Aktualność
Piotr Gontarczyk, Poniedziałek, 17 lipca 2017, 03:13

Skala oszustwa pozostaje nieznana. Niewykluczone, że sklep Amazon padł ofiarą zaplanowanego oszustwa, w wyniku którego w jego magazynach znajdują się fałszywe procesory AMD Ryzen. W przeciągu kilku dni na Reddicie dwaj użytkownicy serwisu donieśli o tym, że przez Amazon zamówili Ryzeny, a otrzymali coś, co je nieudolnie imituje. Obaj oszukani klienci otrzymali już od Amazona zwroty pieniędzy i dodatkowo karty podarunkowe.

O co tak naprawdę chodzi? Zamieszczone przez oszukanych klientów zdjęcia przedstawiają procesory, które już na pierwszy rzut oka, oczywiście dla osoby obeznanej w temacie, nie wyglądają na Ryzeny. Obudowy i rozpraszacze ciepła wyglądają na projekty Intela. W rzeczywistości właśnie nimi są - procesorami Intel w obudowach LGA.

Po raz pierwszy taki przypadek został zgłoszony 7 lipca i wtedy wyglądało to na pojedynczy przypadek oszustwa. Drugi przypadek ujawniony został przedwczoraj (15 lipca). Obie sprawy łączy nie tylko sam fakt podrobienia procesora AMD Ryzen, z użyciem Celerona. Sęk w tym, że w obu przypadkach oszustwo zostało dokonane z użyciem dokładnie tych samych metod. Po pierwsze z procesorów Intela usunięto oryginalne oznaczenia, a w ich miejsce umieszczono przejrzystą nalepkę, na której znajdują się prawidłowe oznaczenia procesorów AMD Ryzen. Ponadto w oryginalnych opakowaniach obu fałszywek znajdowały się dokładnie te same coolery, ale nie modele Wraith firmy AMD, a jakieś szroty. Samo to jasno wskazuje, że obie fałszywki to dzieło tej samej osoby lub ewentualnie zorganizowanej grupy. Warto dodać, że oba oryginalne opakowania miały takie same, podrobione plomby AMD, przez co pudełka wyglądały tak, jakby nigdy nie zostały otwarte.

Sprawdź aktualne ceny procesorów AMD Ryzen

Jak jednak oszuści umieścili fałszywki w magazynach Amazona? Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, ale wszystko wskazuje na to, że najpierw oszust (lub oszuści) kupił procesory AMD Ryzen w sklepie Amazon, odebrał je i powyjmował z opakowań, wraz z coolerami Wraith. W ich miejsce umieścił procesory Intel (jeden z nich to stary Celeron), z których starto oryginalne oznaczenia i zastąpiono je naklejkami z oznaczeniami AMD. Do procesorów dorzucono ten sam typ jakichś starych radiatorów. Przygotowano nie tylko przejrzyste naklejki na procesory, ale także sfałszowane plomby zabezpieczające opakowania. Aby osiągnąć cel całej tej zabawy oszust skorzystał z możliwości zwrotu zakupionego towaru, odesłał procesory do Amazona, a ten oddał pieniądze. Najwyraźniej słabym ogniwem okazała się osoba (lub osoby), która przyjmowała zwrócone produkty i nie zauważyła, że mają podrobione plomby, a ich procesory widoczne przez okienka w opakowaniach też są "nie teges". Uznane za nierozpakowane, zwrócone egzemplarze wróciły na magazyn i czekały aż trafią do kolejnych klientów.

Obecnie dużym problemem jest to, że nieznana jest skala tego oszustwa. Nie wiadomo jeszcze, czy dwa ujawnione egzemplarze są jedyne, czy może jest ich więcej. Pewne jest jedno. Do tej akcji ktoś się dobrze przygotował.

Ocena aktualności:
Ocen: 10
Zaloguj się, by móc oceniać
madmax80 (2017.07.17, 04:08)
Ocena: 39

0%
A mowia, ze Polak potrafi.
poprostujakub (2017.07.17, 05:12)
Ocena: 18

0%
Amazon. Pracowałem przez jakiś czas przy refurbach Amazona i nie raz były w historii produktu informacje od klientów, że dostali sprzęt niekompletny albo wręcz ziemniaka w opakowaniu od amplitunera. No ale tak se angole wyliczyli, że jak plomba na kartonie jest, to się nawet z magazynu nie wydaje na serwis, tylko od razu odsyła do nowego klienta.
Emler (2017.07.17, 07:20)
Ocena: 29

0%
No to ktoś miał fantazję i pomysł jak rozreklamować celerona w czasie coraz większej popularności Ryzenow :)

Przecież widać jak byk że chodzilo tej osobie wyłącznie o wyłudzenie Ryzenow od Amazona. A musiał coś wsadzić do pudełka ;) Szkoda ze nie pomyślał o tym aby zamiast Celerona umieścić w pudelku starego Athlona hahaha
Wtedy dopiero by ludzie z Amazona mieli zagadkę do rozwiązania - bo wizualnie taki Athlon 64 jest praktycznie identyczny jak Ryzen ;)
Szczota (2017.07.17, 08:41)
Ocena: 4

0%
A może ktoś na magazynie podmienił a nie bawił się w zwroty.
Przecież aż tak dużo zwrotów R7 1700 nie mieli z czego jedna osoba dwie sztuki zwróciła
Wylosowanie czegoś takiego w bazie to nie problem i było by pewnie jedno trafienie. Chyba że zamawiał na kogoś innego to można na miasto.

To było przygotowane i wątpię by komuś się chciało na CNC pisać program do grawerowania dla 2szt, przygotowywać naklejki.
Wystarczy że pracownik na magazynie podmienił jedną sztukę dziennie...
NeoMagNet (2017.07.17, 09:38)
Ocena: 24

0%
Sprawka Intela xD AMD sprzedaje tyle procków, że zaczęli je podmieniać na swoje xDxD
wingedhusar (2017.07.17, 10:05)
Ocena: 16

0%
niebiescy dopieero co bekneli za korupcje to teraz sie za podrobki wzieli xd
motiff (2017.07.17, 10:34)
Ocena: 20

0%
W liście amazona bestsellery to prawie same rajzeny, prawie nikt nie zamawia aktualnie czegoś innego to i podrabiają.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Amerykanie i Rosjanie największymi piratami. 12
Wrogiego przejęcia nie będzie. Kończy się kilkunastomiesięczny spór na linii Ubisoft – Vivendi. 7
Nowy "zabójca flagowców" ma trafić do sklepów w czerwcu. 11
Nie powinno być problemów z odpaleniem tytułu. 2
Korporacja właśnie przegoniła Alphabet, czyli firmę-matkę Google. 14
Dobry moment, żeby kupić któryś z komputerów Surface Pro. 6
To najdroższy smartfon w portfolio południowokoreańskiego producenta. 6
Nasze procesory są "epyckie." Na targach Cloudfest odbywają się prezentacje, zapowiedzi oraz konferencje prasowe związane z całą branżą usług chmurowych, w tym także sprzętu. 35
Ty wybierasz przeglądarkę, a Windows 10 wie lepiej. 64
Trochę taniej niż u konkurencji, ale wciąż trudno mówić o atrakcyjnych cenach. 16
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane