Aktualność
Piotr Gontarczyk, Czwartek, 13 lipca 2017, 04:25

Mnóstwo testów i tylko jeden zwycięzca. Procesory Skylake-X firmy Intel mają być podstawą nowej generacji układów dla platformy HEDT, a więc dla najbardziej wymagających konsumentów indywidualnych. Intel stara się przekonywać, że jego procesory są lepsze w grach od procesorów AMD Ryzen. Wybór procesora do gier to obecnie nie jest prosta sprawa, bo Ryzeny niezależnie od wszystkiego są dla Intela twardym orzechem do zgryzienia.

Co jeśli wybór trochę zawęzić i, powiedzmy, porównać procesor Intela z procesorem Intela? Jeszcze jakiś czas temu w grach najmocniejsze były te procesory, które oferują najlepszą wydajność w pojedynczym wątku, ale z czasem to się zaczęło zmieniać, a gry coraz mocniej nacisk kładą na wielowątkowość. Wraz z pojawieniem się procesorów Ryzen, firma AMD po raz pierwszy od dawna może śmiało rywalizować z praktycznie całą ofertą konsumenckich procesorów Intela. Jednocześnie Ryzeny ujawniły właśnie to, że już nie sama moc obliczeniowa pojedynczego rdzenia daje przewagę, ale także inne aspekty związane z jego budową, takie jak np. sprawność komunikacji pomiędzy rdzeniami, a także organizacja pamięci podręcznej. W grach Ryzeny początkowo trochę odstawały od procesorów Intela, ale to firma AMD tłumaczyła zupełnie nową architekturą, która teraz potrzebuje dopracowania pod jej kątem kodu. Aktualizacje dla różnych gier potwierdzają deklaracje AMD, a wydajność Ryzenów w grach rośnie. Skylake i Kaby Lake to jednak zupełnie inna para kaloszy.

Ekipa TechSpotu postanowiła sprawdzić, jak pod względem wydajności wypadają dwa procesory - Core i7-7700K (4-rdzeniowy Kaby Lake) oraz Core i9-7800X (6-rdzeniowy Skylake-X). Pierwszy z nich ma mnniej rdzeni (i wątków), ale jest wyżej taktowany. Z drugiej strony ma dwukanałowy kontroler pamięci RAM, podczas gdy drugi ma czterokanałowy. Oba procesory mają inaczej zorganizowane podsystemy pamięci podręcznej. Wydajność obu układów sprawdzono w bardzo wielu grach, na platformie z kartą graficzną GeForce GTX 1080 Ti. Ku zdumieniu (lub nie), w grach 6-rdzeniowy Skylake-X okazał się być słabszy niż typowo konsumencki, 4-rdzeniowy procesor Kaby Lake. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać absurdalne, gdyż oba procesory oparte są na de facto tej samej architekturze CPU (Kaby Lake to "refresh" Skylake'a dla nowszej litografii 14-nanometrowej). Biorąc tylko to pod uwagę należałoby oczywiście oczekiwać, że model z większą liczbą rdzeni spokojnie poradzi sobie z tym słabszym.

Sprawdź aktualne ceny Core i9-7800X

W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie i przy fabrycznych zegarach w aż 30 grach Core i7-7700K jest średnio aż o 13% lepszy, licząc minimalne FPS-y, od Core i9-7800X. Po podkręceniu obu procesorów różnica maleje do 9%. Z drugiej strony, niezależnie od taktowań, Core i9-7800X przy słabszej wydajności pobiera w trakcie testów więcej mocy (średnio od 6 do 13%) niż Core i7-7700K. Źródło zauważa, że w niektórych grach podkręcenie Core i9-7800X nie dawało zauważalnych wzrostów wydajności, choć pobór mocy rósł nawet o aż 16%.

Warto zauważyć, że na potrzeby testów porównano też Core i7-7700K i Core i9-7800X po ich podkręceniu. Co ciekawe, w grach nawet podkręcony Core i9-7800X wciąż nie jest w stanie dorównać taktowanemu fabrycznie procesorowi Core i7-7700K. Warto podkreślić, że przyczyną na pewno nie jest to, że gry nie potrafią wykorzystać 6 rdzeni CPU, gdyż testy np. procesorów Ryzen 5 1400 i 1600 pokazały, że jest przeciwnie. Gdzie więc tkwi rozwiązanie zagadki słabej wydajności procesora Skylake-X w grach? Ekipa TechSpotu zwraca uwagę na to, że główną przyczyną może być zmiana organizacji pamięci podręcznej. W Core i9-7800X względem i7-7700K mamy o wiele więcej pamięci podręcznej drugiego poziomu na rdzeń, ale jednocześnie mamy mniej pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Na mało optymistycznie wyglądające testy procesorów Skylake-X firma Intel już zareagowała przyznając, że Skylake-X w pewnych zastosowaniach może być porównywalny lub słabszy nawet niż Broadwell-E. Według Intela różnice te wynikają z tego, że w Skylake-X zmieniono wewnętrzną komunikację w procesorze z pierścieniowej na siatkową. Intel broni się informując, że każda nowa architektura wymaga pewnych poświęceń technicznych, które ostatecznie mają jednak dawać lepszą wydajność ogólną i pod tym względem architektura "siatkowa" procesorów Skylake-X nie jest inna. Zdawało nam się, że platforma HEDT oznacza poświęcenie wszystkiego dla wydajności, a nie wydajności dla wszystkiego. Skoro nowe procesory HEDT Intela mogą mieć "gluty", to czemu nie? W razie czego, zawsze można konkurencję obrzucić slajdami z czarnym PR-em. Wyniki wszystkich testów można zobaczyć, klikając w źródło niniejszej publikacji.

Intel Core i9-7900X oraz Core i7-7740X – test dwóch procesorów do podstawki LGA2066

Ocena aktualności:
Ocen: 17
Zaloguj się, by móc oceniać
Dravic (2017.07.13, 04:35)
Ocena: 45

0%
Komedia to mało powiedziane :E

Przeczytajcie news mając w pamięci ten:

http://pclab.pl/news74875.html
KroczekMalutki (2017.07.13, 05:53)
Ocena: 32

0%
GlutŻenada-X.

Broadwell-E może być lepszy niż Skylake-X i to jest fajne :D . Intel myśli że może konkurować z Comedy Central?! Jeśli tak to ma rację...........
Hashi (2017.07.13, 06:25)
Ocena: 12

0%
Zaraz zaraz. Z siatki przeszli na pierścień, a z teraz z pierścienia na siatkę? Czy ich procki wcześniej to był jakiś x-bar o przedwojennej technologii?
Ale jeszcze raz sie potwierdza, ze w większości miałem zawsze rację. Wystarczy zmienić magistralę i nagle zmienia się wydajność i trzeba optymalizować kod.
'O nie magistrala nie ma znaczenia, panie Hashi... głupoty pan piszesz bo się pdfów Sony najadłeś'.
Musiałbym z zobaczyć schemat. Siatkowa magistrala pewnie ma tą zaletę, ze kazdy kanał ma tą samą długość bo przy pierścieniu niekoniecznie i wymaga to innej synchronizacji.
Grzeechu (2017.07.13, 06:25)
Ocena: 25

0%
Beka z intela
Trepcia (2017.07.13, 07:11)
Ocena: 23

0%
Dzien bez wtopy intela dniem straconym. Obecnie amd nie musi nic robic aby miec dobry pr, wystarczy ze intel ciagle przekonuje ze biale jest czarne a czarne jest biale.
Assassin (2017.07.13, 07:15)
Ocena: 14

0%
Nic nowego, poprzednie testy też pokazywały niezbyt imponującą wydajność Skylake-X w grach, choćby i pclabowa recenzją i9-7900X. Szkoda, że procesory mają różną ilość rdzeni, przez to nie widać precyzyjnie, jaka jest przewaga pojedynczego rdzenia KL.Zresztą podobnie, tylko że na odwrót jest w przypadku AMD: tam 8 rdzeni ma wyraźną przewagę w grach nad 6 i 4 rdzeniami, ale nie wiadomo ile tej przewagi bierze się samej ilości rdzeni, a ile z szybszej komunikacji 4 rdzeni w ramach 1 CCX. Generalnie Skylake-X to procesor typowo serwerowy. Poza wewnętrzną magistralą spore znaczenie ma organizacja cache, zwłaszcza przycięcie L3 (i7-7800X ma mniej L3/rdzeń od 7700K).

Intel broni się informując, że każda nowa architektura wymaga pewnych poświęceń technicznych, które ostatecznie mają jednak dawać lepszą wydajność ogólną i pod tym względem architektura 'siatkowa' procesorów Skylake-X nie jest inna. Zdawało nam się, że platforma HEDT oznacza poświęcenie wszystkiego dla wydajności, a nie wydajności dla wszystkiego. Skoro nowe procesory HEDT Intela mogą mieć 'gluty', to czemu nie? W razie czego, zawsze można konkurencję obrzucić slajdami z czarnym PR-em. Wyniki wszystkich testów można zobaczyć, klikając w źródło niniejszej publikacji.

Redaktor Vega w formie :E
B0BS0N (2017.07.13, 07:33)
Ocena: 17

0%
Oby Coffe Lake było udane, bo to co ostatnio wyczynia Intel robi się delikatnie mówiąc śmieszne.
AmpliDude (2017.07.13, 08:04)
Ocena: 2

0%
Czemu na wykresach jest Core i7-7800X, a w artykule wspominany jest Core i9-7800X?
SunTzu (2017.07.13, 08:15)
Ocena: 0

0%
@up Błąd
----------------
@Ithardware.pl zrobiło dawno temu już testy 10c vs 4c wyszło im cóż....
Trudno by 6c był nagle szybszy od 10c (mowa o stocku).
Więc nic dziwnego, że przegrywa.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Niedrogi sprzęt do domu i pracy. W portfolio marki Prestigio pojawił się nowy notebook Smartbook 133S. 3
Samodzielnie ucząca się SI ma stać się standardem w grach. 15
Wiedźmin łącznie sprzedał się w liczbie ponad 33 milionów kopii. 38
Zła wiadomość dla osób, które słuchają muzyki za pośrednictwem platformy. 26
To najdroższy smartfon w portfolio południowokoreańskiego producenta. 6
Nasze procesory są "epyckie." Na targach Cloudfest odbywają się prezentacje, zapowiedzi oraz konferencje prasowe związane z całą branżą usług chmurowych, w tym także sprzętu. 36
To może być bardzo drogie "ups!". 73
Amerykanie i Rosjanie największymi piratami. 33
Trochę taniej niż u konkurencji, ale wciąż trudno mówić o atrakcyjnych cenach. 16
Ty wybierasz przeglądarkę, a Windows 10 wie lepiej. 64
Połączenie retro i nowoczesności. 15
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
O autorze
Piotr Gontarczyk
Dziennikarz internetowy z wieloletnim doświadczeniem w branży. Publikował swoje artykuły na łamach kilku popularnych wortali, był także redaktorem naczelnym jednego z nich.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane