aktualności

IDC: dostawy urządzeń noszonych podwoją się do 2021 roku

5
26 czerwca 2017, 19:13 Adrian Kotowski

Największy wzrost zaliczy segment „inteligentnych ubrań”. IDC opublikowało raport, w którym przyjrzano się rynkowi urządzeń noszonych. Segment ten kojarzony jest przede wszystkimi ze smartwatchami, ale w sprzedaży pojawia się coraz więcej innych produktów z dopiskiem „smart”. Jak twierdzą analitycy, rynek ma przed sobą ciekawą przyszłość i może być bardzo dochodowy zarówno dla producentów sprzętu, jak i deweloperów tworzących oprogramowanie.

IDC podaje, że w ubiegłym roku do sprzedaży trafiło łącznie 125,5 mln urządzeń noszonych. Większość z nich (71,4 mln) to smartwatche, dalej inteligentne opaski (47,6 mln), a na trzecim miejsce uplasowała się inteligenta odzież (3,3 mln). Do końca 2021 roku wielkość dostaw sprzętu „smart” przekroczy 240 mln sztuk. Oznacza to, ze skumulowany roczny współczynnik wzrostu wyniesie aż 18,2 procent. To bardzo dużo, patrząc przez pryzmat innych segmentów IT. 

IDC

Liderem rynku pozostaną smartwatche, a drugie miejsce utrzymają opaski. Dużo ciekawiej wygląda sytuacja na dalszych pozycjach. Prawdziwym hitem powinna być inteligenta odzież. Produkty tego typu można już nabyć m.in. w Chinach, a wśród nich znajdziemy koszulki, skarpety, buty, czy czapki. Potencjał w rynku inteligentnej odzieży jest naprawdę ogromny, co potwierdza tylko zainteresowanie tym segmentem firm Levi’s i Google, współpracujących w ramach Project Jacquard. 

Całkiem dobrze wyglądać będzie też rynek słuchawek. Nie chodzi tutaj jednak o typowe zestawy Bluetooth, a o sprzęt, który zapewnia transfer większej ilości informacji. Przykładami takich produktów są m.in. Bragi Dash i Samsung Gear Icon X. W przyszłości tego typu urządzenia mogłyby służyć np. do tłumaczenia rozmów w różnych językach, czy filtrowania dźwięków dochodzących do naszego ucha. 

Źródło: IDC
Pentium DZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pentium D2017.06.26, 19:24
Głównie smartwatche i opaski a to takie głupie nie jest.
YasuoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Yasuo2017.06.26, 20:34
W obecnym stanie smartwatche i smartbandy nie mają racji bytu. Niedopracowane, z tragicznym czasem pracy na baterii, dublujące funkcje smartfona w mniej wygodny sposób.

Nie jesteśmy tak leniwi by nie móc wyciągnąć telefonu z kieszeni gdy przyjdzie powiadomienie. Nie jesteśmy tak pozbawieni wyczucia smaku by zastąpić piękne analogowe zegarki za pomocą elektrobadziewia.

Kiedy ostatnio słyszeliście o premierze nowego wearable? Jakie funkcje wniósł nowy watchOS albo Android Wear? No właśnie. Nikt już na to nie stawia.

Producenci liczyli że wearable będą 'nowym smartfonem', że zarobią na nich góry pieniędzy. I się przeliczyli. Czas wrócić do desek kreślarskich i stworzyć coś co będzie potrzebne dla więcej niż 1% społeczeństwa, co wniesie jakąś nową jakość zamiast być smartfonem z małym ekranikiem i bez 90% funkcji noszonym na ręku.
yendrekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
yendrek2017.06.26, 22:54
'Prawdziwym hitem powinna być inteligenta odzież.'.
Już widzę te hordy Iron Manów pomykających po mieście w okularach AR i turbobutach.
BluFoxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BluFox2017.06.27, 01:54
yendrek @ 2017.06.26 22:54  Post: 1076566
'Prawdziwym hitem powinna być inteligenta odzież.'.
Już widzę te hordy Iron Manów pomykających po mieście w okularach AR i turbobutach.

I będzie:
...sorry muszę kończyć bo mnie proc uciska w majtach ;-)
lukevipno1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lukevipno12017.06.27, 16:26
'Całkiem dobrze wyglądać będzie też rynek słuchawek. Nie chodzi tutaj jednak o typowe zestawy Bluetooth, a o sprzęt, który zapewnia transfer większej ilości informacji. Przykładami takich produktów są m.in. Bragi Dash i Samsung Gear Icon X.'

Tak jak wywalą jacka ze wszystkich fonów to ruszy biznes, a to co więcej danych wyślą niż po kablu?
Zaloguj się, by móc komentować
1