Aktualność
Adrian Kotowski, Piątek, 7 lipca 2017, 16:19

Urzędnicy badają, czy firma faworyzuje własny sklep internetowy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi w siedzibie Grupy Allegro przeszukanie w ramach postępowania wyjaśniającego, które wszczęto 21 czerwca tego roku. Ma to związek z licznymi skargami przedsiębiorców na zmianę sposobu funkcjonowania platformy allegro.pl.

Sprzedawcy twierdzą, że produkty wystawiane przez oficjalny sklep Allegro są wyszczególniane w wynikach jako propozycje najbardziej trafne dla klienta. W takiej sytuacji oferta innych sklepów jest mniej widoczna, przez co mniej osób może się nią zainteresować.

- Chcemy wstępnie ustalić, czy w związku z działaniami Grupy Allegro mogło dojść do ograniczenia konkurencji. Sprawdzamy, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego w szczególności poprzez lepszą prezentację jego ofert – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

- Faworyzowanie własnych produktów przez spółki, które posiadają silną pozycję na rynkach związanych ze sprzedażą elektroniczną, to sprawy którymi zajmują się organy antymonopolowe na całym świecie. Niedawno Komisja Europejska nałożyła na Google karę finansową w wysokości 2,4 mld euro. Sprawa Grupy Allegro jest jednak na wczesnym etapie, prowadzimy dopiero postępowanie wyjaśniające, czyli w  sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy  –  wyjaśnia prezes UOKiK.

Samo przeszukanie to jeden z najskuteczniejszych środków, pozwalających na zebranie materiału dowodowego. Może być prowadzone tylko po uzyskaniu zgodny sądu, a przedsiębiorca ma obowiązek wydania dokumentacji i nośników danych, o które jest proszony. UOKiK ujawnił, że w tym roku już dwukrotnie skorzystał z takiej możliwości.

Źródło: UOKiK
Ocena aktualności:
Ocen: 10
Zaloguj się, by móc oceniać
Avalanc (2017.07.07, 16:42)
Ocena: 38

67%
No, wkurwia to strasznie ostatnio. Czasami w proponowanych i sponsorowanych są zupełnie inne rzeczy niż się szuka i czasami zajmują one kilkadziesiąt pozycji.
ccwrc (2017.07.07, 16:43)
Ocena: 31

0%
Wiecie jak powstawał oficjalny sklep Allegro? Allegro blokowało sprzedaż handlującym, prosiło o dane dostawców (potwierdzenie zakupu) i później samo nawiązywało kontakt z dostawcami. Mechanizm prosty, skuteczny, dający zarobić przy zerowej prowizji (w końcu to oficjalny sklep Allegro), czy uczciwy...
SunTzu (2017.07.07, 16:51)
Ocena: 19

33%
I po to powstał UOKiK... go go!
Bierzcie się teraz za Google, MS-a, którzy promują swoje usługi na podobnej zasadzie. Steam, który wymusza chore rzeczy. Po to jesteście.
Vendeur (2017.07.07, 17:18)
Ocena: 21

67%
motiff @ 2017.07.07 16:54  Post: 1079220
To jeszcze to używajo? hehe januszom dziękujemy.


Odezwał się gimbus.

Co do Allegro, oczywiście, że faworyzują swój sklep, ich oferty zawsze są na pierwszym miejscu, pojawiają się wszędzie w wynikach wyszukiwania. Jest to jawnie nieuczciwa konkurencja. Niech sobie zrobią osobny sklep internetowy ze swoimi ofertami, a nie postępują ze szkodą dla własnych klientów...

kiokio @ 2017.07.07 17:17  Post: 1079226
Chwila moment, mój sklep, mój! To sobie mogę w nim robić co chce!!!


Nie, nie możesz. Jak dorośniesz i zrozumiesz prawa rynku, to może pojmiesz o co chodzi w biznesie. Jeśli jesteś monopolistą na rynku, sprzedajesz innym swoje usługi, to nie możesz jednocześnie dyskryminować swoich klientów poprzez nieuczciwą konkurencję.
DaviM (2017.07.07, 17:35)
Ocena: 12

0%
kiokio @ 2017.07.07 17:17  Post: 1079226
Chwila moment, mój sklep, mój! To sobie mogę w nim robić co chce!!!
Inni się pod moje narzędzie podpinają, jak się nie podoba to mogą zmienić serwis!!
Zaraz ktoś napisze że Allegro dla siebie wystawia przedmioty za 0pln i z zerową prowizją, czy to może też jest zakazane?

@Kiokio, pozwól, że Ci wytłumaczę.

Firma A tworzy wyszukiwarkę, zdobywa popularność i jest w końcu numerem 1 na rynku w swojej kategorii.

Na liście wyszukiwanych produktów pojawiają się firmy/sklepy od B do Z w różnej kolejności: raz wygrywa firma H bo ma najniższą cenę i wszyscy u niej kupują, raz wygrywa firma L bo najwięcej osób u niej kupuje bo ma produkt wysokiej jakości, choć nie tak tani, itd. itp. Na liście tej nigdy nie pojawia się firma A bo ona handlem się nie zajmuje.

Nagle (bo człowiek jest chciwy i mu wiecznie mało kasy choćby jej miał górę) firma A postanawia zając się też handlem w internecie i zakłada sklep A1.

Bez względu na rzeczywistą pozycję swojego sklepu wg danych kryteriów wyszukiwania, firma A pozycjonuje (w swojej przecież wyszukiwarce więc dadzą radę to zrobić) swój sklep A1 zawsze na najwyższym miejscu. I nie tylko na 1. miejscu ale i na 2., 3., 4. itd.

Taka praktyka jest nielegalna.

I nie ma znaczenia, czy wyszukiwarka pracuje na samym szczycie internetu (jak Google) czy w ramach jakiejś platformy aukcyjnej (jak Allegro).
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Banhammer uderzył z pełną mocą. 48
Kiedyś może będzie poprawa. 58
Nawet dwudziestokrotnie wydajniejszy niż poprzednik. 24
Kasa musi się zgadzać. Ostatnie miesiące dla serwisu społecznościowego Facebook nie były najlepsze. 34
Ogromny ekran i solidny akumulator. 40
Wszystkie starsze dodatki dostępne za darmo. 36
Przeciek z oficjalnej strony produkcji. 14
Banhammer uderzył z pełną mocą. 48
Ogromny ekran i solidny akumulator. 40
Kiedy będą mogły przytulić nowe Ryzeny? 15
Kasa musi się zgadzać. Ostatnie miesiące dla serwisu społecznościowego Facebook nie były najlepsze. 34
Trzy modele dla wymagających. NZXT zaprezentował dzisiaj swoje nowe zasilacze z serii E. 6
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane