Aktualność
Piotr Gontarczyk, Poniedziałek, 17 lipca 2017, 02:34

Rząd będzie mógł odbierać prawa autorskie. Nowe prawo o ustroju sądów powszechnych, wdrożone jako poselski projekt klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, a więc bez konsultacji społecznych, budzi od kilku dni spore emocje. W sporach o trójpodział władzy w Polsce ukryła się sprawa związana bezpośrednio z branżą IT. Otóż w przegłosowanej przez partię rządzącą ustawie znajduje się zapis dający ministrowi sprawiedliwości prawo do przeniesienia na skarb państwa praw autorskich do informatycznych systemów, które przygotowano dla sądów, prokuratur oraz komorników.

Wiemy już, że Senat ustawę o ustroju sądów powszechnych przegłosował bez żadnych poprawek, a więc wspomniany zapis, wraz z resztą teraz czeka na ruch ze strony prezydenta. Jeżeli Andrzej Duda podpisze ustawę, to Zbigniew Ziobro, obecnie urzędujący minister sprawiedliwości, będzie mógł, opierając się na mgliście opisanych w ustawie argumentach, wywłaszczyć każdą firmę informatyczną, która np. na mocy przetargu sprzedała oprogramowanie dla sądów czy prokuratur. Dotyczyć to może zarówno małych firm (krajowych lub zagranicznych), jak i gigantów, takich jak chociażby amerykański Microsoft, czy niemiecki SAP.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) protestowała (bezskutecznie) przeciwko zapisowi ustawy, który brzmi "§ 1. Minister Sprawiedliwości może, w drodze decyzji, przyznać Skarbowi Państwa uprawnienia wynikające z autorskich praw majątkowych do programu komputerowego obsługującego sądowe systemy informatyczne, zwanego dalej „programem komputerowym”, w zakresie niezbędnym do wykonywania zadań sądów.".

Następny paragraf mgliście opisuje sytuację, w której minister sprawiedliwości może dokonać wywłaszczenia: "§ 2. Decyzja, o której mowa w § 1, może zostać wydana, jeżeli zagrożona jest sprawność działania lub ciągłość funkcjonowania programu komputerowego lub systemu teleinformatycznego wykorzystującego program komputerowy, lub jeżeli zapewnienia ich sprawności działania lub ciągłości funkcjonowania wymaga ważny interes państwa lub dobro wymiaru sprawiedliwości, a porozumienie w tym zakresie z osobą, której przysługują autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, napotyka przeszkody". W tym zapisie najbardziej uderza słowo "przeszkody", które może pomieścić tak naprawdę wszystko, od braku woli ze strony programistów, poprzez zbyt wysokie stawki za prawa autorskie, aż po zły humor ministra sprawiedliwości, aby programistom odebrać prawa autorskie i przejąć je na skarb państwa.

- Wywłaszczanie twórców oprogramowania, dla których ochrona praw autorskich stanowi podstawowy mechanizm ochrony ich interesów i produktów, uważamy za niedopuszczalne. Istnieją alternatywne, powszechnie znane metody zabezpieczenia strony zamawiającej przed ryzykiem wynikającym z braku dostępu do kodów źródłowych oprogramowania. Zastosowanie przepisów do oprogramowania obecnie użytkowanego stanowić będzie rażące naruszenie umów, na podstawie których oprogramowanie jest udostępniane. Przepis ma także zdecydowanie charakter korupcjogenny, gdyż pozostawia w zasadzie swobodną decyzję o uwłaszczeniu oprogramowania — wartego często wiele milionów złotych — w rękach urzędników — podkreśla Borys Stokalski, prezes PIIT.

Ocena aktualności:
Ocen: 20
Zaloguj się, by móc oceniać
marek1999valo (2017.07.17, 03:22)
Ocena: 63

0%
BluFox @ 2017.07.17 02:51  Post: 1081178
Hejtowanie za 3.2.1
Centralizacja służby sądowniczej ma za zadanie zabezpieczenie narzędzi które mogą być krytyczne dla funkcjonowania organów państwowych.


Bierut tak mówił.

BluFox @ 2017.07.17 02:51  Post: 1081178

Wszelkie roszczenia pseudo informatyków są zbędne bo w szerszej perspektywie chodzi o bezpieczeństwo cybernetyczne państwa. Nie ma co jątrzyć.


Programiści następną kastą w pisiej nomenklaturze? Najpierw wywłaszczenie, a potem banicja i wymiana na 'swoich'?

BluFox @ 2017.07.17 02:51  Post: 1081178

No i później wychodzą afery ze sady .....


Widziałem niegdyś pijaną posłankę PiS w Sejmie, co potrafi coś tam, coś tam. Zgodnie z twoją pisią logiką, całemu narodowi powinno się zabronić spożywania alkoholu.
petertech (2017.07.17, 03:29)
Ocena: 40

0%
BluFox @ 2017.07.17 02:51  Post: 1081178
Hejtowanie za 3.2.1
Centralizacja służby sądowniczej ma za zadanie zabezpieczenie narzędzi które mogą być krytyczne dla funkcjonowania organów państwowych.
Wszelkie roszczenia pseudo informatyków są zbędne bo w szerszej perspektywie chodzi o bezpieczeństwo cybernetyczne państwa. Nie ma co jątrzyć.
No i później wychodzą afery ze sady podpisywały niekorzystne umowy na wykonie usług których tak naprawdę nie było, co miało miejsce choćby w Karkowie.
Teraz to się tyczy również i oprogramowania tak istotnego dla bezpieczeństwa również i obywateli.
Agencji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, zatrzymali pięciu pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W rzeszowskiej prokuraturze mają usłyszeć zarzuty korupcji i zostać przesłuchani.

Czytaj więcej: http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzeszow/...kowie,12131996/
- Zatrzymani zostali Wojciech M., zastępca dyr. SA w Krakowie; Grzegorz K., gł. spec. ds informatyzacji w SA w Krakowie; Urszula S., st. inspektor działu księgowości, a następnie pełniąca obowiązki głównej księgowej SA w Krakowie; Zenon D., główny specjalista ds. zamówień publicznych w SA w Krakowie oraz Tomasz W., pracownik administrujący systemami informatycznymi w SA w Krakowie. Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie ogłoszone zostaną im zarzuty i zostaną oni przesłuchani w charakterze podejrzanych. Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych prokurator podejmie decyzje co do ewentualnego skierowania wniosków o tymczasowe aresztowanie lub zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym - informuje w oficjalnym komunikacie Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.
Czytałeś newsa czy głupiego udajesz ? Centralizacja miała dać np. oszczędności, a nie bezpieczeństwo. Bo przy naszej administracji i tutaj niezależnie kto rządzi jak wszystko byłoby jednym połączonym systemem to jak padnie...to wszystko naraz, a nie np. w jednym wydziale w jednym mieście ;)
I to co cytujesz jest...Prawdziwe, ale kompletnie nie ma NIC wspólnego z reformą PiSowców i samym WYWŁASZCZENIEM ludzi / firm, którzy tylko wygrali przetarg i dostarczyli produkt w ramach danej umowy...ale nie mieli nigdy zamiary przenosić czy raczej zostać pozbawieni praw do swojego dzieła, programu etc.
Tak w sądzie w Krakowie prawdopodobnie byli nieuczciwi ludzie, ale co to ma wspólnego ze zmianami PiSu i tym bardziej dzisiejszym newsem ? I tacy jak to pewnie jeszcze mają prawo głosowania, a do tego ślepo popierają PiS czy innych idiotów 'narodowców' czyli coś w ramach...wróćmy do komuny po 45r. czy okresu kiedy Adolf dopiero przejmował władzę :E
Aha...jakby co to dodam, że w większości bo raczej rzadko, ale o ile...to przeważnie krytykowałem cały czas rządu PO kiedy jeszcze byli u władzy, bo pewnie zaraz jakiś baranek uzna, że jestem ich wyborcą.
Bo taki tok myślenia prezentują kłamcy, manipulanci lub ludzie mocno nie wiem, zaślepieni, naiwni, niedojrzali ? Skoro dzisiaj jakiś katolik pewnie kogoś np. pobił, zabił to wszyscy katolicy to mordercy ? Bo skoro paru pracowników z Krakowa zachowało się jak się zachowało to PiS niech robi co się im podoba z sądownictwem ?
Byłeś kiedyś w sądzie albo inni fani tej reformy ? Uważacie, że cokolwiek się poprawi, niby jak, fakty, argumenty! A to, że jakiś procent sędziów, którzy obecnie nadal pracują zaczynała pracę przed 89 ? O sorry, przecież dopiero teraz upadła komuna...cholera to 99% trzeba wymienić. A Jarka nie ? Też zaczynał w PRLu! Załóżmy, że sędziów skorumpowanych jest te parę procent, sędziów, którzy wydawali wyroki w sprawach politycznych, wymierzone w...nie, w Jarka nie bo Jarka w PRLu nie ruszali tak się go bali xD
To czy mamy oddać sądownictwo w łapska polityków ? I co od jutra czy za pół roku wszystkie typy spraw, w każdym wydziale i mieście będą trwać krócej ? A może będą wydawane...bardziej sprawiedliwe wyroki ? Tzn. jakie ? Sędzie z nadania PiSu wyda bardziej korzystny wyrok dla kolegi posła z PiSu ? Spraw jest od groma, ich liczba rośnie z roku na rok, można pewnie sporo poprawić, ale nie ślepo patrzeć jak PiS zagarnia jedną z ważniejszych instytucji w kraju.
Hibiki (2017.07.17, 05:05)
Ocena: 30

0%
Już jutro Misiewicze sędziowie przyjdą. 'Dobra' zmiana.
Vega (2017.07.17, 05:08)

0%
TOPRE @ 2017.07.17 04:56  Post: 1081184
jest rok 2017, od 1989 nie zrobiono nic zeby rozliczyc stalinowskie sady i sedziow z nadania moskwy.

ciekawe czy w brukseli zdaja sobie sprawe ze w 'demokratycznej' polsce sedziami sa zbrodniarze komunistyczni.co do reformy pisu i wywłaszczania programistow,
czy programista w microsofcie to w pracy pisze programy, ktorego wlascicielem jest kto ?
ten programista czy microsoft

dlaczego nie napiszecie ze microsoft wywlaszcza programistow ?


Microsoft zatrudnia programistów, którzy na wolnym rynku godzą się na warunki umowy o pracę. W socjalistycznej głowie to się nie mieści, prawda? Kim jesteś aby mówić pracownikom Microsoftu, jak mają pracować? Nikt nikogo nie zmusza do pracy w Microsofcie.

TOPRE @ 2017.07.17 04:56  Post: 1081184

dlaczego nie napiszecie ze microsoft wywlaszcza programistow ?


Masz jakieś konkretne wieści na ten temat, czy tak sobie pitolisz?
yendrek (2017.07.17, 05:41)
Ocena: 34

0%
Tylko czekać, aż Kaczyński wyśle Ziobrę na kurs programowania, no bo przecież ktoś będzie musiał pisać te 'systemy', a nikt przy zdrowych zmysłach nie podpisze kontraktu z ustawową opcją wywłaszczenia.
aleck156 (2017.07.17, 06:01)
Ocena: 37

0%
Ustawa ustawą, ale firmy IT też nie są na straconej pozycji - po prostu nikt nie wystartuje do przetargu. Przymusu nie ma.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Amerykanie i Rosjanie największymi piratami. 12
Wrogiego przejęcia nie będzie. Kończy się kilkunastomiesięczny spór na linii Ubisoft – Vivendi. 7
Nowy "zabójca flagowców" ma trafić do sklepów w czerwcu. 11
Nie powinno być problemów z odpaleniem tytułu. 2
Korporacja właśnie przegoniła Alphabet, czyli firmę-matkę Google. 14
Dobry moment, żeby kupić któryś z komputerów Surface Pro. 6
To najdroższy smartfon w portfolio południowokoreańskiego producenta. 6
Nasze procesory są "epyckie." Na targach Cloudfest odbywają się prezentacje, zapowiedzi oraz konferencje prasowe związane z całą branżą usług chmurowych, w tym także sprzętu. 35
Ty wybierasz przeglądarkę, a Windows 10 wie lepiej. 64
Trochę taniej niż u konkurencji, ale wciąż trudno mówić o atrakcyjnych cenach. 16
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane