Aktualność
Adrian Kotowski, Środa, 23 sierpnia 2017, 14:32

Postawienie na moduły MCM było bardzo dobrym pomysłem. Podczas swojej prezentacji na imprezie Hot Chips 29 AMD podzieliło się kilkoma interesującymi informacjami na temat swoich układów Epyc. Przedstawiono dokładnie, jak wygląda kwestia połączenia najważniejszych elementów chipu, a także wspomniano o tym, jakie zalety ma rozwiązanie wybrane przez firmę z Sunnyvale względem procesorów o budowie monolitycznej.

Jak doskonale wiadomo, procesory Epyc składają się z maksymalnie czterech ośmiordzeniowych układów, które zostały połączone ze sobą za pomocą interfejsu Infinity Fabric. Dla każdego modułu przygotowało cztery takie połączenia, przy czym jedno jest nieaktywne i w żaden sposób niewykorzystywane. Według AMD ma to wynikać z faktu, że dodatkowe połączenia wydłużyłyby ścieżkę przesyłania danych, co miałoby wpłynąć na zwiększenie opóźnienia.

AMD Epyc

Widzimy też, jak konkretne kanały DDR4 (od MA do MF) zostały przypisane do każdego z modułów i dowiedzieliśmy się, że w systemach z dwoma procesorami Epyc za komunikację między chipami odpowiadają połączenia przedstawione na grafice jako G0, G1, G2 i G3. Najciekawszą informację zostawiliśmy jednak na koniec. AMD przedstawiło zalety wykorzystania projektu MCM względem jednostki monolitycznej.

AMD Epyc

Porównanie przygotowano na przykładzie dwóch 32-rdzeniowych procesorów. AMD zauważa, że procesor zbudowany na modułach MCM będzie miała około 10 procent większą powierzchnię niż jednolity chip. Jednocześnie jednak, koszt opracowania takiego produktu będzie stanowił 59 procent ceny procesora monolitycznego, więc oszczędność jest ogromna. Firma z Sunnyvale twierdzi też, że zastosowanie MCM pozwala „upchać” w danym procesorze więcej rozwiązań, zapewnia też dużo wyższy uzysk – w końcu prościej jest wyprodukować kilka mniejszych układów niż jeden duży chip. 

AMD przedstawia serwerowe procesory Epyc

Źródło: STH
Ocena aktualności:
Ocen: 10
Zaloguj się, by móc oceniać
LeacH (2017.08.23, 15:25)
Ocena: 26

0%
jkbrenna @ 2017.08.23 15:15  Post: 1090414
Doskonaly przyklad, jak mozna nieudolnosc w zalete obrocic..

jaka nieudolność? W sensie powinni się pchać w 1 ogromny chip? Tak samo nieudolnością jest napchanie tyle IO i Kanałów pamięci? W dosyć korzystnej cenie?
Buhahahha
Orzel94 (2017.08.23, 15:42)
Ocena: 20

0%
jaka nieudolność? widział ktoś z was chip ~770mm^2 i nie narzekał przy tym na cenę i uzysk? Wpadli na pomysł jak obniżyć koszty, moim zdaniem bardzo fajny nawet kosztem drobnego spadku wydajności
jkbrenna @ 2017.08.23 15:31  Post: 1090419

Jak sie potrafi wiekszy chip wyprodukowac to sie go produkuje, jak sie nie potrafi to sie latwiejsze drogi szuka ( moze VEGA ogromnym i nieudanym chipem nie jest), wez tez przyklad z ich Threadripper, uzywaja dwa dodalkowe wylaczone chipy aby to jakos logicznie wygladalo, co napewno bardzo ekonomiczne jest..

nawet biorąc pod uwagę uzysk w pełni sprawnych rdzeni na poziomie >80% zawsze jakieś padnięte im się znajdą do wsadzenia
pwil (2017.08.23, 15:46)
Ocena: 26

0%
Promilus1984 @ 2017.08.23 14:56  Post: 1090408
Ja tu nie widzę 'korzyści' tylko 'korzyści AMD' ... Efektem zaś tego rozwiązania jest niższy koszt i to jedyna korzyść dla nas.


Dochodzi lepsze odprowadzanie ciepła z czterech chipów pod heatspreaderem, niż jednego gorącego punktu.
spaidy (2017.08.23, 15:57)
Ocena: 16

0%
W sumie dobrze kombinują, wiedzą, że ich nie stać na wyższe koszty, więc robią tak by taniej zrobić drożej sprzedać. Szkoda, że odwalają tak z Vegą.
Gatts19 (2017.08.23, 16:02)
Ocena: -4

0%
Jeżeli ceny będą takie jak dało Nam AMD i nie patrząc już nawet na odświeżenie ZEN a ,który dalej będzie 14nm bo kolejny milowy krok jaki może zostać osiągnięty nawet większy niż 52% wzrostu IPC w stosunku do EXAVATORA da tylko jeden sygnał INTELOWI ,że jeżeli jego kolejna architektura dalej składa się na zasadzie jednego monolitu to już mamy pewne ,że NIEBIESCY pewnie już zaczęli szybko przerabiać swoją architekturę na coś podobnego do AMD.
Jak skok przy przejściu na 7nm w nowym ZENIE łącznie z podwyższonym zegarem nawet gdy IPC miało by nie wzrosnąć może osiągnąć 60% to teraz czekać jeszcze na informację o ile zegar w zegar nowy RYZEN będzie szybszy od poprzedniej generacji.
Patrząc na ceny INTEL nie będzie miał wyjścia bo nawet jeżeli optymalizacje dla CPU INTELA dalej będą przeważały po jego stronie to czysty POWER jaki da nowa litografia wraz z poprawą efektywności ZEN spowoduje całkowite zmiany na rynku CPU bo na chwilę obecną INTEL nie jest w stanie dokonać takiego skoku i tylko trzecia rewizja 10nm może dać mu wzrost wydajności na poziomie 10-15% od tego co pokaże CANON w drugiej rewizji w prędkości zegara rdzenia.
Niestety dla INTELA w takim przypadku gdy rzeczywiście CZERWONI będą stosować ceny takie gdzie NIEBIESCY nie będą mieli już marży wiadome jak się skończy i przyszłościowo znów może stać się niebezpiecznie dla konsumentów bo ceny zacznie dyktować firma ,której do nie dawna wielu widziało upadłość.
Najgorszy scenariusz dla INTELA będzie gdy przy tym samym poborze energii elektrycznej 16wątkowca nowy RYZEN będzie szybszy o około 80% bo przeliczając wszystkie dane czyli wzrost wydajności na WATT z nowej litografii ,wzrost zegarów i tu nie wiadome bo może się okazać ,że 5Ghz na nowym ZENIE jest ściana co na 4Ghz starym ZENIE oraz dodatkowo wzrost IPC będzie nie lada wyzwaniem dla INTELA.
Patrząc na parametry 7nm GF/IBM dla wysokiej wydajności nie można już tego równać z 7nm SAMSUNGA gdyż oni pchają całą kasę gdzie liczy się niski pobór energii można rzec ,że ta litografia będzie tym dla AMD co dla INTELA jego najlepsze 14nm dla wysokiej wydajności.
To już wiemy ,że nowy 7nm od GF ma dać możliwość stosowania zegarów 5Ghz więc zanosi się w nowym RYZENIE 5Ghz tylko nie wiadome czy będzie to z XFR lub w zwykłym BUSCIE.Myślę ,że nowy ZEN już dawno jest testowany w tym procesie gdyż jest on gotowy przynajmniej od początku tego roku ale cały czas trwają optymalizacje by osiągnąć najlepsze efekty w jego wydajności oraz zwiększyć uzysk dlatego kupowanie komputera teraz rzeczywiście może być wydawaniem pieniędzy nie potrzebnie bo za duży skok technologiczny się szykuje.
Gry ,żeby ładnie wyglądać potrzebują sporej ilości obliczeń ,które nawet 16wątkowiec może nie zapewnić i takie zmiany nastąpią tylko najgorsze ,że to będzie nagłe a wystarczy tylko jeden silnik graficzny ,który to wykorzysta.
wrekawek (2017.08.23, 16:12)
Ocena: 6

0%
jkbrenna @ 2017.08.23 15:59  Post: 1090424

na kazde 2 pelnosprawne mamy 2 niesprawne, jakos te 80 % mi nie wychodzi..


A po ile procent zeppelinów idzie do ryzenów, TRów i epiców?
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Użytkownicy Androida będą rozczarowani. 17
Wielki wyciek przed MWC 2018. Sony w Barcelonie powinno pokazać swojego nowego, czołowego smartfona. 15
Dobra wiadomość dla posiadaczy najnowszych okienek. 27
Spora szansa, że oprogramowanie poradzi sobie z językiem polskim. 5
Podobno Star Wars: Battlefront 2 był najpopularniejszą grą wśród pracowników Konami. 25
Urządzenia mają kosztować mniej niż 50 dolarów. 5
Tym razem rozdzielczość 1440p. 14
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Pokazujemy siedem obudów, które można znaleźć w polskich sklepach. 45
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Wyższy zegar to i wyższa wydajność. 37
Może wreszcie się uda. Smach Z to handheld dla gracza, którego historia sięga 2014 roku. 27
Mnóstwo tytułów do wyboru. 15
Wymiana pasty daje duże korzyści. 41
Wentylatorom wstęp wzbroniony. 14
Układom Intel Gemini Lake szykują się konkurenci. 5
Duża popularność najnowszej wersji oprogramowania od The Document Foundation. 29
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Seria gier nie ma ostatnio zbyt dobrej passy. 19
Może wreszcie się uda. Smach Z to handheld dla gracza, którego historia sięga 2014 roku. 27
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Wymiana pasty daje duże korzyści. 41
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane