graficzne Radeon RX Vega 56 i Vega 64 będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Wtedy ekipa HardwareLuxx uzyskała tylko taką informację, bo producenci woleli milczeć nt powodów. Teraz jest trochę więcej wieści.

Warto od razu przypomnieć, że debiuty niereferencyjnych kart Radeon RX Vega pierwotnie spodziewane były pomiędzy 11 i 17 września, ale żaden nie miał jak dotąd miejsca. Z ostatnich doniesień wynikało, że pierwsze modele tego typu mogą pojawić się najwcześniej w połowie października, a pozostałe być może nawet dopiero w listopadzie. Do tej pory cztery autorskie karty serii ROG Strix zapowiedział tylko Asus. Co sprawia, że wszystko się opóźnia, a reszta producentów milczy?

Według źródeł producenci po prostu nie mają wystarczająco dużo procesorów grafiki Vega 56 i Vega 64, aby móc swobodnie testować autorskie projekty kart. Z tego powodu część producentów nie może nawet sfinalizować ich projektów, a co dopiero mówić o ich zapowiadaniu. HardwareLuxx uzyskało komentarze na ten temat od przedstawicieli czterech producentów, aczkolwiek wszyscy chcieli pozostać anonimowi.

Jeden z producentów ma już autorskie projekty kart opracowane i gotowe do wprowadzenia na rynek, ale czeka na dostawy procesorów grafiki od AMD. Nie może jednak szacować, kiedy dodatkowe warianty kart RX Vega 56 będą dostępne.

Od drugiego producenta przyszło stwierdzenie, że AMD zawsze w pierwszej kolejności skupia się na modelach referencyjnych, aczkolwiek dostępność jest poważnym problemem i powoduje opóźnienia w przypadku modeli autorskich. Także ten producent nie jest w stanie podać terminu wprowadzenia na rynek swoich niereferentów.

Trzeci producent nie ma finalnych specyfikacji, ani terminów wprowadzania na rynek swoich autorskich kart. Czeka na procesory grafiki i szacuje, że nie będzie miał gotowych produktów do połowy października.

Czwarty producent też czeka na GPU i nie chciał w ogóle komentować sprawy kart niereferencyjnych.

Wszystko wskazuje na to, że AMD ma poważne problemy dostępnością procesorów Vega. Warto mieć na uwadze to, że Vega to nie jedyny problem partnerów AMD, bo producenci i tak mają problemy z produkowaniem wystarczających ilości kart z procesorami opartymi na architekturze Polaris. AMD tkwi we własnej pułapce. Pułapce niższych (formalnie) cen. Firma jednak nie ma obecnie jak z niej wyjść, bo Nvidia wciąż ma przewagę po stronie sprawności energetycznej i wydajności. No i mocy produkcyjnych TSMC.

Radeony RX Vega - sprawdź najniższe ceny.

AMD Radeon RX Vega 56 – test wydajności

Ocena aktualności:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
Trepcia (2017.09.21, 05:39)
Ocena: 15

0%
Trzeba czekac.
Fujiyama (2017.09.21, 06:20)
Ocena: -3

0%
AMD zachowuje się racjonalnie, bo inwestuje w te produkty, które przynoszą największy zysk.
Ryzen w różnych wariantach sprzedaje się coraz lepiej i trzeba inwestować w kolejne zamówienia, a ilość pieniędzy jest ograniczona i to bardzo.
Zainwestowane 50 USD zwraca 70-200 USD po 3 miesiącach.
Czy można liczyć na takie zyski w przypadku Polarisa lub Vegi? Pewnie nie, więc mamy ograniczoną ilość kart na rynku.
AlexHel (2017.09.21, 06:49)
Ocena: 25

0%
Jak to było w jednym z polskich klasyków...

'Nie ma, to nie ma, na ch... drążyć temat!?' ... ;)
Jacek1991 (2017.09.21, 07:23)
Ocena: 14

0%
Fujiyama @ 2017.09.21 06:20  Post: 1096112
...

czym więcej zarobią tym więcej będą w stanie zainwestować. A ja jestem na 99,9% przekonany, ze kolejny komputer będzie właśnie z procesorem amd. Nawet moi koledzy którzy nigdy nie chcieli amd teraz chcą go kupić. Sie wreszcie im udało odbić od dna.
Fonzie (2017.09.21, 07:31)
Ocena: 19

0%
Nie mamy Pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi ? :E
kamilord (2017.09.21, 08:01)
Ocena: 4

0%
sami specjalisci ekonomiczni sie widze u gory wypowiadaja xD
vega szmega spalona technologia na dzien dobry za duze temperatury, za duzy pobor mocy (wrecz szalenczo duzy) i za wysoka cena, do tej pory nie potrafia zrobic pojedynczej karty mocniejszej niz 1080Ti (ktora to premiere miala w marcu tego roku)
Kenjiro (2017.09.21, 08:20)
Ocena: 13

0%
Fujiyama @ 2017.09.21 06:20  Post: 1096112
AMD zachowuje się racjonalnie, bo inwestuje w te produkty, które przynoszą największy zysk.
[...]
Czy można liczyć na takie zyski w przypadku Polarisa lub Vegi? Pewnie nie, więc mamy ograniczoną ilość kart na rynku.

Jakim cudem chcesz mówić o zyskach w przypadku produktów, które są po prostu niedostępne? Przecież referenty to są białe kruki, rzadko widywane, a jeśli już to w zawrotnych cenach przebijających nawet 1080, gdzie większość zysku zostaje w kieszeni pośredników.
AMD kolejny raz wtopiło z przekombinowaną technologią, a przecież po wydaniu Fury mądre głowy podpowiadały im, że HBM to nie jest dobra droga dla sprzętu masowego. Ba, sami doświadczyli, że są z tym i trudności produkcyjne, i problemy z dostępnością modułów pamięci, ale widać się ktoś uparł i dopiął swego.
Oczywiście nie tylko HBM jest problemem, ale też rozmiar rdzenia, a jak wiadomo porażki się sumują, więc efekt jest, jaki jest. Dostępność nikła i nie zanosi się, aby w najbliższym czasie coś się zmieniło, skoro producent nie jest w stanie nawet przygotować swoim partnerom wystarczającej liczby układów do testów, a przecież produkcja układów powinna pędzić już pełną parą od kilku miesięcy. Więc jeśli to jest owa 'pełna para', to... wnioski niech każdy wyciągnie sam.
wingedhusar (2017.09.21, 08:23)
Ocena: 3

0%
W tym kontekscie lepiej zeby informacja o przeniesieniu produkcji vegi do tsmc okazala sie prawdziwa
bi3dron4 (2017.09.21, 08:28)
Ocena: 7

0%
Tyle szumu w okół czegoś, czego NIE MA...
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Trzeba się jednak pospieszyć. Microsoft obchodzi właśnie 5-lecie marki Surface Pro. 9
Firma nie powtórzy błędu, który popełniła przy premierze modelu G6. 13
AIO w cenie taniego laptopa. 4
Nowa wersja z mocniejszą sekcją zasilania. 14
Chip znajdziemy w przyszłorocznych smartfonach z segmentu high-end. 12
Szykuje się zauważalny wzrost wydajności. 27
Producent foteli gamingowych Quersus, wprowadził do sprzedaży linię modeli Vaos. 32
Firma kazała nam naprawdę długo czekać. 10
Tytuł z czasów gdy EA jeszcze stawiało przede wszystkim na grywalność. 15
System chłodzenia w nowej wersji. 15
Gra naszych południowych sąsiadów. 33
Fałszywka na Facebooku. 16
Wzrosty wydajności, ale tylko w niektórych przypadkach. 20
Firma Dell EMC rozpoczęła sprzedaż serwerów PowerEdge z procesorami AMD Epyc. 11
Jedno okno duże, a drugie małe. 8
Microsoft wszedł w lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku.  26
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane