Aktualność
Piotr Gontarczyk, Środa, 26 lipca 2017, 03:06

Wtyczka, która zmieniła internet. Firma Adobe oficjalnie poinformowała o tym, że 31 grudnia 2020 roku zakończy jakiekolwiek prace nad wtyczką Flash, a także zaprzestanie jej dystrybucji. Odchodzenie od Flasha trwa już od jakiegoś czasu, a Adobe daje programistom jeszcze trzy i pół roku na całkowite porzucenie tego rozwiązania i przejście na inne - chociażby HTML5.

Adobe Flash w formie odtwarzacza swoje korzenie ma w aplikacji SmartSketch, którą w 1993 roku stworzył Jonathan Gay, wydaną przez firmę FutureWave. SmartSketch był aplikacją służącą do rysowania za pośrednictwem rysików na komputerach działających pod kontrolą systemu PenPoint OS. Po drodze aplikacja zmieniła nazwę na FutureSplash Animator. Po rynkowej porażce tego ostatniego, związanej głównie z brakiem w tamtym czasie zainteresowania obsługą dotykową, FutureSplash przeszedł na platformy Mac OS oraz Windows. Wtedy też aplikacja została wzbogacona o odtwarzanie animacji. Zainteresowało się nią kilka firm, takich jak np. Microsoft (dla własnej usługi TV - MSN) czy Disney Online.

W listopadzie 1996 roku firma Future Splash została kupiona przez Macromedię, a nazwa opisywanej aplikacji zmieniona na Macromedia Flash. Podzielono ją na dwie części - edytor animacji Macromedia Flash 1.0 oraz odtwarzacz Macromedia Flash Player 1.0. To właśnie pod skrzydłami Macromedii, Flash bardzo szybko zaczął zdobywać popularność, już jako wtyczka do przeglądarek internetowych. Flash 8 był ostatnią wersją wtyczki w wykonaniu Macromedii. W 2005 roku Macromedię przejęła firma Adobe Systems, a opisywana wtyczka do dziś znana jest jako Adobe Flash Player.

Flash od dłuższego czasu przez wielu postrzegany jest jako intruz w świecie internetu. Wtyczka faktycznie często staje się celem poszukiwaczy dziur w zabezpieczeniach, które po znalezieniu są szybko wykorzystywane do niecnych celów. Ponadto jest jedną z częstszych przyczyn zawieszania się przeglądarek internetowych.

Warto jednak przypomnieć, że to właśnie Flash stanowił fundament rozwoju multimediów w internecie. Najpierw ogromną popularność zyskał w świecie reklam i właśnie to sprawiało, że jego oceny konsekwentnie spadały. W oparciu o Flasha jednak powstały też setki tysięcy gier lub nawet więcej. Sam serwis Kongregate oferuje aż 100 tysięcy tytułów. Z Flasha początkowo korzystał m.in. serwis YouTube. Do dziś korzysta z niego Facebook, aczkolwiek firma stojąca za najpopularniejszym serwisem społecznościowym na świecie już od jakiegoś czasu zachęca twórców facebookowych gier do przejścia na HTML. Flasha można nie lubić, ale nie można mu odmówić tego, że zmienił internet i wprowadził interaktywne treści. Dziś może się to wydawać banalne, ale jeszcze 15 czy 20 lat temu Flash był czymś, co wyzwoliło internet z tekstu, statycznej grafiki i GIF-ów. Jak już pisaliśmy, dla przeciętnego internauty ponad dekadę temu kojarzył się jednak tylko z bardzo irytującymi reklamami, z bardzo agresywnymi animacjami, migoczącymi treściami, itp. No i z dużym obciążeniem CPU, co spowalniało komputery.

Najbardziej widocznym punktem zwrotnym w historii Flasha była prezentacja pierwszego iPada. Steve Jobs oficjalnie poinformował, że Flash na iPadzie nie będzie obsługiwany. Jobs argumentował decyzję tym, że wtyczka Adobe jest pełna dziur w zabezpieczeniach, jest projektem bardzo zamkniętym, no i mocno obciąża sprzęt. Warto przypomnieć, że dwa lata wcześniej Kevin Lynch z Adobe zapowiadał, że Flash pojawi się w smartfonach serii iPhone. Tej zapowiedzi nigdy nie udało się zrealizować, gdyż Apple nie chciało Flasha w swoich urządzeniach widzieć. Co ciekawe, ten sam Lynch obecnie pracuje w Apple i kieruje pracami nad serią zegarków Watch.

Nie należy zapominać jednak o tym, że pierwszy gwóźdź do trumny Flasha próbowano wbić znacznie wcześniej, bo już w 2004 roku, gdy trójka liderów na rynku przeglądarek internetowych, Mozilla, Apple i Opera stworzyły grupę, której głównym celem było stworzenie nowych standardów i porzucenie rozwiązań zamkniętych. W 2004 roku nikt jednak nie był gotowy na to, aby Flasha wyrzucić do kosza, gdyż zwyczajnie nie było realnej alternatywy. Z biegiem czasu Flash zyskiwał nowe możliwości i niejako uciekał przed ostrzem miecza. Za rychłą śmierć wtyczki Flash odpowiada przede wszystkim Apple i Google. O działaniach tej pierwszej firmy już wspominaliśmy. Google poprzez przeglądarkę Chrome szybko popularyzowało (i popularyzuje nadal) HTML5 i WebGL, a więc rozwiązania sprawiające, że Flash przestał mieć rację bytu.

Mniej więcej od prezentacji pierwszego iPada, Flash pomału wypadał z łask twórców przeglądarek internetowych. Google Chrome już od ubiegłego roku pyta o pozwolenie na uruchomienie wtyczki Flash na niektórych stronach internetowych. Google zapowiedziało, że obsługę Flasha ostatecznie usunie z Chrome'a do końca 2020 roku. Mozilla Firefox o pozwolenie na uruchomienie Flasha zacznie pytać od sierpnia. W 2019 roku w Firefoksie obsługa Flasha zostanie domyślnie wyłączona. Od tego momentu kwestie związane z Flashem będą aktualizowane rzadziej, w ramach Extended Support Release, do końca 2020 roku, gdy Flash zniknie także z Firefoksa. Apple Safari domyślnie blokuje uruchamianie wtyczki Flash od ubiegłego roku. Użytkownik może obsługę włączyć ręcznie dla poszczególnych stron. Microsoft Edge wymaga ręcznej zgody na uruchomienie Flasha na stronie internetowej. W 2019 wtyczka zostanie domyślnie wyłączona, a przed końcem 2020 roku jej obsługa zostanie całkowicie usunięta.

Ocena aktualności:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
Vega (2017.07.26, 03:20)
Ocena: 0

0%
crush @ 2017.07.26 03:14  Post: 1083164
którą stworzył Jonathan Gay

TFU! Jakbym wiedział wcześniej to bym nie korzystał. :mad:
Z komputera też?
Bladzioch (2017.07.26, 03:29)
Ocena: 21

0%
Długi News. Aż miło się czyta :)
petertech (2017.07.26, 04:49)
Ocena: 4

0%
Dochodzi kwestia kontroli treści, DRM i chęci trzymania wszystkiego w łapskach przez duże firmy, koncerny.
manriusz (2017.07.26, 08:59)
Ocena: 15

0%
crush @ 2017.07.26 04:25  Post: 1083172
Vega @ 2017.07.26 03:20  Post: 1083165


http://hirado.cms.mtv.hu/wp-content/upload...ZA-779x1024.jpg
Z komputera też?

W czym on grał? Bo jakoś nie kojarzę.

Gimby nie znajo ;-)
rops (2017.07.26, 08:59)
Ocena: 5

0%
Wszyscy inni już zapowiedzieli, że to koniec flash to nie mieli wyboru ;)
Deadeye (2017.07.26, 09:35)
Ocena: 11

0%
crush @ 2017.07.26 04:25  Post: 1083172
Vega @ 2017.07.26 03:20  Post: 1083165


http://hirado.cms.mtv.hu/wp-content/upload...ZA-779x1024.jpg
Z komputera też?

W czym on grał? Bo jakoś nie kojarzę.

Grał w filmie pt. 'Stworzenie podstaw działania komputerów' :D https://pl.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Gorzej niż wcześniej, ale i tak świetnie. 46
Spodziewajcie się wzrostu wydajności. 19
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 29
APU z 2 rdzeniami, 4 wątkami, układem graficznym Vega 3 i dwoma kontrolerami LAN 10 Gb/s. 5
Artykuły spokrewnione
Forum
Facebook
Ostatnio komentowane