Aktualność
Adrian Kotowski, Środa, 16 sierpnia 2017, 15:41

Będzie loteria. Redaktorzy serwisów Tweakers.net i Hardware.info wspólnie odkryli, że układy Vega dostarczane do partnerów firmy AMD nieznacznie różnią się wysokością. Według nich może to powodować pewne problemy przy instalacji niestandardowych systemów chłodzenia lub nawet doprowadzić do uszkodzenia układu.

Różnice zauważono porównując niesprawne układy, które były dostarczane razem z zestawami dla recenzentów. Okazało się, że część chipów wyposażonych jest w dodatkową warstwę ochronną, podczas gdy w innych tego elementu brakuje. Co więcej, w pierwszym modelu powierzchnia układu graficznego jest szlifowana, przez co ma taką samą wysokość jak kości HBM2. W wersji bez dodatkowej warstwy można natomiast wyczuć, że chip graficzny jest nieco wyższy niż pamięci.

Radeon Vega

Według informacji uzyskanych przez wspomnianych redaktorów wynika, że tego typu różnice nie dotyczyły jedynie wersji inżynieryjnych, jak wcześniej sądzono, a także edycji sklepowych. Potwierdzać to mają producenci kart, którzy stanęli przed ciekawym wyzwaniem stworzenia systemu chłodzenia, w którym powierzchnia radiatora byłaby kompatybilna z obiema edycjami chipu.

[Aktualizacja] AMD udostępniło oświadczenie w tej, które wygląda następująco:

„Mamy kilku partnerów produkcyjnych, którzy składają pakiety Vega10. W celu sprostania wymogom produkcji wysokonakładowej, co było naszym celem przy Vega10, potrzebowaliśmy dostępu do większości światowych zasobów technologii „2.5D interposer”. Każdy partner ma swój własny proces produkcji, w tym jeden stosuje epoksydowe wypełnienie całej powierzchni SOC. Ta specyficzność tworzy różnice w rozwiązaniu systemowym, ale wszystkie pakiety Vega10 są ekwiwalentami od strony formy, dopasowania i funkcji. Z uwagi na to, że nie ma funkcjonalnych różnic każdy pakiet Vega10 może być zainstalowany w produktach Vega10 XL, XT czy XTX.”

Radeon Vega

Radeon Vega

Według źródeł Hardware.info problem ten ma zostać rozwiązany dodaniem dodatkowej warstwy termoprzewodzącej umieszczonej bezpośrednio na kościach HBM2. Większy problem mają mieć natomiast klienci, którzy chcieliby sami zmienić chłodzenie na inne, np. na system AIO z cieczą. Jak twierdzą redaktorzy portali Tweakers.net i Hardware.info zamontowanie takiej konstrukcji na chipie bez dodatkowej warstwy może spowodować uszkodzenie układu. W najlepszym natomiast razie z kości HBM2 nie będzie po prostu odpowiednio odbierana energia cieplna. Co istotne, przy zakupie karty nie będziemy oczywiście informowani, jaka wersja chipu jest w niej zamontowana. 

Radeon Vega

Radeon Vega

Ocena aktualności:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Yoosk (2017.08.16, 15:44)
Ocena: 34

0%
Ale jak to? :s
Kto o zdrowych zmysłach do tego dopuścił?
spaidy (2017.08.16, 15:46)
Ocena: 11

0%
Latający cyrk ciąg dalszy. Co jeszcze?
Pawelek6 (2017.08.16, 15:47)
Ocena: 9

0%
Ciekawe co jeszcze nie 'tak' wyjdzie z tą Vegą do końca tyg. Tyle spóźnienia, a i tak wyszedł bubel delikatnie mówiąc...
bi3dron4 (2017.08.16, 15:51)
Ocena: 3

0%
To jakieś jaja są...
Ohoho:) (2017.08.16, 15:56)
Ocena: 2

0%
Zwolnić hindusa!
kaczy99 (2017.08.16, 15:57)
Ocena: 8

0%
Nie dziwię się że nie śpieszą się zbytnio z produkcją i dostarczaniem tych bubli na rynek. Mając świadomość że mój produkt właściwie do niczego się nie nadaje tez bym się nie śpieszył.
Piioo (2017.08.16, 16:04)
Ocena: 8

0%
Nierówno pod systemem chłodzenia, jak pod sufitem Raji.
sevae (2017.08.16, 16:20)
Ocena: 18

0%
Ale, że takie wnioski na podstawie niesprawnych, odrzuconych chipów?
SunTzu (2017.08.16, 16:24)
Ocena: 5

0%
Oby wyciągnęli wnioski, bo ta seria ciągnie się lata...
Wątpię by to była wina jednego człowieka.
ATI miało dość udane serie kart przez wiele lat. HD2 było w zasadzie wpadką....
Tyle lat radeony walczyły po to by mieć nawet większość rynku.

Mieli przy tym dobre nazewnictwo (mobile np. miał dopisek mobility), stery coraz lepsze....
Teraz od lat pracują, by to zniszczyć.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Wybór nowej obudowy komputerowej to niełatwe zadanie. Na rynku jest całkiem sporo producentów. 2
32 cale, 4K, wysoka jakość, no i HDR. 26
Niskobudżetowce m.in. do walki z najtańszymi Ryzenami. 16
Bezpieczeństwo narodowe jest najważniejsze. 53
Odszedł jeden z najwybitniejszych umysłów naszych czasów. 19
Nvidia G-Sync może zejść na margines. 54
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane