Aktualność
Adrian Kotowski, Piątek, 18 sierpnia 2017, 17:39

Niektórzy deweloperzy mają nadużywać takiej opcji. Valve nie podoba się, że wielu twórców i wydawców sprzedaje większość kluczy Steam poza tą platformą. Podmiot chce się przyjrzeć przede wszystkim tym podmiotom, w przypadku których różnica jest największa. Uspokajamy od razu, że nie chodzi tutaj o żadne ograniczenia dla graczy, a sprzedaż w zewnętrznych sklepach nie będzie w żaden sposób regulowana.

Valve, jako właściciel platformy Steam, ponosi koszty jej utrzymania, które raczej do zbyt małych nie należą. Przedsiębiorstwo pobiera opłaty od każdej sprzedanej kopii danej produkcji, dzięki czemu jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom infrastruktury. Problem jest wtedy, gdy konkretna gra sprzedaje się głównie w zewnętrznych kanałach, a klient jedynie rejestruje tytuł na Steam.

Steam

Valve chodzi tutaj o przypadki raczej dość skrajne – sprzedaż 500 tysięcy sztuk kluczy w sklepach przy kilku tysiącach bezpośrednio na Steam. Jeszcze gorzej, gdy w takim przypadku deweloper udostępnia swoje klucze zewnętrznym partnerom po cenie niższej niż na największej pecetowej platformie. Ma być to nie w porządku wobec Valve, które w zasadzie nic z tego nie ma, a musi zaoferować opcję pobrania plików gry oraz zapewnić możliwość korzystania z innych funkcji, w tym przechowywania zapisów w chmurze czy rejestrowania osiągnięć.

Firma ma przyglądać się, czy deweloperzy nie nadużywają opcji sprzedaży poza platformą Steam. Nie jest na ten moment jasne, co stanie się, gdy wydawca zostanie na tym przyłapany. Oczywistym jest, że Valve chce, aby zdecydowana większość sprzedaży danej gry miała miejsce na jego platformie – w końcu to firma, a nie organizacja charytatywna. Nie ma jednak żadnych obaw, by podmiot miał w przyszłości „wyciąć” konkurencję, blokując możliwość rejestracji kluczy z innych źródeł.

Źródło: Overclock3d
Ocena aktualności:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
Olson (2017.08.18, 18:03)
Ocena: 18

0%
A w srodku newsa mam reklame kinguin 😂 Przy takich cenach jak proponuja to... Nie na moj portfel 😐

G2a, humble bundle, allegro, kinguin, muve, cdaction i biedronka 😃
kacper995 (2017.08.18, 18:46)
Ocena: 15

0%
Trudno się dziwić jak niektóre gry na promocji steam są w porównywalnej cenie lub lekko tańsze od tych pudełkowych wersji ze sklepów
MercilessSinner (2017.08.18, 19:41)
Ocena: 19

0%
Valve odkryło, że woda jest mokra. To chyba oczywiste, że ludzie będą skłonni do szukania niższych cen tam gdzie jest to możliwe.
Grenrozo (2017.08.18, 20:24)
Ocena: 16

0%
Niech się GOG wybija i będzie git. Steam to gorzej niż lichwa dla graczy.
SajlorMun (2017.08.18, 20:30)
Ocena: 0

0%
Powinni po prostu pobierać stosowną opłatę od aktywacji, tak by było za co utrzymać serwery. A jakimi kanałami się to sprzedaje, to już zasadniczo nie ma dla Valve znaczenia. Po prostu wydawcy będą pilnować by ceny kluczy utrzymały się na sensownym poziomie. Oczywiście wtedy pewnie już nie zobaczymy gier za dolara czy nawet darmówek, ale właściwie czemu Valve ma pokrywać tego koszty? Z drugiej strony może zmusiłoby to wydawców do oferowania lepszych produktów, za które ludzie będą skłonni zapłacić więcej. Bo niestety obecnie wiekszość pozycji AAA zdecydowanie nie jest warte 60 dolarów. Nawet 10 dolarów to niejednokrotnie zdecydowanie zbyt dużo, biorąc pod uwagę poziom techniczny czy atrakcyjność jako taką.
deton24 (2017.08.18, 20:31)
Ocena: 4

0%
G2a, humble bundle, allegro, kinguin, muve, cdaction i biedronka 😃

Jeszcze jest bazar łowców gier.
I wyszukiwarka ofert allkeyshop.com.
Coś fajnego się zawsze znajdzie.
rybeusz89 (2017.08.18, 21:53)
Ocena: 6

0%
Kupując grę na Steam nie jestem jej właścicielem, ale tylko ją wypożyczam. W dodatku nie jako jestem zmuszony żeby korzystać ze Steam bo inaczej zagrać nie mogę. Skoro w ten sposób ogranicza się użytkownika to ja będę szukać tańszych opcji zakupu gry.
Kriss_Hietala (2017.08.18, 22:15)
Ocena: 10

0%
Często gry na steamie są droższe od konsolowych. Jak jest 60-80€ na steamie to się nie dziwię, że ludzie wola kupić za połowę na g2a, kinguin, gmg, etc.
vibovit (2017.08.18, 23:03)
Ocena: 7

0%
No ale te klucze to wydawca ma za darmo? aż mi się wierzyć nie chcę, myślałem że to są jakieś kontrolowane z góry pule, a nie że sobie wydawca natrzepie milion kluczy z keygena i posprzedaje w keyshopach.
Verticek (2017.08.19, 02:06)
Ocena: 15

0%
Artykuł mylący. Akcja ma na celu ograniczenie nadużywania przez 'deweloperów', którzy wypuszczają gówniane gierki, aby je później rozdawać w ilościach setek tysięcy i zarabiać na sprzedaży kart na rynku. Tu nie chodzi o karanie devów za sprzedaż kluczy na innych serwisach - temu nie ma Valve nic przeciwko.
Źródło: http://gamasutra.com/view/news/304003/Valv...ey_requests.php
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Być może to oferta właśnie dla Ciebie?  131
Właściciele Radeonów gotowi na premierę nowej gry studia FromSoftware. 11
Tak wygląda następca Rifta. 16
Epic Games Store z kolejnymi dużymi grami na wyłączność. 55
Chińczycy przekonują do swoich produktów. 3
Czerwoni rozwijają swoje otwarte oprogramowanie. 4
Kolejny duży transfer niebieskich. 17
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane